Skocz do zawartości

Wielki Test Taktyk Vamiego


Rekomendowane odpowiedzi

Jako że FM 2014 jest z nami już długo, a łatek nowych nie będzie - można powoli zacząć podsumowywać to, co udało się nam stworzyć. W tym temacie podsumuję i przetestuję swoje najlepsze taktyki. Tak więc nie będzie to test otwarty, natomiast być może wyniki komuś się przydadzą. Jeśli nie, posłuży jedynie za notatnik.

 

Zasady testu:

- 4 ligi o równej liczbie drużyn (Francja, Włochy, Anglia, Hiszpania - niestety Niemcy mają mniej)

- 3 drużyny w każdej lidze, co daje 12 drużyn testowanych

- drużyny wybierane są według przewidywań mediów: pierwsza, jedenasta i dwudziesta (czyli faworyt, średniak i outsider)

- każda drużyna gra tą samą taktyką cały sezon na urlopie

- punkty przyznaję za odchył od zakładanego przez media miejsca - oznacza to, że faworyt nie może zdobyć punktów pozytywnych, a outsider negatywnych

- jeśli menedżer zostanie zwolniony w trakcie sezonu, drużyna ta automatycznie otrzymuje punkty tak, jakby zajęła ostatnie miejsce

- by uniknąć punktów negatywnych do sumy dodajemy 112, dzięki czemu zakres punktów możliwych do zdobycia to 0 za komplet ostatnich miejsc/zwolnień do 228 za komplet mistrzostw

 

Test zostanie powtórzony tyle razy ile będzie taktyk (siedem), na tym samym sejwie początkowym.

 

Taktyki

 

Nykobing 2 - moja pierwsza skuteczna taktyka w FM 2014, doprowadziłem nią Nykobing z czeluści ostatniej ligi duńskiej do ekstraklasy

4312 La Serena Ultimate - taktyka którą możesz wygrać 8:0 z mistrzem kraju, by następnie dostać 0:5 od outsidera, tylko dla futbolowych romantyków, ale miałem nią spore sukcesy w La Serenie, którą doprowadziłem do finału Copa Libertadores oraz tryumfów na krajowym podwórku w Chile

Winged Almagrana Rigid - moja najlepsza taktyka w FM 2014, doprowadziłem nią San Lorenzo do statusu najlepszego klubu na świecie, wygrywajac wszystkie rozgrywki

Sao Paulo - kolejna taktyka-dominator, którą wygrałem wszystko, co było do wygrania Sao Paulo

Sztywny Huy - moje najmłodsze dziecko, zabrakło jednego punktu do awansu do belgijskiej ekstraklasy rzeczonym RFC Huy, ale taktyka ma potencjał

Miękki Huy - będąc zdecydowanie najgorszą drużyną w drugiej lidze awansowałem do barażów o awans do ekstraklasy, wkrótce zastąpiona sztywną wersją

Fast As a Shark - szczerze mówiąc nie pamiętam gdzie nią grałem, ale pamiętam, że była niezła ;)

 

Drużyny

 

Taktyki testowane będą w drużynach:

Anglia: Manchester United (1), Fulham (11), Crystal Palace (20)

Francja: Paris Saint-Germain (1), Toulouse (11), Guingamp (20)

Włochy: Juventus (1), Sampdoria (11), Livorno (20)

Hiszpania: Barcelona (1), Levante (11), Elche (20)

 

Harmonogram testów

 

1) 4312 La Serena Ultimate

2) Fast As a Shark

3) Miękki Huy

4) Nykobing 2

5) Sao Paulo

6) Sztywny Huy

7) Winged Almagrana Rigid

 

Przewidywania bukmacherów ;)

 

Sao Paulo 2.50

Winged Almagrana Rigid 3.00

Sztywny Huy 4.00

4312 La Serena Ultimate 4.50

Miękki Huy 6.00

Nykobing 2 10.00

Fast As a Shark 15.00

 

WYNIKI

 

Pierwszy wzór:

 

1. Fast As a Shark 94

2. Miękki Huy 88

3. Sztywny Huy 85

4. Winged Almagrana Rigid 83

5. Sao Paulo 77

6. Nykobing 2 59

7. 4312 La Serena Ultimate 58

 

Drugi wzór:

 

1. Miękki Huy 568

2. Fast As a Shark 565

3. Winged Almagrana Rigid 541

4. Sztywny Huy 532

5. Sao Paulo 486

6. 4312 La Serena Ultimate 477

7. Nykobing 2 467

 

Sensacyjnie więc najlepszymi taktykami zostały FAST AS A SHARK i MIĘKKI HUY. :o Po zlocie dłuższe podsumowanie

Odnośnik do komentarza

Zanim przeprowadziłem test, zdecydowałem się jeszcze na wprowadzenie drugiego wzoru na punkty. Po prostu suma tychże na koniec sezonu. W przypadku zwolnień liczą się punkty do momentu utrzymania posady.

 

TEST #1 - 4312 LA SERENA ULTIMATE

 

Wyniki:

Tragiczne. Czterech menedżerów zwolnionych w trakcie sezonu i trzy spadki z ligi. Tylko drużyny z ostatnich prognozowanych miejsc zajęły lepsze pozycje, jednak we wspomianych trzech przypadkach zakończyło się to spadkiem. Można więc wysnuć wniosek, iż jedynie Guingamp kończąc sezon na 14. miejscu zamiast na 20. odniosło sukces. 1/12 to bardzo marna statystyka.

 

Tabele:

Hiszpania

Francja

Anglia

Włochy

 

Punkty:

Pierwszy wzór: 58

Drugi wzór: 477

Odnośnik do komentarza

TEST #2 - Fast As a Shark

 

Wyniki:

Niespodzianka. Prawie w każdym przypadku taktyka okazała się lepsza od poprzedniczki. Trzy zwolnienia w trakcie sezonu (Fulham oraz ponownie PSG i Levante - gorące stołki). Guingamp, Sampdoria, Livorno i Elche osiągnęły wynik lepszy od przewidywanego, a Juventus zdobył zgodnie z planem mistrzostwo Włoch.

 

Tabele:

Włochy

Hiszpania

Francja

Anglia

 

Ciekawostki:

Wszystkie drużyny strzelały bardzo dużo bramek

Taktyka zawiodła na całej linii w Anglii - tam przegrała bezpośrednio z La Sereną

 

Punkty:

Pierwszy wzór: 94

Drugi wzór: 565

Odnośnik do komentarza

TEST #3 - Miękki Huy

 

Wyniki:

Było różnie. W Anglii taktyka osiągnęła póki co najlepszy wynik w Fulham i Crystal Palace, ale najsłabszy w Manchesterze. We Francji totalna porażka. PSG i Tuluza zwolnienia, Guingamp spadek. We Włoszech najlepszy wynik Livorno, Juventus dopiero piąty (ale wygrał puchar) i sensacyjne trzecie miejsce Sampdorii z 68 punktami! Barcelona tradycyjnie druga (punktów więcej niż La Serena, mniej niż Shark). Pierwszy raz nie zwolniono menedżera Levante. Elche w ogonie. PSG pozostaje jedyną drużyną, w której póki co nikt nie utrzymał posady.

 

Tabele:

Anglia

Hiszpania

Włochy

Francja

 

Punkty:

Pierwszy wzór: 88

Drugi wzór: 568

Odnośnik do komentarza

TEST #4 - Nykobing 2

 

Wyniki:

Zgodnie z oczekiwaniami mizerne. Z jednym wyjątkiem. Była to jedyna taktyka jak dotychczas, która zdobyła mistrzostwo dla Barcelony. PSG, Tuluza, Juventus i Fulham nie dotrwały do końca sezonu. Crystal Palace, Elche i Guingamp spadły. Tradycyjnie nieźle Livorno i Sampdoria.

 

Tabele:

Hiszpania

Włochy

Francja

Anglia

 

Punkty:

Pierwszy wzór: 59

Drugi wzór: 467

Odnośnik do komentarza

TEST #5 - Sao Paulo

 

Wyniki:

Spodziewałem się najlepszych, a tu klops. Udało się uzyskać tylko trzy zwolnienia przed sezonem, ale za to jakie. Juventus i Manchester nie dotrwały nawet do zimy. Levante jak to Levante - tu akurat rekord najmniej zdobytych punktów. Po raz pierwszy udało się utrzymać Crystal Palace i rozegrać pełen sezon PSG. Wyjątkowo dobrze zagrały Guingamp i Livorno, wyprzedzając niby lepsze Sampdorię i Toulouse. W segmencie taktyk dla drużyn słabych Sao Paulo zdobyło odpowiednio pierwsze i drugie miejsce wg wzorów.

 

Tabele:

Anglia

Francja

Włochy

Hiszpania

 

Punkty:

Pierwszy wzór: 77

Drugi wzór: 486

Odnośnik do komentarza

Test #7 - Winged Almagrana Rigid

 

Wyniki:

Sensacyjnie WAR nie zdobyła za wiele punktów. Mistrzostwo dla Juventusu nie wystarczy. Nie utrzymała się w PSG, Levante i Tuluzie. W Levante zresztą zdobyła zaledwie... 5 punktów! Wyniki testów okazały się bardzo niespodziewane...

 

Tabele:

Anglia

Hiszpania

Włochy

Francja

 

Punkty:

Pierwszy wzór: 83

Drugi wzór: 541

Odnośnik do komentarza

W FM 12 uzyskiwane na urlopie wyniki mieściły się jeszcze w zbiorze danych dających się statystycznie interpretować, choć w moich testach otrzymywałem już pojedyncze wyniki tak dalece rozbieżne, że nie dały się analizować. Ilość zaobserwowanych odchyleń nie była jednak znaczna (o ile pamiętam nie więcej niż 2%).

NIestety opcja urlopów w silniku Fm13 nie pozwalała już na miarodajne testy taktyk. W około 30% przypadków uzyskiwałem wyniki z tak znacznymi odchyleniami, że jedynym wytłumaczeniem mogło być to, że zostały uzyskane w wyniku zmiennych warunków.

W FM 14 tylko 10% uzyskanych wyników na urlopie wykazywała jakieś prawidłowości. Reszta nie pozwalała na jakiekolwiek wnioskowanie.

Podczas urlopu nie można śledzić ani zmian w taktyce rywali, ani reakcji na zmiany w wydawanych poleceniach taktycznych, więc gdy otrzymuje się rozbieżne wyniki nie sposób stwierdzić przyczyny. Niestety 7 prób to nie tylko zbyt mały zbiór danych do interpretacji statystycznej, ale także także zbyt mała próbka do wyznaczenia choćby trendu.

 

Słowem: testy taktyk na urlopie nie są już żadnym narzędziem do oceny jakości taktyki, a jedynie mogą wskazywać na jej charakterystykę (kierunek gry, pola pressingu, kluczowe pozycje itp.).

Odnośnik do komentarza

Zasadniczy problem przy tej formule jest taki, ze testy powinny zostac wykonane wielokrotnie dla tej samej konfiguracji, a wyniki powinny zostac w jakis sposob zebrane i uogolnione. Testy jednokrotne IMO maja niewiele sensu.

 

Ale pomysl sam w sobie bardzo spoko! Po dopracowaniu daloby sie, mysle, wypracowac z niego, calkiem sensowny scenariusz testowy :)

 

:kutgw:

Odnośnik do komentarza
  • 2 tygodnie później...

W FM 12 uzyskiwane na urlopie wyniki mieściły się jeszcze w zbiorze danych dających się statystycznie interpretować, choć w moich testach otrzymywałem już pojedyncze wyniki tak dalece rozbieżne, że nie dały się analizować. Ilość zaobserwowanych odchyleń nie była jednak znaczna (o ile pamiętam nie więcej niż 2%).

NIestety opcja urlopów w silniku Fm13 nie pozwalała już na miarodajne testy taktyk. W około 30% przypadków uzyskiwałem wyniki z tak znacznymi odchyleniami, że jedynym wytłumaczeniem mogło być to, że zostały uzyskane w wyniku zmiennych warunków.

W FM 14 tylko 10% uzyskanych wyników na urlopie wykazywała jakieś prawidłowości. Reszta nie pozwalała na jakiekolwiek wnioskowanie.

Podczas urlopu nie można śledzić ani zmian w taktyce rywali, ani reakcji na zmiany w wydawanych poleceniach taktycznych, więc gdy otrzymuje się rozbieżne wyniki nie sposób stwierdzić przyczyny. Niestety 7 prób to nie tylko zbyt mały zbiór danych do interpretacji statystycznej, ale także także zbyt mała próbka do wyznaczenia choćby trendu.

 

Słowem: testy taktyk na urlopie nie są już żadnym narzędziem do oceny jakości taktyki, a jedynie mogą wskazywać na jej charakterystykę (kierunek gry, pola pressingu, kluczowe pozycje itp.).

To co piszesz ma sens tylko w przypadku taktyk dynamicznych. Moje wszystkie taktyki - zawsze - od CM 1 - były, są i będą typu plug and play. NIGDY nie zmieniam instrukcji czy poleceń w trakcie meczu.

Odnośnik do komentarza

Podczas urlopu nie masz na to wpływu, bo twój asystent/trener (czyt. AI) podejmuje decyzje za ciebie.

Poza tym AI wprowadza zmiany w trakcie meczu w swoich drużynach, więc nie widząc ich podczas meczu (zmiany formacji i zmiany nastawienia drużyny) nie jesteś w stanie stwierdzić w jakich warunkach dana taktyka osiągnęła dane rezultaty, bo gra nie przecowuje takich danych. Widzimy jedynie taktykę wyjściową rywali, zmiany rezerwowych oraz statystyki pomeczowe.

Odnośnik do komentarza

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...