Skocz do zawartości

Nawigacja


wenger

Rekomendowane odpowiedzi

Temat nawigacji w samochodzie nigdy mnie nie interesował. Zawsze drukowałem mapę i jechałem po wyznaczonej trasie. Jednak podczas tegorocznego urlopu nie zauważyłem skrętu i zrobiłem niepotrzebnie 50 km więcej. Tak mnie to wkurzyło, że zdecydowałem się na zakup nawigacji przed sierpniowym wyjazdem.

 

Na co zwrócić uwagę w szczególności? Może ktoś z własnego doświadczenia podpowie? Jakieś propozycje mile widziane :).

 

 

Odnośnik do komentarza

Jeśli chodzi o rynek polski to prym wiodą dwie nawigacje: Automapa i Naviexpert.

 

Ta pierwsza ma wiele punktów adresowych np. 14a, 14b itd., ją mogę polecić właśnie ze względu na prowadzenie door to door - praktycznie prowadzi pod same drzwi.

 

Naviexpert wymaga stałego połączenia z netem bo wczytuje sobie fragmenty mapy z sieci. Jest zajedwabista jeśli chodzi o pokonywanie korków (ostatnia podróż Wrocław - Kraków i ominięcie remontowanego-zakorkowanego odcinka autostrady dało mi 53 minuty nad kolegami w drugim aucie).

Za granicę polecam Tom Toma (np. GO 500, którą możesz sparować z telefonem, albo GO 5000 z wbudowaną kartą sim) też bardzo fajnie omija korki. Ich odpowiednikiem jest Tom Tom Go Mobile na androida.

 

Bardzo dobrze prowadzą też mapy google, potrafią też znaleźć szybszą trasę i ominąć zator.

 

Edit: Temat o naci chyba widziałem tu http://forumcm.net/index.php/topic/1936-nawigacja-satelitarna/?hl=nawigacja

Odnośnik do komentarza

W dobie dzisiejszych smartfonów nie wiem czy oddzielna nawigacja używana raz na jakiś czas to dobry pomysł.

 

Guli, dzięki za odpowiedź, ale właśnie chodzi mi o to, czy nawigacja używana tylko na wakacje ma sens. Moja córka ma iphona 5 s, przydałby się w rodzinie dla syna jakiś tablet, czy nie lepiej by było to połączyć z jakąś opcją GPS?

 

Najbardziej to mi zależy na tym, aby program czytał aktualne utrudnienia na drodze i objazdy.

Odnośnik do komentarza

Ja jadąc do Warszawy pożyczyłem nawigację od kolegi i ... nadłożyłem drogi, bo mnie nieco źle pokierowała przez Wałcz czy Bydgoszcz (rozkopy, przejazd przez miasto...), wracałem już bez nawigacji tylko patrząc na znaki drogowe i o wiele lepiej na tym wyszedłem ;)

Natomiast po mieście czasami używam w telefonie Nokia nawigacja i jest okej.

Odnośnik do komentarza

 

W dobie dzisiejszych smartfonów nie wiem czy oddzielna nawigacja używana raz na jakiś czas to dobry pomysł.

 

Guli, dzięki za odpowiedź, ale właśnie chodzi mi o to, czy nawigacja używana tylko na wakacje ma sens. Moja córka ma iphona 5 s, przydałby się w rodzinie dla syna jakiś tablet, czy nie lepiej by było to połączyć z jakąś opcją GPS?

 

Najbardziej to mi zależy na tym, aby program czytał aktualne utrudnienia na drodze i objazdy.

 

 

Więc albo Automapa albo Naviexpert na androida. Oba płatne, ale w przypadku NE czasami można znaleźć promocję i zamiast ~100 zł/rok płacisz 60 zł/rok. Obydwóch operatorów na bieżąco uaktualnia dane (blokady/otwarcia dróg, zmiany kierunkowości ulic), co do korków IMO NaviExpert nieco lepsze, ale za Automapą tak jak pisałem przemawiają punkty adresowe.

 

Od razu jeżeli brałbyś tablet - żadne tanie typu overmaxy, o których słyszałem, że gubią sygnał gps. Lepiej Samsung Galaxy Tab 3/4 (7 cali ), który spokojnie daje sobie radę na szyb ie samochodu, od biedy nawet zwykły smarttfon z gpsem, na nim też dobrze widać.

 

Edit: Od biedy jeszcze yanosik, ale jego prowadzenie czasem jest dziwne, chociaż niezastąpiony jako apka w tle dotycząca suszarek i radarów stacjonarnych.

Odnośnik do komentarza
  • 2 tygodnie później...
  • 1 rok później...

Mam pytanie :

Wybieram się do Holandii na kilka miesięcy. Posiadam nawigację SMART GPS w wersji 500 Hz. Niestety, ostatnio jak jechałem przez Niemcy padł mi program. MapaMap wyłączyła się, przez ekran przebiegły paski i system resetował się co chwila.

Teraz pytanie - da się tą nawigację jakoś reanimować?

Lub - jeżeli jest możliwość w jakiś sposób jeździć na Androidzie bez pakietu danych, bo za granicą mnie zeżrą opłaty, to jak to zrobić ?

Odnośnik do komentarza

Mam pytanie :

Wybieram się do Holandii na kilka miesięcy. Posiadam nawigację SMART GPS w wersji 500 Hz. Niestety, ostatnio jak jechałem przez Niemcy padł mi program. MapaMap wyłączyła się, przez ekran przebiegły paski i system resetował się co chwila.

Teraz pytanie - da się tą nawigację jakoś reanimować?

Lub - jeżeli jest możliwość w jakiś sposób jeździć na Androidzie bez pakietu danych, bo za granicą mnie zeżrą opłaty, to jak to zrobić ?

 

Ściągnąć mapy google maps? Na WP po prostu wrzucasz mu, które mapy chcesz, żeby ściągnął i zaciąga do navi bez problemu :-k

Odnośnik do komentarza

Jak wskoczysz na autostradę i masz 700 km jedź prosto, to wtedy wyłącz sobie ekran, a nawigacja niech chodzi w tle - komunikat głosowy będzie dalej działał, a najbardziej baterię to zżera właśnie wyświetlacz.

 

Poza tym jak za granicą wyłączysz transmisję danych, to mocno spadnie zużycie baterii, bo to też dużo ciągnie.

Odnośnik do komentarza

Dodatkowo polecam kupić mocniejszą ładowarkę. Ja też używałem gównianej i nie nadążała ładować telefon. Zmieniłem na taką z większą mocą wyjściową. Jak masz poniżej 1000 mA to proponowałbym zmienić na coś większego. Nie pamiętam ile moja Hama teraz ma, ale ładuję tym Galaxy S5 i jest spoko.

Odnośnik do komentarza

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...