Skocz do zawartości

[FM 2006] Nowinki taktyczne


Gość Profesor

Rekomendowane odpowiedzi

Jeśli ustawiasz gpp DM oraz AMC i ST, to reszta ma ustawienia zespołu? To być może Twoi DC mają gpp normal?

 

Ja polecam zastosować metodę dwójkową do gpp, nastawienia i kreatywności. Wówczas składniejsze są akcje, mniej strat.

 

Zajrzyjcie też sobie tutaj. Jest sporo ciekawych artykułów dla każdej wersji FM. Choć pewnie już tą stronę znacie.

Odnośnik do komentarza

Co do GPP:

Ostatnio zacząłem grać w Hiszpanii [Real Oviedo] i ustawiłem mały pressing obrońcom [4x] a reszcie drużyny ma na "15" pkt. Gram 4 obrońców, 3 środkowymi pomocnikami, AMC i 2x ST. Lekko wysunięta linia obrony i to zdaje egzamin!

 

Co do kreatywności to nie ruszam tego oprócz najbardziej ofensywnego napastnika. Ma on minimalną kreatywność.

Odnośnik do komentarza

Zawodnicy nie zaangażowani (wszyscy prócz w/w) są ustawiani metodą dwójkową właśnie. Często zdaje to egzamin, jak i cała taktyka, ale tylko z zespołami równymi, trochę lepszymi i słabszymi. Moim najgorszym koszmarem zaś jest taktyka 4-2-1-2, z dwoma pivotami (bez skrzydłowych), AMC oraz napastnikami zbiegającymi do skrzydeł. Tego nigdy nie potrafiłem rozgryźć :P

Odnośnik do komentarza
  • 6 miesięcy później...

Od czasu do czasu część FM-managerów dochodzi do smutnego stwierdzenia - "wiem, że nic nie wiem". Sprawdzone sposoby, które kiedyś zdawały się zdawać egzamin, okazują się kompletnie bezużyteczne, a frustracja rośnie z każdym kolejnym bezbarwnym spotkaniem. Ja właśnie przechodzę taki okres i zadaję sobie pytania:

- dlaczego sprawdzona taktyka działała cudownie w przeciętnym Śląsku (którym dotarłem do 1/2 LM), a w dużo silniejszym Forest działa znacznie słabiej? Co prawda zdobyłem FA Cup i zająłem niezłe 8. miejsce w silnej Premiership, ale forma była nierówna jak droga gminna w Polsce i zmuszała mnie do częstego grzebania w ustawieniach. Często efekty majsterkowania były widoczne od razu, ale po 3-4 meczach znów wracała beznadzieja.

- dlaczego zastosowanie tej taksy w reprezentacji też nie zdaje egzaminu, gdyż potrafię wygrać tylko ze słabszymi, a z równymi i silniejszymi dostaję regularne baty?

 

Zacząłem więc studiować mojego "samograja" w najdrobniejszych szczegółach i zadaję sobie podstawowe, pewnie dla większości z Was banalne pytania:

- jak mają się ustawienia indywidualne zawodników do ustawień zespołu? Czy jak mam ustawione Nastawienie, Kreatywność, Podania, GPP indywidualnie dla każdego piłkarza, to czy polecenia dla całej drużyny mają jakiekolwiek znaczenie? Ja np. mam wszystkie ustawienia indywidualne wg "zasady dwójkowej" więc czy zmiana nastawienia na hiperofensywne w końcówce meczu faktycznie wpłynie na zachowanie piłkarzy?

- czy występuje jakakolwiek korelacja między Grą na czas a Tempem? Na pierwszy rzut oka częsta GNC i wysokie T wzajemnie się wykluczają.

- czy jest korelacja między Ścisłym kryciem a GPP? Wydaje się, że włączone ŚK i niski GPP się wykluczają.

- jak się ma częste stosowanie Rajdów i/lub Rajdów z piłką do włączenia zawodnikowi strzałki do przodu? Pewnie niewielkie, skoro w najnowszym FMie wyłączyli tę opcję.

- czy włączenie Free role i wielu ustawień indywidualnych jednemu zawodnikowi wzajemnie się nie kłóci?

- ściągnąłem sobie kilka sprawdzonych taktyk z różnych stron www i część z nich, faktycznie bardzo skuteczna, w ogóle nie żadnych ustawień indywidualnych. Wszyscy piłkarze - od GK po ST - mają włączone zespołowe ustawienia. Jak to może działać?

 

Jeśli macie jakieś uwagi, doświadczeni dot w/w wątpliwości, napiszcie proszę. Może nie tylko jak po ponad 3 latach grania w FM2006 zgłupiałem :-k

 

I na koniec - czasami opracowując taktykę staram się myśleć jak w realnym futbolu. Ale czy programiści pomyśleli tak samo? Czy kod gry faktycznie odda mój tok rozumowania? Czy może to tylko gra (naładowana przecież bugami), która nie zawsze oddaje reguły taktyki piłkarskiej.

Odnośnik do komentarza
- jak mają się ustawienia indywidualne zawodników do ustawień zespołu? Czy jak mam ustawione Nastawienie, Kreatywność, Podania, GPP indywidualnie dla każdego piłkarza, to czy polecenia dla całej drużyny mają jakiekolwiek znaczenie? Ja np. mam wszystkie ustawienia indywidualne wg "zasady dwójkowej" więc czy zmiana nastawienia na hiperofensywne w końcówce meczu faktycznie wpłynie na zachowanie piłkarzy?

 

Tak, zmiana ustawień zespołowych w meczu "przebija" ustawienia indywidualne. Lepiej to widać, gdy broni się rezultatu i przechodzi na Ultradefensive + Max Time Wasting + Counterattack.

 

- ściągnąłem sobie kilka sprawdzonych taktyk z różnych stron www i część z nich, faktycznie bardzo skuteczna, w ogóle nie żadnych ustawień indywidualnych. Wszyscy piłkarze - od GK po ST - mają włączone zespołowe ustawienia. Jak to może działać?

 

Zdefiniuj "bardzo skuteczna"? Dwa sezony? Pięć sezonów? Bez ustawienia poleceń indywidualnych pod poszczególnych zawodników skuteczność na dłuższą metę jest niemożliwa, imo.

 

- czy występuje jakakolwiek korelacja między Grą na czas a Tempem? Na pierwszy rzut oka częsta GNC i wysokie T wzajemnie się wykluczają.

 

Pamiętaj przede wszystkim, że GNC liczy się inaczej niż inne ustawienia zespołowe - skalę należy traktować jako od -10 do +10, czyli ustawienie suwaka na środku oznacza, że zawodnicy mają grać normalnie. Przesunięcie w lewo skutkuje częstszymi ryzykownymi zagraniami, a w prawo częstszym "spalaniem" czasu gry.

 

Dalej, imo Tempo to nie GNC. Tempo określa wyłącznie szybkość rozgrywania piłki, GNC spowalnianie wprowadzenia piłki do gry z autu/rogu/rzutu bramkowego, grę bezpieczną (na przykład pozwalanie piłce wyjść na aut, schodzenie przez napastników do narożnika zamiast próby strzału, częstsze próby wybijania piłki na połowę przeciwnika, obijanie piłki o przeciwnika w celu wywalczenia autu etc.) i grę do tyłu. Na czas można jak najbardziej grać szybką piłką.

Odnośnik do komentarza
Tak, zmiana ustawień zespołowych w meczu "przebija" ustawienia indywidualne. Lepiej to widać, gdy broni się rezultatu i przechodzi na Ultradefensive + Max Time Wasting + Counterattack.

Też to zauważyłem w skrajnych ustawieniach. Najczęściej jak gonię wynik -> Ultraoffensive, max tempo i min Time Wasting. Wtedy przez ostatnie 5 minut nie schodzę z połowy rywala. Ale jeśli nie zastosuję maksymalnych wartości (np. 15), to już nie czuję takiej różnicy.

 

Zdefiniuj "bardzo skuteczna"? Dwa sezony? Pięć sezonów? Bez ustawienia poleceń indywidualnych pod poszczególnych zawodników skuteczność na dłuższą metę jest niemożliwa, imo.

Pewnie masz rację. Nie gram nie swoimi taktykami więc po sprawdzeniu cudzej w 2-3 spotkaniach kończę test.

 

Pamiętaj przede wszystkim, że GNC liczy się inaczej niż inne ustawienia zespołowe - skalę należy traktować jako od -10 do +10, czyli ustawienie suwaka na środku oznacza, że zawodnicy mają grać normalnie. Przesunięcie w lewo skutkuje częstszymi ryzykownymi zagraniami, a w prawo częstszym "spalaniem" czasu gry.

 

Dalej, imo Tempo to nie GNC. Tempo określa wyłącznie szybkość rozgrywania piłki, GNC spowalnianie wprowadzenia piłki do gry z autu/rogu/rzutu bramkowego, grę bezpieczną (na przykład pozwalanie piłce wyjść na aut, schodzenie przez napastników do narożnika zamiast próby strzału, częstsze próby wybijania piłki na połowę przeciwnika, obijanie piłki o przeciwnika w celu wywalczenia autu etc.) i grę do tyłu. Na czas można jak najbardziej grać szybką piłką.

Czyli niskie GNC pasuje głównie do meczów u siebie. Aczkolwiek sprawdza się także granie u siebie z wysokim GNC - wówczas dłużej utrzymujesz się przy piłce.

 

Za mną zakończenie sezonu. Przed kolejnym na pewno przejrzę raz jeszcze taksę - powrót do źródeł czyli bezwzględna Ro2 oraz stopniowanie pressingu i podań.

 

Właśnie odkryłem w necie biblię taktyczną wwfana i drugiego speca (Millie). Zapowiada się ciekawa lektura i źródło inspiracji w do dalszej gry.

Odnośnik do komentarza

Ja o dziwo w FM 06 praktycznie nigdy nie miałem problemów z taktykami, ale w FM 08 mam duży problem z defensywą. Ogólnie wszystko zaczęło się dobrze, bo po fantastycznym sezonie awansowałem beniaminkiem do 1 ligi (Słowacja - Lipany) i zdobyłem będąc 2 ligowcem puchar Słowacji miażdżąc chociażby Slovan. W drugim sezonie czyli na najwyższym strzeblu było już nieco gorzej, ale i tak na końcu uplasowaliśmy się w środku tabeli. I najlepsze - sezon numer 3 pomimo wzmocnień do końca biłem się o utrzymanie, bo poprostu rywale robili z nami co chcieli. Zacząłem mieszać w taktyce i było jeszcze gorzej totalna frustracja. 4 sezon rozpocząłem w Lipanach po kolejnych niezłych wzmocnieniach i co? I znów, fatalna gra, praktycznie same porażki. A pomyśleć że w pierwszym fantastycznym sezonie graliśmy i wygrywaliśmy u siebie i na wyjeździe bezproblemowo, akcje się zazębiały, pressing był bardzo dobry, odbiór też. Teraz to wszystko wygląda bez ładu i składu zawodnicy, wygląda to tak jakby moi podopieczni uciekali przed rywalami. Fatalna gra w destruckji i impotencja strzelecka, tak można nazwać obecną grę zespołu. Co do taktyki od początku byłem wierny mojej sprawdzonej 4-4-1-1. z nastawieniem ofensywnym, krótkimi podaniami, wolnym rozgrywaniem akcji. szeroko, GPP na środku suwaka, odbiór ostry, defensywa norma (środek suwaka). Nie wiem, może ustawienia indywidualne? (ustawione tylko dla obrońców i bramkarza, bo reszta ma kreować grę).

Odnośnik do komentarza
  • 1 rok później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...