Skocz do zawartości

Minikomputery, czyli Raspberry Pi oraz inne


Gabe

Rekomendowane odpowiedzi

Ale, tak jak pisaliscie wczesniej, ta wersja Raspberry jest mocniejsza (chociaz sie grzeje) wiec powinna miec wieksze pole manewru do innych zastosowan :-k

 

A wlasnie - jak jest ze streamami z netu? To dziala na zasadzie zwyklej przegladarki czy tez jakas dodatkowa aplikacja? Nic nie przycina?

Odnośnik do komentarza

Wszystko (przynajmniej u mnie) działa na Kodi, możesz sobie zainstalować wersję na win i zobaczyć, czy ci odpowiada - zawsze możesz podłączyć klawiaturę i mysz i sterować jak na desktopie, a Kodi obsługujesz jak telewizor (osobny fizyczny pilot, albo z telefonu za pomocą apki).

 

Nic się nie przycina - chyba że przez czkawkę netu - ale trzeba przyznać, że samo menu (zobaczysz o co chodzi) jest nieco wolniejsze niż na Windows.

Odnośnik do komentarza

Ok, zainstalowalem Kodi na moim WIN7 i wyglada bardzo gustownie :-k Zakladajac ze kupie malinke i podlacze ja do TV, to ona bedzie potrafila przez siec przekazac wszystko (tzn muzyke, filmy i zdjecia) z PCta bezposrednio na tv? Duza jest strata w jakosci?

Odnośnik do komentarza

Zakladajac ze kupie malinke i podlacze ja do TV, to ona bedzie potrafila przez siec przekazac wszystko (tzn muzyke, filmy i zdjecia) z PCta bezposrednio na tv?

jak udostepnisz dyski w sieci i komputer będzie włączony to zwykły smart tv będzie to w stanie udostępnić.(przynajmniej samsung)

 

ja R-PI planuje połączyć po kablu z siecią domową podpiąć dysk z własnym zasilaniem i zrobić z tego NAS a wtedy pliki oglądasz z tv, kompa, smartfona a jak sobie zrobisz odpowiednią konfigurację to i zewnątrz będziesz mógł się wbić(coś na zasadzie domowej chmury).

 

dostawa w II połowie marca

Odnośnik do komentarza
Zakladajac ze kupie malinke i podlacze ja do TV, to ona bedzie potrafila przez siec przekazac wszystko (tzn muzyke, filmy i zdjecia) z PCta bezposrednio na tv? Duza jest strata w jakosci?

 

Da radę, ale dużo lepszym pomysłem, o czym pisze Smetek, a i ja mam identycznie, jest zrobienie sobie z malinki i podpiętego do niej dysku/ów (w technikalia nie wnikamy, ale to nie jest wielce skomplikowane) NASa, i zamiast ściągać wszystko na kompa i stamtąd streamować na RPi, masz właściwe bezgłośne centrum multimedialne działające 24/7, u mnie pobór mocy tego to ~25W, z czego większość to dysk. A do wszystkich zasobów masz dostęp z sieci lokalnej.

 

A mnie jeszcze ciekawi, co miałeś na myśli pisząc o "innych zastosowaniach"? Mi z "ludzkich" zastosowań przychodzi do głowy jeszcze zrobienie z tego retrokonsoli (google RetroPie - jestem w trakcie na tej samej maszynie, uruchamiane z poziomu Kodi), albo desktopa z jakimś linuxem albo dedykowanym Windows10, ale to raczej do zwyczajnej pracy biurowej/internetu/kodowania.

Odnośnik do komentarza

A mnie jeszcze ciekawi, co miałeś na myśli pisząc o "innych zastosowaniach"? Mi z "ludzkich" zastosowań przychodzi do głowy jeszcze zrobienie z tego retrokonsoli (google RetroPie - jestem w trakcie na tej samej maszynie, uruchamiane z poziomu Kodi), albo desktopa z jakimś linuxem albo dedykowanym Windows10, ale to raczej do zwyczajnej pracy biurowej/internetu/kodowania.

Czyli RetroPie jest zainstalowane jako część Kodi? Właśnie mnie to zastanawiało czy można połączyć obydwie rzeczy. Zastanawia mnie też to jak Scorpia czy warto inwestować w 3. Podobno płynność gier z N64/PS1 jest bardzo słaba jeśli chodzi o starsze malinki, nie wiem jak jest na nowej.
Odnośnik do komentarza

Można połączyć, aczkolwiek nie działa to jako część Kodi, ale raczej z poziomu Kodi można się przełączyć:

 

https://github.com/mcobit/retropie-osmc

 

Tu jest prosty tutorial, po zainstalowaniu masz w podmenu Programy opcję "Uruchom Retropie" i się Malinka resetuje (wraz ze wszystkimi procesami działającymi w tle, czyli transmission, czy samba, które do czasu powrotu do OSMC/Kodi nie działają), bootując się do do RetroPie. Jak wrócić jeszcze nie odkryłem :keke:, ale to dlatego, że pomimo skonfigurowania starego pada od pc, który po menu się porusza, muszę jeszcze podłączyć klawiaturę usb do pełnej obsługi emulatorów. A na to brakuje mi portów póki co, a huba nie mam.

 

Co do obsługi gier z konsol nowszych generacji (N64/PS1/PSP) - raczej nie ma się co spodziewać cudów, bo zwiększenie parametrów Malinki nie przekłada się 1:1 w obsłudze emulatorów, choć ma na pewno na to jakiś wpływ. To raczej zależy od konkretnych gier i ich optymalizacji/predyspozycji pod kątem emulacji. Na githubie RetroPie są listy gier przetestowanych i działających lub nie (czasem ktoś nawet wpiszę na RPI3).

Odnośnik do komentarza
  • 2 tygodnie później...

Karta SD, kabel HDMI, kabel ethernet (jak nie możesz, to może być przez Wi-Fi, ale będzie wolniej i trochę więcej konfiguracji ). Klawiatura USB na początek może się przydać, no i czytnik kart SD żeby wgrać na nią system.

 

Dysk twardy i hub, jak chcesz coś ściągać, albo zrobić domowego NASa.

Odnośnik do komentarza

Do nowej rpi nie trzeba ethernetu, ale potrzebujesz wtedy klawiatury USB (sterowanie przez telefon wymaga podłączenia do jednej sieci LAN), żeby wprowadzić ssid i hasło.

 

Co do karty SD - polecam zetknąć na osmc.TV, tam będziesz miał wszystkie dane, włącznie z downloadem systemu, wymaganiami, instalacją itp.

Odnośnik do komentarza

generalnie w koncu udalo mi sie wzbudzic do zycia Malinke,

 

generalnie wystarczylo podlaczyc myszke do konfiguracji sieci na poczatku a teraz mam kilka pytan:

 

1. chcialbym odpalic telewizjade, co mam zainstalowac ?

 

2. chcialem odpalic torrenty ? r-torrent mam zapodac czy cos innego, jak znaleźć tranmission ?

 

3. jak potem dodac pliki do sciagania z poziomu PC albo telefonu ?

 

4. da rade na tym postawic serwer www+mysql ? przy wstepnej konfiguracji cos bylo, ale potem zniklo i nie moge sie dogrzebac do tego.

 

5. cos innego warto na pocztek ogarnac ?

Odnośnik do komentarza

1. u mnie działa na wtyczce mrknow.pl

 

2. jeśli masz osmc, to w menu app store (? chyba, nie pamiętam czy to się tak nazywa) masz opcję włączenia transmission. Od razu jest chyba konfiguracja przez wizarda, bo nie pamiętam, żebym to ręcznie musiał robić. Jeśli nie, to kiedyś instalowałem z jakiegoś tutoriala z netu, np. z tego, od podtytułu transmission.

 

3. Do transmission masz dostęp z sieci lokalnej pod adresem http://[adres ip malinki]:9091. Dodatkowo praktycznie na każdy system masz klienta gui:

Android: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.neogb.rtac&hl=en

Windows i Linux: https://sourceforge.net/projects/transgui/

 

Ja mam ustawione jako domyślne programy do plików torrent, więc nic mi się lokalnie nie ściąga.

 

4. nie wiem, ale pewnie jak się nie da z poziomu menu osmc/kodi, to da się logując się zdalnie przez ssh jak na każdym debianie.

 

5. uruchom sobie sambę :P

Odnośnik do komentarza

ad 5.

samba ogarnieta -

ad 1

mr know ogarniety, nawet niezla jakosc, przedewszystkim dobra płynność streama - super.

 

ad 2/3

generalnie znalazłem to repozytorium kodi, zainstalowałem. przez moment pokazuje mi ikonki "dodaj/usun toreenty" po czym jest komunikat "could not connect to transmission Open settings dialog?" daje tak i mam okno, probowalem to ugryźć ale nie mam pomysłu, co źle mogę robić

 

no i w tym oknie mam:

host - localhost - tak ma zostac ?

port 9091 - tego nie dotykam

user

password

stop all torents at. bla bla - wyłączone

 

jak ustawiam usera i hasło i chce wbić przez transsmision remote to mnie zrzuca. co pominalem ?

 

new: 6

ftp ? warto pchac sie w FTP ? ew. jak to zrobić ? ew. z czego innego korzystac zeby dostep do dysku był z "internetu" ?

Odnośnik do komentarza

Jak dodajesz ręcznie transmission, to musisz zainstalować deamona z konsoli.

 

Czyli z konsoli na ubuntu, albo putty na win z dowolnego komputera w sieci:

ssh [IP malinki] -l [login]
sudo su
apt-get update
apt-get install transmission-daemon
Później trzeba jeszcze settings w pliku ręcznie poustawiać, ale chyba jest w linku co dałem wyżej. No i ja się bawiłem jeszcze z uprawnieniami do dysku.

 

Naprawdę, rozwiązaniem jest instalacja osmc, tam jest wszystko to na kliknięcie.

Odnośnik do komentarza

Właśnie miałem zapytać co masz za system. Openelec odpowiada na wiele pytań - tak, jest to "zamknięty" system, w którym nie można doinstalować standardowych rzeczy w konsoli. Jego główną zaletą, jest że działa moment po zainstalowaniu. Ale...

 

Osmc to system operacyjny, jak openelec (czy ubuntu), Kodi to program do obsługi multimediów, i na osmc też to on działa jako frontend (tyle że pod unikalną skórką, którą można zmienić na standardową). Czyli po zainstalowaniu OSMC będziesz miał to samo co teraz - a nawet więcej, bo będzie działać transmission. Polecam przesiąść się jak najszybciej.

Odnośnik do komentarza

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...