Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie wszelkich zapaleńców CM 03/04.

 

Nadejszła niepokomna chwila. Czas otworzyć tematyczny dział, który będzie traktował nasze taktyki i reżimy treningowe poważnie. Wszelkie dyskusje na ten temat powinny pojawiać się tutaj i tylko tutaj. Jeżeli chciałbyś pochwalić się swoją nową taktyką czy treningiem to jesteś bardzo mile widziany. Oczywiście znając życie CMowie przerzuwacze rzucą się na nią i nie będą spać przez 3 dni by to sprawdzić i podzielić się z wszystkimi opiniami na temat Twojego wariantu.

 

Poprzedzając fakty i posty typu "pokaż swoje 442" prosimy zachować wzorownictwo i formę na temat ów taktyk i treningów. Przykład i wzór znajduje się poniżej:

 

Wzór taktyki:

 

Wersja gry:

Nazwa taktyki:

Wygląd:

Opis:

 

Przykład:

 

Wersja gry: 4.1.5

Nazwa taktyki: 4-3-2-1 Palermo

Wygląd:

1.png

 

Instrukcje druzynowe:

2.png

 

Opis: Taktyka ta znana jest często pod nazwą "choinka" lub z angielskiego "Christmas tree". Nazwa pochodzi od wygladu owej choinki, która jest mała na górze i zwiększa się ku kierunkowi ponżej. Taktyka ta była przez lata uzywana choćby przez reprezentację Anglii. Jest orientalną wersją 4-3-2-1 i to dosyć ofensywną. Umożliwia ona łatwe rozegranie piłki poprzez środek pola. Serwis do napastnika to podstawa, a więc będziecie potrzebować bardzo dobrych pomocników. Pomocnicy powinni posiadać dobry współczynnik podań by być efektywnym. Dwaj ofensywni pomocnicy powinni posiadać również dobre strzały z dystanu, którymi mogą zaskoczyć bramkarza w trakcie, gdy napastnik będzie ściągał obrońców na siebie. Obrona gra strefowo co oznacza, że powinieneś posiadać wystarczająco dużo przekonania do defensorów.

 

 

W miarę podobnie powinno być z reżimami taktycznymi:

 

Nazwa:

Zasady:

Działanie:

Screen: [nie wymagany]

Link: [nie wymagany w sytuacji gdy są skriny opisujące trening].

 

Do boju taktycy!

Odnośnik do komentarza

Z ciekawości sprawdzę, jak się w CM4 02/03 spisuje, bo nigdy "choinką" chyba nawet grałem =) na razie po rundzie jesiennej gram Ruchem Radzionków, i jestem w strefie spadkowej, więc każda pomoc potrzebna =) A napastnik lepiej jak będzie wysoki i silny, czy mały i szybki?

Był to typowy przyklad i sama taktyka jest standardową taktyką z tej wersji CMa. Z własnego doświadczenia można grać mocnym napadziorem z dobrą grą głową w sytuacji gdy boczni pomocnicy mają dobre dośrodkowania. Preferowałem jednak wyważonego strzelca, który był szybki i miał wysoką błyskotliwość po to by dostawać prostopadłe podania od AMC.

Odnośnik do komentarza

Ja ostatnio trochę się zawiodłem, jeśli chodzi o taktyczny silnik CM. Kombinowałem z różnymi wariantami 442 grając na początku Polonią Bytom a później Miedzią Legnica. Niekończące się zmiany w ustawieniach dla drużyny i dla poszczególnych piłkarzy nie przynosiły oczekiwanego efektu. Pewnego dnia po kolejnej nieudanej próbie z taktyką w akcie rozpaczy ustawiłem zwykłe 442 na standardowych ustawieniach bez grzebania w instrukcjach dla drożyny i dla indywidualnych zawodników.

 

Efekt była zaskakujący. Po przejęciu Miedzi Legnica po pierwszym sezonie utrzymałem się w 1 lidze (przed przejęciem drużyna po rundzie wiosennej była na ostatnim miejscu). Później było już tylko lepiej, 3 miejsce w 1 lidze, awans do Ekstraklasy, spokojne utrzymanie, 3 i 2 miejsce.

 

Czasami mnie korci, żeby trochę pozmieniać w ustawianiach ale jeśli coś działa to nie ma co kombinować ;)

Odnośnik do komentarza

Wersja gry: 4.1.5

Nazwa taktyki: 4-1-2-2-1 Aberdeen

Wygląd:

nWrk9e2.png

 

 

Opis: Taktyka dla tych wszystkich,którym w CMie znudziła się gra dwoma klasycznymi napastnikami. Jest to ustawienie w mojej opinii bardzo ofensywne. Zaznaczone mam dla niego nastawienie drużyny na "kamikadze" i nakaz gry krótkimi podaniami. Kluczowym zawodnikiem w tej taktyce jest DMC (na moim screenie Oliseh). Jego głównym zadaniem jest odbiór piłki (instrukcja odbioru ustawiona na agresywny,co może skutkować częstymi kartkami) na naszej połowie i błyskawiczne przetransportowanie jej do przodu. Często też będzie zawodnikiem,który podłączy się do przodu i starać się będzie siać postrach wśród bramkarzy strzałami z dystansu. Dlatego też ważnymi cechami dla niego są podania, kreatywność, strzały z dystansu czy waleczność. Drugim najważniejszym ogniwem w mojej taktyce jest środkowy napastnik. Jako,że jest jeden musi być bardzo wszechstronny. Sam mam problem z owym w Aberdeen,więc często skutkuje to bardzo różnymi ocenami NŚ (od 4 do 9). Niemniej ważni są również ofensywni pomocnicy. Cechować się powinni wysokim atrybutem wykończenia akcji. Dlaczego akurat wykończenie akcji? Ano dlatego,że wykorzystują puste strefy w obronie rywala i często stają oko w oko z bramkarzem (coś jak w Diablo). Wartością dodaną tej taktyki jest też moim zdaniem to,że pomimo bardzo ofensywnego nastawienia nie skutkuje ona utratą dużej ilości bramek. Gorąco zachęcam do sprawdzenia i podzielenia się rezultatami. Poniżej ciekawsze wyniki z mojego Aberdeen:

 

 

 

LINK DO TAKTYKI

 

 

 

Odnośnik do komentarza

Mamy wiec pierwsza taktykę stworzona przez członka CMF :) Nieco przypomina mi moja wersje 4-5-1, choć jest o wiele bardziej ofensywna wersja. Kamikadze i dobry DMC to jest miazga :) Zapewne postaram się to przetestować za jakieś 2 miesiące ;) Problemem, który tutaj podałeś, a wiec niestabilność formy napastnika to chyba minus używania jednego napastnika w tej grze. Wszystko tez zależy oczywiście od formy pomocników bo jak zauważyłem jeden napastnik czasami to za mało i bez właściwego wsparcia czasami sobie nie radzi. Chyba, że ma się wonderkida lub supergwiazdę, ale wątpię by akurat w Twoim przypadku było Cię stać na killera (przynajmniej na tym etapie).

Odnośnik do komentarza

Cały czas staram się szukać tego,by potencjał kogokolwiek na pozycji N był w pełni wykorzystany. Kombinuję z różnymi ustawieniami. Jednak show często skradają też OP strzelając bramki i "zabierając" je tym samym Napastnikowi przez,co jego ocena spada. Taktyka będzie jeszcze pewnie podszlifowana o pewne drobiazgi. Czekam też na opinię innych graczy CMa,co warto zmienić i wierzę,że będziecie mieli ochotę to sprawdzić. ;)

Odnośnik do komentarza

Czekamy na rezultaty które pomogą znaleźć tego właściwego napastnika.

 

Ja oczywiście musiałęm jednak zapomnieć o jednej bardzo ważnej rzeczy w pierwszym poście. Chodzi o stałe fragmenty gry. Temat poruszany kilkukrotnie w kąciku dyskusyjnym jest jak najbardziej mile widziany w tym miejscu. Przeciez to część (i to jak mocarna) taktyki więc wszelkie dyskusje na jej temat właśnie w tym topiku są jak najbardziej wskazane.

Odnośnik do komentarza

Smigler, przetestowałem Twoją taktykę na mojej Miedzi Legnica. Wyniki rozegranych meczy nie były zachęcające ponieważ zakończyły się przegranymi ale to nie wina samej taktyki tylko bardziej jakości moich zawodników i ich indywidualnych błędów. Nie mam tytanów w obronie i typowego defensywnego pomocnika, który tak w ogóle maczał paluchy przy większości straconych bramek, miotał się z jednej strony boiska na drugą. Tak jak pisałeś, DMC jest bardzo waży.

 

W ataku i pomocy mam lepszych zawodników i aż miło było patrzeć jak AMC rozgrywają piłki, jak włączają się do gry skrzydłowi, takiego rozmachy w grze ofensywnej jeszcze u siebie nie widziałem, prostopadłe podania, gra na jeden kontakt cud miód i malina :D

 

Przez chwilę zobaczyłem w sowim zespole taką małą barcelonę :)

 

Taktyka jest bardzo dobra tylko trzeba mieć dobrze z tyłu i z przodu :)

Odnośnik do komentarza

Tak szybko zerknąłem na Twoją taktykę smigler. Warte podkreślenia jest to, że niektóre pozycje naprawdę muszą być dobrze obsadzone - szczególnie ten defensywny pomocnik. W taktyce 4-1-2-2-1 Aberdeen zawodnik na tej pozycji jest zawodnikiem najbardziej kluczowym. Oliseh jak wiemy w CM 03/04 to był wymiatacz, a więc dlatego masz takie, a nie inne wyniki. Drużyny posiadające słabego DMC mogą mieć bardzo trudny orzech do zgryzienia. Moim zdaniem w tej całej sytuacji to presja stoi przede wszystkim na DMC i bardzo efektywnych bocznych pomocnikach. AMC nie muszą być nie wiadomo jak dobrzy - wystarczy, że czają się za napastnikiem. Tutaj można wybrać mniejsze zło - napastnik, albo pomocnicy (lub jeden z nich i adekwatnie dobry napastnik). Naprawdę sprawdziłbym ową taktykę, aczkolwiek wszyscy wiecie, że zajmuję się uaktualnieniem więc szkoda mi czasu.

Odnośnik do komentarza

W 4 meczach bilans bramkowy to 3/6. Pokombinowałem z wstawianiem swoich zawodników do Twojej taktyki i piąty mecz ze Sląskiem Wrocław (zwycięscą LM) wygrałem 2-0. Potwierdza się, że napastnik ma wahania not 4-9 czyli albo go widać na boisku albo nie. Szósty mecz z Legią wygrałem 3-1. Widocznie zespół potrzebował trochę czasu aby przerobić to co smigler wymyślił. Obrona zaczęła lepiej kryć a DMC nie miota się po boisku ;) bramki strzelają w większości AMC i skrzydłowi.

 

Narazie stałe fragmenty gry niczego mi nie przyniosły.

Odnośnik do komentarza

Wcześniej cały sezon grał na tej pozycji O/DPŚ - Markus Heikkinen. Nota bene wg. gry typowy środkowy obrońca. 36 meczy 7 goli i 8 asyst to były jego bilanse, ze średnią 7.67. Oliseha mam dopiero od drugiego sezonu i przyczynił się jedynie do tego remisu z Romą. Co do bocznych pomocników to w Aberdeen często wystawiam jednego takie bardziej defensywnego O/DPP i na drugie skrzydło bardziej ofensywnego (wg. umiejętności rzecz jasna).

 

PS. Oczywiście koncentruj całą uwagę na upku. Taktykę zawsze zdążysz sprawdzić w swoim czasie ;)

Odnośnik do komentarza

Wersja gry: 4.1.5


Nazwa taktyki: 4-4-2 Jagiellonia


Wygląd:

82ef.png


Opis:


Standardowe 4-4-2 lekko zmodyfikowane... Zacznę od obrony, dla mnie środkowy obrońca powinien posiadać dobre noty pod umiejętnościami: Krycie, Gra głową, Skoczność. Środkowi obrońcy mają ustawione nastawienie ultradefensywne ponieważ uważam, że nie powinni oni opuszczać swojej połowy boiska, oraz trzymać się swojej bramki w celu uniknięcia kontrataku. Boczni obrońcy u mnie muszą się wyróżniać Szybkością, Przyspieszeniem, Dośrodkowaniami. Ponieważ jestem fanem barcelony to też taktykę dla bocznych obrońców odgapiłem od nich. Uważam że boczny obrońca to taki obrońca/skrzydłowy :). Dlatego też ustawiam im częste rajdy z piłką, dośrodkowania, włączanie się w akcje ofensywne.


Następnie przejdziemy do środka pola gdzie często grałem DPŚ + OPŚ, lecz w Jagielloni znalazło się 2 bardzo utalentowanych DPŚ (+jakieś zamienniki), więc zrezygnowałem z poszukiwania OPŚ i ustawiłem 2x DPŚ co też pomaga w bronieniu bramki gdy boczni obrońcy zapuszczą się dalej pod bramkę przeciwnika. Jeden defensywny pomocnik musi mieć dobre podania, pracowitość, ponieważ dostaje role rozgrywania piłki, podania prostopadłe. + umiejętności obrońcy, czyli Krycie, Gra głową. Natomiast 2 defensywny pomocnik ustawiony jest na Strzały z dystansu, gdzie dobieram go po Strzały z dystansu, decyzje. Skrzydłowi jak to skrzydłowi, szybkość, przyspieszenie, technika, drybling, dośrodkowania. Mają oni ustawione nastawienie ofensywne, częsty udział w akcjach ofensywnych.


Napastników staram się dobierać po wykończenie akcji, ale ważnym dodatkiem do tego jest, że staram się dobierać pary napadziorów tak żeby jeden miał wysokie Siła, skoczność, ustawianie się i gra głową. No i ten typek musi mięć odpowiednio duży wzrost (kiedyś znalazłem ideał, jakiś chyba regen w bayernie, Andreass Baumann czy jakoś tak, nie pamiętam bo to dawno było, ale strzelał dużo bramek z dośrodkowań itp.). 2 napadzior ustawiony jest pod Technika, drybling, podania, zwinność, współpraca, przyspieszenie, szybkość. Ten typ napastnika nie musi już odznaczać się wysokim wzrostem i siłą. Na starej bazie dobry w tej roli w Levante był robinho ;P. Czyli w ogólnie fizyczna dyspozycja u napastników jest u mnie ważna. Oczywiście ciężko znaleźć idealny skład, ale na rynku transferowych zawsze szukam zawodników na poszczególne pozycje ze zbliżonymi do moich wymaganiami co do umiejętności.


PS. Na kapitana drużyny wyznaczam kogoś starszego ze stażem w klubie i wysokim Przywództwo.


Edytowane przez SzKoDi
Wygląd taktyki edytowany jako spoiler
Odnośnik do komentarza

Edytowałem Twojego posta Boixos Nois, ze względu na ukrycie wyglądu do spoilera.

 

 

Miałem mówić, że to taka wersja 4-2-2-2. Mógłbyś podrzucić linka do rezultatów jakie osiągałeś z Jagą używając tej taktyki? Jak dla mnie bardzo dobry opis i taktyka warta sprawdzenia dla wszystkich czytelników.

Odnośnik do komentarza

Jagą zacząłem prowadzić niedawno, bo dopiero prawie połówka 1 sezonu, więc dopiero zaczynam budować ten zespół, taktykę pokazałem na swoim obecnym klubie, ale używałem jej w Górniku Zabrze którym zdobyłem pare razy mistrza TME, LM itp :) Jagiellonią idzie na razie słabo, bo musze wymienić bramkarza, który ma średnią notę 6.47, ostatnie 6 meczy to 4/6 nic wyżej.

Odnośnik do komentarza

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...