Skocz do zawartości

Porady dla początkującego gracza


liroy

Rekomendowane odpowiedzi

  • 3 tygodnie później...

Czy macie może jakies wskazówki dla początkującego gracza? Swoja przygodę zacznę od fm 2015 którego mam zamiar kupić już wkrótce...

A to zależy gdzie chcesz grać , w jakiej lidze itd.

 

Generalnie na początek - wymiana całego sztabu szkoleniowego w zależności od ligi - w dobrych nie trzeba bo już są eksperci. Generalnie dobor trenerow tak by miec we wszystkich typach treningu min. 3 gwiazdki na poziomie ekstraklasy i intensywnosc lekką.

Taktyka - najlepiej od samego poczatku ustawić jedną i tylko jedną taktykę. Dopiero mozna ustawiać drigą jak pierwszą cała drużyna kmini.

Zacząć po wyborze drużyny z pol roku wczesniej ustawiajac za date startu nb Brazylię i niech chlopaki z teamu poznaja taktykę

Przed sezonem Kondycja bardzo wysoko i malo treningu meczowego. W trakcie sezonu elastycznie i troche wiecej na trening meczowy

Wydrukować sobie daty w ktorych jest nabor juniorow w poszczegolnych krajach i wysylac tam scoutow wtedy + przegladac recznie mozna ligi.

Czesto losuje newgenow bardzo mlodych bez klubu - w tym wypadku robi sie to tak : np wybieram sobie Ajax i jade po kolei zawodnikow sprawdzajac agentow ktorych maja. Zazwyczaj szybko trafiam na agenta ktory takich newgenow ma pod swoja opieką. W ten sposb udalo mi sie wylapac 4 Bellgow , 1 Holenda , 1 Austriaka i 2 Czechow z mega potencjałem 4-5 * czyli muszą mieć tak gdzieś 115-140 potencjał plus minus.Generalnie mogę to sprawdzic ale do FMRTE zagladam dopiero i sprawdzam zawodnika jak mi scout mowi ze osiagnal swoje PA :)

Przy ograniczonym budzecie po prostu zwalniaj zawodnikow ktorzy zarabiaja za duzo a przez to nie mozesz zatrudnic lepszych zawodnikow na ktorych zarobisz gruba kasę - np Broz w Widzewie czy też tak zwany Cristian Tomas ktory pobiera masakryczną pensję jak na Widzew a jest totalnym zerem :)

 

No i chyba tyle 1 dnia jest najwiecej roboty - u mnie to z 6h zwykle trwa ustawianie taktyki, sprawdznaie zawodnikow , proba ich wypozyczenia , sciaganie zawodnikow z free transferu , przegladanie reprezentacji U21 i U19 + seniorskich w jakis Gruzjach / Kazachstanach itd no ale warto bo np w Fm 2014 mistrzostwo widzewem mialem w 1 sezonie i juz nie oddałem tak przez 4 kolejne sezony ^^

Odnośnik do komentarza

Hej nie moge edytować swojego wpisu wieć dodam tylko jeszcze że na początku największych uselessów wypożyczam z opcją że klub wypożyczający płaci 100 % premii. W taki sposób oszczędzam kasę za rozwiązanie kontraktu. Generalnie też gdzieś czytałem że błedem każdego managera jest ściaganie dużej liczby graczy. Bzdura.

 

Kilku których ściuagnąłem a którzy mogliby z powodzeniem u mnie grać została wupożyczona bo byli chętni - ważne tylko żeby wypozyczać do najwyższej klasy rozgrywkoej. Raczej dotyczy to slabszych lig jak PL itd. Np taki Oded Gavish został łyknięty przez najwyższą ligę rumuńską - nie dosyć ze płacą mi jego pensje to jeszcze go ogrywają a co za tym idzie jego wartość rośnie. I tak oto z darmowego transferu mmam chlopalka ktory jest wart 165 k a jak mu pojdzie to pewnie i za 500 k dam radę go sprzedać. Darmowa kasa dla biednego klubu :)

Odnośnik do komentarza

Wiesz, pojęcie Biedny i Słaby klub jest względne. Opisujesz jakiegoś gościa wartego 165 k czegoś tam. U mnie w Lurgan Celtic najwyższa wartość gracza to 18 tys. €. Więc nie ma sensu ich porównywać.

To samo tyczy się wyżej wspomnianych * od scoutów. Potencjał podrzucony przez szperacza zależy jak dobry on jest (ten scout).

 

Dalej piszesz- ściąganie dużej ilości graczy jest dobre. Dla Ciebie. jedni tak robią, inni nie. Ja osobiście nigdy nie stawiałem na hurt. Ściągnąć dużo i słabych to nie sztuka. Lepiej szperać i wyszukać tylko np.5, a bardzo porządnych. Tu, jak dla mnie, w bardzo słabych teamach kłaniają się atrybuty odpowiednie. Głównie fizyczne.

 

Taktyka - najlepiej od samego poczatku ustawić jedną i tylko jedną taktykę. Dopiero mozna ustawiać drigą jak pierwszą cała drużyna kmini.

 

Nie wiem, jak to się ma w FM15, ale w FM14 zawsze mam 3 taktyki, a gram góra dwoma.

 

A swoją drogą (tak, tak, wiem, wiem- każdy gra jak lubi!) korzystanie z FMRTE, żeby zobaczyć potencjał grajków to oszustwo :p

 

Wracając do pytania głównego-> "Czy macie może jakies wskazówki dla początkującego gracza?". Tak- zacznij jakimś naprawdę mocnym zespołem typu Real, Barca, Bayern itd. Wtedy poznasz mechanizm rozgrywki bez większych ograniczeń.

Odnośnik do komentarza

Hmm też przerabiałem swego czasu kariery Forest Green zaczynajac w conference UK. Dlatego pisałem że wszystko zależy od ligi. U mnie najdroższy gracz na starcie był wart 100k euro a właśnie podpisałem Widzewem - 2 poziom rozgrywek 2 letni kontrakt z opcją przedłużenia o kolejny rok z Jamie O'Hara - 3,3 M euro jest niby wart. WTF?! Czyzby jakis bug z ograniczeniem Widzewa wynikającym z długów (max mogę zaoferować 230 euro tygodniowo pensji i tyle wspomniany pan zarabiał będzie) Zawodnika znalazł mi scout.

 

Co to FMRTE pisałem że nie zaglądam, dopiero jak zawodnika sprzedam to czynię to z ciekawości, albo jak mi wyraźnie asystent komunikuje że już się chłopak nie rozwinie więcej a np nie ma na niego ofert. Po prostu lubię dobijać zawodnikom max PA , a gra się dla zabawy co mnie satysfakcjonuje PA wbite, cel osiągnięty. Swego czasu bawiłem się też w FM 2014 w tworzenie (trenując ich w moim klubie) reprezentacji Azerbejdżanu od postaw ale to inna bajka.

 

Co do taktyk - Ja też mam 3 i gram 2 zwykle - tylko chodzi o to że na początku lepiej wytrenować jedną porządnie zanim się weźmie za drugą - asystent kłamie.

 

Co do rad - polecam zacząć też zespołem słabszym ale z świetną bazą treningowa i potencjałem do rozwoju zawodników - wszystkie Red bulle - są zaprogramowane na sukces. Guangzhou z Chin. Piunik z Azerbejdzanu itd.

Odnośnik do komentarza

"ważne tylko żeby wypozyczać do najwyższej klasy rozgrywkoej"

 

 

 

 

Wydaje mi się, że równie istotna jest rola wypożyczanego zawodnika. Ważne jest, żeby grał w pierwszym składzie, a nie np był zmiennikiem.

 

Poza tym, jak wspomniał MaKK, na początek najlepiej zagrać piłkarską potęgą. Taka gra uczy podstaw FM'a. Być może lepiej zagrać dobrym zespołem z Premiership, gdzie jest większa rywalizacja, co również wpływa na skilla.

 

 

Edytowane przez Ariello
Odnośnik do komentarza

zrobiłem tak:

otworzyłem edytor, wczytałem baze danych, zmieniłem sobie to co chciałem, następnie nacisnęłem plik - zapisz dane edytora jako, tam sie pojawiła informacja:
tytuł - Uaktualnienia lig i bazy danych
opis

widziałem ze to mi sie zapisało w C:\Users\Adam\Documents\Sports Interactive\Football Manager 2015

teraz pytanko, co dalej :)


Odnośnik do komentarza

A ja mam taki problem początkującego....

 

Zmieniła mi się kolejność szeregowania zawodników podczas wyboru graczy do meczu. Ale od początku.

 

Gdy przechodzimy do wyboru składu na dany mecz mamy ich ułożonych w kolejności według pozycji. Przesuwając gracza na boisko nasz filtr przesuwa gracza na samą górę w zależności na jakiej pozycji gra. Wybierając cały skład dochodzimy do tego, że mamy od góry graczy pierwszego składu zespołu w kolejności pozycji na boisku, później rezerwowych od R1 do R7, a na samym dole mamy graczy nie wybranych.

 

Nie wiem co zrobiłem i jak to zmieniłem ale mi wyłączył się ten filtr układających graczy od góry (ci którzy grają) do dołu (ci którzy nie grają) i nie mam pojęcia jak to zmienić.

A przyznam, że dość uprzykrzające rozgrywkę jest to, że gracz wybrany do środka pola zamiast szeregowany do góry zostaje nam w połowie listy między graczami do wyboru.

Proszę o pomoc.

Jak to zmienić, kiedyś miałem taki problem w FM14 ale nie było to tak uprzykrzające jak w 15, a i tam i tu nie wiem jak zmienić, a chcę by było tak jak mamy standardowo po rozpoczęciu gry.

 

Wrzucę jeszcze zdjęcie co mi się zrobiło ;/

 

http://zapodaj.net/4723e8099f531.jpg.html

Edytowane przez Ciuus
Odnośnik do komentarza

Zawodnicy posortowali sie wedlug ich pozycji, Szczesny jako pierwszy, Giroud ostatni. Wystarczy nacisnac na pozycja/rola/funkcja i posortuje sie tak ze najpierw bedzie pierwsza 11, potem rezerwowi i niewybrani do skladu :) Chyba o to chodzi :P

O to chodzi.... Tylko, że wcześniej jak byli posortowani według pozycji i wybierałem kogoś do składu to automatycznie zostawali układani tak jak tutaj:

 

http://zapodaj.net/f8dfe9245ec58.jpg.html

 

A teraz układa mi jak na tym zdjęciu w komentarzu powyżej, a w sumie to nie układa wcale i muszę szukać graczy miedzy tymi wybranymi już co jest uciążliwe ;/

 

Nie umiem tego lepiej wytłumaczyć słowami

Odnośnik do komentarza

Może lepiej przybliżę problem.

 

Tak mam aktualnie przed wyborem jakiegokolwiek zawodnika do pierwszej jedenastki oraz na rezerwę.

 

http://zapodaj.net/a0922e5ddf2d2.jpg.html

 

A tak mi się robi gdy zaczynam wybierać graczy.

 

http://zapodaj.net/3782cc6361c50.jpg.html

 

Jest to niepożądany i niewygodny sposób wyboru zawodników do gry. Troszkę uciążliwe.

 

Zmieniłem więc sortowanie tak jak sugerował Celson i zanim zacznę wybierać skład zawodnicy sortują się w przedziwny sposób co utrudnia bo nie są oni w kolejności według pozycji

 

http://zapodaj.net/5179605badf07.jpg.html

 

Ale jak zacznę wybierać to wszystko zaczyna się układać tak jak bym chciał tylko ten nieład podczas wyboru jest uciążliwy

 

http://zapodaj.net/a99dbf632349f.jpg.html

 

Cały myk polega na tym, że wcześniej miałem tak, że przed wyborem byli w kolejności według pozycji, a w trakcie wyboru sortowali się odpowiedni do pozycji.

Tak robi się gdy wystartuje nowym managerem (sprawdzałem czy to coś z grą ale to tylko ta rozgrywka się tak robi).

 

http://zapodaj.net/ac8ccd6f53429.jpg.html

 

http://zapodaj.net/90e34dc64cdf2.jpg.html

 

Od 3 dni już się męczę z tym sortowaniem, nigdzie też nie znalazłem też wątku na ten temat. A szkoda zaczynać od nowa bo to już 3 sezon ;/

 

Bardzo przepraszam za jakość zdjęć - z komórki ;/

Odnośnik do komentarza
  • 11 miesięcy później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...