Skocz do zawartości

CM4 (02/03) udoskonalenie.


Rekomendowane odpowiedzi

Postanowiłem nieco podszlifować tę odsłonę gry - niby edycja rok nowsza wygląda trochę ładniej, ale jakoś dziwnie powoli mi chodzi, mniej więcej jak FM2008/10, podczas gdy w CM4 02/03 mogę władować wszystkie ligi, i na małej bazie danych gra się całkiem znośnie. Dla uproszczenia nazywać dalej będę grę po prostu CM4 =)

 

Postanowiłem nie uaktualniać składów - zaczynając w roku 2002 (albo na początku 2003) powinno się grać takimi kadrami, jakie wtedy były. Poza tym czuję, że po opracowaniu kilku klubów miałbym dość =) Zmiany dotyczą więc tylko niektórych denerwujących mnie osobiście baboli, żadnego majstrowania przy składach, budżetach, zmiany CA/PA - niet.

 

Na początek Argentyna - tamtejsze kluby nie miały drużyn młodzieżowych, tylko pierwsze drużyny, i B-teamy. Powodowało to, że po wielu sezonach w kadrach zespołów nie było prawie żadnych grywalnych zawodników - choć regeni w Argentynie się tworzą na wolnym transferze, to AI nie kupowało ich prawie wcale. Dodałem więc do każdego klubu z grywalnych dwóch najwyższych lig - więcej mi się nie chciało - team U21, ciekawe jakie będą efekty po jakiejś dekadzie.

 

To samo uczyniłem w klubach Ukraińskich - każdy zespół z Wyższej Ligi, i Pierwszej Ligi, dostał w prezencie team U21, gdyż większość nie miała, a wolałem nie ryzykować =)

 

Drużynę U21 dodałem też klubowi Athletic Bilbao - niby miał on zespół U19, ale po dłuższej grze parę lat temu zauważyłem, że tworzą się tam hiszpańscy juniorzy, bez narodowości baskijskiej, i jest problem z przedłużaniem z nimi kontraktu - po zaoferowaniu szesnastolatkowi kontraktu przez Athletic nie dostawał on narodowości baskijskiej, jak w nowszych efemach, tylko pojawiało się okienko, że można sprowadzać tylko Basków. Innym razem prowadziłem ten klub, i po jakimś czasie normalnie mogłem sprowadzać zawodników z całego świata - również rozwiązanie fatalne. Wątpię, aby dodanie teamu U21 coś tu dało - pewnie nadal tworzyć się będą sami Hiszpanie, ale nie tracę nadziei =)

 

Poprawiłem historię Jerzego Dudka - nie grał on już na początku kariery w bułgarskim klubie Sokol, tylko w polskim GKS Tychy, wskutek czego skasowałem mu również język bułgarski. Być może stworzę właściwy klub, Sokół Tychy, którego nie ma w bazie danych, by i to poprawić, ale póki co - nie chce mi się =)

 

Poprawiłem historię Patryka Rachwała - debiut w Ekstraklasie zaliczył chyba w sezonie 1998/99, a nie jako pięciolatek, w sezonie 1988/89 =) Również lewy pomocnik Dariusz Rzeźniczek, jakby nie było, dwukrotny reprezentant Polski, ma już 34 lata, a nie 19.

 

Skasowałem także Henriego Kasperczaka, zostawiając Henryka. Później okazało się, że chyba powinienem zrobić odwrotnie - skasować Henryka, i trochę pozmieniać Henriego, gdyż Henryk Kasperczak uparcie pozostawał asystentem w Wiśle Kraków, pomimo zmienienia mu roli w edytorze, a na stanowisku menadżera klubu został wakat.

 

Pozmieniałem nazwy nagród - jest Golden Ball France Football, i FIFA Player of the Year. Tu jednak główne nagrody na koniec roku 2002 podostawali jacyś zawodnicy z CSKA Sofia i Lewskiego Sofia - ale o ile pamiętam, niekiedy pierwsi zwycięzcy bez grzebania w edytorze też byli jacyś dziwni, i też z Bułgarii, która nawet ligi grywalnej w CM4 nie posiada. Zobaczymy, jak będzie za rok. W Polsce, i Argentynie, też zmieniłem jedenastkę tygodnia w jedenastkę sezonu, w obydwu grywalnych ligach.

 

Zawodnik roku w polskiej Ekstraklasie jest jednak jakiś dziwny, i nie wiem, dlaczego wygrał =) Przyszedł z Siarki do Lecha w połowie sezonu, a inny grajek tylko sześć razy wszedł na zmiany w Ekstraklasie, i zdobył drugie miejsce w tym konkursie. Również zobaczymy, jak będzie po kolejnym sezonie, na razie się nie denerwuję =)

 

Oprócz tego pododawałem trochę mediów, w Polsce, i Europie, zmieniłem, lub dodałem jako trzecie, barwy kilku drużynom, z Wisły zrobiłem Wisłę Kraków, z Dospelu - GKS Katowice, Ceczniaka zmieniłem w Cierzniaka, i takie tam... Na razie rozegrany mam jeden sezon, który w zamyśle miał być testowym, jednak mnie niestety wciągnął, więc dalsze zmiany muszą poczekać. Mam nadzieję, że jeszcze coś mi się przypomni, coś zauważę, a przede wszystkim - że ktoś mi coś podpowie =)

 

Lista zmian, które czekają w kolejce:

- nieczytelne, lub po prostu męczące, barwy Estonii, Kocaelisporu, Donu Novomoskovsk, Saturna Ramienskoje, Rotoru Wołgograd.

- trzecie stroje reprezentacji Niemiec, nie mogłem się zdecydować, czy dać historyczne zielone koszulki i reszta biała, czy współczesne czerwone koszulki, i niechcący nie dałem żadnych =)

 

Rzeczy których nie rozumiem, a które mnie denerwują, i których pewnie nie można zmienić:

* Puste sezony w historii zawodnika, gdy ten zmieni barwy, a nie zagra nawet meczu towarzyskiego w starym klubie, albo gdy przechodzi na emeryturę - raczej nie do naprawienia, podobnie jest i w nowszych odsłonach gry.

* Niezmienne parametry naszego menadżera.

* Zajefajni piłkarze z egzotycznych państw generujące się w Błękitnych Stargard Szczeciński.

* Nagminne prowadzenie jednocześnie klubu i reprezentacji przez komputerowych menadżerów.

* Tysiąc euro premii za zdobycie Pucharu Polski.

* W żadnym trybie widoku na ekranie pierwszej drużyny nie ma pokazanych umiejętności wrzutów z autu.

* W informacjach osobistych zawodnika, w punkcie "description" niektórzy zawodnicy mają puste miejsce - zazwyczaj grający na pozycji libero.

* W historii występów i statystykach zawodnika skopany widok, po co jakieś nawiasy, czy zsumowane wszystkie mecze, zamiast tylko ligowych, jak w nowszych efemach.

* Wypożyczeni zawodnicy nie uczą się języków, gdy wypożyczymy ich za granicę.

* Wysyłanie zawodników na fizjoterapię nie daję żadnych efektów, pomimo że na ekranie informacji często kontuzja jest prawie że wyleczona, na przykład zawodnik wykluczony na 3 miesiące, wysyłamy go na fizjoterapię, w informacjach pojawia się info, że nie będzie zdolny do gry przez tydzień, a później i tak jest połamany 3 miesiące.

* "Radzieckie" nazwiska juniorów generowanych w polskich klubach - co trzeci zawodnik to Polak nazwiskiem Chigladze, Ketcbaia, albo coś w tym stylu.

*Cholerna reforma ekstraklasy w Polsce, przez którą od sezonu 2003-04 mamy 26 kolejek, w dodatku koło 17 z nich rozgrywanych jest jesienią.

 

Proszę o sugestie / spostrzeżenia / przemyślenia / dobre rady =)

Odnośnik do komentarza

O, dzięki, będę czekał =) Właśnie tylko w pierwszym sezonie jest 30 kolejek, bo z 2 ligi awansuje jeden zespół, a spadają do niej trzy (no i baraże, ale to nie ma wpływu na ilość zespołów), i w następnych sezonach mamy ekstraklasę czternastozespołową.

 

Reszta kosmetycznych zmian, jakie przyszły mi do głowy w trakcie gry, i dodać trzeba później, to:

- Crvena Zvezda, zamiast Red Star,

- Kalu Uche zamiast Uche Kalu,

- Real Betis Balompie? W Polsce inaczej nazywamy ten klub, nie mogę się przyzwyczaić do tej nazwy =)

- Stadion Wojska Polskiego (15000, kiepski stan) można by zrobić stadionem na którym gra reprezentacja, tyle że Legia cienko w tej grze przędzie, raz mi nawet spadła w pierwszym sezonie =) Z drugiej strony w tamtych latach reprezentacja grała zazwyczaj jednak na Stadionie Śląskim w Chorzowie.

- Kusi mnie stworzenie Leo Messiego w najgłębszych rezerwach Barcelony, tak samo jak Theo Walcotta w Southampton, i podkręcenie nieco młodego Francka Riberego, i może Artura Boruca.

- granatowe trzecie stroje dla Polski, fioletowe dla Holandii, pomarańczowe dla Valencii, i w ogóle pobawienie się w kolorowanie gdzie mi do głowy przyjdzie =)

 

Poza tym w dodanych przeze mnie składach U21, co było najważniejszym powodem, dla którego zacząłem majstrowac przy tym produkcie, jakby nie generowali się nowi juniorzy; inne drużyny mają w składzie czternasto- i piętnastolatków, a tamte chyba wcale, czyli póki co dupa zbita...

Odnośnik do komentarza

Red Star to ekwiwalent angielskiej Czerwonej Gwiazdy, a więc Crveny Zvezdy.

 

W Hiszpanii i oryginalnie znamy klub, który nazywa się Real Betis Balompie. Balompie oznacza "futbol". Jest to jak najbardziej właściwa nazwa klubu. Podobnie np. mogę podać przykład Twojego klubu w FM, który przedstawiasz jako West Ham United London. W Anglii wszyscy śmieją się z Europy (szczególnie środkowej/wschodniej) gdzie na Jana wrzuca się niestety nazwę miasta z jakiego pochodzi dana drużyna. Fakt jest taki, że klub nazywa sie West Ham United F.C z siedzibą na Upton Park, który jest dystryktem Londynu. Podobnie jest z Chelsea FC czy Arsenalem FC, który nie posiada czegoś takiego jak Londyn w nazwie.

 

 

Cała modyfikacja, którą chcesz zrobić to wszystko zależy od Twoich chęci. Trzymam kciuki. Wielu zapewne skorzysta z Twojego udoskonalenia. Używasz Johny Rivers?

Odnośnik do komentarza

Używam CM 4 Pregame Editor. Niestety, modyfikowanie na przemian obydwoma edytorami jest chyba niemożliwe, gdy chciałem wczytać tę trochę zmienioną bazę danych do Johny Rivers, napisało mi, że się nie da =) Poza tym w JR jakieś ubogie te opcje. Co do nazw - Wygodniej mi tak, będzie Betis Sevilla, i Crvena Zvezda, o ile nie zapomnę =) Real Betis Balompie kojarzy mi się z Albacete, a Red Star - z jakimś klubem francuskim. Jedynie prawidłowy Sporting CP Portugal zostawię, choć też mnie mierzi =)

 

Wiele wysiłku nie trzeba, jeśli nie zmienia się składów drużyn na aktualne, więc pewnie to, co uznam za potrzebne, to i zrobię.

Jeszcze interesuje mnie gwiazdka przy nazwiskach trzech zawodników w ekranie składu - na jakimś forum wyczytałem, ze oznaczają nią zawodników o najwyższej reputacji w zespole. Prawda li to? =) Bo jakoś do informacji z Neoseeker sceptycznie podchodzę =)

 

PS - to wstawianie miast do nazw angielskich, i nie tylko, klubów, to rzeczywiście jednak obciach =)

Odnośnik do komentarza

 

Jeszcze interesuje mnie gwiazdka przy nazwiskach trzech zawodników w ekranie składu - na jakimś forum wyczytałem, ze oznaczają nią zawodników o najwyższej reputacji w zespole. Prawda li to? =) Bo jakoś do informacji z Neoseeker sceptycznie podchodzę =)

 

 

Tak - jest to trzech zawodników z najwyższym current reputation w składzie.

Odnośnik do komentarza

Tak więc ostatnio, oprócz rzeczy które wymieniłem wyżej, pododawałem caaaałe mnóstwo mediów, czyli zazwyczaj po 3-4 na kraj, nie ruszałem jedynie Anglii, bo tam każde hrabstwo ma chyba w grze swój lokalny środek przekazu, więc ingerowanie w to przez laika mogło by jedynie zaszkodzić. Teraz tylko pozostaje czekać aż któreś się pojawią w plotkach transferowych. Nakolorowałem się, dodając różnym drużynom trzecie stroje, oraz pokombinowałem z nagrodami - w każdym kraju, gdzie nie było jedenastki sezonu, stworzyłem taką, zazwyczaj zamiast jedenastek tygodnia, które były chyba wszędzie, i do których i tak nigdy nie zaglądałem. Stworzyłem nagrodę Europejskiego Złotego Buta, w Hiszpanii jakieś anglojęzyczne nagrody stały się Trofeo Zamora - jedna, i Trofeo Pichichi - druga. Puchar Interkontynentalny doczekał się swojego The Best "Toyota" Player-a, a polskim klubom oraz reprezentacjom na całym świecie przybyło największych rywali. I na owych duperelach spędziłem kilka dobrych godzin =)

 

Powstał również - latem 2002r piętnastoletni - Leo Messi, z CA równym 80, i PA równym 195. Cześć atrybutów ma losowych, cześć nie, a charakter - zazwyczaj "model professional". Wyciągnąć go z Barcelony powinno być bardzo ciężko (mam nadzieję) - lojalność 19, ulubiony klub - Barcelona, i zazwyczaj ma w kontrakcie umieszczoną klauzulę oferty minimalnej ponad 20 mln €. Trochę zawaliłem, bo gdy już rozpoczałem rozgrywkę dla własnej przyjemności, połapałem się, że skoro dałem mu narodowość również hiszpańską, to mogą go skaperować do La Furia Roja. Trzeba by wstawić mu zadeklarowaną reprezentacje Argentyny. Trochę podniosłem PA u Francka Riberego - w 2002r pokraka z Bologne-sur-Mer, i naszemu Arturowi Borucowi. Więcej igrał z tym już nie będę =) Theo Walcott również nie powstał, jest od Messiego dwa lata młodszy, a jedynym trzynastolatkiem w grze powinien być Freddy Adu.

 

Kraj Basków brał udział w eliminacjach do Mistrzostw Europy Portugal 2004 - taki był efekt moich kombinacji z Bilbao, by tworzyli się tam Baskowie, więc tego chyba nie dam rady poprawić, i zostanie wszystko tak, jak zostało zrobione przez stwórców gry. Chyba ze wpadnę na jakiś inny karkołomny pomysł =)

 

Teraz rozpocząłem nowa karierę, tym razem (chyba) nie zarzucę jej, by pogrzebać w edytorze, i w jej trakcie zauważyłem nastepne trzy drobiazgi:

- stworzonych (podmienionych) przeze mnie nagród: najlepszego strzelca Ligi Mistrzów , pucharu UEFA, oraz najlepszego zawodnika Ligi Mistrzów nie widać w grze;

- Joseph Wanczyk zamiast Józefa Wandzika;

- okno transferowe w Hiszpanii kończy się 30 IX (to chyba nie do poprawienia, widziałem to od paru lat, ale zapomniałem wspomnieć).

 

Gdyby ktoś grał w tę grę (wątpię), prosił bym o dopisywanie innych nieścisłości, które zauważy.

Odnośnik do komentarza

Nie, zrobiłem Athletic Bilbao klubem baskijskim, i po dodaniu barw Krajowi Basków (inaczej nowa gra się nie chciała utworzyć) w ekstraklasie hiszpańskiej było do wyboru 19 drużyn (choć grało w niej dalej 20), i wszystko było normalnie, oprócz tego:

http://www.bankfotek.pl/image/1616427.jpeg

 

Tak samo było, gdy z powrotem zrobiłem klubem Hiszpańskim Athletic Bilbao, a zamieniłem na Baskijski jakiś mały klubik, np. CD Baskonia czy Eibar.

 

Nie chciało mi się symulować sezonu, czy tworzyć się będą zawodnicy z samym obywatelstwem baskijskim, czy Baskowie / Hiszpanie, albo jakich zawodników będą powoływać do reprezentacji, i jak ona sobie poradzi, trochę teraz żałuję =) Może jeśli Kraj Basków uzyska niepodległość, będzie to realne =)

Odnośnik do komentarza

Kolejna usterka, o której wspomnę, nim zapomnę: Drużyny z tego samego kraju w europejskich (pewnie nie tylko) pucharach wpadają na siebie zbyt wcześnie, np. w pucharze UEFA już jesienią.

 

Poza tym, jeśli kombinujemy z nagrodami, nie należy chyba wstawiać w edytorze "Pre Game" daty ogłoszenia zwycięzców na "End of Competition", bo się nie doczekamy nigdy =) Lepiej dawać "End of Season"

Odnośnik do komentarza

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...