Skocz do zawartości

Kącik kulinarny


Gość MikeMitnick

Rekomendowane odpowiedzi

To ja trochę zmienię temat i podam jakiś przepis. Mój ostatni pomysł - pulpety w stylu orientalnym:

 

Składniki:

- mielona wieprzowina (ok. 400 g na 2 osoby)

- jajko

- cebula

- sos sojowy

- miód

- ziarna sezamu

- imbir

- czosnek

- papryka ostra

- pieprz cytrynowy

- mieszanka warzyw na patelnię w stylu orientalnym (marchewka, papryka, kiełki mung, pędy bambusa, grzyby chińskie)

- sól i pieprz

 

Mięso mieszam z jajkiem, przyprawiam solą, pieprzem i sosem sojowym (2 małe łyżki). Dodaję garstkę ziaren sezamu. Formuję pulpety ok. 5 cm średnicy i wrzucam na olej. Niech się ładnie smażą, a w międzyczasie robię sos - łączę 3/4 szklanki wody, łyżka stołowa sosu sojowego, dwie małe łyżki miodu, starty imbir (niedużo, mniej więcej sześcian wielkości 1x1x1 cm) paprykę ostrą - pół łyżeczki i drobno pokrojony czosnek (1 ząbek). Mieszam całość i wlewam na patelnię z pulpetami. Duszę ok 20 minut. Na osobnej patelni podgrzewam warzywa, po ok 5-6 minutach przerzucam je do mięsa i duszę jeszcze kilka minut. Można podać z ryżem, ale tylko z warzywami też jest ok.

 

Tylko bez czepiania się o gotową mieszankę warzyw, nie będę latał po sklepach za pędami bambusa ;)

Odnośnik do komentarza

To ja trochę zmienię temat i podam jakiś przepis. Mój ostatni pomysł - pulpety w stylu orientalnym:

 

Składniki:

- mielona wieprzowina (ok. 400 g na 2 osoby)

- jajko

- cebula

- sos sojowy

- miód

- ziarna sezamu

- imbir

- czosnek

- papryka ostra

- pieprz cytrynowy

- mieszanka warzyw na patelnię w stylu orientalnym (marchewka, papryka, kiełki mung, pędy bambusa, grzyby chińskie)

- sól i pieprz

 

Mięso mieszam z jajkiem, przyprawiam solą, pieprzem i sosem sojowym (2 małe łyżki). Dodaję garstkę ziaren sezamu. Formuję pulpety ok. 5 cm średnicy i wrzucam na olej. Niech się ładnie smażą, a w międzyczasie robię sos - łączę 3/4 szklanki wody, łyżka stołowa sosu sojowego, dwie małe łyżki miodu, starty imbir (niedużo, mniej więcej sześcian wielkości 1x1x1 cm) paprykę ostrą - pół łyżeczki i drobno pokrojony czosnek (1 ząbek). Mieszam całość i wlewam na patelnię z pulpetami. Duszę ok 20 minut. Na osobnej patelni podgrzewam warzywa, po ok 5-6 minutach przerzucam je do mięsa i duszę jeszcze kilka minut. Można podać z ryżem, ale tylko z warzywami też jest ok.

 

Tylko bez czepiania się o gotową mieszankę warzyw, nie będę latał po sklepach za pędami bambusa ;)

Są w Biedrze i Lidlu często ;)

Odnośnik do komentarza

Nie chcę odgrzewać starego tematu, ale ja jeszcze w temacie soli :D

Co prawda termin bleached przewija się w internecie, ale zazwyczaj na stronach, które sól białą uważają za "białą śmierć". Ale dotarłem do schematu produkcyjnego warzelni soli, i poza tym, że większość procesu jest mechaniczna (ciśnienie, temperatura itp), to jest moment, gdzie "Brine is first treated chemically to remove calcium and magnesium compounds", i to rzeczywiście patrząc z jednej strony można uznać za wybielanie, bo powoduje, że sól jest biała, to moim zdaniem nim nie jest, bo wybielanie to efekt uboczny usunięcia magnezu, który wg tejże strony może negatywnie wpływać na przyprawiane jedzenie

 

http://www.madehow.com/Volume-2/Salt.html

Odnośnik do komentarza
  • 1 miesiąc później...

Dziś sobota wolna, więc można pogotować:

 

Śniadanie:

 

Peanut butter candy bacon-wrapped habanero dogs

 

- kiełbaski ostródzkie 90% mięsa (nie jakieś chujowe parówki)
- boczek surowy
- masło orzechowe Sante 100% orzechów (nie miałem, dałem 83%)
- cebulka prażona
- 2 buły długie
- sos habanero
- miód

Kiełbaski zawijamy w boczek, polewamy z każdej strony warstwą miodu, kładziemy na półce do grillowania w piekarniku (pod spód jakiś papier czy coś) i pieczemy aż boczek będzie ciemny i chrupiący. Potem smarujemy buły od środka masłem orzechowym, wkładamy zawijasy i polewamy sosem habanero.

 

Obiad:

 

Leczo

 

- 5 pachnących pomidorów (nie jakaś trawa bez aromatu)
- 4 dorodne czerwone papryki
- 2 duże cebule
- główka czosnku
- 2 długie kiełbasy wieprzowe wędzone pieczone 97% mięsa (nie jakaś zwyczajna czy toruńska)
- butelka dobrego czerwonego wina (ja użyłem szczepu Syrah, bo go lubię)
- 1 duża cukinia

 

Przysmażamy kiełbasę pociętą w kostkę, cebulę i czosnek, przerzucamy do gara, wrzucamy pokrojone warzywa, zalewamy butelką wina i dusimy aż uzyskamy pożądaną konsystencję. Przyprawy do smaku.

Odnośnik do komentarza
  • 3 miesiące później...


Przepis na sobotni obiad mistrzów czyli sweet potato, beef & cheese fiesta:






Etap 1:



- 1 batat



- tymianek



- olej



- sól



- pieprz ziołowy



- papryka słodka



- papryka wędzona chipotle






Pokroić batata w plastry (wcześniej obrać), wymieszać z mieszanką oleju, soli, tymianku, pieprzu oraz obu papryk, wyłożyć na blachę i piec 20 minut w 230 stopniach.






Etap 2:



- 2 steki z łopatki wołowej



- sól



- pieprz



- rozmaryn



- olej






Obtoczyć mięso w przyprawach, smażyć na medium-rare, dać odpocząć 10 minut i pokroić w paski w poprzek włókien.






Etap 3:



- 1/2 opakowania jogurtu greckiego



- 3 ząbki czosnku



- kminek mielony



- sok z 1 limonki



- szczypiorek pocięty drobno



- sól



- pieprz






Wycisnąć czosnek i sok, wymieszać wszystko z jogurtem, odstawić.






Etap 4:



- 1 opakowanie sera cheddar



- 1 opakowanie wiórów mozzarelli



- olej






Na dużej patelni wyłożyć upieczone bataty, na to mięso, na to zetrzeć cheddar i wrzucić wióry mozzarelli, poczekać aż ser się roztopi (można mieszać jak dla kogoś estetyka nieistotna). Podawać z solidną porcją sosu z etapu 3.






Niebo w gębie. Tysiące kalorii, tona białka i tona tłuszczu. Sama pycha. Mniam.


Odnośnik do komentarza
  • 3 tygodnie później...
  • 3 miesiące później...

Heart-attack meatloaf, Karpiński style

Nl8Snqb.jpg


- 500 g mięsa mielonego (tu łopatka wieprzowa)
- przyprawy: sól, pieprz, oregano, habanero, papryka słodka
- 2 paczki (2x100 g) boczku surowego w paskach
- kawałek czerwonej papryki
- garść rukoli
- 8 plastrów sera salami
- 6 plastrów szynki
- opcjonalnie jajko, żeby mięso było bardziej mokre

1. Mieszamy mięso z przyprawami i formujemy placek jak na pizzę.
2. Wykładamy rukolę, na to ser równomiernie i szynkę, dodajemy kawałki papryki
3. Zawijamy za pomocą folii aluminiowej w rolkę i formujemy podłużny klopsik
4. Zależnie od tego jaki mamy boczek - jak jest nie masakrycznie cienki, to można utkać z niego bacon weave i zawinąć dookoła, jeśli jest cienutki, to tylko owijamy dookoła.
5. Zawijamy folią i wstawiamy do piekarnika rozgrzanego do 200 stopni na 25 minut
6. Wyciągamy, zdejmujemy folię, podnosimy temperaturę do maksymalnej i wstawiamy na 15 minut
7. Wyjmujemy i delektujemy się feerią białka, tłuszczu i cholesterolu

Taki obiad mogę jeść codziennie.

Odnośnik do komentarza

To ja i się pochwalę,

 

FIT Batony

 

W melekserze/blenderem zmieszać następujące rzeczy:

 

- 6 suszonych fig

- miseczka orzechów pekan

- dwie łyżki oleju kokosowego

- 1/4 miseczki suszonej żurawiny

- 1/4 miseczki wiórków kokosowych

- w wersji dla ćwiczących można dodać dwie miarki odżywki białkowej ;)
- łyżka soli

- szczypta cynamonu

- masło migdałowe/migdały w ilości 1/4 miseczki

- 1/4 miseczki masła orzechowego/orzechów ziemnych prażonych

 

Blendować i sprawdzać jaką konsystencję ma masa. Powinna być zbliżona do konsystencji masy na ciastka. Jeśli za gęsta dolać odrobinę wody.

 

Do formy na papier do pieczenia/folię i na parę h do lodówki/zamrażarki (jeśli daliśmy za dużo wody ;) ).

 

Wszystkie powyższe owoce można zamieniać dowolnie wedle preferencji.

Odnośnik do komentarza

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...