Skocz do zawartości

[FM 2014] Taktyczne udręki


Rekomendowane odpowiedzi

A trzech MC?

Ja gram plaskim 451, tych trzech MC jest bardzo elastycznych. Mozesz z tej taktyki za pomoca dwoch zmian zrobic cos a'la 4231 albo 4141.

 

 

Jaką jest różnica między ML i MR, a AML i AMR?

Przeciez pytales o to kilka ston wczesniej.
Tylko dostałem odpowiedź do tych pozycji, ale z Fm 2015

 

 

 

A roznica jest glownie w zajmowanej pozycji na boisku - PL w ataku i obronie jest ustawiony glebiej od OPL, co nie znaczy ze jest nieefektywny w ofensywie - moj PP jest najskuteczniejszym strzelcem obecnie. Po prostu zaczyna wszystko z nieco glebszej pozycji i chetniej sie cofa do obrony.
Odnośnik do komentarza

Trzeba rozróżnić, że kontratak w FM (styl gry) to cierpliwe oczekiwanie na błąd przeciwnika, dłuższe rozgrywanie piłki i głęboka linia obrony :)

To jak w takim razie ustawic druzyne, jesli chcesz, aby po przejeciu pilki seria szybkich podan przemieszczala sie pod bramke przeciwnika? Cos w stylu Malagi w meczu z Barcelona :-k

Odnośnik do komentarza

http://postimg.org/image/6pt7rwmoj/- na tę chwilę swoją taktykę dla AS Monaco przemeblowałem w ten sposób, boki ustawiłem mniej ofensywnie(w taktyce wyjazdowej ponadto DL/DR mają rolę obrony zamiast wsparcia) oraz zmodyfikowałem środek dając DM rolę cofniętego rozgrywającego w miejsce rygla defensywy, a RCM zamiast długodystansowcem będzie pomocnikiem walczącym o piłkę z rolą obrony.

 

http://postimg.org/image/l7axnmfh3/- polecenia drużynowe(do gry kontrolą) ponadto:

LD/RD: trzymaj się linii, centruj częściej, centry na długi słupek

CD/zabezpieczenie: trzymaj się pozycji

DP/CR: więcej bezpośrednich podań, mniej pressingu, ostrzejsze wślizgi

CM/WoPP: krótsze krycie, mniej strzela, więcej bezpośrednich podań

CM/WR: mniej drybluj, więcej pressingu, ostrzejsze wślizgi, więcej bezpośrednich podań

AML/AMR: ostrzejsze wślizgi, rzadziej strzelaj, centry na długi słupek

WN: częściej strzelaj, ostrzejsze wślizgi, wyjścia na wolne pole/

Odnośnik do komentarza

http://postimg.org/image/6pt7rwmoj/- na tę chwilę swoją taktykę dla AS Monaco przemeblowałem w ten sposób, boki ustawiłem mniej ofensywnie(w taktyce wyjazdowej ponadto DL/DR mają rolę obrony zamiast wsparcia) oraz zmodyfikowałem środek dając DM rolę cofniętego rozgrywającego w miejsce rygla defensywy, a RCM zamiast długodystansowcem będzie pomocnikiem walczącym o piłkę z rolą obrony.

 

http://postimg.org/image/l7axnmfh3/- polecenia drużynowe(do gry kontrolą) ponadto:

LD/RD: trzymaj się linii, centruj częściej, centry na długi słupek

CD/zabezpieczenie: trzymaj się pozycji

DP/CR: więcej bezpośrednich podań, mniej pressingu, ostrzejsze wślizgi

CM/WoPP: krótsze krycie, mniej strzela, więcej bezpośrednich podań

CM/WR: mniej drybluj, więcej pressingu, ostrzejsze wślizgi, więcej bezpośrednich podań

AML/AMR: ostrzejsze wślizgi, rzadziej strzelaj, centry na długi słupek

WN: częściej strzelaj, ostrzejsze wślizgi, wyjścia na wolne pole/

Zagraj kilkanaście meczy i popatrz czy jest efekt, polecam zapisać to pod inną nazwą niż główna gra. Ja tak robiłem do momentu opracowania dobrej taktyki.
Odnośnik do komentarza
  • 2 tygodnie później...

Jak grałem przeciwko Juventusowi, który używał podobnej taktyki to blokowałem podania do napastników i grałem skrzydłami. Druga opcja to postawić autobus w polu karnym i atakować z kontr. I wtedy najlepsze jest 4-DP-4-1. Nie ma sensu dawać OPŚ przeciwko czemuś takiemu, bo nie ma zbytnio jak grać. Najgorsze do obrony będą ataki w wykonaniu ich bocznych obrońców, którzy będą albo starali się wejść w pole karne z piłką, albo wrzucić ją pod nogi napastnika.

Odnośnik do komentarza
  • 1 miesiąc później...

Załamka...nie potrafię rozgryźć tego FMa jakkolwiek...gdzie bym nie grał, wszędzie nie idzie, wszędzie są problemy, wszędzie zwolnienia. W starszych wersjach jakoś to wyglądało, tutaj jakkolwiek bym ich nie ustawił zawsze coś jest źle, zawsze jest nie tak. Granie kończy się po 2-3 miesiącach sezonu, bo zawsze idzie tak słabo że nie ma siły. Nie wiem, może to moje błędy, a może po prostu niesamowita złośliwość tej wersji. Przeróżne ustawienia taktyczne, najrozmajtsze polecenia w różnych ligach i klubach. Efekt wszędzie ten sam.

 

Ostatnio wymyśliłem sobie dla Nottingham Forest proste 4-4-2(BR - BO(w), ŚO(o), ŚO(o), BO(w) - S(w), WoPP(o), WR(a), S(w) - CN(w), LPK(a). Do tego polecenia utrzymania pilki, miękkich dośrodkowań, szerszego pola gry, ataków skrzydłami, wyższego tempa i agresywnego odbioru. Efekt? 7pkt. w 6 spotkaniach, 11 goli zdobytych, 12 straconych.

Odnośnik do komentarza

Problemy są cztery.

 

(1) Kontrola jest dobra wtedy, gdy masz pewność, że jesteś zespołem lepszym. W życiu bym się na nią Nottm Forest w pierwszym sezonie nie zdecydował jako domyślne ustawienie, a już na pewno nie od początku sezonu.

 

(2) Nie jest dobrym pomysłem ustawianie zarówno bocznych obrońców jak i pomocników na Wsparcie. Zostawiasz efektowne dziury na skrzydłach, podejrzewam, że dużo bramek tracisz po kontrach i wrzutkach ze skrzydeł w szesnastkę. Gdy do tego swoje dorzuci Kontrola, dziury robią się jeszcze większe.

 

(3) Przy dwójce napastników nierozsądne jest ustawianie obu w ataku. Któryś z nich powinien mieć Wsparcie, by stanowić połączenie z pomocnikami, zwłaszcza że nie grasz wysuniętym pomocnikiem - btw. obaj Twoi środkowi pomocnicy są cofnięci, więc w środku pola również masz dziurę w ustawieniu. Poza tym LPK i CN to dosyć egzotyczne ustawienie. Nie mówię, że nie zatrybi, ale czy Assombalonga na pewno jest dobrym CN?

 

(4) Gra skrzydłami to domyślnie gra szybka i z kontry. Chcesz szybko przemieścić piłkę pod pole karne rywala i wrzucić ją do napastnika, zanim rywal ustawi obronę. A zatem nie utrzymanie piłki. Jeśli grasz z kontry, musisz w chwili przejęcia piłki mieć zawodników na pozycjach, do których możesz podać, rozpoczynając kontrę. A więc agresywny odbiór piłki odpada, bo przejmując piłkę Twoi piłkarze są przy rywalach. Jeśli opierasz się na wrzutkach w pole karne, napastnicy muszą być odpowiednio dobrani. LPK jest ok, ale w parze na przykład z Odgrywającym. Ale lepsza jest para z jednym napastnikiem wysuniętym, a drugim wchodzącym w pole karne.

Odnośnik do komentarza

1. Z tego rozumiem, rozsądniejsza będzie gra z kontry, a kontrola ew. na mecze z faktycznie słabszymi rywalami np. w meczach pucharowych?

 

2. Wobec tego co zmienić? BO dać rolę obrony, a bocznym pomocnikom np. atak?

 

3. Assombalonga jest dosyć uniwersalnym napastnikiem, drugi napastnik to z kolei słaby technicznie, ale b. szybki z dobrym wykańczaniem akcji, więc wydaje się że rola lisa jest tu odpowiednia.

 

4. Przetestuję różne warianty przy dwójce napastników. Assombalonga daje mi spore możliwości, bo ma zarówno dobrą technikę w większości aspektów, jak i "normalną" szybkość(14).

Odnośnik do komentarza

1. Nie wiem, nie znam Twojego składu. Kontra jest zdecydowanie lepsza do gry skrzydłami. Możesz pograć standardem i popatrzeć, co wychodzi, a co nie.

 

2. To już lepszy pomysł. Znowu, zależy od klasy skrzydłowych, być może Wsparcie będzie lepsze. Możesz ustawić ich asymetrycznie i zobaczyć, co się lepiej sprawdzi.

 

3. Szybkość i wykańczanie akcji to nie LPK, LPK musi mieć wysoką grę bez piłki, a do dobrej gry potrzebuje zagrań w uliczkę. Spróbowałbym z nim WN/A. Co do Assombalongi - napastnik uniwersalny to nie napastnik kompletny. To, że się niczym nie wyróżnia, nie oznacza, że sprawdzi się w każdej roli.

 

4. Wrzuć screena.

Odnośnik do komentarza

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...