Skocz do zawartości

Sid Meier's Civilization


Ingenting

Rekomendowane odpowiedzi

Jak zainstalowałem sobie Civilization IV i mam te pozostałe dodatki na Steamie (Warlords, Beond the Sword, Colonization), to które najlepiej odpalać? Najpierw pograć sobie w standardową, a później próbować pozostałe? Czy te pozostałe jakoś się integrują z tą podstawową?

Odnośnik do komentarza
  • 6 miesięcy później...

Civilization: Beyond Earth

 

Mam bardzo mieszane uczucia opisując te grę. Jest ona w każdym calu wspaniała, czas przy niej nie wydaje się stracony ;) i oczywiście ma magiczny urok "jeszcze jednej tury". Ma też minusy, od których zacznę. Civ: BE jest szalenie konserwatywna, poza drobnymi zmianami, jest kopią Civ5. Jeden heks - jedna jednostka, walka, obrona miast itp itd. Dodatkowo surowce jakie spotykamy na nowej planecie może fajnie wyglądają w opisach w Civipedii, ale prosto je można podpiąć pod ziemskie odpowiedniki. Ponadto planeta nie jest jakoś wybitnie wraża - zamotanie jest tylko na początku pierwszej rozgrywki. Głupie - moim zdaniem - jest wyodrębnienia aż ośmiu frakcji ziemskich, które stawiają czoło Nowej Planecie. Podział jest maksymalnie sztuczny, a profity z prowadzenia danej frakcji są mocno umowne i kosmetyczne. Powinniśmy stawiać czoło obcej cywilizacji, ale jej nie uświadczymy. Co więcej,. nawiązanie kontaktu z ową cywilizacją jest jednym z zakończeń, Na planecie trafiamy na "obcych", którzy są na poziomie insektoidów z Space Troopers (idealny film tła do grania ;)). Obcy są bardziej kumaci niż barbarzyńcy z Civ5 i dopóki ich nie będziemy zaczepiać, będą sobie łazić na obrzeżach.

Pora omówić zmiany. Najważniejszą z nich jest przebudowanie drzewka technologii, filozofia doktryn i awanse jednostek. Technologie nie są umieszczone na 3-4 prostych jak w Civ5, ale są w kształcie pajęczyny (identyczne jak w Endless Space). Powoduje to, że możemy się rozwijac bardzo odmiennie od sąsiadów, bo rozwój nie jest liniowy. Różne ścieżki rozwoju prowadza nas na różne poziomy doktryn, a ich mamy trzy - harmonia, czystość i supremacja. Harmonia to skrzyżowanie się z obcymi, czystość to odwrotność harmonii, a supremacja to pójście w technologię i "zrobocenie". Doktryny są kluczowe dla naszej armii, bo wraz z awansami na kolejne poziomy nasze wojska się ulepszają (za dramo, wszystkie jednostki danego typu). Świetny patent, który uwalnia nas od zmarnowania trylionów złota przy awansie łuczników na muszkieterów w Civ5 ;) Jednostki same z siebie oczywiście też mogą zdobywać różne ulepszenia, ale jest to związane z ich zaangażowaniem w walki. Różnica między standardowymi jednostkami, a tymi mocno zindoktrynowanymi jest monstrualna i warto na starcie sobie ustalić ścieżkę rozwoju (tym bardziej, że komp na niższych levelach wynajduje wszystko do koła i nie ma żadnej specjalizacji).

Beyond Earth jest najlepsza za pierwszym razem. i w sumie tylko raz się powinno w nią grać ;) Za pierwszym razem jesteśmy idealnie jak nasi osadnicy - nie wiemy nic. Nie wiemy co wynajdywać, co da nam przewagę, jaka technologia jest priorytetowa, a jaka zbędna. Ponadto za pierwszym razem stykamy się z systemem zadań - kolejną nowością - których wykonanie daje nam różne bonusy. Jak gram drugi raz, to zadania są te same i tym samym denerwujące.

Grę polecam, ale w przecenie. Te ~130 złotych jakie dałem za wersję premierową może wydać zagorzały miłośnik Civ5. On raczej nie będzie żałował wydanej kasy na mocno zmodyfikowaną wersję piątej odsłony Cywilizacji.

Odnośnik do komentarza
  • 4 tygodnie później...

Bardzo chętnie tylko muszę najpierw przejść jakiś tutorial bo ostatni Civ w który grałem to chyba jedynka, pewnie na amidze i civilization revolution na xbxie :)

Jak w ogóle działa steam? Czy mogę uruchomoć grę na innym kompie, na którym będę miał steam?

Odnośnik do komentarza

Mogę też pograć jak wpasujemy się w godziny grania, u mnie zazwyczaj wieczory odpadają ;)

 

Tio, możesz steam zainstalować na kilku komputerach, możesz grać nawet we dwóch naraz, ale jeden z nich musi być offline, a drugi może być online - jak są dwa online to jeden rozłącza.

Odnośnik do komentarza

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...