Skocz do zawartości

Zmieniamy obraz gry


Rekomendowane odpowiedzi

Przeklejam swój post z maryni dotyczący tego jak można zmienić obraz meczu w FM za pomocą niewielkich zmian. Nie lubię zbytniego komplikowania i uważam, że to właśnie najdrobniejsze zmiany decydują o zwycięstwie albo porażce - te słynne detale :)
Pisałem o tym lewym skrzydle (w maryni), ale już na samym początku, oprócz tego, zauważyłem coś co można byłoby wykorzystać dużo prościej i efektywniej:

 

 

 

tK1O7Nb.jpg

 

 

Falkirk wyszło ustawieniem 4411, więc siłą rzeczy w ofensywie najwięcej miejsca znajdowało się za plecami ich środkowych pomocników. Ta czerwona wielka plama to właśnie miejsce, które nie było przez nikogo okupowane.

 

Chwilę później zawodnik Falkirk traci piłkę na rzecz mojego obrońcy, a ten oddaje ją do mojego środkowego pomocnika.

 

 

DrnPiOe.jpg

 

 

Ponownie widać, że w środku pola Falkirk zostawia mnóstwo miejsca. Gdyby na miejscu Masona był mój defensywny pomocnik, a Mason stałby w okolicach zaznaczonego miejsca - mógłby stamtąd bez problemów dyktować grę i automatycznie stworzyłoby to sytuację do kontry. Chciałem zobaczyć jeszcze trochę meczu zamiast od razu przeprowadzić zmiany, bo mogła to być równie dobrze jednorazowa "pomyłka" zawodników Falkirk. No to oglądamy dalej.

 

 

KF4yGM8.jpg

 

 

Kolejna strata piłki Falkirk i po raz kolejny można zauważyć olbrzymią dziurę w środku pola. Moi zawodnicy się co prawda w niej znajdują, ale piłka nie może zostać zagrana ani do Masona, ani do McGeoucha (patrz Lucas), bo obrońca musiałby wykonać bardzo trudne podanie między dwóch zawodników rywala. Pod swoim polem karnym. Gdyby środkowi pomocnicy byli ustawieni odrobinę wyżej, nawet gdyby obrońca wybił piłkę do napastnika, mieliby krótszy dystans do pokonania. W tej akcji mój napastnik dostał piłkę, ale środkowi pomocnicy Falkirk szybko odcięli mu jakiekolwiek możliwości podania i zanotował stratę.

 

 

fj1Xoh8.jpg

 

 

Ponowne przejęcie piłki pod własnym polem karnym i po raz kolejny - środkowi pomocnicy są zdecydowanie za głęboko. W tym momencie skupiają się tylko na obronie (a mam przewagę w środku pola). Postanowiłem zmienić mentality z counter na standard w nadziei, że przyniesie to efekt w postaci wyższej linii obrony i szybszego wyprowadzania piłki. Nie chciałem przesadzić i zagrać zbyt agresywnie, bo Falkirk mimo wszystko dość głęboko się bronił i mógł być groźny z kontry. Nie chciałem też zbytnio ograniczyć miejsca w które mogliby wbiegać pomocnicy - w przypadku zbyt agresywnej zmiany, środkowi pomocnicy rywala na pewno też by się cofnęli i nie grali tak jak poprzednio :)

 

Inną rzeczą, którą zanotowałem było nieodpowiednie wykorzystanie McGeoucha. Domyślnie jest to mój Roaming Playmaker, zawodnik który szuka sobie miejsca między liniami, często cofa się głęboko, ale też atakuje z głębii pola z piłką. Zauważyłem, że mógłbym odnieść korzyść z tego gdyby był ustawiony trochę wyżej i atakował z wyższej pozycji. Dokładnie w tym momencie:

 

 

7DxCci0.jpg

 

 

Gdyby znajdował się bliżej linii środkowej i nieco wyżej, wymusiłby zdecydowanie większy ruch przeciwnika. Któryś z widocznych tu zawodników musiałby do niego dojść i w efekcie zostawiłby miejsce w innej strefie boiska, ewentualnie mojego zawodnika, który byłby niekryty. Postanowiłem zmienić rolę McGeoucha na advanced playmaker z funkcją atak.

 

Efekt? Na skrinach poniżej.

 

Zmiana w ataku:

 

dY7AaID.jpg

 

 

I zmiana w obronie:

 

xNuJi5k.jpg

 

 

Ta mała poprawka kompletnie zmieniła dynamikę gry. Dzięki temu, że McGeouch zaczął bardziej absorbować uwagę pomocników Falkirk, Mason mógł również częściej podłączyć się do ataków. Można to zobaczyć tutej:

 

 

fg2eo7r.jpg

 

 

 

1PfVPIW.jpg

 

 

 

p8O0gZh.jpg

 

 

McGeouch i Mason strzelili w tym meczu po golu, a Ryan z Tottenhamu dorzucił jeszcze asystę :)

 

E: Może któryś mod przenieść to do Akademii jak mu się chce.

 

Odnośnik do komentarza

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...