Skocz do zawartości

CM Revolution


Gość Profesor

Rekomendowane odpowiedzi

Po wielu miesiącach pracy i przygotowań możemy w końcu zaprosić również na angielską wersję naszej strony
Z ciekawości: dysponujecie jakimiś statystykami dotyczącymi liczby odwiedzin anglojęzycznej wersji serwisu?

W tej chwili 91% odwiedzających pochodzi z Polski, 4% z Wielkiej Brytanii (z czego oczywiście spory odsetek to również Polacy), reszta rozkłada się mniej więcej... z naciskiem na mniej. ;) Z angielskiego systemu operacyjnego korzysta 5% ogółu czytelników, przy czym dokładniejsze, bardziej miarodajne statystyki będą dostępne po kilku miesiącach, dopiero co umieścilismy nowe, odrębne kody do badań.

Jesteśmy na samym początku, to dopiero pierwsze kroczki, przed football-manager.info jeszcze wiele pracy do wykonania, ale zapału i konsekwencji w tym, co robimy nam nie zabraknie.

Odnośnik do komentarza
  • 2 tygodnie później...

Ponieważ jeden z użytkowników skomentował w "Maryni" całkiem konstruktywnie CM Rev pod względem technicznym, pozwolę sobie odpowiedzieć na uwagi Fikandra tutaj, żeby nie uciekło:

 

malo widziales... albo zatrzymales sie pare lat temu jesli o technike tworzenia stron netowych chodzi :]

henka, ale z pewnymi rzeczami się nie dyskutuje :P

 

a) górne menu nad topem. totalnie nieintuicyjne miejsce - nad topem to 99% normalnych stron ma logo producenta monitora, poza typowymi mocnymi punktami. jego obecność zaskakuje mnie za każdym razem, jak je widzę.

b) lewe menu totalnie nieintuicyjne w obsłudze poprzez hoverowanie nad przyciskami. normalny user w przycisk klika, zanim zdąży zauważyć, że się coś zmieniło po najechaniu. ostatnie publikacje nawet na 1280x1024 ścięte.

c) "materiały i wydarzenia, których nie możesz przegapić" - tutaj z kolei nie można hoverować, trzeba klikać. albo czekać, aż się samo łaskawie przełączy. chyba, że ktoś wolno czyta, to nie przeczyta. sześć - teoretycznie najważniejszych materiałów - które się przewijają na zmianę, ale na głównej jest miejsce na 16 (!) mniej ważnych wiadomości, które nabijają miejsca.

d) dolne menu. heeeeeeeeeeeeeeeeeeen w dole (patrz punkt c)), ukryte przed userami. szkoda, bo jako jedyne wygodne w użyciu.

e) z drobiazgów, ale rażących - nagle niestandardowy padding nad "redakcja poleca"

f) odchodząc od głównej strony, przeczytajmy sobie jakiś tekst. nagle menu przeskakuje na prawo, dodatkowo całkowicie przytłaczając - obecnością elementów graficznych i większą czcionką - główny content strony. halo? zresztą zaburzenie proporcji między elementami podstron jest główną bolączką cmrev.

Od początku – „z pewnymi rzeczami się nie dyskutuje”. Dlaczego się nie dyskutuje? Czy mam rozumieć, że subiektywne opinie Fikandra są wyrocznią dla wszystkich? ;) Pozwolę sobie odpowiedzieć na Twoje uwagi, kolejno:

a) Nie do końca się zgadza - header to miejsce, gdzie zazwyczaj jest główna nawigacja, boxy typu Logowanie / Rejestracja (link), etc. Ale zgoda w jednym, header nie jest najmocniejszym punktem, dlatego od ponad miesiąca pracujemy nad nowymi rozwiązaniami w tej materii - będzie nowy header (osobny na serwis informacyjny i serwis społecznościowy).

b) Skąd masz informację, że "normalny user klika, zanim zdąży zauważyć, że coś się zmieniło po najechaniu"? Siedzisz w branży stron WWW od kilku lat, masz doświadczenie w tego typu sprawach, wiedzę teoretyczną, praktyczną czy to Twoja osobista, subiektywna opinia?

c) ten box jest nienajlepszy, to przyznaję - dlatego również od około miesiąca trwają prace nad jego zmianą (jak i całej strony głównej). W nowej wersji będzie zmieniony, zobaczymy jak się spodoba.

d) nie rozumiem tej uwagi - dolne menu to jest footer, footer jest zwykle na końcu serwisu, pod całym contentem. To jego jedyne, logiczne miejsce. Nie możemy dać footera na środku contentu, bo to bezsensu. Czego tyczy się ta uwaga?

e) również nie rozumiem - mówisz o stronie głównej? nad boxem "Redakcja poleca" są wyświetlane reklamy Google, odstępy są standardowe, więc nie wiem w czym problem. Chyba, że mówimy o innych podstronach? Jeśli tak to proszę o link.

f) układ i struktura CM Rev jest bardzo prosta, logiczna i spójna, wystarczy przesiedzieć na stronie kilka minut, by wiedzieć jak jest wszystko zbudowane. Mianowicie:

- jest strona główna układem 20/80 (która będzie wkrótce zmieniona)

- wszystkie podstrony z contentem mają ten sam układ. Lewa kolumna - właściwy content i skróty komentarzy; prawa kolumna - zaczyna się zawsze od boxu z menu, poniżej boxy dot. konkretnego działu/sekcji/materiału.

Projektując ostatnią wersję CM Rev kładliśmy nacisk na usability i user-friendly. Dokonaliśmy standaryzacji, ujednolicenia celem uniknięcia chaosu i bałaganu. Poświęciliśmy na to wiele czasu, tak, aby efekt końcowy był zadawalający.

 

Osobiście uważam, że struktura i układ serwisu jest najlepszym w całej historii serwisu, a także jest jednym z lepszych jeśli chodzi o scenę (od początków istnienia). Nie mówię tak dlatego, że kocham CM Rev i jestem nim zaślepiony, tylko dlatego, że znam realia. Pracuję w tej branży od wielu dobrych lat, mam styczność z projektami większymi i mniejszymi niż CM Rev i uważam, że wiem co mówię. Oczywiście jeżeli ktoś uważa inaczej to proszę bardzo, wolny kraj, wolność słowa, każdy ma swoje zdanie, niemniej fakty są jakie są: prezentujemy bardzo dobrej jakości materiały tekstowo-graficzne, które są niezwykle często komentowane przez polskich graczy (wkrótce mam nadzieję i zachód nas doceni).

 

Dobrej nocy i miłego grania w demo FM 2009, a Fikandrowi dziękuje za komentarze i feedback.

Odnośnik do komentarza

trochę krótko, bowiem się właśnie kładę ;)

 

a) Nie do końca się zgadza - header to miejsce, gdzie zazwyczaj jest główna nawigacja, boxy typu Logowanie / Rejestracja (link), etc.

 

Nad headerem? Nie spotkałem się osobiście z takim rozwiązaniem. Generalnie pierwsze, co robię, wchodząc na większość stron, to dwa scrolle w dół, aby ukryć topa i zmaksymalizować ilość contentu na ekranie.

 

b) Skąd masz informację, że "normalny user klika, zanim zdąży zauważyć, że coś się zmieniło po najechaniu"? Siedzisz w branży stron WWW od kilku lat, masz doświadczenie w tego typu sprawach, wiedzę teoretyczną, praktyczną czy to Twoja osobista, subiektywna opinia?

 

Nie no, masz rację, normalny user widząc przycisk obwąchuje go i obszczekuje ;)

 

d) nie rozumiem tej uwagi - dolne menu to jest footer, footer jest zwykle na końcu serwisu, pod całym contentem. To jego jedyne, logiczne miejsce. Nie możemy dać footera na środku contentu, bo to bezsensu. Czego tyczy się ta uwaga?

 

Tego, że w footerze jest schowane najbardziej funkcjonalne menu. Spójrz choćby na głupie serwisy społecznościowe - na gronie masz tam bzdurki w rodzaju APIDoc i regulaminu, mniej więcej to samo na n-k. Tymczasem u Was tymczasem na dole jest najpełniejsze i najwygodniejsze w użyciu menu. Trochę nielogiczne dla mnie.

 

e) również nie rozumiem - mówisz o stronie głównej? nad boxem "Redakcja poleca" są wyświetlane reklamy Google, odstępy są standardowe, więc nie wiem w czym problem. Chyba, że mówimy o innych podstronach? Jeśli tak to proszę o link.

 

My bad, ścierwo zwane reklamami googla mam wycięte w adblocku po wsze czasy, i mi się dwa paddingi zlały.

 

f) układ i struktura CM Rev jest bardzo prosta, logiczna i spójna, wystarczy przesiedzieć na stronie kilka minut, by wiedzieć jak jest wszystko zbudowane. Mianowicie:

- jest strona główna układem 20/80 (która będzie wkrótce zmieniona)

- wszystkie podstrony z contentem mają ten sam układ. Lewa kolumna - właściwy content i skróty komentarzy; prawa kolumna - zaczyna się zawsze od boxu z menu, poniżej boxy dot. konkretnego działu/sekcji/materiału.

 

Nie wiem, co jest spójnego w menu przeskakującym z lewej na prawą, ale przyjmijmy, że mam za mało wspólnego z polską sceną polityczną, aby przyzwyczaić się do tego typu wolt ;)

Spójrz tutaj. Po lewej masz wyciapany drobnym maczkiem właściwy content, po prawej oszałamiające feerią barw (hiperbolizacja zamierzona :P) menu. Na czym na dzień dobry skupia się uwaga czytelnika? No właśnie, na tym, co się rzuca w oczy. To zdecydowanie nie jest usability i user-fr.

 

Dalsza uwaga - główna strona poddziałów. Polecany materiał góra-prawo, pozostałe dół-lewo. Nielogiczne, nie pozwala ogarnąć tekstów jednym rzutem oka; zwłaszcza że w najmocniejszym z mocnych punktów (GL) znajduje się... powtórzenie menu, tego samego, które z dużą dozą prawdopodobieństwa przywiodło tu użytkownika.

 

Doceniając spójność graficzną i ogromną pracę włożoną od strony technicznej (to widać, naprawdę!), nie mogę jednak stwierdzić, aby nawigowanie po CMRev było dla mnie przyjazne. Wprost przeciwnie, to PITA.

 

Z nadzieją, że uwagi pozwolą stworzyć Lepsze CMRev,

f.

Odnośnik do komentarza

Dla mnie to co piszesz jest totalną bzdurą. To,ze zamiast zrobic rozwijanego menu na górze strony, zrobilismy skondensowane menu z zakładkami uruchamianymi po najechaniu, nie jest nieprzyjazne. To co tobie sie podoba zajmuje od groma miejsca na stronie, dlatego u nas ta wersja pojawiła sie w stopce, co jest zgodne z normami w tej branży.

 

Dwa - jesli cie razi to małe menu i uwazasz, ze jest naciućkane tam jakichs fajerwerków, to ja chyba jestem daltonistą. Nie moge sie zgodzić z praktycznie zadną z Twoich uwag poza zmianą onclick na onmouseover w materiałach polecanych (zmianę zrobiłem wczoraj, thx za uwagę). Pozostałe są bzdurą. Żyjemy w kraju gdzie czyta sie od-lewej-do-prawej, więc logiczne jest, ze własciwy content znajduje sie po lewej stronie, a jakies dodatkowe boxy sa po prawej. Strona główna ma odwrotny układ, coby odrózniac się od reszty - taki zamierzony efekt.

 

Wszystko na ten temat, dzieki ze pofatygowałes sie aby wyrazić swoje opinie, ale nie zgadzam sie z nimi. Fakt, ze główna bedzie modyfikowana, ale nie dlatego, ze nagle nas oświeciłeś. Plany są od jakiegos czasu, ale jak znam zycie, po zmianach bedzie podobac Ci sie jeszcze mniej. Malkontentom dogodziłoby jedynie czarne literki na białym tle bez zadnej grafiki...

Odnośnik do komentarza

De Raph, ale dlaczego od razu uważasz, że jeśli coś się komuś nie podoba (ma inne zdanie) to znaczy, że jest wielkim malkontentem? ;) Fikander ma inne zdanie o strukturze CM Rev i przedstawił swoje uwagi, fajnie.

 

Nad headerem? Nie spotkałem się osobiście z takim rozwiązaniem. Generalnie pierwsze, co robię, wchodząc na większość stron, to dwa scrolle w dół, aby ukryć topa i zmaksymalizować ilość contentu na ekranie.

Jak pisałem za pierwszym razem, header nie jest najlepiej dopracowany obecnie - dlatego pracujemy od około miesiaca nad jego nową wersją (a w zasadzie dwoma wersjami).

 

b) Skąd masz informację, że "normalny user klika, zanim zdąży zauważyć, że coś się zmieniło po najechaniu"? Siedzisz w branży stron WWW od kilku lat, masz doświadczenie w tego typu sprawach, wiedzę teoretyczną, praktyczną czy to Twoja osobista, subiektywna opinia?

Nie no, masz rację, normalny user widząc przycisk obwąchuje go i obszczekuje ;)

Nie, po prostu chciałem zauważyć, że to co piszesz to Twoja subiektywna opinia, nie poparta wiedzą teoretyczą czy doświadczeniem praktycznym na podstawie większej grupy osób/projektów (sądząc po Twojej odopowiedzi). Jest to opinia poparta Twoimi doświadczeniami i Twoją wiedzą, oczywiście masz do niej pełne prawo. Jednak pisząc "normalny user w przycisk klika (...)" dokonujesz generalizacji i stwierdasz, że niemal wszyscy (normalni) userzy w taki sam sposób to oceniają, a tak nie jest.

 

d) nie rozumiem tej uwagi - dolne menu to jest footer, footer jest zwykle na końcu serwisu, pod całym contentem. To jego jedyne, logiczne miejsce. Nie możemy dać footera na środku contentu, bo to bezsensu. Czego tyczy się ta uwaga?

 

Tego, że w footerze jest schowane najbardziej funkcjonalne menu. Spójrz choćby na głupie serwisy społecznościowe - na gronie masz tam bzdurki w rodzaju APIDoc i regulaminu, mniej więcej to samo na n-k. Tymczasem u Was tymczasem na dole jest najpełniejsze i najwygodniejsze w użyciu menu. Trochę nielogiczne dla mnie.

No dobrze, ale w jaki sposób możemy wstawić takie rozbudowane, pełne menu w inne miejsce niż footer? W headerze nie ma miejsca na takie wielgaśne menu IMHO.

 

 

Nie wiem, co jest spójnego w menu przeskakującym z lewej na prawą, ale przyjmijmy, że mam za mało wspólnego z polską sceną polityczną, aby przyzwyczaić się do tego typu wolt ;)

Spójrz tutaj. Po lewej masz wyciapany drobnym maczkiem właściwy content, po prawej oszałamiające feerią barw (hiperbolizacja zamierzona :P) menu. Na czym na dzień dobry skupia się uwaga czytelnika? No właśnie, na tym, co się rzuca w oczy. To zdecydowanie nie jest usability i user-fr.

Tutaj A. De Raph celnie zauważył, że uwaga czytelnika skupia się od lewej do prawej, stąd własnie główny content prezentowany jest zawsze w lewej kolumnie. To sprawdzone i najlepsze z możliwych rozwiązanie, w moim przekonaniu jest jak najbardziej user-friendly. Boxy po prawej nie przeszkadzają w lekturze materiału, a że są kolorowe - muszą być kolorowe, bo gdyby były szaro-białe to stały by się zupełnie nieczytelne.

 

Dalsza uwaga - główna strona poddziałów. Polecany materiał góra-prawo, pozostałe dół-lewo. Nielogiczne, nie pozwala ogarnąć tekstów jednym rzutem oka; zwłaszcza że w najmocniejszym z mocnych punktów (GL) znajduje się... powtórzenie menu, tego samego, które z dużą dozą prawdopodobieństwa przywiodło tu użytkownika.

 

Doceniając spójność graficzną i ogromną pracę włożoną od strony technicznej (to widać, naprawdę!), nie mogę jednak stwierdzić, aby nawigowanie po CMRev było dla mnie przyjazne. Wprost przeciwnie, to PITA.

 

Z nadzieją, że uwagi pozwolą stworzyć Lepsze CMRev,

f.

Strony główne sekcji (poddziałów) faktycznie różnią się odrobinę od strony z treścią (np. newsem, tekstem) układem dwóch pierwszych boxów. W sumie to jest dobra uwaga, zastanowimy się nad ujednoliceniem tych boxów.

Dziękuje za dalsze uwagi i oczywiście proszę o więcej, good job :)

Odnośnik do komentarza

Dwa bardzo ciekawe artykuły ukazały się w ostatnich dniach na CM Revolution. Pierwszym z nich jest Jak ugryźć Football Managera 2009, w którym to M8_PL po krótce przedstawia nam ważniejsze z nowości jakie można znaleźć w FM 2009. Kolejny poradnik to powrót wielkiego znawcy managera, czyli Piotra Sebastiana, który podjął się opisania atrybutów mentalnych piłkarzy i ich wpływu na naszą taktykę. Każdemu kto chce osiągać takie sukcesy w grze jak autor zalecam przeczytanie tekstu Jak tyka zegar taktyczny, czyli TAK TYKA.

 

CM Revolution

Odnośnik do komentarza

Po zalogowaniu na CM Rev wyskakuje błąd 404 (FF). Odświeżenie strony powoduje zalogowanie się na nią.

Sprawa druga - przeszkadza brak opcji zaloguj automatycznie przy każdej wizycie.

 

To takie pierwsze spostrzeżenia kogoś kto wczoraj zalogował się na CM Rev pierwszy raz od... nie pamiętam kiedy ;)

Odnośnik do komentarza

Sorki, wiem, ze to niewygodne, ale to są zaszłosci z poprzedniej wersji, moduł autologowania jest wpięty w personalizację, która w obecnym designie się trochę "schowała" (wtedy link był w belce bezpośrednio, teraz trzeba sie naklikać). Cos z tym się wymyśli :)

 

Aczkolwiek pojawienia się 404 nie rozumiem, dziwna sprawa, pewnie związana z redirectem... Jedyne co mi przychodzi do głowy, ze BYĆ MOŻE logowałeś się mając wyświetlony formularz rejestracji, który jest zablokowany po zalogowaniu, i pewnie zadziałał mechanizm redirectu na zabronioną stronę, stąd 404. Innego wytłumaczenia nie mam, możesz potwierdzić, ze własnie tak było?

Odnośnik do komentarza
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...