Skocz do zawartości

Don't Starve / Don't Starve Together


Rekomendowane odpowiedzi

Ok, jest już pewne grono forumowiczów posiadających DS/DST, więc zakładam temat.

 

Jeśli ktoś nie wie, Don't Starve to gra studia Klei Entertainment, w której naszym celem jest ... nie umrzeć z głodu ;). To gra survivalowa z charakterystyczną, rysunkową grafiką, w której wykorzystujemy dostępne na około surowce, aby przetrwać. W zasadzie gra ma swoją fabułę i "Adventure Mode", w którym musimy przejść kilka światów i... a nie będę spoilerował (zresztą sam jeszcze jej nie przeszedłem :keke:).

 

Don't Starve kupimy oczywiście na Steamie, obecnie cena wynosi 14,99 euro, co jest dość dużo. Spokojnie w różnych promocjach można ją dostać za około 5 euro (i to razem z dodatkiem).

Tak, gra doczekała się DLC o nazwie "Reign of Giants", która wprowadza nowe postacie, rzeczy do wytworzenia, obiekty na mapie, potwory itp., itd. Po prostu rozszerza nam to, co oferował oryginał (imho warty zakupu).

 

Jest jeszcze jeden DLC - Don't Starve Together. Pozwala on nam grać w większym gronie (obecnie największe serwery mieszczą do 64 osób). Generalnie gra oferuje to samo, co wersja podstawowa, tylko że dla kilku osób. Trzeba wspomnieć, że jest to ciągle wersja Early Access, która ciągle jest rozwijana (np. nie dodano jeszcze większości rzeczy z Reign of Giants). Wersja Together jest "Stand Alone", czyli nie wymaga posiadania podstawowej wersji gry. Obecnie jest dostępna do kupienia w zestawie Frontier Pack. W paczce otrzymujemy egzemplarz Don't Starve i Don't Starve Together oraz drugą kopię Don't Starve Together w formie gifta dla kogoś. Niestety, nominalna cena jest wysoka (19.99).

Jednak jeśli ktoś już posiada Don't Starve, to powyższa paczka będzie kosztować "tylko" 5 euro, więc w sam raz, żeby zrzucić się z kimś na dwa egzemplarze Together ;).

 

A jeśli ktoś nie chce wydawać hajsu na wersję Together, a ma podstawkę, to może poczekać. Gdy DLC zostanie ukończony, to będzie udostępniony za darmo posiadaczom DS.

 

I to tyle tytułem wstępu. Opisujmy w tym temacie nasze problemy z grą, wskazówki, jak efektywnie grać i przetrwać, chwalmy się naszymi sukcesami i ustawiajmy się na ewentualne wspólne partie (dla posiadaczy Together).

 

Ja za niedługo wrzucę trochę wskazówek "co i jak", bo trochę w to zdązyłem pograć (niby łącznie ponad 35h), ale ostrzegam, że i tak jestem w to cienki ;) (ale z każdą kolejną rozgrywką robię znaczne postępy).

Odnośnik do komentarza

To może dorzucę taniego linka, gdzie za 15 zeta można mieć wersję, która umożliwi zabawę z forumowiczami. W ogóle sporą zaletą do gry forumowej będzie chyba to, że nie musi się zebrać całe konklawe, żeby można było grać. Innymi słowy czyjaś nieobecność nie będzie szczególną przeszkodą.

 

I może piszmy od razu kto jest chętny na grę i w jakich godzinach :).

Ja jestem jak najbardziej chętny, w dniach pon-czw mogę grać z reguły w godzinach 17:30-20:30, w pozostałe dni nieco dłużej, tak do 22 powiedzmy (czasem jeszcze w środy tak).

Odnośnik do komentarza

To na początek mody, z których sam korzystam i które się sprawdzają. W teorii wszystkie są do gry pojedynczej, ale mi nie krzaczyły się z wersją Together ;)

 

1. Global positions Mod - bez tego nie ma sensu grać w Together, bo idzie się zarąbać, jeśli przyjdzie do szukania się na mapie. Mod pokazuje aktualne pozycje graczy na mapie.

 

2. Minimap HUD - przydatne maleństwo. Wyświetla minimapkę na ekranie, dzięki czemu nie musimy wyświetlać głównej mapy, żeby widzieć okolicę.

 

3. Always on Status - Nasze statystyki podane są w liczbach. Ułatwia ogarnięcie się, jak nasza postać się czuje ;)

 

4. Display Food Values - wyświetla statystyki naszego żarcia, czyli ile punktów głodu,zdrowia i sanity nam przywróci (lub zabierze). Tutaj z jego działaniem jest różnie. Może wymagać wyłączenia synchronizacji gry z chmurą steam (raz działało, raz nie).

 

W trakcie gry w Together korzystacie z modów, jak chcecie. Tzn. jeśli host korzysta, spoko, wy nie musicie (jeśli się nie myle ;)).

 

Krótkie wyjaśnienie trybów gry w Together. Przeklejam to, co kiedyś pisałem w Maryni:

 

Survival - jak umrzesz, zamieniasz się w ducha i możesz się przywrócić do życia, wykorzystując kilka specjalnych przedmiotów lub miejsc. Bycie duchem niestety wpływa na drugiego gracza, któremu wówczas spada Sanity. Jeśli obydwaj gracze zginą, to gra odmierza czas, w trakcie którego mogą się jeszcze odrodzić (jak dobrze pamiętam 2 minuty). Jeśli nie ma takiej możliwości, gra się kończy, losowany jest nowy świat i zaczynacie od nowa.

 

Endless - jak umrzesz, zamieniasz się w ducha i możesz się przwyrócić do życia, wykorzystując specjalne przedmioty (przede wszystkim portal, z którego zaczyna się grę). Tutaj różnica jest taka, że bycie duchem nie wpływa na Sanity innych graczy, i jeśli się nie myle, to obaj gracze mogą być martwi i bez pośpiechu odrodzić się w portalu. Minus jest taki, że każda "rezurekcja" zmniejszą twoją maksymalną liczbę punktów zdrowia.

 

Wilderness - w sumie to samo co powyżej z tą różnicą, że jak umrzesz, to wracasz do ekranu postaci, możesz wybrać nowego bohatera i gra cię wsadza w losowym punkcie tej samej mapy, tyle że nie masz ze sobą żadnych przedmiotów.

 

W teorii najłatwiejsze powinno być Wilderness (szczególnie z modem Global Positions). Ja najczęściej gram na Endless (zawsze jakieś większe wyzwanie, bo "śmierć" osłabia naszego bohatera po ponownym pojawieniu się na mapie).

 

Następny będzie poradnik surwiwalowca i ogólnie podstawy ;)

 

 

Przypomniał mi się jeszcze jeden mod, ale tylko do gry singlowej. Bardzo pomaga, szczególnie na początku zabawy z grą:

 

Crafting pause - to maleństwo pauzuje czas gry, gdy tylko wejdziemy w menu craftingowe po lewej stronie ekranu. Dzięki temu możemy na spokojnie i bez pośpiechu dumać, co chcemy wytworzyć, jakie materiały są potrzebne i w ogóle poplanować przyszły rozwój pod względem wymaganych surowców :)

Odnośnik do komentarza

Pierwsza sesja była dość chaotyczna, ale też staliśmy w miejscu, bo nigdzie nie było... gówna ;) Do farm. W drugiej już nam szło dobrze, ale ... te psy - jak je pokonać? Opłaca się budować bazę i ją dookoła zamknąć/zamurować czy trzeba z nimi walczyć?

Odnośnik do komentarza

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...