Skocz do zawartości
Między 26 a 29 lipca w LIPINACH odbędzie się XVIII Zlot CMF. Serdecznie zapraszamy do zgłaszania się!
TEMAT ZLOTOWY
Hidalgoo

Bieganie

Rekomendowane odpowiedzi

Jako że, z tego co się zdołałem zorientować, mamy na forum sporo osób biegających postanowiłem założyć temat i poprosić o poradę.

Chciałbym zwiększyć swoją wytrzymałość/wydolność organizmu na długotrwały wysiłek, czyli innymi słowy po prostu poprawić kondycję.

Jak najlepiej do tego dążyć? Po prostu spróbować biegać ile najwięcej mogę i stopniowo zwiększać dystans? Czy może jest jakiś fajny system, typu 5 minut biegu, 3 minuty chodu?

doradźcie ;)

E: i jeszcze jedno - w jakich butach najlepiej biegać? ważne żeby podeszwy miały amortyzację/odciążały kolana?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Jako że, z tego co się zdołałem zorientować, mamy na forum sporo osób biegających postanowiłem założyć temat i poprosić o poradę.

Chciałbym zwiększyć swoją wytrzymałość/wydolność organizmu na długotrwały wysiłek, czyli innymi słowy po prostu poprawić kondycję.

Jak najlepiej do tego dążyć? Po prostu spróbować biegać ile najwięcej mogę i stopniowo zwiększać dystans? Czy może jest jakiś fajny system, typu 5 minut biegu, 3 minuty chodu?

doradźcie ;)

E: i jeszcze jedno - w jakich butach najlepiej biegać? ważne żeby podeszwy miały amortyzację/odciążały kolana?

Im mniej masz amortyzacji tym bardziej będziesz odciążać kolana. Naucz się biegać mniejszymi krokami i lądować bardziej z palca przetaczając stopę po podłożu. W mocno amortyzowanych butach będziesz biegał z pięty, robiąc dup! z każdym krokiem.

I jeszcze jedno. Zaczynaj bardzo powoli i słuchaj swojego organizmu z sceptycyzmem. To znaczy, jeśli po trzech tygodniach nagle poczujesz się jak bóg biegania to trzymaj się planu, a nie dokładaj sobie ekstra obciążeń. Wtedy jest najłatwiej o kontuzję czy przeciążenie i spadek motywacji.

Spróbuj z tym: http://www.menshealth.pl/fitness/Wybiegaj-sobie-forme,2543,3

Ja zaczynałem od 2 biegu i 2 marszu po 5 razy i stopniowo, raz na tydzień albo dwa zwiększałem długość interwału z biegiem o minutę i tak aż do 35 minut ciągłego biegu. Generalnie bardziej się słuchałem organizmu niż patrzyłem na harmonogram. Chodziło głównie o to, żeby się zmęczyć, ale nie zdemotywować. Jeśli na końcu tygodnia - trzeci trening danego cyklu - czułem, że nadal to dla mnie jest spory wysiłek to zostawałem w tym cyklu na kolejny tydzień. Na końcu masz być pozytywnie zmęczony. Nie padać na pysk, ale być zmęczonym tak, żeby rozpierała Cię energia jak już przestaniesz sapać. Musisz też dobrać sobie tempo. Ja na przykład mam dość dobre predyspozycje fizyczne do biegania, więc bieganie w tempie poniżej 5 minut/km w zasadzie mnie nie męczyło, więc przyjąłem sobie, że poniżej tego nie schodzę, a docelowo chcę robić 10 km w 40 minut.

Sprawdź jeszcze to:

http://www.menshealth.pl/fitness/Zasady-wzorcowego-biegania,3648,1

http://www.menshealth.pl/fitness/Wroc-do-formy-w-5-tygodni,3767,4

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

czy bieganie rzadziej niż 3 razy w tygodniu ma sens? bo w tym programach co podrzuciliście, jest minimum 3.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Bieganie zawsze ma sens, nawet raz w tygodniu. Tylko, że wtedy raczej nie zbudujesz kondycji. To zależy też co robisz, jak grasz w piłkę co najmniej dwa razy w tygodniu to możesz biegać rzadziej. Ale optymalnie to są trzy treningi biegowe + czwarty jakiś inny, typu rower, piłka, basen, taniec. ;)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Biegać powinno się stopniowo. Każdego dnia coraz więcej :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Temat jest widzę oblegany, że hej ;) ale może ktoś odpisze i doradzi :) Przymierzam się do zakupu zegarka sportowego. Co mnie interesuje:

- dobre łapanie GPS i brak zaników sygnału

- wytrzymała bateria

Co do opcji to nie mam wielkich wymagań. Podgląd aktualnego tempa, średniego, ostatniego kilometra - podstawy. Kolega polecał mi TomTom Runner Refurb i zachwalał stosunek ceny do jakości. Czy w podobnej cenie (maksymalnie 400 zł) jesteście w stanie podpowiedzieć coś konkurencyjnego? Tak żebym mógł się pozastanawiać, bo zakup takiego sprzętu wolałbym dokonać rozważnie :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Polar m400, trochę wyżej w budżecie ale warto rozważyć.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi