Skocz do zawartości

Bieganie


Hidalgoo

Rekomendowane odpowiedzi

Jako że, z tego co się zdołałem zorientować, mamy na forum sporo osób biegających postanowiłem założyć temat i poprosić o poradę.

Chciałbym zwiększyć swoją wytrzymałość/wydolność organizmu na długotrwały wysiłek, czyli innymi słowy po prostu poprawić kondycję.

Jak najlepiej do tego dążyć? Po prostu spróbować biegać ile najwięcej mogę i stopniowo zwiększać dystans? Czy może jest jakiś fajny system, typu 5 minut biegu, 3 minuty chodu?

 

doradźcie ;)

 

E: i jeszcze jedno - w jakich butach najlepiej biegać? ważne żeby podeszwy miały amortyzację/odciążały kolana?

Odnośnik do komentarza

Jako że, z tego co się zdołałem zorientować, mamy na forum sporo osób biegających postanowiłem założyć temat i poprosić o poradę.

Chciałbym zwiększyć swoją wytrzymałość/wydolność organizmu na długotrwały wysiłek, czyli innymi słowy po prostu poprawić kondycję.

Jak najlepiej do tego dążyć? Po prostu spróbować biegać ile najwięcej mogę i stopniowo zwiększać dystans? Czy może jest jakiś fajny system, typu 5 minut biegu, 3 minuty chodu?

 

doradźcie ;)

 

E: i jeszcze jedno - w jakich butach najlepiej biegać? ważne żeby podeszwy miały amortyzację/odciążały kolana?

Im mniej masz amortyzacji tym bardziej będziesz odciążać kolana. Naucz się biegać mniejszymi krokami i lądować bardziej z palca przetaczając stopę po podłożu. W mocno amortyzowanych butach będziesz biegał z pięty, robiąc dup! z każdym krokiem.

 

I jeszcze jedno. Zaczynaj bardzo powoli i słuchaj swojego organizmu z sceptycyzmem. To znaczy, jeśli po trzech tygodniach nagle poczujesz się jak bóg biegania to trzymaj się planu, a nie dokładaj sobie ekstra obciążeń. Wtedy jest najłatwiej o kontuzję czy przeciążenie i spadek motywacji.

 

Spróbuj z tym: http://www.menshealth.pl/fitness/Wybiegaj-sobie-forme,2543,3

 

Ja zaczynałem od 2 biegu i 2 marszu po 5 razy i stopniowo, raz na tydzień albo dwa zwiększałem długość interwału z biegiem o minutę i tak aż do 35 minut ciągłego biegu. Generalnie bardziej się słuchałem organizmu niż patrzyłem na harmonogram. Chodziło głównie o to, żeby się zmęczyć, ale nie zdemotywować. Jeśli na końcu tygodnia - trzeci trening danego cyklu - czułem, że nadal to dla mnie jest spory wysiłek to zostawałem w tym cyklu na kolejny tydzień. Na końcu masz być pozytywnie zmęczony. Nie padać na pysk, ale być zmęczonym tak, żeby rozpierała Cię energia jak już przestaniesz sapać. Musisz też dobrać sobie tempo. Ja na przykład mam dość dobre predyspozycje fizyczne do biegania, więc bieganie w tempie poniżej 5 minut/km w zasadzie mnie nie męczyło, więc przyjąłem sobie, że poniżej tego nie schodzę, a docelowo chcę robić 10 km w 40 minut.

 

Sprawdź jeszcze to:

 

http://www.menshealth.pl/fitness/Zasady-wzorcowego-biegania,3648,1

http://www.menshealth.pl/fitness/Wroc-do-formy-w-5-tygodni,3767,4

Odnośnik do komentarza
  • 3 tygodnie później...
  • 3 lata później...

Temat jest widzę oblegany, że hej ;) ale może ktoś odpisze i doradzi :) Przymierzam się do zakupu zegarka sportowego. Co mnie interesuje:

- dobre łapanie GPS i brak zaników sygnału

- wytrzymała bateria

 

Co do opcji to nie mam wielkich wymagań. Podgląd aktualnego tempa, średniego, ostatniego kilometra - podstawy. Kolega polecał mi TomTom Runner Refurb i zachwalał stosunek ceny do jakości. Czy w podobnej cenie (maksymalnie 400 zł) jesteście w stanie podpowiedzieć coś konkurencyjnego? Tak żebym mógł się pozastanawiać, bo zakup takiego sprzętu wolałbym dokonać rozważnie :)

Odnośnik do komentarza
  • 4 lata później...

Kochani, orientujecie się w aktualnym temacie butów do biegania?

 

@SZk?

 

Warunki pogodowe zachęcają mnie do powrotu do nawyku, ale mam problemy ortopedyczne ze stopami, potrzebowałbym czegoś w czym mógłbym biegać z wkładkami, najlepiej z wysokimi podbiciem.

 

Albo ogólnie, dobre buty na start, w niższej półce cenowej, bo najpierw chce widzieć czy zaskoczy - słyszałem, że któreś Kalenji z Decathlonu są całkiem okej?

 

Byłbym wdzięczny za porady!

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
19 godzin temu, Monti napisał:

mam problemy ortopedyczne ze stopami, potrzebowałbym czegoś w czym mógłbym biegać z wkładkami, najlepiej z wysokimi podbiciem.

 

 

Albo ogólnie, dobre buty na start, w niższej półce cenowej, bo najpierw chce widzieć czy zaskoczy - słyszałem, że któreś Kalenji z Decathlonu są całkiem okej?

 

Z wyboldowanego powodu przez internet nie bede doradzal, tu moze Ci pomoc przejscie sie do fachowego sklepu, ktory ma taka bieznie analizujaca krok - z takiej pomocy, ktora ma forme darmowej konsultacji, dowiesz sie, jaki typ buta jest Ci potrzebny (neutral, pronator, supinator, jak duzo amortyzacji etc.).

 

Co do lifehackow jak zdobyc markowe buty tanio - polecam outlety, w ktorych za polowe ceny dostajesz modele z poprzednich sezonow. Wowczas mozesz sobie za cene podstawowych butow z Decathlonu, ktore same w sobie do srednio intensywnej eksploatacji sie nadaja, kupic Asicsy czy Adidasy z nieco wyzszej polki (czyli zazwyczaj lzejsze, z nieco lepsza podeszwa, troche ladniejsze niz modele bazowe).

  • Dzięki! 1
Odnośnik do komentarza
  • 2 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...