Skocz do zawartości

[FM 15] Taktyczne udręki


Rekomendowane odpowiedzi

Witam, nazwa tematu chyba idealnie pasuje do moich problemów z najnowszą edycją FM-a, w której delikatnie mówiąc idzie mi mocno przeciętnie. Mimo wszystko spróbuję się nie poddawać i trochę liczę na pomoc osób, którym granie lepiej idzie. Postanowiłem zrobić drugie podejście do poznańskiego Lecha. Jak pisał SZU najważniejsze przy tworzeniu taktyki jest określenie sposobu w jaki chcemy grać, więc postaram się opisać jaką taktykę stworzyłem, czego od niej oczekuję, a czy Waszym zdanie ma to jakiś sens? ;)

 

Tak wyobrażam sobie podstawową formację, a więc ustawienie w jakim mam zamiar najczęściej rozpoczynać spotkania:

 

http://i.imgur.com/n9cs9q1.png

 

Lech to jeden z głównych kandydatów do zdobycia Mistrzostwa, więc mam zamiar grać dosyć ofensywnie, mamy dominować nad rywalami. W składzie mam jednego z najlepszych lewych obrońców Ekstraklasy i dlatego Douglas ma często włączać się do akcji ofensywnych. Dysponuje dobrym uderzeniem i wrzutką, więc warto to wykorzystać. Kędziorę ustawiłem trochę mniej ofensywnie, ale on swoje pod bramką rywala również powinien robić. Ze względu na takie role dla bocznych obrońców inaczej ustawiłem też skrzydłowych. Jevtić ma częściej się cofać i grać razem ze Szkotem, dlatego też ma wsparcie. Myślałem żeby zrobić z niego wysuniętego rozgrywającego, ale wtedy będą dublowały mi się role z Hamalainenem i nie wiem czy byłoby to dobre? Jeśli chodzi o środek pomocy to Trałka jest gościem od czarnej roboty, ma więc przerywać akcje rywala, asekurować bocznych obrońców. Wyprowadzaniem akcji zająć mają się Fin i Linetty (u Karola rozważałem też cofnięty rozgrywający - wsparcie). Liczę na przebojowość Gergo na skrzydle i ma być on jednym z liderów naszej ofensywy. W ataku od Sadajewa oczekuję sporej mobilności i dobrej współpracy ze skrzydłami. Ze względu na sporą agresję będzie miał on też sporo do odegrania w obronie, ma męczyć defensorów rywala. Co do stoperów to Kamiński dość dobrze podaje i dzięki temu może pomagać w wyprowadzaniu akcji ofensywnych. Ze względu na bardzo ofensywnego Douglasa drugiego środkowego obrońcę postanowiłem trochę cofnąć.

 

Polecenia indywidualne:

 

Lewy obrońca - częściej strzelaj

Prawy środkowy obrońca - więcej pressingu

Defensywny pomocnik - rzadziej strzelaj, mniej drybluj, mniej ryzykownych podań

Lewy środkowy pomocnik - szukanie gry, więcej bezpośrednich podań

Lewy skrzydłowy - szukanie gry, więcej bezpośrednich podań

Prawy skrzydłowy - szukanie gry

Napastnik - znacznie więcej pressingu

 

Tak wygląda druga taktyka:

 

http://i.imgur.com/aeD5yhL.png

 

To ustawienie jeszcze bardziej ofensywne. Przeznaczone na znacznie słabszy rywali oraz ewentualne odrabianie strat w trakcie meczu. Przesunąłem więc każdego z drugiej linii wyżej, obu bocznych obrońców ustawiłem bardzo ofensywnie. Co do poleceń indywidualnych to tym razem jest ich mniej:

 

Lewy obrońca: częściej strzelaj

Lewy środkowy pomocnik: więcej bezpośrednich podań

Lewy skrzydłowy: szukanie gry

Prawy skrzydłowy: częściej strzelaj

Wysunięty napastnik: szukanie gry

 

Ostatnia, trzecia taksa:

 

http://i.imgur.com/7UNRJYG.png

 

Tu jak widać liczę przede wszystkim na kontry. Chcę wciągać rywala na swoją połowę, a po odbiorze piłki (myślałem o dodaniu agresywny odbiór) mamy szybko grać na skrzydła. Co do dylematów to nie wiem czy Hamalainen nie jest za bardzo wysunięty, myślałem o zmianie roli na swobodny rozgrywający.

 

Polecenia indywidualne:

 

Trójka środkowych pomocników: więcej bezpośredni podań

 

Ma to jakiś sens? ;)

Odnośnik do komentarza

Z tego co sie irientuje w Lechu Sadajeva chyba wypada dać na odgrywajacego + wsparcie. Wtedy jeden skrzydłowy musi schodzić do środka robiąc miejsce obrońcy - u CIebie wychodzi na to że to będzie Douglas. NIe wiem jak tam u Lovrencica wytrenowana lewa flanka ale generalnie sprawdziłby sie najlepiej jako schodzacy napastnik. Wtedy Zaur miałby komu zgrywać pilki :) Przy takiej lewej flance ja zwykle stosuje asymetrię - czyli po prawej stronie daje skrzydłowego + atak a obronce bocznego prawego na wsparcie (lewy jest kompletnym wysunietym + atak). W zaleznosci od rywala i jego slabych puntkow ustawiam flanki odwrotnie. Generalnie piszę z pracy więc nie mam jak sprawdzić ale Hamalainen z tego co pmaietam do wolnych nie nalezy wiec idealnie się sprawdzi gdy Zaur sciagnie na siebie obronę i odegra mu.

 

Douglas ma jakieś dobre strzaly z dystansu ? Ja ustawiam wszystkim swoim zawodnikom ktorzy maja <12 Strzaly z dystansu na "rzadziej strzelaj" A tym ktorzy maja >15 "częściej strzelaj" ale jak kto woli :)

 

Taktyka która stosuje to 4-4-2 Pellegrini. Tak sie sklada ze jestem z Lodzi kibicuje Widzewowi, a w ekstraklasie Lechowi i nawet myslalem kiedys jak tym Lechem można grać i generalnie to wiele dobrych taktyk stosowanych przez topowych managerow na swiecie w Lechiuby sien ie sprawdziło. Ale po małych korektach myślę że grałbym 4-4-2 Pellegrini z podwieszonym Hamalainem / Jevticem pod Zaura. Linetty na pomocnika dlugodystansowca razem z trałka bardziej cofnietym i powinno byc mistrzostwo w 1 sezonie ^^ Tylko nie kojarze teraz czy Tralka nie jest do tego za wolny bo Linetty chyba dostał duży upgrade/

 

Generalnie pomocnik dlugodystansowiec : walecznosc , wystrzymalosc, sila , przewidywanie , przeglad gry , szybkosc , agresja byle nie byla niska - i mamy najlepsza moim zdaniem role dla srodkowego pomocnika w grze. Jak bedzie zapier. > 12 km na mecz to nie ma opcji zeby nie bylo to z pozytkiem dla teamu.

 

Polecenia dla druzyny :

Kontrola

Wiecej pressingu

Agresywny odbior

Cofniecie do obrony

Szersze pole gry (chodzi o miejsce dla obroncow ktore robi skrzydlowy + pomocnicy dlugodystansowi jak maja dobre parametry to pokryja cale boisko)

Krotkie podania

Utrzymanie pilki

Podania na wolne pole

Rozgrywanie pilki po ziemi

Wolne tempo

 

Jak strzele gola to zmieniam na :

 

Kontra

Szybkie tempo

Wiecej bezposrednich podań

 

W zaleznosci od wzrostu obroncow rywala pomijajać czy kontra czy kontrola - Wrzutki w pole karne albo ta opcja ze cierpliwie rozgrywaja czekajac na zadanie ciosu.

Odnośnik do komentarza

"Polecenia indywidualne:

Lewy obrońca - częściej strzelaj

Prawy środkowy obrońca - więcej pressingu

Defensywny pomocnik - rzadziej strzelaj, mniej drybluj, mniej ryzykownych podań

Lewy środkowy pomocnik - szukanie gry, więcej bezpośrednich podań

Lewy skrzydłowy - szukanie gry, więcej bezpośrednich podań

Prawy skrzydłowy - szukanie gry

Napastnik - znacznie więcej pressingu"

co prawda w nową wersję nie grałem na tyle by się wypowiadać na temat taktyki, ale opcja "szukanie gry" to spadkobierczyni "wolnego elektrona" i nadaje jej 3 zawodnikom wprowadzi straszny chaos na boisku, i nikogo nie będzie tam gdzie być powinien. W wersji "bardzo płynnej" jakoś można to jeszcze minimalizować jeśli ma się ekipę inteligentnych gości, ale równie utalentowany przeciwnik na pewno to wykorzysta.

Odnośnik do komentarza

Pierwsze spostrzeżenie po małym kombinowaniu z taktyką:

- w tej wersji najlepiej chyba spisuje się ustawienie 4-3-3. Tzn. 4 obrońców, 1 defensywny pomocnik, dwóch środkowych pomocników, 2 skrzydła i wysunięty napastnik.

 

Widziałem na zagranicznych forach, iż wszyscy właśnie robią taxy na tą modłę właśnie. Czy to słuszne? Nie wiem. Na razie w ostatniej lidze angielskiej testuję ustawienie dosyć archaiczne- czyli 4-4-2 ;) Zobaczymy, co z tego będzie. Wiem, że ogólnie nie da się przystosować tego do wszystkich teamów, ale myślę, że na takie zespoły gra skrzydłami i wrzutki dadzą radę.

Odnośnik do komentarza

Ja wałkuje 4-3-3 z trójką środkowych pomocników, dwóch schodzących napastników i fałszywa 9. Problem mam tylko z utrzymaniem się przy piłce - co bym nie zmienił mam posiadanie na poziomie 45-50% i nie wiem, co zrobić żeby mieć jego więcej - szczególnie przy prowadzeniu 2, 3 do 0 chciałbym utrzymać się przy piłce, ale nie idzie. Daje utrzymanie piłki, krótsze podania, wolne tempo - nic z tego. Jakieś pomysły?

Odnośnik do komentarza

Ja w teorii słabymi, albo i najsłabszymi zespołami w lidze potrafię mieć najwyższe średnie posiadanie w lidze. Wąska gra, krótkie podania(+utrzymywanie piłki, ale czasem wyłączam jak pomimo wielkiego posiadania nie stwarzam sytuacji) i wysoki pressing potrafią zdziałać cuda ;)

Odnośnik do komentarza
  • 3 miesiące później...
  • 3 tygodnie później...

Czy byłby ktoś chętny do potłumaczenia tego na nasz język? Ja się to zabrałem, ale tekstu jest bardzo dużo. http://community.sigames.com/showthread.php/423054-Lines-and-Diamonds-The-Tactician-s-Handbook-for-Football-Manager-2015-%28Part-3-Updated%29?p=10256030&viewfull=1#post10256030

 

Bardzo dużo ciekawych obserwacji, dlatego fajnie byłoby to ogarnąć. Czekam na odzew ;)

Odnośnik do komentarza
  • 1 miesiąc później...

Przerzuciłem się na nowy FM, to i nowe problemy powstały. Tym razem wschód, czyli Metalist Charków. Taktyka oparta szerokie 4-3-3.

http://postimg.org/image/g04bhnkyl/

 

O ile w ofensywie wygląda to mniej więcej tak jak zaplanowałem(fałszywa 9 cofa się, robiąc miejsce schodzącym napastnikom), to problemy są w obronie. W założeniu chciałem przyspawać do własnej połowy bocznych obrońców, tak ażeby skupiali się na grze defensywnej i rzadko włączali się w grę do przodu(bo też takimi BO dysponuję), a gra ażeby była prowadzona przede wszystkim środkiem pola w oparciu o utrzymywanie piłki i wykorzystanie dobrych i doświadczonych rozgrywających. W grę defensywną ma się angażować PŚP, a DP ma pełnić rolę CR wyprowadzającego piłki.

Polecenia: utrzymanie piłki, podania na wolne pole, podania w pole karne, węższe pole gry, znacznie głębsza linia obrony, niższe tempo

Problemy występujące:

- ogólne słabe oceny bocznych obrońców

- częste zagrywanie przez rywala piłek za plecy moich ŚO(pomimo polecenia: "znacznie głębsza linia obrony")

 

Dotychczasowe wyniki to 2 wygrane i 2 porażki w lidze, oraz 1 porażka w Lidze Europy.

Odnośnik do komentarza
  • 4 miesiące później...

Kiedy, czyli np. przy jakich zawodnikach swoich/formacji rywala lepiej dawać zagrania na skrzydła, a kiedy wrzutki w pole karne? Bo tak rozmyślam nad tym i jedne argumenty wykluczają mi drugie :) Wrzutki to w efemie chyba, wbrew temu co znaczy takie określenie po polsku, wybicie piłki po jej odzyskaniu w kierunku pola karnego rywala, a zagrania na skrzydła to wybicia odebranej piłki na skrzydła, tak? :) I asystent radzi wrzucać piłki w pole karne gdy uzna że dominujemy w powietrzu, ale pamiętam z poprzednich efemow że wtedy zmieniał się kierunek ataków na "środkiem" a obrońcy częściej mieli grać prostopadłe podania, czyli tak jakby polecenie pod szybkich zawodników a nie dominujacych w powietrzu. Z kolei zagrania na skrzydła to coś przeciwnego, więc adystent by to zalecił gdy napastnicy nie mają dużych szans w walce o górne piłki w szesnastce. Tylko że skrzydłowy może najczęściej z narożnika dosrodkować, czyli zrobić to, co według asystenta ma małe szanse powodzenia :-k Albo zakiwa się na amen, niczym Smolarek w '82 :) Chyba że po wydaniu polecenia "zagrania na skrzydła" coś się zmienia i nie dosrodkowuje tylko szuka innych opcji?

Odnośnik do komentarza
  • 1 miesiąc później...
  • 6 miesięcy później...

Jasne, od "powstrzymanie" gdzie nie ma pressingu wcale do "szarży" gdzie twoi zawodnicy będą starali się odebrać piłkę natychmiast.

"znacznie więcej pressingu" w taktyce o mentalności kontratak, to wciąż mniej realnego pressingu niż "czasami" w mentalności kontrola.

Mentalność ma nie tylko w tym przypadku znaczenie największe.

Nakazanie obrońcom utrzymywania kształtu formacji czyli to co zrobiliście nakazując obrońcom "znacznie mniej pressingu" jak wszystko jest zależne od innych rzeczy. Jeśli przeciwnik gra na niskim tempie, wolałbym go pressować mocniej nawet w obronie.

Odnośnik do komentarza

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...