Skocz do zawartości

[FM16] Taktyczne udręki


Makk

Rekomendowane odpowiedzi

  • 2 tygodnie później...

Ma ktoś jakiś dobry artykuł (po polsku bądź angielsku) odnośnie ustawienia używanego przez Ranieriego w Leicester? Chętnie bym o tym poczytał.

 

Swoją drogą przy okazji polecam spojrzenie efemowym okiem na filozofię Kloppa http://strikerless.com/2015/11/19/counter-pressing-in-fm16/

 

Próbuję zaimplementować w Everetonie i efekty jak narazie są takie, że moi grają naprawdę atrakcyjnie, tworzą sobie w niemal każdym meczu więcej okazji niż rywal, ale łapię remisy z dupy po pół okazjach/nielicznych okazjach. Czyli działa tak jak mogłem się tego spodziewać. Odnoszę jednak wrażenie, że mam pewne pole do poprawienia gry, więc liczę, że uda mi się w końcu przekuć boiskową dominację na zwycięstwa, choć obawiam się, że będzie to syzyfowa praca.

Nie mam wciąż jasnego pomysłu na pozycję prawego skrzydłowego i ról PŚL oraz DPŚ'a. Role bocznych obrońców dostosowuje w zależności od rywala.

http://i.imgur.com/wt6aQs3.png

Odnośnik do komentarza

Ja bym odznaczył "utrzymanie piłki". To spowalnia akcje. Czasem masz możliwość dobrego podania w pole karne, a zespół i tak klepie dalej swoje. Dałbym "utrzymanie" w momencie jak prowadzisz. A jak dążysz do strzelenia bramki, to bym je odznaczył.

Skoro grasz "podania w pole karne" to może któryś z pomocników by mógł być rozgrywającym? Albo tak mu poustawiać na innej roli, by dawał często "killer passy", o ile ma na to "papiery" :)

Prawy skrzydłowy może mógłby być też schodzącym napastnikiem? By było po prostu do kogo grać w polu karnym. Zależy to na pewno od tego ile masz na ten moment opcji podaniowych w 16stce. Jeżeli wystarczająco to zostaw go jako strzydłowego, ale z nastawieniem wsparcia. Niech wrzuca z głębi pola na długi słupek, na Elyounoussiego. Będziesz miał zróżnicowanie akcji, a nie tylko klepanie i szukanie okazji do podania w pole karne :)

Pomocnik odbierający piłkę przed dwójką środkowych obrońców raczej średnio się sprawdzi. Ma on ustawiony pressing ma maxa, więc często opuszcza swoją pozycję. Na pewno w momencie obrony lub straty piłki nie będzie się znajdował przed środkowymi obrońcami. A jak przeciwnik będzie grał z dobrym AMC, to będzie miał on wolne miejsce to gry.

Daj może PŚL rolę odbierającego piłkę, za nim niech zabezpiecza go na DM rygiel def, a obok PŚ jakiś rozgrywający.

Odnośnik do komentarza

Bez utrzymania piłki akcje są mniej składne, nie mogę sobie też pozwolić na pełne zapierdalanie do przodu, bo moi zawodnicy zwyczajnie nie zdążą zająć odpowiednich pozycji. No i nie chcę ciągłego chaosu, bo też nie o to chodzi. W sytuacji, gdy jestem w ataku pozycyjnym nie muszę od razu puszczać ryzykownej piłki, mam dużo ruchu bez piłki i z reguły dość dużo opcji podań, warto grać nie tylko na wariata, ale też coś wyklepać na szybkości.

Rozgrywający nie pasuje mi tu, bo wydaje mi się nieefektywny. Gram szybko, nawet mimo utrzymania piłki, i rozgrywający zdawał się być bezużyteczny, zwyczajnie lepiej gra długodystansowiec (sprawdzałem wys rozgr wsparcie i swobodnego rozgfywającego), kolejna para nóg do biegania.

Skrzydłowego na wsparciu może i spróbuję. Moim pierwszym wyborem byłby duet schodzących napastników, ale na prawe skrzydło mam tylko graczy typowo prawonożnych, Deulofeu i Mirallas (inna sprawa, że obaj obecnie szpital, ale i tak gra Lennon, więc też prawa noga). Opcja skrzydłowego na wsparciu jest ciekawa, wypróbuję ją i zobaczę jak to się będzie sprawować.

Rolę pomocnika odbierającego piłkę też jestem gotów poddać pod rozwagę. Wydaje mi się, że potrzebuję jednego pomocnika w takiej roli, bo gdy gram dpś-pd-śp a, to odnoszę wrażenie, że moi w odbiorze w środku pola nie wykorzystują swojego potencjału. Niemal zawsze mam tam przewagę liczebną, i w zasadzie bezstratnie mogę poświęcić jednego gracza tylko do tego, żeby zasuwał starając się tę piłkę w każdej akcji odebrać. Plus taki pomocnik odbierający piłkę daje mi trochę więcej krycia na skrzydle, bo gdy akcja przeniesie się tam nie patyczkuje się, tylko od razu idzie pomagać bronić w tamtej strefie. Myślałem, czy by nie dać tej roli lewemu pomocnikowi, tylko wtedy musiałby na nieco słabszej dla siebie pozycji grać Besić, a z tyłu jako rozgrywający grałby Gibson, tylko czy on, czy Barry są wolni i mało wytrzymali, a to z góry psuje koncepcję. No i zmiana śp a na rozgrywającego oznaczała będzie wykastrowanie ataku, bo skoro nie gram napastnikiem to ktoś musi tam z przodu biegać, rozgrywający raczej trzyma się pozycji, główną rolą śp a (Barkleya albo Cleverleya, co zaskakujące ten drugi gra tam często lepiej niż Barkley, swoją drogą mam wrażenie, że Barkley nie gra na miarę możliwości) jest robienie wiatru z przodu. Ogólnie wydaje mi się, że rola śp a jest kluczowa dla całego pomysłu jak to ma działać, bardzo często zdobywam kolejne metry na boisku przez ruch bez piłki tego śp a. Dawałem już pśl pom odb piłkę na wsparciu, jednak dziura w środku pola tworzyła się za duża. Mógłbym spróbować zagrać pśl z pom odb piłki na obronie (to powinno ograniczyć dziurę w środku pola podczas kontr rywala), tylko wtedy odejmę sobie jednego zawodnika z przodu, regista i pom odp piłkę chyba będą się dublować przez wysoki pressing, a innej ruchliwej ofensywnie roli na dpś chyba nie ma. Jeszcze jakbym strzelał worki bramek i tracił worki to mógłbym rozważyć danie dpśa na dpśa a pom odb piłke na pśl, ale ja i mało strzelam i mało tracę, zresztą jak już tracę to raczej przez coś, co początek ma na skrzydłach.

Rygiel defensywy kojarzy mi się raczej z głębszą obroną, nie wiem może się mylę. Gram jednak płynnie (bardzo płynna filozofia się nie sprawdza), a rygiel jest dość wyspecjalizowaną rolą, takim Obi Mikelem chyba. Nie potrzebuję czegoś takiego, ja chcę jak najlepiej wykorzystywać przewagę w środku pola i podejmować sporo ryzyka w odbiorze piłki.

Odnośnik do komentarza

Sprawdź efekty, ale IMO może to być trochę mało efektywne. Zadaniem skrzydłowego jest minięcie bocznego obrońcy i dośrodkowanie w pole karne. A tam często będziesz miał tylko jednego zawodnika i to na długim słupku = najprostsza piłka dla środkowych obrońców. Czasem oczywiście wbije tam też F9 z głębi pola, ale nie liczyłbym na to że będzie to jakaś reguła.

Odnośnik do komentarza

To nawet nie jest F9, tylko fałszywy napastnik ;). Ale frunie sporo piłek w stylu Barcelony (nie wiem jeszcze czy od tego s wsparcie), tzn. SN szuka błędu w ustawieniu linii obrony i do niego leci piłka z drugiej strony. Sporo jest z tego spalonych co irytuje, ale zamysł wydaje się, że ma potencjał.

Odnośnik do komentarza

Z radością informuję, że chyba znalazłem tę jedyną :)

 

http://i.imgur.com/5AeZivf.png

 

grając takim kształtem i odpowiednio manipulując poleceniami w czasie meczu (jak 4-4-2 to węziej itp.), zwłaszcza dawkując tempo i pressing na bazie tego, w jakich momentach przeciwnik najwięcej strzela i traci, oraz manipulując rolami bocznych obrońców w zależności od skuteczności skrzydłowych rywala uzyskałem takie wyniki :)

 

http://i.imgur.com/CBBFnnF.png

 

Mecz z Soton to o ile dobrze kojarzę był pierwszy, gdzie użyłem takiego kształtu pomocy (dość pechowo przegrany). To co się potem działo to była masakra, nie było rywala, którego bym nie zdominował (Spurs w momencie meczu ze mną byli liderem). Nawet nieszczęsny mecz na Anfield, który gdybym wygrał dałby mi 4 lokatę był meczem, odbywał się przez większość czasu pod moje dyktando, miałem więcej okazji do zdobycia bramki (dwa absolutne sam na sam McCarthyego długodystansowca...) mimo grania na opśu Barkleyem z niewyleczoną kontuzją i braku czołowego skrzydłowego Elyonoussiego.

Oczywiście mógł to być zwykł fart i po prostu zwyżka formy i przyszły sezon to zweryfikuje, ale jestem optymistą. Teraz będę chyba musiał kupić jakiegoś kompetentnego DPŚa na CR W, bo Gibbo jest spoko, ale jako zmiennik. Albo McCarthyego dam na dpśa i kupię długodystansowca, który będzie miał większe szanse skończyć akcję, kiedy będzie to potrzebne :-k.

Odnośnik do komentarza
  • 2 tygodnie później...

Macie jakieś swoje skuteczne taktyki? Raczej korzystacie z tych zrobionych przez kogoś czy sami tworzycie coś i macie większą satysfakcję :)?

Zawsze można połączyć jedno z drugim :) Ściągnąć z neta dobrą taxe, podrasować pod swój zespół.

Odnośnik do komentarza

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...