Skocz do zawartości

[FM 2007] Rzuty rożne w ofensywie


Gość Profesor

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Profesor

Jak powiedział pewien dzielnicowy: Panowie (i Panie). Jak każdy pamięta w FMie 05 i 06 mega skuteczne było rozwiązanie zwane "CK by Prof". W 07 ten sposób już nie działa. Próbowałem sam coś nowego opatentować i nawet dość ciekawy schemat zakiełkował mi w głowie po obserwacji gry obronnej kompa przy SFG. Tylko jak doszło co do czego, okazało się.. ze nie można takiego rodzaju zagrywki ustawić!! W ogóle mam wrażenie, jakby moi zawodnicy jednym uchem słuchali moich zaleceń przy SFG, dlatego wróciłem do defaultu. Ale może ktoś z Was ma jakieś skuteczne sposoby?

 

===

 

Dyskusja na starym forum

 

===

 

Najskuteczniejszym i właściwie jedynym sposobem na rzuty rożne w ofensywnie podanym na poprzedniej bazie to zagranie na krótki słupek.

 

Polecenia dla drużyny:

Lewe jak i prawe rzuty rożne ustawiamy na „Krótki słupek”.

 

Wybór zawodnika, który ma za zadanie wygrywania pojedynków główkowych jest bardzo ważny. Wzrost jest mało istotny, ale najważniejszą cechą tutaj jest „Gra głową”. Jeśli gra ktoś taktyką „Na odgrywającego” warto, a nawet należy właśnie dać odgrywającemu za zadanie „Odegranie na krótki słupek”. Jeśli natomiast gramy klasycznie w ataku, bez odgrywającego wymienioną opcję ustawiamy zawodnikowi z najwyższym atrybutem gry głową. Pomijamy jednak ze względu na kontrataki, bocznych obrońców, którzy nie biorą udziału w akcjach ofensywnych.

 

„Odegrania na krótki słupek” ustawimy w poleceniach dla piłkarzy, dwukrotnie klikając lewym przyciskiem myszy na zawodnika w panelu taktycznym. Opcja „Rzuty rożne”, „Atak” i tam wybieramy „Odegranie na krótki słupek”.

 

Z własnego doświadczenia polecam jeszcze ustawić zawodnika obdarzonego dobrym uderzeniem z dystansu „Przed polem karnym” bo może się zdarzyć, że piłka akurat trafi przed pole karne, a tam chociaż trochę może się przydać metoda „CK by Prof.”. Opcję tę ustawimy także w zakładce „Polecenia dla piłkarzy”.

 

Wykonawca rzutów rożnych powinien cechować się dwoma atrybutami: „Dośrodkowania” i „Rzuty rożne”. Ile powinny wynosić? Im więcej tym lepiej. Podobnie jest przy zawodniku odgrywającym.

 

Dosyć tanim i dobrym piłkarzem na tę pozycję jest podany przez Forna, Mame Niang do kupienia już za kilkadziesiąt tysięcy euro.

 

[streszczenie dyskusji ze starego forum pióra olfeusza]

Odnośnik do komentarza
[...]

===

 

Dyskusja na starym forum

 

===

 

Najskuteczniejszym i w?a?ciwie jedynym sposobem na rzuty ro?ne w ofensywnie podanym na poprzedniej bazie to zagranie na krótki s?upek.

 

Polecenia dla dru?yny:

Lewe jak i prawe rzuty ro?ne ustawiamy na „Krótki s?upek”.

 

Wybór zawodnika, który ma za zadanie wygrywania pojedynków g?ówkowych jest bardzo wa?ny. Wzrost jest ma?o istotny, ale najwa?niejsz? cech? tutaj jest „Gra g?ow?”. Je?li gra kto? taktyk? „Na odgrywaj?cego” warto, a nawet nale?y w?a?nie da? odgrywaj?cemu za zadanie „Odegranie na krótki s?upek”. Je?li natomiast gramy klasycznie w ataku, bez odgrywaj?cego wymienion? opcj? ustawiamy zawodnikowi z najwy?szym atrybutem gry g?ow?. Pomijamy jednak ze wzgl?du na kontrataki bocznych obro?ców, którzy nie bior? udzia?u w akcjach ofensywnych.

 

„Odegrania na krótki s?upek” ustawimy w poleceniach dla pi?karzy, dwukrotnie klikaj?c lewym przyciskiem myszy na zawodnika w panelu taktycznym. Opcja „Rzuty ro?ne”, „Atak” i tam wybieramy „Odegranie na krótki s?upek”.

 

[...]

Chcia?bym uzupe?ni? t? wypowied? moimi do?wiadczeniami. Rzeczywi?cie bicie kornerów na krótki s?upek jest zabójczo skuteczne. Jednak je?li stosujemy taks? z odgrywaj?cym, wcale nie musimy na krótkim s?upku ustawia? w?a?nie jego. Mo?e si? zdarzy? ?e np. który? ze stoperów jeszcze lepiej gra w powietrzu. Druga rzecz - najwa?niejszym atrybutem nie jest gra g?ow?, lecz skoczno??. Co zawodnikowi z dobrej gry g?ow?, je?li stoper przeciwnika zazwyczaj jest w stanie go przeskoczy?? Akurat moim zawodnikiem stoj?cym przy krótkim s?upku jest w?a?nie boczny obro?ca, gdy? fenomenalnie gra g?ow?. Zamiast niego obok drugiego bocznego obro?cy z ty?u stoi defensywny pomocnik. Wywa?enie proporcji mi?dzy atakiem jest wa?ne, ?eby nie nadzia? si? na kontr?. Oprócz tego dwóch zawodników gra przy bramkarzu, aby wywrze? dodatkow? presj?.

Odnośnik do komentarza

Owszem ja jednak uwa?am, ?e najlepiej jest zostawi? bocznych obro?ców z boku. Co z tego, ?e mog? dobrze gra? g?ow?. Lepiej nie wykorzysta? sytuacji bo mog? by? kolejne ani?eli straci? bramk? po kontrze. Jednak jak si? odpowiednio wywa?y liczb? graczy atakuj?cych oraz broni?cych to równie? mniejsze szanse b?d?, ?e zostaniemy skontrowani, ale jednak w takiej sytuacji wa?na jest szybko??, a t? boczni obro?cy powinni mie? wysok?. Wszak s? to "nowocze?ni obro?cy".

 

Co do ustawienia na krótkim s?upku odgrywaj?cego. Je?li ma najwy?szy atrybut gry g?ow? wtedy go tam ustawiamy je?li nie to wybieramy zawodnika z najwy?szym parametrem i dla tego napisa?em o tym kawa?ek dalej.

Odnośnik do komentarza
  • 3 tygodnie później...
Jak powiedział pewien dzielnicowy: Panowie (i Panie). Jak każdy pamięta w FMie 05 i 06 mega skuteczne było rozwiązanie zwane "CK by Prof". W 07 ten sposób już nie działa. Próbowałem sam coś nowego opatentować i nawet dość ciekawy schemat zakiełkował mi w głowie po obserwacji gry obronnej kompa przy SFG. Tylko jak doszło co do czego, okazało się.. ze nie można takiego rodzaju zagrywki ustawić!! W ogóle mam wrażenie, jakby moi zawodnicy jednym uchem słuchali moich zaleceń przy SFG, dlatego wróciłem do defaultu. Ale może ktoś z Was ma jakieś skuteczne sposoby?

 

===

 

Dyskusja na starym forum

 

===

 

Najskuteczniejszym i właściwie jedynym sposobem na rzuty rożne w ofensywnie podanym na poprzedniej bazie to zagranie na krótki słupek.

 

Polecenia dla drużyny:

Lewe jak i prawe rzuty rożne ustawiamy na „Krótki słupek”.

 

Wybór zawodnika, który ma za zadanie wygrywania pojedynków główkowych jest bardzo ważny. Wzrost jest mało istotny, ale najważniejszą cechą tutaj jest „Gra głową”. Jeśli gra ktoś taktyką „Na odgrywającego” warto, a nawet należy właśnie dać odgrywającemu za zadanie „Odegranie na krótki słupek”. Jeśli natomiast gramy klasycznie w ataku, bez odgrywającego wymienioną opcję ustawiamy zawodnikowi z najwyższym atrybutem gry głową. Pomijamy jednak ze względu na kontrataki bocznych obrońców, którzy nie biorą udziału w akcjach ofensywnych.

 

„Odegrania na krótki słupek” ustawimy w poleceniach dla piłkarzy, dwukrotnie klikając lewym przyciskiem myszy na zawodnika w panelu taktycznym. Opcja „Rzuty rożne”, „Atak” i tam wybieramy „Odegranie na krótki słupek”.

 

Z własnego doświadczenia polecam jeszcze ustawić zawodnika obdarzonego dobrym uderzeniem z dystansu „Przed polem karnym” bo może się zdarzyć, że piłka akurat trafi przed pole karne, a tam chociaż trochę może się przydać metoda „CK by Prof.”. Opcję tą ustawimy także w zakładce „Polecenia dla piłkarzy”.

 

Wykonawca rzutów rożnych powinien cechować są dwoma atrybutami: „Dośrodkowania” i „Rzuty rożne”. Ile powinny wynosić? Im więcej tym lepiej. Podobnie jest przy zawodniku odgrywającym.

 

Dosyć tanim i dobrym piłkarzem na tą pozycję jest podany przez Forna, Mame Niang do kupienia już za kilkadziesiąt tysięcy euro.

 

[streszczenie dyskusji ze starego forum pióra olfeusza]

 

A jaka jest skuteczność tego rozgrywania rzutów rożnych ? 5 % czy może 95 % Mam swoją koncepcję na procencie około 20 i nie wiem czy jest sens się produkować.

Odnośnik do komentarza
  • 1 miesiąc później...

Zauważyłem że lepsza „skoczność” pozwala wygrywać więcej pojedynków w powietrzu ale nie gwarantuje celności strzałów. Dopiero „gra głową” pozwala dokładnie wstrzeliwać piłkę w światło bramki. Dobrze też, gdy zawodnik ma wysoką wartość „ustawiania się”. W mojej drużynie, w tej roli, najlepiej spisywali się środkowi obrońcy. (13-18 bramek w sezonie).

Odnośnik do komentarza

Ameryki z tą grą głową nie odkryłeś. Ustawianie się to atrybut, który działa, kiedy piłkę ma przeciwnik. W tym wypadku ważna byłaby gra bez piłki, ale przy rzucie rożnym to bez znaczenia. Każdy stoi na nakreślonej pozycji, nie ma wielkiego pola manewru.

 

Przy rożnych nie bez znaczenia jest siła, bez której trudno o wygranie główki.

Odnośnik do komentarza
Rzeczywi?cie bicie kornerów na krótki s?upek jest zabójczo skuteczne. Jednak je?li stosujemy taks? z odgrywaj?cym, wcale nie musimy na krótkim s?upku ustawia? w?a?nie jego. Mo?e si? zdarzy? ?e np. który? ze stoperów jeszcze lepiej gra w powietrzu.

Zgadza się. Ja od połowy sezonu 07/08 w Leeds stosuję to rozwiązanie, na krótkim słupku stawiam Eddiego Johnsona (Amerykanin ze skocznością 16 i grą głową 18, wzrost bodajże 183 cm) i strzelił po rożnych 9 goli w 20 meczach. A wcześniej, zanim zacząłem stosować to rozwiązanie, sporadycznie padały gole z cornerów. Dodatkowo daję dobieg na krótki słupek stoperowi skocznemu (Curtis Davies, skoczność 18, gra głową 17) i zdobył 3 gole w 25 meczach.

Wniosek jest jeden- bez wątpienia zgrywanie piłki na krótki słupek przy cornerach to bardzo dobre rozwiązanie.

Dzięki niemu udało mi się wygrać w pierwszym sezonie w Premiership z dużo silniejszymi ryalami (Chelsea, Man Utd, Arsenal, Liverpool, Newcastle).

Odnośnik do komentarza
Dodatkowo daję dobieg na krótki słupek stoperowi skocznemu (Curtis Davies, skoczność 18, gra głową 17) i zdobył 3 gole w 25 meczach.

 

Ja natomiast ustawiam jeszcze dwóch wysokich i silnych zawodników "przy bramkarzu". Dość skutecznie mu przeszkadzają, więc najczęściej nie ma on możliwości podbiegnięcia do główkującego i wyłapania / odbicia piłki. Jeśli tylko główkujący nie jest kryty przez jakiegoś wysokiego obrońcę to najczęściej udaje mu się zdobyć bramkę. W moim przypadku jest to 6 goli na 13 spotkań, więc prawie w co drugim meczu pada taka bramka.

Odnośnik do komentarza

Ktos powiedzial, ze nie bedzie takiego bajeru dajacego tyle bramek jak RzR profa ze starych fmow. Widze, ze to rozwiazanie jest tak samo bramkodajne, lub chociaz podobnie. Spokojnie z 10 brameczek wpada na konto stopera. U mnie w Dundee jest to mlody Gary Keneth. Niezle punktuje. Nie probowalem jeszcze przeszkadzac bramkarzowi, moze wowczas bedzie jeszcze bardziej bramkodajne.

Odnośnik do komentarza
  • 1 miesiąc później...

Witam! Postanowiłem, że zaprezentuję (po części) mój system rzutów rożnych w ofensywie.

 

Rzuty rożne ustawiamy na krótki słupek.

 

BR - Domyślnie ;)

OP - Tył w razie potrzeby

OL - Tył w razie potrzeby

OŚ (gorsza gra głową i skoczność) - Przy Bramkarz

OŚ (lepsza gra głową i skoczność) - Nabieg na krótki słupek

DP (dobrze żeby miał dobry strzał z dystansu)- Przed polem karnym

PP - Tył w razie potrzeby/Na rozegranie (zależy od waszego wyboru, który skrzydłowy będzie gdzie)

PL - Na rozegranie/Tył w razie potrzeby

OPŚ (strzał z dystansu) - Przed polem karnym

NŚ (mniej skoczny, z gorszą grą głową) - Wychodź do piłki

NŚ (przeciwieństwo do drugiego NŚ) - Stój przy długim słupku

 

Ustawienie to u mnie zaowocowało wieloma strzelonymi golami przez dwóch środkowych obrońców (u mnie w Wiśle to Kokoszka i Peković) oraz wieloma bramkami strzelanymi przed DP (Sobolewski) sprzed pola karnego.

Odnośnik do komentarza
Tak się zastanawiam, dlaczego mimo ustawionych rzutów rożnych na krótki słupek około 1/4 kornerów kierowana jest w innym kierunku. Nie chodzi też raczej o to, że zawodnikowi "zeszła" piłka i nie poleciała tam gdzie chciał, ale o piłki mierzone np. na długi słupek czy przed pole karne.

 

Odpowiada za to ustawienie kreatywności u zawodnika, im wyższe tym bardziej będzie ignorował twoje zalecenia, także przy SFG.

Odnośnik do komentarza
  • 3 miesiące później...

Temat jakby umarł, a ja jestem ciekaw, jak ustawiacie rzuty rożne w FM 2008. Ja ustawiam już od dłuższego czasu, jeszcze od FM 2006 (w 2007 nie grałem) wrzutki na długi słupek, na który nabiega najlepiej grający głową piłkarz w moim zespole. Ten zawodnik strzela gole najczęściej, w zasadzie zdecydowana większość goli z rzutów rożnych to jego dzieło. Z oczywistych powodów jest to na ogół środkowy pomocnik lub wysoki napastnik. Drugiego dobrze grającego głową piłkarza ustawiam na krótkim słupku, aby w razie nie do końca udanego (tj. zbyt krótkiego) dośrodkowania sytuacja nie była całkiem zmarnowana.

Jednego napastnika ustawiam, by krył bramkarza, aby w razie czego dobił strzał lub wykorzystał jego złą interwencję. Kogoś z dobrym strzałem z dystansu ustawiam przed polem karnym, a do tego jeszcze z dwóch piłkarzy stoi w polu karnym.

 

Z tym ustawieniem udaje mi się na ogół strzelić kilka-kilkanaście goli w sezonie.

Odnośnik do komentarza
  • 2 tygodnie później...

Cóż... Spotykam się, dość często, z opiniami, że wrzutki na krótki słupek nie zdają egzaminu. U mnie jest wręcz odwrotnie. Po pewnych modyfikacjach wyciągam w lidze angielskiej 12-15 bramek na sezon, nie licząc pucharów. Różnicą między moim sposobem, a metodą z FM2k6 jest to, że:

 

- zrezygnowałem z zawodnika ustawionego na krótkim słupku,

- lepiej grający głową ŚO ma ustawione "nabieg na krótki słupek",

- drugi ma "kryć bramkarza",

- skrzydłowi -> pierwszy "wychodź z głębi", drugi (u mnie dośrodkowujący) "domyślnie",

- napastnik "kryj bramkarza",

- kolejny napastnik lub (w moim wypadku) OP Ś "stój przy długim",

- rozgrywający "nabieg na długi",

- boczni obrońcy "tył", a DP "tył w razie potrzeby".

 

Jeśli ktoś zdecyduje się wypróbować tą metodę, będę wdzięczny jeśli poinformuje mnie o efektach. :)

 

---------------------------------------------------------------

 

 

Jako, że to mój pierwszy post na tym forum po długiej przerwie, pozdro dla ludzi z południa!

A dla reszty szacunek. ; )

Niech Wam FMowy Bóg będzie przychylny w walce o Piłkę - Nasze życie!

Odnośnik do komentarza

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...