Skocz do zawartości

[FM 16] Aalesunds FK


Rekomendowane odpowiedzi

W Maryni standardowo morze dyskusji na temat FMowej taktyki. Wiele osób pisze, że to najlepsza wersja z jaką mieli do czynienia, a zawodnicy w końcu grają to, o co się ich prosi. Do najnowszej wersji miałem już kilka podejść, ale żadne nie okazało się być choć w części owocne i kończyło się po kilku sparingach. Wybór zespołu zapisanego w tytule jest nieprzypadkowy, Aalesunds gram od FMa oznaczonego numerkiem 2007 i zawsze jakoś to było, coś się stworzyć udawało. Temat ten jednak zakładam by uzyskać konkretne rady. Mam pomysł na grę, mam przyzwoitych zawodników na jego wykonanie, nie potrafię go tylko wcielić w życie.

GK:
Andreas Lie
Sten Gretybust

OL:
Jo Nymo Matland
Daniel Lego Gretarsson*

OP:
Akeem Latifu
Bjorn Helge Riise

OŚ:
Edvard Skagestad
Mikael Dyrestam
Tero Mantyla

Oddbjorn Lie*

DP:
Thomas Martinussen

PŚ:
Vebjorn Hoff*
Peter Orry Larsen
Magne Hoseth
Henrik Bjordal
Fredrik Carlsen
Sondre Fet
Aron Elis Prandarson

PP:
Elias Dahlberg

NŚ:
Mustafa Abdellaoue
Leke James

Marlinho

Boldem zaznaczeni są gracze, którzy moim zdaniem powinni tworzyć trzon zespołu. Gwiazdką* ci, którzy mogą grać na różnych pozycjach.

 

Jak widać praktycznie nie mam skrzydłowych, ale jest dwóch całkiem solidnych bocznych obrońców, którzy mogliby zrobić fajny wiatr na skrzydłach (Matland i Latifu). Chciałbym grać szybko, bezpośrednimi podaniami, dośrodkowywać sporo piłek do napastników, którzy - jeśli nie wykończą akcji - to wyłożą piłkę któremuś z pomocników do strzału.

Od początku zakładam grę w systemie 5-3-2. Środkowi obrońcy są mocni i powinni dać sobie radę z ewentualnymi zagrożeniami. Większość mojego zespołu to pomocnicy i to na nich wypadałoby oprzeć grę. Nie mam jednak pojęcia jak ich ustawić by gra wyglądała na zbalansowaną. Jak miałyby wyglądać polecenia dla poszczególnych zawodników każdej formacji? Macie jakieś pomysły?

 

Umyśliłem sobie, że tak będą wyglądać polecenia drużynowe. Gramy całkiem szeroko, bo chcemy wykorzystać potencjał bocznych obrońców przy jednoczesnym zagęszczeniu pola przez środkowych pomocników. Tempo wyższe, gramy kontrą - chcemy zaskoczyć szybkim wyprowadzeniem piłki spod własnego pola karnego. Przygotowanie akcji środkiem; zadaniem środkowych pomocników byłoby rozłożenie gry.

 

Tak miałaby wyglądać taktyka i indywidualne role. Jest w tym sens, jest logika?

Odnośnik do komentarza

Ale wiesz, że główną siłą ustawienia 352 są skrzydła? ;)

 

Przede wszystkim jest to świetna taktyka do kontrataku, więc plus za wybór stylu gry. Pamiętaj, że w FM kontratak jest aktywowany automatycznie w momencie gdy między piłką a bramką przeciwnika znajduje się mniej niż X zawodników (im "niższy" styl gry, tym X jest wyższy) i wtedy całej drużynie i wszystkim zawodnikom biorącym udział w kontrze automatycznie maksymalizują się wszystkie ustawienia - tempo, podania, mentalność itd. Więc tak naprawdę polecenia drużynowe mówią Twoim zawodnikom, jak mają grać gdy kontratak jest niemożliwy. Myślę, że to kluczowa sprawa.

 

Ja bym zaczął od usunięcia wszystkich poleceń i sprawdzenia jak ta taktyka wygląda w praniu. Powrzucaj skriny i będziemy rozmawiać, bo nie ma sensu zgadywać:)

Odnośnik do komentarza

Ok, jestem po pierwszym sparingu z jakimiś mega ogórami. Wiem, że to żaden wyznacznik, ale wszystko co miało zadziałać, zadziałało. Usunąłem wszystkie możliwe polecenia drużynowe i wygraliśmy 6:0. Świetny mecz rozegrali boczni obrońcy, którzy zaliczyli chyba 5 asyst. Bardzo fajnie wyglądały dośrodkowania - było ich po prostu dużo i coś wpaść musiało. Wymieniliśmy 372 podania i znakomita większość z nich dotarła do celu. Ostatnim elementem na który warto zwrócić uwagę była mapa aktywności pozycyjnej - graliśmy dokładnie tak jak powinniśmy.

Odnośnik do komentarza

O, nie mam specjalnie wiedzy, ale chętnie podłączę się do dyskusji, gdyż "16" daje spore pole manewru jeżeli chodzi o taktyki.

Próbuję odczytać te polecenia drużynowe i zastanawia mnie w jaki sposób FM interpretuje pewne zalecenia.

 

Gra szeroko, jednocześnie przygotowanie ataku przez środek ze sporą liczbą bezpośrednich podań i szybkich centr. Trochę się to we mnie kłóci. To w jaki sposób będą zachowywać się zawodnicy? Docelowo bramkarz wznowi krótko grę, piłka dociera do pomocników, którzy penetrują boisko przez środek, żeby bezpośrednią piłką obsłużyć wchodzącego obrońcę? Przy tym szybkie tempo gry, czy aby na pewno obrońca zdąży zająć pozycję w ataku, żeby wykonać szybką centrę?

 

Z moich dotychczasowych doświadczeń z tym FM, najwięcej pracy poświęciłem bocznym obrońcom. Ja gram środkiem, a moi środkowi pomocnicy rozrzucają piłki na skrzydła do obrońców, którym miejsce robią schodzący napastnicy (skrzydłowi). Generalnie mamy podobny zamysł. Tutaj polecenia, które ja wydaje moim bocznym obrońcom. Nie wybieram konkretnego kierunku dośrodkowań (pierwotnie wrzucałem na krotki słupek), bo obrońcy czasami fajnie dogrywają przed pole karne, czasami wrzucają do napastnika, bardzo to jest zróżnicowane. W ubiegłym sezonie moi boczni obrońcy zaliczyli w lidze kolejno 8 i 5 asyst.

Odnośnik do komentarza

Przecież napisał, że na razie zrezygnował z wszystkich poleceń :)

 

Generalnie polecam tę metodę - zawsze łatwiej jest dodawać do obecnego stylu gry niż odejmować i mieszać, szukając złotego środka. Pamiętajcie, że polecenia drużynowe służą głównie doszlifowaniu (albo stworzeniu konkretnego) systemu opartego na ustawieniu, rolach i mentalności. Nie są niezbędne.

Odnośnik do komentarza

W jakim sensie kolejność?

 

Ustawienie drużyny i role określają to jak Twoi zawodnicy maja sie bronić, poruszać po boisku i atakować. Styl gry określa (z grubsza) jak duże ryzyko maja podejmować na boisku. Cala reszta to szlifowanie konkretnego systemu gry - i tak polecenia drużynowe i indywidualne są zawarte w stylu gry i rolach zawodników :)

 

Właśnie dlatego IMO łatwiej jest stworzyć formacje, okreslic rolę, styl gry i analizując mecze (mając w głowie to, jak chcesz żeby twoja drużyna grała), korygować to wszystko poleceniami.

Odnośnik do komentarza

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...