Skocz do zawartości

My możemy pójść za ciosem, czyli Mistrzostwa Świata w... Polsce?


Pucek

Rekomendowane odpowiedzi

Trener Smuda mówi, że za ciosem nie idzie. A Polska? Dzisiaj bardzo pozytywnie wypowiedział się o Polsce Sepp Blatter:

- To świetna robota pod względem PR-u. Chodzi nie tylko o ten wspaniały stadion, który wybudowaliście, ale i o to, że wszyscy, którzy przyjechali do Polski mówili o waszej gościnności - mówił Blatter.

 

- Przekonali się, jacy jesteście otwarci. Wszyscy dobrze się tu czuli. To otwarte serce jest typowo polskie - dodał. - Teraz macie całą infrastrukturę i wspaniały stadion. Wielkie gratulacje - zakończył Szwajcar.

 

Wiem, że kolejne MŚ są w Brazylii (2014), Rosji (2018) i Katarze (2022), ale o kolejne kolejne ; - ) moglibyśmy już aplikować. Sami - fajne wyzwanie, jestem za. Ale na przykład z Niemcami? Moje marzenie, bo jest infrastruktura, spory rynek, ale też byłby dobry przykład nowej historii. Problemem jest to, że w Niemczech odbyły się już MŚ w 2006 roku. Dlatego może ze... Szwedami? Granica na morzu, podróże promami, jest jakaś specyfika i nowość takiego przedsięwzięcia. Jestem pewny, że Polskę stać na takie wyzwania, upewniliśmy się przy organizacji Euro 2012. Są jeszcze na przykład Czechy, nasi sąsiedzi.

 

Co sądzicie? Powinniśmy? Co za, co przeciw? Pomysły?

Odnośnik do komentarza

Ano nie ma, co potwierdza przykład Francji - MŚ -1998 i ME - 2016, Niemiec - MŚ w 2006, ME w 1988 jako RFN, Włochy - MŚ w 1990, Euro w 1980 i nie wiem czy coś jeszcze dalej, bo nie chce mi się sprawdzać ;]

 

Ale fakt, trochę po Rosji trzeba będzie odczekać. Wcześniej przez jakiś czas MŚ były w Europie co 8 lat, teraz trzeba będzie czekać 12 lat na kolejne.

Odnośnik do komentarza

Hmm, nie mówię, żebyśmy mieli zrobić MŚ już... w 2026, ale w 2030 nie byłoby już tak wielkich przeszkód. Lub nawet w 2034. To trochę kosmos, ale myślę, że powinniśmy się o to starać. Śmiało aplikować o jeszcze większą imprezę, skoro z Euro 2012 nam wyszło.

Odnośnik do komentarza

Niemcy nie są raczej krajem, który szukałby partnera do organizacji mistrzostw. Czechy i Słowacja raczej nie mają potencjału ani ambicji, by tak wielką imprezę gościć. Szwecja? Może i niegłupi pomysł. A może jednak samodzielnie? Jak się wybudują wszystkie obecnie tworzone stadiony, to już siedem czy osiem 30-tysięczników jest, wszystkie nowe i na co najmniej przyzwoitym europejskim poziomie. Pytanie, czy nie będą do tego czasu nieco przestarzałe? To kupa czasu, trudno przewidywać, czy nie pojawią się jakieś nowe trendy w budowaniu takich obiektów.

 

Trochę SF, ale... do odważnych świat należy. Już samo wzięcie naszej kandydatury pod uwagę to byłoby coś. W ogóle można by się też zainteresować innymi wielkimi imprezami. Były jakieś pomysły na zimowe igrzyska w Krakowie, gdzie można by korzystać z bazy w naszych górach, choćby w Zakopanem czy Wiśle. Może w tym kierunku iść? Igrzyska letnie to chyba już przesada, trzeba by budować kolejne wielkie stadiony, tym razem lekkoatletyczne, bo z obecnych to tylko Śląski by się nadawał do tego typu celów.

Odnośnik do komentarza

Większe? Jak na moje na Zimowe Igrzyska nie trzeba budować tak wielkich obiektów, które są tak cholernie drogie. Mnóstwo rzeczy dzieje się pod gołym niebem. Do tego infrastruktura do zimowych sportów w Polsce raczej nie poraża więc na pewno miałby kto potem z nich korzystać. Oczywiście Euro okazało się wielkim sukcesem, być może najlepsze taka impreza w historii. Jednak wielu zapomina jak wielkim kosztem finansowym została ona stworzona. Budżet został potężnie obciążony. Niby do potencjalnych MŚ infrastruktura drogowa byłaby już świetna i pewnie nie wymagałaby wielkich inwestycji. No kto wie. O Euro też tak mówiono, narzekano, że się nie uda wręcz do pierwszego dnia imprezy*, zresztą to takie normalne dla Polaków (niestety), a tu proszę olbrzymi sukces. Polska kapitalnie się sprzedała i zapewne będzie zupełnie inaczej postrzegana więc kto wie, może kiedyś.

 

*

http://www.realmadrid.pl/index.php?co=aktualnosci&id=39720

najlepiej pkt. 9 i 11 Kowalczyka....

Odnośnik do komentarza

co do piłkarskich MŚ:

 

złożeniu aplikacji to nie jest wysłanie CV - trzeba coś zaproponować, koniecznie postawić jakieś nowe stadiony, a wydaje mi się, że obecne starczą nam na co najmniej 30 lat

kolejnym remontem Śląskiego FIFY nie przekonamy ;)

generalnie pomysł z czapy, by nabić sobie punkty procentowe w sondażach, nie widzę powodu, by było coś z tego konkretnego

 

co do zimowych IO:

może i nie trzeba wielkiej infrastruktury, ale nie mam pojęcia, jak do takiego Zakopanego ma dojechać pół świata, bo chyba nie zakopianką?

no i co zrobić po igrzyskach z takim torem bobslejowym czy torem dla panczenistów...

Odnośnik do komentarza

a co innego miał Blatter powiedzieć ? cud się stał, że nikogo nie powieszono na drzewie

 

długo w Polsce nie będzie imprezy rangi mistrzowskiej na taką skalę, prędzej finał MŚ w siatkówce otrzymamy niż finały MŚ w piłce nożnej, cieszmy się tym, że euro po sobie zostawiło chociaż trochę infrastruktury(czy to stadionowej, drogowej, hotelowej czy jakiejkolwiek innej)

 

 

kandydatura Polski brzmi bardzo abstrakcyjnie, nawet za 16 lat

Odnośnik do komentarza

a co innego miał Blatter powiedzieć ? cud się stał, że nikogo nie powieszono na drzewie

 

długo w Polsce nie będzie imprezy rangi mistrzowskiej na taką skalę, prędzej finał MŚ w siatkówce otrzymamy niż finały MŚ w piłce nożnej, cieszmy się tym, że euro po sobie zostawiło chociaż trochę infrastruktury(czy to stadionowej, drogowej, hotelowej czy jakiejkolwiek innej)

 

 

kandydatura Polski brzmi bardzo abstrakcyjnie, nawet za 16 lat

 

Mówisz o tych co się odbędą za dwa lata?

Odnośnik do komentarza

Kinas! To podejście jak niektórych przed organizacją Euro 2012! Ale my je już zrobiliśmy! Stadiony? W Krakowie już stoi jeden, w Chorzowie też. Można je przebudować tak, żeby spełniały warunki. Technologia pewnie też w tym czasie pójdzie do przodu. Ciekawi mnie czy stadiony, które zbudowaliśmy mają jakiś określony potencjał do rozbudowy i wstępny plan tego.

 

Smetek! Ale działacze piłkarscy w Polsce wreszcie powinni zacząć sobie także stawiać abstrakcyjne cele. Nawet jeśli to długa perspektywa. Powinniśmy mieć myślenie strategiczne i o dużych celach. Mi się to podoba właśnie dlatego, że jest abstrakcyjne i ambitnie, a z drugiej strony nie sądzę, żeby Polska za te 10-20 lat była krajem, które siły przerasta organizacja Mistrzostw Świata w piłce nożnej.

 

Vami! Czy nie można ich najzwyczajniej przebudować?

 

me who! Dlaczego to miałaby być ostania duża impreza w Polsce na długie lata? Przecież my już możemy na przykład aplikować o organizację MŚ U-17, U-19 czy U-21!

Odnośnik do komentarza
Kinas! To podejście jak niektórych przed organizacją Euro 2012! Ale my je już zrobiliśmy! Stadiony? W Krakowie już stoi jeden, w Chorzowie też. Można je przebudować tak, żeby spełniały warunki. Technologia pewnie też w tym czasie pójdzie do przodu. Ciekawi mnie czy stadiony, które zbudowaliśmy mają jakiś określony potencjał do rozbudowy i wstępny plan tego
Pucek! zauważ, że na każde MŚ kraje przygotowuję NOWE stadiony budowane od podstaw, gdzie byś te stadiony postawił? Łódź? ok, może być, jakie inne miasto potrzebuje nowego stadionu na ponad 40k? poza Łodzią nie widzę jakiegoś potencjału, bo Warszawa, Kraków czy Poznań już takie stadiony mają i nowych nie potrzebuję, bo po co? z czego się one utrzymają?

a buduje się nowe, ponieważ koszty przebudowy obecnych są porównywalne z budową nowego, jeśli nie większe - my w zasadzie już swój potencjał stadionowy wyczerpaliśmy

Odnośnik do komentarza

A Niemcy? A Francuzi budowali całkowicie nowe czy przede wszystkim liftingowali obecne? Argument z miastami stadionowymi jest bardzo celny, przyznaję. Mamy Gdańsk, Warszawę (nawet tu dwa stadiony są, jednak przypadku MŚ wiem, że bierzemy tylko Narodowy), Kraków, Poznań, Wrocław, możemy wybudować Łódź. Jest Chorzów tam pewnie dla Górnego Śląska powinien stać nowoczesny stadion, czyli to razem jest 7 stadionów.

 

MŚ w Niemczech odbywały się w 12 miastach na 12 stadionach. Ale np. we Francji już tylko na 10 w 10 miastach. W RPA w 10 miastach na 9 stadionach, więc może by wykorzystać stadion Legii? Jeśli tak to jest 8. A na przykład czy nie przydałby się duży stadion w Szczecinie dla zachodniopomorskiego? Piłkarsko, ale też jako hala widowiskowa. I zbudowałbym też coś we wschodniej Polsce wreszcie - na przykład w Białymstoku albo w Rzeszowie jako jakiś drobny wyraz solidarności regionalnej, żeby ta część Polski nie pozostawała w odcięciu od świata.

 

Utrzymanie tych stadionów to jest kwestia zarządzania. Zobaczymy co po Euro 2012 będzie się działo z obecnymi stadionami, jakie będą wyniki finansowe. To jest do sprawdzenia. Polska liga musiałaby się rozwijać - nasze drużyny powinny jak najdłużej grać w europejskich pucharach, w Lidze Mistrzów. Dostały wielki skok infrastrukturalny. Może na przeciw temu powinien wyjść bardzo dobry program szkolenia młodzieży, żeby tak mogło się stać. Bardziej zróżnicowany regionalnie niż jakoś centralnie zarządzany. Ok, to nieco mrzonki. Wiem, że te stadiony nie powinny być tylko piłkarskie i wiem też, że nie każdy obiekt w Polsce musi być rentowny, żeby mógł stać i służyć społeczeństwu. Oby było najwięcej tych rentownych, ale kiedyś już tu pisałem, że nie każdy obiekt publiczny ma na siebie zarabiać. Czasem spełniamy inne cele niż tylko finansowe. I dobrze.

 

Jeśli robilibyśmy MŚ np. ze Szwecją to znika nam wiele z przedyskutowanych problemów. To jest może trochę nienaturalny współgospodarz dla nas, ale wydaje mi się też, że brzmi ciekawie przez to.

Odnośnik do komentarza
Utrzymanie tych stadionów to jest kwestia zarządzania. Zobaczymy co po Euro 2012 będzie się działo z obecnymi stadionami, jakie będą wyniki finansowe.
i to jest kluczowa kwestia: nauczmy się zarabiać na obecnych stadionach, a dopiero potem budujmy kolejne, no chyba, że chcemy skończyć jak stadiony z Portugalii czy Austrii

 

Jeśli robilibyśmy MŚ np. ze Szwecją to znika nam wiele z przedyskutowanych problemów. To jest może trochę nienaturalny współgospodarz dla nas, ale wydaje mi się też, że brzmi ciekawie przez to.
skoro ma być ciekawie a nie naturalnie to może od razu z Egiptem? :roll:

poza tym FIFA po MŚ w Korei i Japonii wydała oświadczenie, że były to ostatnie mistrzostwa organizowane w dwóch krajach

Odnośnik do komentarza

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...