Skocz do zawartości

KKS Lech Poznań


Gość Profesor

Rekomendowane odpowiedzi

W związku z transparentem wywieszonym przez kibiców Lecha: " "Jak w niedzielę przeje..., to was zaje..." wojewoda wielkopolski wydał komunikat, że nie będzie to powodem by zamykać np. trybunę gości. Włodarze z Poznania są bardzo zabawni 
 

Odnośnik do komentarza
Cytat

Wojewoda wielkopolski Zbigniew Hoffmann zamknął stadion Lecha Poznań na pięć meczów ligowych i trzy w europejskich pucharach

 

Ciekawe czy jakby Lech dostał ujemne punkty i nie załapał się na LE, to czy ban na trzy mecze w europejskich pucharach by się utrzymał na przyszłość :-k

Odnośnik do komentarza
9 minutes ago, FYM said:

 

Ciekawe czy jakby Lech dostał ujemne punkty i nie załapał się na LE, to czy ban na trzy mecze w europejskich pucharach by się utrzymał na przyszłość :-k

z jakiej paki Lech miałby dostać ujemne punkty, skoro Piast ich nie dostał? znasz jakiś przepis, czy tylko powielasz clickbaity z nagłówków różnych portali?

Odnośnik do komentarza

apelację do decyzji KL która ukarała klub Piasta TYLKO walkowerem bez ujemnych punktów

 

a ten podobny poziom było widać w ostatnim meczu w Gliwicach

 

kończąc temat: FYM, bardzo nie podoba mi się to, że o miejscu w lidze ma decydować "zielony stolik", takie sugerowanie, które nie istnieje przepisach (sic!)

Komisja Ligi już raz wygłupiła się z przy odjęciu punktów Górnikowi, że aż Boniek musiał w ogólnokrajowej TV mówić o tym jak zła była to decyzja 

Quote


 

Odpowiedzialność klubu za brak porządku lub bezpieczeństwa na stadionie §1. Za brak należytego porządku lub bezpieczeństwa na stadionie przed, w czasie lub po zawodach, wymierza się klubowi karę: 1) karę pieniężną, 2) weryfikację zawodów jako walkower, 3) rozgrywanie meczu bez udziału publiczności, 4) zakaz rozgrywania w określonym czasie lub określonej liczby meczów z udziałem publiczności na części lub na całym obiekcie sportowym, w miejscowości, będącej siedzibą klubu, 5) zakaz wyjazdów zorganizowanych grup kibiców na mecze piłkarskie, 6) rozgrywanie meczu na neutralnym stadionie, 7) zakaz rozgrywania meczu na określonym stadionie, ? zakaz rozgrywania w określonym czasie lub określonej liczby meczów na obiektach sportowych w miejscowości będącej siedzibą klubu, 9) zawieszenie lub pozbawienie licencji. §2. Kary opisane w § 1, z wyjątkiem weryfikacji zawodów jako walkower, mogą być również nałożone na klub za niewykonywanie obowiązków, określonych w przepisach dotyczących bezpieczeństwa na obiektach piłkarskich, nawet jeżeli przed, w czasie lub po zawodach nie doszło do naruszeń porządku lub bezpieczeństwa.

 

nie ma nic o ujemnych punktach, można stracić licencję, ale to jest raczej nierealne

  • Dzięki! 1
Odnośnik do komentarza
33 minuty temu, Kinas napisał:

a ten podobny poziom było widać w ostatnim meczu w Gliwicach

 

Opierałem się na dorobku punktowym. Jaga w tym sezonie grała trzy razy z Legią. Zdobyła 7 punktów i nie straciła bramki. Ale mistrzem jednak została Legia.

Odnośnik do komentarza
Godzinę temu, Kinas napisał:

kończąc temat: FYM, bardzo nie podoba mi się to, że o miejscu w lidze ma decydować "zielony stolik", takie sugerowanie, które nie istnieje przepisach (sic!) 

 

Godzinę temu, Kinas napisał:

 nie ma nic o ujemnych punktach, można stracić licencję, ale to jest raczej nierealne 

Mylisz się.

 

Naruszenia miały miejsce przy okazji meczu Ekstraklasy, więc stosuje się regulamin Ekstraklasy. Jest on tutaj. Zgodnie z jego art. 19 komisja ligi nakłada kary określone w regulaminie dyscyplinarnym PZPN. Przechodzimy zatem do niego, który odnajdziemy tu. I tu owszem, w art. 64 określa się tylko kary podane przez Ciebie. Ba, jak się cofniemy do art. 13 regulaminu, to też nie znajdziemy tam kary odjęcia punktów w katalogu kar zasadniczych. Ale regulamin trzeba czytać dokładniej.

Jak się cofniemy do art. 8 par. 2 tegoż regulaminu, to jest tam napisane:

Cytat

Obok zasadniczej kary dyscyplinarnej organ dyscyplinarny może  orzec jedną lub kilka dodatkowych kar dyscyplinarnych, spośród katalogu kar dodatkowych.

Podobnie brzmi art. 7 i 6. Te trzy artykuły wskazują, że w przypadku zbiegu przepisów, przewinienia ciągłego albo ciągu naruszeń w czasie jednego meczu można nałożyć kary dodatkowe. Z kolei kary dodatkowe to (art. 14):

Cytat

§1.       Karą dodatkową wspólną jest kara pieniężna.

§2.       Karą dodatkową, właściwą wyłącznie wobec osób prawnych jest pozbawienie klubu od 1 do 30 punktów w rozgrywkach ligowych.

§3.       Karami dodatkowymi, nakładanymi wyłącznie wobec osób fizycznych są:

1)       zakaz piastowania funkcji sportowych lub społecznych w komórkach PZPN, związkach piłki nożnej oraz sekcjach piłkarskich klubów będących członkami PZPN,

2)       zakaz udziału w zawodach określonego szczebla, czasowy lub stały

3)       skreślenie z kadry narodowej,

4)       odsunięcie od prowadzenia zawodów lub obserwacji,

5)       obniżenie klasy uprawnień do prowadzenia zawodów lub obserwacji.

 

Zgodnie zatem z regulaminem można odjąć punkty. Zastanówmy się zatem, czy można odjąć punkty w przypadku Lecha.

 

Kary dodatkowe nakłada się gdy doszło do zbiegu naruszeń (art. 6):

 

Cytat

Jeżeli  zabronione pod groźbą kary dyscyplinarnej  przewinienie,  wyczerpuje znamiona określone w dwóch albo więcej, pozostających w zbiegu przepisach dyscyplinarnych, stanowi ono jedno przewinienie dyscyplinarne, za które wymierza się jedną zasadniczą karę dyscyplinarną.

 

ciągu naruszeń (art. 7):

 

Cytat

Jeżeli obwiniony  dopuszcza się w krótkich odstępach  czasu, które wyczerpują znamiona takiego samego przewinienia dyscyplinarnego lub przewinień  dyscyplinarnych  podobnych, zachowanie to uznaje się  za jedno przewinienie dyscyplinarne, podlegające jednej zasadniczej karze dyscyplinarnej, uwzględniającej w swej dolegliwości wszystkie zachowania.

 

i naruszeń ciągłych (art. 8):

 

Cytat

Jeżeli w czasie meczu piłkarskiego, przed lub bezpośrednio po jego zakończeniu doszło do więcej niż jednego naruszenia przepisów dyscyplinarnych, za które odpowiedzialność  ponosi klub, wymierza się temu klubowi jedną zasadniczą karę dyscyplinarną, uwzględniającą w swej dolegliwości wszystkie naruszenia chyba, że istnieje konieczność  dokonania oceny jednego lub kilku czynów w odrębnym postępowaniu.

 

Z kolei naruszeniem przepisów dyscyplinarnych są m.in. brak należytego zabezpieczenia, zachowania pogardliwe lub dyskryminacyjne itp.

Czy w przypadku Lecha mowa o spełnieniu przesłanek zawartych w jednym z tych artykułów?

W mojej ocenie doszło do zbiegu naruszeń (art. 6), a prawdopodobnie też do ciągu naruszeń i naruszeń ciągłych (art. 7 i 8), z których każdy uprawnia do nałożenia kary dodatkowej.

 

Tyle analizy prawnej. Teraz moja ocena:

Ja bym chciał, by Lech dostał parę punktów kary - akurat tyle, by nie awansować do europejskich pucharów. Wolałem, by awansowali oni, a nie Płock (ba, nawet trzymałem kciuki w wyścigu mistrzowskim za Lechitów), bo mają potencjał finansowy, by w tych pucharach zrobić coś więcej niż zebranie oklepu od amatorów, ale Lech ma wieloletnią tradycję współpracy ze skrajnie patologicznymi środowiskami, które doprowadziły do przerwania meczu. Nie tylko Lech zresztą z takim bydłem współpracuje - Legia też, ale akurat lepiej gra na boisku, więc mówimy o Lechu, a nie Legii w kontekście rozrób. Puchar Polski pokazuje, że Arka, Cracovia i reszta ekip też nie jest bez winy, można tylko dyskutować o tym, czy bandyterka "tylko" sprzedaje kiełbasy, czy trzęsie klubem.

Jeśli funkcja kary ma być nie tylko sprawiedliwościowa, ale i odstraszająca, to trzeba wreszcie znaleźć odpowiedni moment i podmiot, który będzie tym straszakiem. Nie widzę powodu, dla którego nie mógłby to być Lech - nie widzę też przyczyn, by takie wykluczenie uznać za niesprawiedliwe, bo to była rozróba wielkiej skali. Jeśli ma w tym kraju zacząć być na trybunach normalnie, to jest to dobry moment, by dać przykład.

Jeśli o mnie chodzi, to uważam, że Lech po prostu zasługuje na utratę europejskich pucharów - tak by było w mojej ocenie sprawiedliwie. Chciałbym jednak, by KL wzięła pod uwagę też ten aspekt odstraszający, przez który Lech tym bardziej na tę utratę pucharów zasługuje. Owszem, wolałbym, by to spotkało Legię rok temu ;) ale też wydarzenia nie były tak wielkiej skali, co IMO nie powoduje, że KL nakładając taką karę zaprzeczy swojemu dotychczasowemu orzecznictwu.

  • Lubię! 2
Odnośnik do komentarza

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...