Skocz do zawartości

Sid Meier's Civilization


Ingenting

Rekomendowane odpowiedzi

  • 1 rok później...
13 godzin temu, jmk napisał:

Miałem gdzieś miejsce archeologiczne - zbudowałem archeologa i zapomniałem gdzie to miejsce, da się jakoś to zaznaczyć na mapie? Bo biedak nie wie gdzie ma iść :(

 

@me_who

Nie wiem, może na filtrach surowców?

Powinno też ci podświetlić miejsce wykopalisk jeśli wybierzesz archeologa.

Odnośnik do komentarza

Dobra mam już rok 1900, epoka informacji - z czego wynika to 'przyspieszenie' - bo rozumiem, że te epoki są dla wszystkich krajów? (gram bez DLC)

 

Mam 1 uranu - jak to powiększyć? Mam już zbadane 59 technologii, więc prawie wszystko odkryte. Mogę budować nowoczesne czołgi, ale wymagają uranu, wolałbym jednak jakąś bombę pierdzielnąć :-k No i bomby jądrowe i termojądrowe (są dwie?) czy można je przewozić tylko statkami i samolotami czy jakaś wyrzutnia rakiet ziemna jest? 

 

Wiodłem spokojne życie - inwestowałem w naukę kulturę i złoto ;) Raz tylko zaatakowała mnie Brazylia, ale obroniłem się - wtedy pobudowałem i kupiłem kuszników, podpisaliśmy pokój. I miałem spokój do teraz, bo wojnę wypowiedzieli mi... Niemcy :/ Zrobiłem kilka czołgów, mam karabiny maszynowe. Opłaca się czołgi łączyć w korpusy i armie? O ile więcej siły to daje? 

 

Opłaca się atakować państwo-miasto? Bo też mam z nimi wojnę, a widzę że będzie ciężko ich podbić.

 

Mam naturalistę i nie wiem gdzie go użyć ;-)

 

Odnośnik do komentarza
4 godziny temu, jmk napisał:

Mam 1 uranu - jak to powiększyć? Mam już zbadane 59 technologii, więc prawie wszystko odkryte. Mogę budować nowoczesne czołgi, ale wymagają uranu, wolałbym jednak jakąś bombę pierdzielnąć :-k No i bomby jądrowe i termojądrowe (są dwie?) czy można je przewozić tylko statkami i samolotami czy jakaś wyrzutnia rakiet ziemna jest? 

Uran jest najrzadszym surowcem strategicznym w grze. Nie da się go "zwiększyć" - jedyne co, to zajmowanie terenów gdzie są takie kopalnie, lub budowanie miast, które normalnie byś nie zbudował, bo np. zmarzlina, tundra albo pustynia, ale jest uran. W późniejszym etapie, gdzie wiele rzeczy jest zależnych od surowców to próbowanie uzyskania ich napędza wojny, co jest moim zdaniem doskonałym odwzorowaniem rzeczywistości.

Można też próbować uzyskać zasób w drodze handlu, lecz AI niechętnie handluje surowcami strategicznymi - chyba, że ma ich dużo, a Tobie np. udało się pozyskać dzięki Wielkiemu Kupcowi unikalne zasoby luksusowe jak kosmetyki czy dżinsy.

Btw - jeśli dobrze pamiętam w grze bez podstawek wystarczyło mieć 1 sztukę zasobu, żeby budować jednostki z nią powiązane. W dodatkach zmienili, że jedna jednostka zjada 1 do 3 surowców co jeszcze bardziej napędzało próbę ich pozyskania.

Co do bomb to są dwa rodzaje, owszem, można je instalować na okrętach podwodnych, bombowcach albo zbudować inżynierem/robotnikiem silosy rakietowe.

 

4 godziny temu, jmk napisał:

Opłaca się czołgi łączyć w korpusy i armie? O ile więcej siły to daje? 

Opłaca się o tyle, że jedna jednostka = jeden heks, więc w późniejszym etapie, gdzie armie są liczne powstaje bałagan na mapie. I tak, połączone oddziały są silniejsze. Porównaj sobie wskaźnik siły pojedynczej jednostki i korpusu/armii.

 

4 godziny temu, jmk napisał:

Opłaca się atakować państwo-miasto? Bo też mam z nimi wojnę, a widzę że będzie ciężko ich podbić.

Rzadko kiedy się opłaca się. Bardzo duży badboy za zajęcie takiego miasta. Aczkolwiek, jak grasz agresywnie i masz w nosie resztę świata, a na dodatek miasto ma w swoim posiadaniu cenne zasoby, to można ;)

 

4 godziny temu, jmk napisał:

Mam naturalistę i nie wiem gdzie go użyć ;-)

Ciężko jest się wstrzelić z jego umiejętnością. Zakłada park narodowy, który ma formę diamentu (od góry: jeden heks, dwa heksy, jeden heks) ale wszystkie heksy muszą mieć ocenę "jakości" 4 (5? :-k ) lub powyżej albo są górą czy cudem natury. Całość nie może być modyfikowana i musi być w obszarze kontrolowanym przez miasto. Potwornie ciężko jest znaleźć taki teren w późniejszym etapie. Tak czy siak taki park narodowy daje bardzo dużo do kultury i jest cennym nabytkiem jak walczysz o zwycięstwo kulturalne.

  • Lubię! 1
  • Dzięki! 1
Odnośnik do komentarza

1. To naturalistę odpuszczam, niech śpi ;-) Standardowo chcę wygrać technologicznie w pierwszym podejściu, ale kulturalnie jestem 3 - tu ma wpływ największy turystyka rozumiem?

 

2. Sami mi wypowiedzieli wojnę :P Wycofałem się od nich i uwagę skierowałem ku prowodyrom z Niemiec. 

 

3. Faktycznie, mój uran się nie kończy. Zrobiłem armię czołgów i jednostkę nowoczesnych, plądrowałem też niszczycielem od morza jedno ze słabszych niemieckich miast, ale słabo szło :-k Potem odkryłem atomową łódź podwodną, a że miałem bombę... to wow jakie to dobre ;) Czuć moc - normalnie miasto od razu spadło ze wszystkim do zera, a w następnej turze Niemcy błagali o pokój sowicie mi płacą - dobrami, kasą i artefaktami, podobnie jak ich sojusznik Sumer, którzy i tak byli daleko ode mnie. 

 

 

Odnośnik do komentarza

Nauka z gry: nie oblegamy miasta czołgami ;)

 

Dalej nie wiem jaka jednostka lądowa może przenosić głowicę nuklearną?

 

Pisałem o tym ostatnio, pierwsze miasto, które oberwało bombą, Grumento Nowa. Miałem obstawioną granicę przy Genui jak widać na obrazku:

 

T6JYx4o.jpg

 

Gdy byłem już blisko zwycięstwa naukowego (ostatni element), postanowiłem się trochę pobawić i wysłałem sporo wojska w kierunku Niemiec:

 

F0k94No.jpg

 

 

Zacząłem handlować swoimi dziełami kultury i budowałem wojsko - doceniam samoloty <3 I lotniskowce, chociaż raz podpłynąłem zbyt blisko miasta wroga i w jednej turze zatopili mi statek z samolotem :(

 

0dLOnfS.jpg

 

Myślałem, że te wyrzutnie SAM są do bomby jądrowej - ale nie. I w sumie były mi bezużyteczne, bo wróg szybko stracił samoloty. Straciłem prawie całe wojsko w obleganiu Gottingen - i to był mój błąd, bo później kolejne miasta burzyłem nalotami bombowców. Żeby mnie nikt nie dogonił ;) To zbudowałem:

 

pygkeOu.jpg

 

 

eBa9UuN.jpg

 

Kliknąłem 'jeszcze jedna tura' i chyba pobawię się w badboya do końca :-k

Odnośnik do komentarza

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...