Skocz do zawartości

Brak CD/DVD


me_who

Rekomendowane odpowiedzi

Komp od jakiegoś czasu bardzo długo i dziwnie mi się odpala i chyba dzisiaj odkryłem dlaczego. W BIOS mam ustawione, żeby najpierw czytał z CD/DVD - przy odpalaniu komp kiedyś zawsze najpierw sprawdzał CD/DVD a teraz w tym miejscu ekran się robi czrny na kilka minut i dopiero wtedy odpalają się Windows (XP) Przyczynę (być może) odkryłem dzisiaj, grzebiąc w Mój Komputer, zauważyłem, że nie ma w ogóle DVD. Dobra - Menadżer Urządzeń i....nie ma. Nawet jak zaznaczę by pokazał ukryte urządzenia. Zarządzanie Dyskami - nie ma. Po prostu DVD wyparowało z systemu, nigdzie nie ma po nim śladu. Zasilanie ma, bo sobie mogę je otwierać i zamykać, podłączone do płyty głównej też jest, a kabel wygląda na cały. Na wszelki wypadek wyjąłem i podłączyłem raz jeszcze - i nic.

Zielonego pojęcia nie mam co się mogło stać i kiedy, bo ostatnio korzystałem z kompowego DVD jakiś miesiąc temu - w tym czasie ani nie grzebałem w środku ani nie "przemieszczałem" komputera.

Całą noc googluję różne porady (sprawdzenie wtyczek, czyszczenie registru z jakiś LowerFilters i UpperFilters, microsoftowe FixIt) i nic nie pomaga. W BIOSy i instalowanie płyty głównej się nie bawiłem, bo podejrzewam, ze więcej bym popsuł niż naprawił.

Odnośnik do komentarza
  • 2 tygodnie później...

Nie chciało mi się męczyć w długi weekend, a potem nie miałem czasu, tak więc dzisiaj powracam do sprawy.

Zrobiłem tak jak mówiłeś Smetek i nadal komp się odpala całą wieczność. Po fiasku startowania bez podłączonego DVD podpiąłem wszystko, odpaliłem (nie wiem na co liczyłem tbh ;)) i nadal nie ma DVD a komputer startuje kilka minut.

Nie chcę iść z tym do serwisu, bo zawsze mam wrażenie, że gostek co tam siedzi na wylot mi prześwietla kompa :-k

Odnośnik do komentarza

spróbuj w biosie "restore defaults settings"

 

oglądałeś płytę główną ? jakiś kondensator nie napuchł ?

 

W menedżerze urządzeń-> Kontrolery IDE ATA/ATAPI możesz mieć tryb transferu "tylko PIO", zmień na DMA

 

jak nie pomoże to jak juz sie komp wlaczy, sciagnij hd tune, i zrob "health test", mam wrażenie, że może to być dysk twardy

 

 

jak to nie pomoze, wymiana baterii od płyty głównej, zasilacz do sprawdzenia, powodów może być milion

Odnośnik do komentarza

Dyski mam dwa, na obu wszystko hula - poza startowaniem. Zasilacz ma niecały rok, bo niedawno wymieniałem, ale cholera to wie. Kondensatory też nie wyglądają na napuchnięte.

Kontrolery są uastawione na DMA.

 

Jeszcze spróbuję ten BIOS, jak nie pomoże to zaniosę do serwisu, niech się pobawi.

 

A w ogóle to muszę kupić nowy komputer ;)

 

Health test w HD Tune mi wyświetlił błąd w pozycji [bE] Airflow Temperature

 

Airflow Temperature: 45C

Error: Threshold reached. Replacing the Hard Drive is recommended.

 

???

 

Edyta: drugi dysk zdał test śpiewająco, temperatura 34 stopnie, tak więc różnica znaczna :-k W związku z tym, że system mam na tym pierwszym, tak więc kolega Smetek najprawdopodobniej trafił w samo sedno dziesiątki ;)

Odnośnik do komentarza

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...