Skocz do zawartości

Minikomputery, czyli Raspberry Pi oraz inne


Gabe

Rekomendowane odpowiedzi

Na prośbę kilku osobników ;)

 

Czym jest Raspberry Pi? Jest to rodzaj małego komputera, który mieści się na jednej płytce elektronicznej o wymiarach paczki papierosów, który został stworzony po to, żeby zapewnić dostęp do taniego komputera (różne wersje kosztowały od 20 do 25$), a w domyśle wspomagać rozwój programistyczny w krajach ze słabą infrastrukturą informatyczną. Oczywiście nie tylko oni skorzystali z taniego dostępu do komputera, bo ludzie z całego świata zaczęli korzystać z Pi do różnych celów, począwszy od emulatorów gier, przez robotykę, routery, odtwarzacze muzyczne, czy sterowniki do różnych instalacji (oświetlenie, piece, warzelnie ;)). Co sobie można tylko wyobrazić.

 

Projektem, który mnie skłonił do kupna Malinki był jednak Home Media Center. Dawno rozglądałem się za jakimś cichym komputerem, który mógłby pozwolić rozkoszować się filmem na telewizorze nieprzerywanym zrywami wiatraka, ale dedykowane jednostki zaczynały się od tysiąca zł. Tymczasem Pi to umożliwiało, a dodatkowo ma tę zaletę, że konsumuje mało prądu - pobór mocy samego układu to około 4W.

 

A więc do konkretów, skład mojego zestawu (ceny z 2013):

- Raspberry Pi B 512MB RAM - 150,-

- Zasilacz 1200mA - 36,- (może być zwyczajna ładowarka do telefonu, ale żeby zapewnić stabilną pracę zasilacz musi spełniać pewne wymagania)

- Obudowa - 38,- (opcjonalnie, ale się nie kurzy za telewizorem ;))

- Karta SD 8GB - 35,-

- dodatkowo wziąłem kartę WiFi USB za 40,-, która finalnie skończyła w stacjonarce, bo wygodniej jest malinkę połączyć kablem (i w konfiguracji, i w użytkowaniu)

 

Razem wyszło to 300,- plus przesyłka (a można zejść z ceny niżej, bo niezbędne akcesoria to zasilacz i karta SD) i zestaw był gotowy do złożenia i użytkowania. System instalowało się bardzo prosto, a teraz jest to jeszcze prostsze - potrzebny jest czytnik kart SD podpięty do komputera (u mnie funkcję tę pełni stary aparat cyfrowy :P) i uruchomienie ściągniętego np z OSMC.tv instalatora. Później trzeba kartę SD włożyć w Pi, podłączyć do zasilania, sieci i telewizora (przez kabel HDMI, w tych czasach to ani wydatek, ani rarytas) i albo podłączyć klawiaturę USB, albo zainstalować na telefonie z Androidem jakiegoś pilota (Yatse, Kore), którym będzie się wygodniej sterować (dlatego ethernet to wygoda, bo nie trzeba konfigurować sieci ręcznie). I właściwie działa. A jak to działa?

 

Właściwie jest to moduł Smart TV do starych telewizorów (można też podłączyć przez composite video RCA) - frontendem jest Kodi, a więc większość wtyczek do niego działa. Można więc oglądać streamy z YT, Ipli, TVP VOD, TVN Playera, oraz wielu serwisów z szarej strefy ;) Co więcej, dość łatwo można zainstalować wtyczki do streamów sportowych, czy telewizji na żywo, ale za bardzo nie da się na tym polegać, bo życie ich jest dość dynamiczne ;) Można też włączyć radio, czy streamy muzyczne, ale trzeba to robić przy włączonym tv, albo podłączyć wzmacniacz/głośniki osobno. Jeśli chodzi o szybkość działania, to jest to nieco wolniejsze niż na PC, wyszukiwanie we wtyczkach potrafi trwać kilka sekund, czasem się wywala bez powodu, ale to sporadycznie. Natomiast jeśli chodzi o odtwarzanie filmów, to spokojnie radzi sobie z FullHD i dźwiękiem 5.1 - nawet streamowane z internetu :> - płynnie i bez żadnego zacinania.

 

Ktoś może powiedzieć - to nie lepiej kupić jakiś smart tv stick i się o nic nie martwić? Owszem można, i nie jest to złe rozwiązanie, ale Malinka ma kilka zalet, które mnie do niej przekonują:

- po dokupieniu dysku zewnętrznego (koniecznie z własnym zasilaniem, albo podłączanego przez aktywny hub USB) nie tylko jest możliwość odtwarzania z niego kolekcji - można to też robić w ramach sieci wewnętrznej z innych urządzeń - ale także zrobienia serwera plików (FTP, Samba), czy po zainstalowaniu demona transmission obsługiwanego przez przeglądarkę z dowolnego urządzenia w sieci wewnętrznej postawienia własnego seedboxa działającego 24h na dobę :]

- druga zaleta to ta, że RPi ma własne zasilanie, więc działa niezależnie od telewizora

 

Właściwie to nie wiem, co jeszcze napisać, działa to u mnie już ponad dwa lata bez większych awarii (dwa razy instalowałem system na SD), nie wyobrażam sobie oglądania czegokolwiek bez tego systemu, polecam.

Odnośnik do komentarza

Ach, bo to tak strasznie technicznie wygląda - na co dzień korzystanie ogranicza się do takiej apki na telefon, a na telewizorze widać coś takiego


Da się na tym postawić coś stylu *buntu, Debiana? Będzie to działać jakoś sensownie z lxde np?

 

Takie było pierwotne założenie - wraz z wypuszczeniem na rynek powstał fork Debiana, Raspbian, specjalnie na tę platformę. Myszy i klawiatury USB działają po podłączeniu, więc można korzystać jak z desktopa (z ograniczeniami technicznymi oczywiście).

 

Ja nie korzystałem, więc nie zaopiniuję, ale na wiki jest lista obsługiwanych sysopów

Odnośnik do komentarza

Będąc w temacie - Raspberry Pi Foundation wypuściło kilka dni temu nowy produkt, RPi Zero, będący miniaturową wersją RPi, ze zmniejszoną liczbą portów (2x microUSB, miniHDMI, GPIO bez pinów oraz microSD slot), ale z procesorem 1GHz i 512MB RAMu. Całość ma kosztować 5$, ale do komfortowej pracy Media Center potrzebny jest aktywny HUB usb i karta WiFi na USB.

 

Pojawił się dość szybko film na YT, gdzie jakiś geek testuje na nim OpenElec :]

 

(OpenElec może i instaluje się i działa nieco szybciej, ale to zamknięty projekt i zainstalowanie na nim np transmission-daemon jest niemożliwe)

Odnośnik do komentarza

A nie można zmienić nazwy tematu na bardziej ogólną (np. Minikomputery)?

Nie widzę przeciwwskazań

 

Ja przypadkiem trafiłem ten artykuł: http://makezine.com/2015/11/28/chip-vs-pi-zero/

I Chip zdecydowanie bardziej do mnie przemawia pod kątem tego co chciałbym z nim zrobić.

Przeczytałem artykuł - rzeczywiście, ów CHIP ma w wielu względach przewagę i wygląda to fajnie. Natomiast jego główną wadą jest to, że go właściwie nie ma - co ani na dystrybucję, ani na oprogramowanie nie ma dobrego wpływu.

 

No i ja jestem dwa lata do tyłu, właściwie wyjście RPi Zero obudziło mnie na nowości (a o Zero bym się nie dowiedział, gdyby nie padł mi system i gdybym nie musiał instalować OSMC).

Odnośnik do komentarza

Oficjalnej dystrybucji jako takiej nie ma chyba nawet dla zwykłych RPi, pewnie jak się pojawi, to na allegro i ze sporą marżą :/

 

 

EDYCJA: a przepraszam - jest oficjalny dystrybutor http://pl.rs-online.com/web/b/raspberry-pi/?cm_mmc=PL-PPC-_-google-_-2_PL_PL_LS_Raspberry_Pi_BMM-_-Raspberry_Pi&mkwid=sIdkOq5lU_dc|pcrid|81684291519|pkw|%2Braspberry%20%2Bpi|pmt|b|prd|

 

A RPi Zero możesz zamówić już dziś - zamawiając subskrypcję na magazyn MagPie, minimum 6 miesięcy za 62EUR, do jednego z magazynów doczepione będzie Zero :kekeke:

Odnośnik do komentarza

Rowniez posiadam i bawie sie tym urzadzeniem od kilku lat. Mialem postawione na tym XBMC z wtyczka weeb.tv i smigalo. Nie bylem do konca zadowolony z wydajnosci, wiec ciekawy jestem tych bogatszych wersji.

Posiadam rowniez Intel Compute Stick i rowniez niezle sie sprawdza do malych rozwiazan (typu wyswietlanie wideo, prezentacji, odpalanie niewielkich programow). Zaleta tego rozwiazania jest oczywiscie Windows (zaleta w takim sensie, ze nie wszystko da sie uruchomic na linuxie).

Mam tez ksiazki na ten temat, m.in. Rasperry PI: Inteligentny dom (czy jakos tak, nie mam jej przy sobie) i jest tam bardzo duzo fajnych inspiracji i wskazowek (dla lubiacych napisac cos swojego w pythonie) - moge smialo polecic. Na Helionie jest tego troche. Pokazuje to mozliwosci tego urzadzenia. :)

Odnośnik do komentarza

Mialem postawione na tym XBMC z wtyczka weeb.tv i smigalo. Nie bylem do konca zadowolony z wydajnosci, wiec ciekawy jestem tych bogatszych wersji.

To prawda - o ile jeszcze odtwarzaniu plików filmowych nie da się wiele zarzucić, o tyle poruszanie się w menu to spore lagi. Tyle że u mnie po postawieniu OSMC jest o wiele lepiej, albo minimalistyczna skórka tak działa, albo naprawdę popracowali nad optymalizacją.

Odnośnik do komentarza
  • 2 miesiące później...

Jak podać malince dość mocy, żeby działał i dysk USB i adapter wifi na USB? Mam huba aktywnego do ktorego wpinam USB, ale chyba nie za bardzo to pomaga - jak podepne dysk to się nie włącza wifi. Hub ma wyjście 1,2 A, ale jak podam malince 2A prosto z zasilacza to efekty są takie same. Z tego co wiem malinka max 300mA na port może podać, co nie starcza żeby rozkręcić dysk. Nie wiem jak to podpiąć, żeby dysk brał prąd tylko z huba, a malinka prosto z adaptera. Mam nadzieję że nie zamotałem :) Anyone?

Odnośnik do komentarza
  • 3 tygodnie później...

https://www.raspberrypi.org/blog/raspberry-pi-3-on-sale/

 

Na swoje czwarte urodziny RPi wypuszcza trzecią wersję mikrokomputera:

 

 

  • A 1.2GHz 64-bit quad-core ARM Cortex-A53 CPU (~10x the performance of Raspberry Pi 1)
  • Integrated 802.11n wireless LAN and Bluetooth 4.1
  • Complete compatibility with Raspberry Pi 1 and 2
Co idzie za zwiększeniem mocy - niestety potrzebny będzie silniejszy zasilacz (2500 mA), a przy zwiększonej intensywności pracy - także chłodzenie pasywne.
Odnośnik do komentarza

Zastanawiam sie nad kupnem tej nowej maliny. Dobre ma recenzje ta nowa wersja? Chcialbym postawic centrum multimedialne. Z tego co widzialem, to pod kodi jest troche mozliwosci, zeby odbierac polskie sajty typu cda czy telewizjada. Jak to wyglada z waszego doswiadczenia?

Odnośnik do komentarza

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...