Skocz do zawartości

[FM14] 4-2-4 Young Boys vs Basel


Rekomendowane odpowiedzi

4-2-4 YB vs Basel

Taktyka stworzona na potrzeby meczów z Basel, które grając 3-4-1-2 nie dawało szans na korzystny wynik.

Wyniki z Basel przed wprowadzeniem taktyki

7Wl1i2g.png

 

Wyniki po

F41Lkmp.png



Taktyka YB

THROELo.jpg



Sposobem miało być odebranie piłki w środkowej strefie i szybkie podanie piłki do skrzydłowego. Ten miał za zadanie stworzyć przewagę w bocznej strefie - ogranie jednego z trójki stoperów nie powinno być dla takiego gracza problemem, tymbardziej że przeciwnik grający ofensywnie, z trójką w obronie ma na bokach raczej kiepską asekurację. Oczekuje się, że po stworzeniu przewagi Schodzący napastnik albo popędzi w stronę bramki, albo zagra wrzutkę do Napastnika ścinającego z przeciwnej strony lub do wchodzących w drugie tempo ofensywnych pomocników (stąd role Enganche i Fałszywy Napastnik), albo poda do obiegającego bocznego obrońcy.

Jak to zrobić?

Role zawodników z przodu opisane powyżej. Środek pola mają opanować dwaj Cofnięci rozgrywający nastawieni defensywnie. Nie tylko zgarniają piłkę, ale także potrafią celnie podać. W odbieraniu górnych piłek są wspomagani przez dwójkę stoperów, z których jeden gra na wyprzedzenie i wygrywa główki (Środkowy obrońca - Stoper), a drugi gra trochę głębiej i przechwytuje prostopadłe podanie (Tradycyjny obrońca - Zabezpieczenie). Na bokach grają ofensywnie usposobieni boczni obrońcy. Agresywnie atakują bocznych pomocników rywala i śmiało podłączają się do kontry.

Mentalność: Kontratak. Wynika to wprost z założeń.

 

Styl gry: Zrównoważony. Bo tak. Niby gramy defensywnie, ale kontry są dość odważne i wymagają udziału większej liczby piłkarzy.

Polecenia dla drużyny

Ataki skrzydłami, Podania na wolne pole, Zagrania na skrzydła, Wyższe tempo - uważam to za zasadne, gdyż trzeba jak najszybciej podać piłkę do skrzydłowego. Ponieważ gramy z kontry, jest szansa, że będzie miał miejsce na rozpędzenie się i dojście do piłki zagranej na wolne pole.

Szukanie gry - to ukłon w stronę Enganche i Fałszywego napastnika, którzy z założenia powinni odznaczać się kreatywnością.

Gra bez wslizgów - w obronie często przyjdzie grać 1 na 1, więc lepiej nie atakować na raz, szczególnie na bokach obrony...

Nękanie rywali - ...ale nie oznacza to, że mamy rywalom odpuszczać. Lepiej prowokować ich do błędu.

Pozwól skrzydłowym na zamianę miejscami - nie pamiętam meczu, żeby się zmienili, pewnie dlatego że w większości potrafią grać tylko na jednym skrzydle. Polecenie zdaje się jednak mieć sens, więc cały czas jest aktywne. Gdyby nabrali ochotę na zamianę miejscami, myślę, że mogą to zrobić bez szkody dla zespołu.

Polecenia indywidualne dla piłkarzy

Żadnych! Dodawane w trakcie meczu wraz z rozwojem sytuacji.

Stałe fragmenty

W zasadzie niezależne od taktyki, imho każdy może wymyślić własne schematy.

Wyniki

Jest to obecnie jedna z dwu używanych przeze mnie taktyk. Okazała się wyjątkowo skuteczna nie tylko w meczach z Basel, ale z większością przeciwników, szczególnie z tymi silniejszymi.
W Lidze Mistrzów stosuję ją w lwiej części meczów.

LM1 - http://i.imgur.com/ZMTJSkx.png
LM2 - http://i.imgur.com/AHqB0hA.png
LM3 - http://i.imgur.com/YelY87R.png (duży niefart i brak awansu mimo 10 punktów)
LM4 - http://i.imgur.com/bmZ3LRA.png

Co ciekawe, ustawienie działa nawet po zmianie mentalności! Dzięki temu można jednym kliknięciem przejść z kontry na grę stricte ofensywną, nawet na szarżę!

Przykładowo mecz z Ligi Mistrzów. http://i.imgur.com/BVOIhYC.png Do stanu 2:0 grany był Kontratak, a potem do końca meczu Szarża. Efekt jak widać.

Jeśli chcę zwolnić tempo w końcówce lub bronić wyniku, ustawienie zmienia się mniej więcej tak:

 

6JWFGFd.jpg



Jeden z ofensywnych pomocników zamienia się w defensywnego, boczni obrońcy skupiają się głównie na obronie i mogą liczyć na pomoc Defensywnych skrzydłowych.
Rola ofensywnego pomocnika w zależności od tego, jakiego typu piłkarz jest na boisku, ale w większości przypadków WR sprawdza się całkiem dobrze. Głównie rozliczam go z jakości piłek zagrywanych na skrzydła.

@smigler, dzięki za namowę do opisania taksy.

 

Zapraszam do dyskusji i zadawania pytań.

 

PS1

Uwagi odnośnie błędów w tekście proszę kierować na priv. Z góry serdecznie dziękuję i obiecuję poprawę ;)


PS2

Prośby o link do taktyki nie będą spełniane - wszystko widać na screenach

 

Odnośnik do komentarza

Szacuneczek. Bardzo dobrze przemyślany system, jestem pod wrażeniem :)

 

A jak tracisz najczęściej bramki i z jakimi zespołami? Rywale nie mają za dużo miejsca na skrzydłach? W przypadku jakichś większych porażek jakie oceny mają schodzący napastnicy? Bo wygląda na to, że jesteś od ich dyspozycji bardzo uzależniony.

Odnośnik do komentarza

Trudno mi jednoznacznie odpowiedzieć z dwu względów. Zamiennie stosuję dwie taktyki - powyższą i jeszcze taką z trzema napastnikami, żeby urodzeni snajperzy też mogli pograć, więc z FMa statystyk tak łatwo, jednym kliknięciem, nie wyciągnę. A po drugie, od ok 30 meczów, czyli pół roku w grze - od maja do grudnia - nie przegrałem meczu :P Aczkolwiek cośtam pamiętam.

 

Wyjątkowo groźny jest duet szybkich napastników, gdyż wtedy środkowi obrońcy często się gubią; w mojej grze Vaduz gra 4-1-2-1-2 i dość łatwo przychodzi im strzelanie mi goli a przynajmniej stwarzanie groźnych sytuacji.

 

Skrzydłowi przeciwnika rzeczywiście potrafią być niebezpieczni. Goście z Man City w LM stworzyli mnóstwo problemów na skrzydłach. Myślę jednak, że wcale nie mają aż tak dużo miejsca. Są atakowani przez mojego bocznego defensora a także często zabiera im piłkę jeden z CRów - szczególnie przy wybiciach na uwolnienie.

 

Schodzący napastnicy zaiste są kluczowi dla skuteczności taktyki, ale traf chciał, że w moim zespole są to znakomici piłkarze. W dodatku mogę wybierać z czterech grajków. Jeśli FM pamięta, to w domu zobaczę, jakie noty mieli SNcy, kiedy im i zespołowi gorzej wyszedł mecz.

Odnośnik do komentarza

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...