Skocz do zawartości

4-4-2


meyde

Rekomendowane odpowiedzi

W ostatnich latach klasyczne ustawienie 4-4-2 właściwie przepadło. Wiadomo, piłka bardzo szybko się zmienia i jeśli ktoś stoi w miejscu, to przegrywa. Jednak do 4-4-2 mam ogromny sentyment. Być może z tego względu, że wtedy wszystko było nieco "prostsze", a wymienność pozycji była zdecydowanie mniejsza. Wystarczy przypomnieć grę Roberta Carlosa - jego styl byl wtedy wyjątkowy, teraz bez rajdów trudno mówić o dobrym bocznym obrońcy. Skrzydłowi rzadko kiedy zbiegali do środka, natomiast na środku bardzo często jeden zawodnik odpowiadał za ofensywę (rozgrywający), drugi za defensywę. Jednak, jak dla mnie, największą atrakcją była gra z dwoma napastnikami. Co ważne, byli sobie równi (czyli jeden nie był fałszywym ofensywnym pomocnikiem). Według mojej opinii dwóch napastników zwiększało szanse słabszych i średnich zespołów, bo gra z jednym snajperem jest zdecydowanie bardziej skomplikowana, choc może trochę bezpieczniejsza. Decydując się na jednego piłkarza na szpicy takie drużyny pozbawiały się stylu (co widać wyraźne w naszej Ekstraklasie).

 

 

Czy "w dzisiejszych czasach" można byłoby osiągnąć sukces grając ustawieniem 4-4-2 (klasycznym, pomijamy różne hybrydy)?

Odnośnik do komentarza

Jak pisał Galeano w polecanej przez Micha książce - futbolowy świat systematycznie się cofa do własnej bramki. Od pięknego urugwajskiego 2-3-5, przez W-M, masę innych, przez 4-4-2 aż po obecnie stosowane 4-5-1 czy nawet 5-4-1. W kwestii formacji niezmienny jest za to mój taktyczny guru - Zdenek Zeman. Od zawsze i w każdym klubie gra geometrycznym 4-3-3 i obecnie pewnie prowadzi Pescarę do Serie A. Jeśli zostanie w tym klubie i nie odejdzie do Interu (to by było straszne....), można liczyć na powtórkę z gry Lecce z Bożinowem, Vuciniciem czy Chevantonem. Nie wiem, czy można osiągnąć sukces grając klasycznym 4-4-2, jednak można jeszcze bardziej ofensywnym 4-3-3 i Zeman to udowadnia :)

Odnośnik do komentarza

4-3-3 pokazało w ostatnich latach w europie, że potrafi być zabójcze, warunkem jest jeden - piłkarze na poziomie, czesto 4-3-3 jest mylon/celowo zamieniane e przez trenerow z 4-5-1, bo... tak jak w Polsce nie maja 3ech dobrych napastników, przykład Legii czy Śląska pokazuje, że ciężko mówić o jednym dobrym napastniku, nie mówiąc o dwóch czy trzech

Odnośnik do komentarza

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...