Skocz do zawartości

FM-owe pro-tipy (tips & trics)


pvvkr

Rekomendowane odpowiedzi

Podczas zabawy przy dość skomplikowanej grze jaką jest FM można znaleźć pewne sposoby na ułatwienie sobie rozgrywki i w cale nie chodzi mi tu o oszukiwanie. W gąszczu opcji można czasem nawet przypadkiem wykorzystać rozwiązanie, które zapewni nam profit. Pewnie większość efemaniaków ma jakieś swoje własne sposoby i spostrzeżenia dotyczące gry.

 

Kilka pro-tipów jakie ja znam:

 

Przy negocjowaniu kontraktów

Zawodnik chętniej schodzi z pensji, jeżeli zapewnimy mu klauzulę odejścia po spadku wynoszącą okrągłe 0. Chyba mało kto ma w planach spadek z ligi, więc istnieje małe prawdopodobieństwo, że ta klauzula zostanie wykorzystana, a zazwyczaj pomaga.

 

Czasem jako uzupełnienie składu ściągam sobie jakiegoś dobrego weterana boisk. Ich oczekiwania są często wysokie, ale również można je zbić klauzulą odejścia za 0 (rzadko kto ich kupi) lub wysokim procentem z transferu.

 

W rozmowie motywacyjnej

Mój asystent zazwyczaj ma wysokie Motywowanie, ale i tak prawie skuteczniejsza jest nieco ostrzejsza rozmowa niż on radzi. Czasem nawet kolejne indywidualne opieprzenie zawodnika (mimo, że już zareagował na zielono) daje polepszenie jego reakcji.

 

Rozwój juniorów i ogólnie kwestia rozwoju piłkarzy

Bardzo często pomijana przez graczy jest kwestia osobowości zawodnika - większość graczy patrzy na gwiazdki i atrybuty. Szczególnie istotna jest ta kwestia w przypadku młodszych piłkarzy - zawodnik z osobowością Profesjonalny ma znacznie wyższe prawdopodobieństwo "wypełniania" swoich gwiazdek potencjału niż z osobowością Zbalansowany (w angielskiej wersji to Balanced, wybaczcie, ale nie jestem pewien polskiego tłumaczenia, bo gram w angielską wersję). Kiedy szukam piłkarzy do kupienia osobowość jest głównym kryterium.

 

Co ciekawe, osobowości sztabu szkoleniowego mają wpływ na osobowość młodego narybku z naszej akademii. Jeżeli nastawiasz się na pozyskiwanie wychowanków, warto zatrudniać szkoleniowców z mocnymi osobowościami (szczególnie w sztabie U18), bo częściowo przekazują je oni młodziakom.

 

Najlepsze osobowości (nie jestem pewien polskich odpowiedników): Model Citizen (wzorowy obywatel), Model Professional (wzorowy profesjonalista), Perfectionist (perfekcjonista), Resolute (odpowiedzialny), Professional.

W mniejszym stopniu, ale również dobre: Driven (ukierunkowany?), Determined (zdeterminowany), Iron Willed, Resilient, Spirited (natchniony?), Leader, Born Leader, Devoted.

 

Wyselekcjonowałem to na podstawie obserwacji własnych i badań ludzi z sicommunity.com.

 

Przygotowania przedsezonowe

Mają na celu wdrożenie piłkarzy do rytmu meczowego, nabicie kondycji i przyswojenie taktyki. Ja robię to tak:

- ustawiam 6-8 sparingów najlepiej co 3-4 dni,

- pasek treningu meczowego ustawiam na full i odznaczam dni odpoczynku (gwarantuje to najszybsze przyswojenie taktyki),

- zostają mi wówczas 1-2 dni między meczami przeznaczone na zwykły trening - ustawiam (najczęściej) kategorię Team Cohesion (zrozumienie zespołu) lub po prostu Balanced (zbalansowany),

- w widoku składu dodaję sobie kolumnę Match Fitness (kondycja meczowa, warto dodać sobie to na stałe) i w 2-4 meczach wystawiam obowiązkowo piłkarzy z najniższym poziomem tego parametru.

- w pozostałych meczach gra mniej-więcej pierwsza jedenastka najczęściej do ok. 60 minuty, potem robię zmiany.

W ten sposób przed pierwszym meczem sezonu mam taktykę przyswoją na maksimum (jeżeli nie zmieniałem za bardzo taksy z poprzedniego sezonu to zazwyczaj mam 100%), kondycję u wszystkich ok. 100% i kondycję meczową też zazwyczaj koło 100%.

Tu jeszcze jedna uwaga: kategoria Tactics (Taktyka) nie ma wpływu na szybkość przyswojenia taktyki, wpływa jedynie rozwój atrybutów taktycznych zawodników.

 

Trening podczas sezonu

Trening meczowy ustawiam na 20% lub 10% i podwyższam tylko przed ultraważnymi meczami. Odpoczynek tylko po meczu.

Trening ogólny: zazwyczaj Balanced i intensywność Low (Niska) - jeżeli gram rzadziej lub pojawiają się przerwy reprezentacyjne jeden tydzień podbijam na Average i kasuję wolne dni. Czasem ustawiam dwa tygodnie na jakąś inną kategorię, na której mi zależy.

Intensywność treningu indywidualnego na Heavy (Wysoka) i jeżeli zawodnik trenuje nową pozycję lub zagranie to zbijam do Średniej lub Niskiej.

W ten sposób piłkarze są dobrze dociążeni, ale nie przeciążeni. Zazwyczaj wszyscy są zadowoleni i jest malutko kontuzji.

 

 

 

Odnośnik do komentarza

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...