Skocz do zawartości
Zapraszamy do nominowania swoich kandydatów, którzy przez najbliższe pół roku mieliby być moderatorami na Forum
TEMAT DO NOMINACJI
Keith Flint

Statystyka i ekonometria, a piłka nożna

Rekomendowane odpowiedzi

Statystyka i ekonometria to coś, czym się zajmuje nieomal zawodowo i muszę przyznać, że to lubię. Od czasu do czasu lubie pogrzebać w excelu, czy w innym programie statystycznym. Zakładam ten temat, żeby po pierwsze pochwalić sie tym co robię (tak, wiem dość egocentryczny powód), po drugie - żeby podyskutować nad tym jakie można ciekawe zestawienia zrobić, zwłaszcza, że na forum pewnie się znajdzie jakiś fan statystyki. Po trzecie można też podyskutować o metodach wykorzystywanych w statystyce pilkarskiej, ja na pewno nie znam wszystkich, może ktoś ma jakieś świeże i fajne pomysły.
Wczoraj po dyskusji z Zimnym w Livescorze, postanowiłem stworzyć statystyczne zestawienie strzelców w Europie. Poniżej link (można edytować na bieżąco), wpisałem tylko 20 najlepszych graczy, bo uważam ż nie ma sensu dalej. Jak ktoś chcę, to proszę bardzo

https://onedrive.live.com/redir?resid=EEA7070164573C54!146&authkey=!ALWsPJvaJ0A9lBk&ithint=file%2cxlsx

Co w planach - chcę na pewno jakimiś miarami dyspersji udowodnić (lub też może mi sie to nie udać), fakt że liga angielska jest bardziej wyrównana, niż hiszpańska i co za tym idzie bardziej ciekawa
Od jakichś dwóch lat przymierzam też się do przygotowania ekonometrycznego modelu potencjału, obrazującego siłę i oddziaływanie klubów piłkarskich w przestrzeni geograficznej.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

chcę na pewno jakimiś miarami dyspersji udowodnić (lub też może mi sie to nie udać), fakt że liga angielska jest bardziej wyrównana, niż hiszpańska i co za tym idzie bardziej ciekawa

To jest akurat aksjomat, a jako fan logiki zapewne wiesz, że aksjomatów udowadniać nie trzeba ;)

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

W takim wypadku koniecznie rusz książkę, którą Ci podawałem wcześnie - Futbol i statystyki. Poza tym polecam "Why England loses" i jeszcze parę dopiszę jak mi się przypomni ;)

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

www.whoscored.com - spodoba Ci się to, co tam znajdziesz.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Futbol i statystyki właśnie zakupiłem teraz na weekend się zabiorę za tą pozycję.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta