Skocz do zawartości
AgreSsiveStyle

[FM 2012 Taktyka] 4-2-3-1

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich : )

 

Długo się zastanawiałem nad wrzuceniem swojej taktyki, ale ostatecznie stwierdziłem, że może jednak warto spróbować. Wrzucam ją w celu testów, z założeniem, że może ktoś jeszcze będzie coś w stanie ulepszyć. Opis zawiera kilka screenów, z różnych drużyn w których testowałem taktykę.

 

Od samego początku starałem się zbudować taktykę bazującą na długim posiadaniu piłki, z cierpliwie budowanymi krótkimi podaniami akcjami. Większość meczów kończy się zwycięstwami 2:0, z ogromną przewagą w każdym aspekcie gry, dodatkowo z niewielkim zagrożeniem ze strony przeciwnika. Nie zdarzają się mecze, w których przeciwnik jest dłużej przy piłce ode mnie. Rzadko tracimy również więcej niż jedną bramkę.

 

Wszystko podporządkowałem temu, by osiągnąć jak największe posiadanie piłki, stąd niektóre ustawienia mogą dziwić.

 

W związku z powyższym bardzo ograniczone zostały dośrodkowania oraz strzały z dystansu. Cała drużyna jest ustawiona bardzo szeroko, wyłączone kontrataki i praktycznie najwolniejsze tempo rozgrywania akcji. Dodatkowo wszystkie stałe fragmenty gry można ustawić na krótkie, co także pozwala dłużej utrzymywać się przy piłce. (W załączonym pliku nie wszyscy mają wyłączone std oraz dośrodkowania, a także nie każdy sfg jest rozgrywany krótko. W końcu zawszę warto trochę pomajstrować na korzyść naszej drużyny ; )) Niemniej jednak, jak komuś zależy naprawdę na jak największym posiadaniu piłki, bądź nie ma piłkarzy z dobrym std, może śmiało każdemu w ekipie ustawić std i dośr. na rzadko, a także podania na całkiem krótkie. Spowoduje to jednak czasem, aż za dużą zabawę pod polem karnym przeciwnika. W obronie gramy agresywnym odbiorem i najbardziej intensywnym presingiem przez cały mecz. Jedynie odbiegają od tego schematu środkowi obrońcy, traciłem więcej goli niż zazwyczaj, stąd zostawiłem tylko agresywny odbiór. Ustawienia te nie powodują żadnego nadmiaru kartek, czy rzutów karnych na korzyść przeciwnika. Zwiększa natomiast znacząco ilość wygranych górnych piłek.

 

Trochę o pozycjach. Zastanawiałem się jak to opisać i może wyszczególnię po kolei, kto, co i jak ; ) Na każdą pozycję wymagamy techniki i szybkości. Reszta standardowo. Przydaje się także odpowiednia wytrzymałość ze względu na agresywną grę.

 

BR - kombinowałem z bramkarzem libero, ale dużych zmian nie zauważyłem. Bramkarz ma przede wszystkim bronić.

OP/OL - bardzo często są pod grą ze względu na to, że oni dostają piłkę od bramkarza, rozpoczynają prawie każdą akcję, poza tym włączają się do każdego ataku. Ważne ogniwa naszej taktyki.

OŚP - grający piłką obrońca, często do niego kierowane są piłki od środkowych pomocników, gdy nie ma do kogo zagrać.

OŚL - asekuruje grającego piłką obronće, głównie zadania defensywne.

PŚP - cofnięty rozgrywający, ważny punkt taktyki, może być mózgiem drużyny. Zalicza dużo asyst, decyduje o kierunku akcji. Przeważnie ma najwięcej podań w czasie meczu. Potrafi dojść i do 90 celnych podań na mecz.

PŚL - odbierający piłkę, głównie zadania defensywne. Często ma szanse na strzał z dystansu, więc można to wykorzystać.

OPP/L/NŚ - połączyłem ich razem, ponieważ mają właściwie takie same zadania i potrzebni są piłkarze o podobnej charakterystyce - szybcy, z jak najlepszym dryblingiem. Najważniejsze punkty naszej taktyki. Dobrze dopasowani strzelają masę goli. W szczególności NŚ.

OPŚ - przydaje się, gdy nasz cr nie ma dnia. Dobrze dobrany potrafi sporo wnieść do drużyny. Szukamy raczej kreatywnych piłkarzy z dobrym podaniem.

 

Jeśli chodzi o nastawienie, zmiany w taktyce itd. Właściwie po dopasowaniu w każdym klubie ustawień do zawodników jak std, dośr, nie zmieniam już nic. Na każdy mecz wychodzę z takim samym ustawieniem (niezależnie, czy na wyjedzie, czy u siebie), nie wprowadzam żadnych zmian po sezonie, gdy wszystko zmierza w dobrym kierunku. Just let them play ; )

 

Taktykę testowałem w kilku klubach, w każdym wygrałem po kilku sezonach wszystko, co było możliwe, nie zmieniając praktycznie w ogóle taktyki. Wyszukuję jedynie zawodników o konkretnej charakterystyce.

 

Jeśli macie pomysły, co można poprawić oraz w razie jakichkolwiek pytań - pisać!

 

Taktyka: http://speedy.sh/TKe...s-gru.-2019.tac

 

SCREENY (sporo, bo chce pokazać, że w każdym klubie styl wyglądał podobnie)

 

Ustawienie : http://imageshack.us...ustawienie.png/

 

Polecenia : http://imageshack.us.../polecenia.png/

 

Z meczów:

 

http://imageshack.us.../sasasasas.png/

http://imageshack.us...1/76075513.png/

http://imageshack.us.../meczstats.png/

http://imageshack.us.../220/mecz4.png/

http://imageshack.us.../337/mecz3.png/

http://imageshack.us.../718/mecz2.png/

http://imageshack.us.../197/mecz1.png/

http://imageshack.us...690/mecz6h.png/

http://imageshack.us.../829/mecz7.png/

http://imageshack.us.../560/mecz8.png/

 

Piłkarze:

 

http://imageshack.us/f/6/endoj.png/

http://imageshack.us...53/sanogov.png/

http://imageshack.us...s/862/ns1e.png/

http://imageshack.us...s/850/ps1f.png/

http://imageshack.us...es/444/opl.png/

http://imageshack.us...s/6/fierro.png/

 

Pozdro i czekam na feedback ; ) (Jak ktoś mógłby zmienić linki na spoilerowe obrazki, to poproszę.)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta

Sprawdzę. Taktyka oczywiście pod patch 12.04? Co to jest std? xD

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta

Sprawdzam. Mój zespół nie jest najmocniejszy, ale też i nie najsłabszy. Pierwszy mecz zupełny niewypał, owszem zaczęło się od dużego posiadania a skończyło się na przegranej w tym elemencie.

 

Co do rzeczy które rzuciły mi się w oczy, to:

-chcesz grać na posiadanie a nie ustawiłeś bramkarzowi opcji "wyprowadzaj piłkę do" przez co wielokrotnie wybijał ją do przodu zamiast grać do boków

-mimo dużej ilości rożnych jedyne zagrożenie, które z nich wynikało to kontry dla przeciwników.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta

Rozegrałem 15 spotkań, Twoją taktyką. Zmieniłem tylko wspomniane rożne i podania do OP. I wygląda to świetnie.

Od początku do końca gram Twoją taktyką bez żadnych zmian i zawsze przechylą mecz na swoją korzyść. W 2 przegranych spotkaniach zawiodła skuteczność.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta

Thx Brudinho za dobry feedback. Te wyprowadzanie piłki, to rzeczywiście niedopatrzenie. Jak się przedstawiają statystki w meczu? Kto notuje najwięcej podań? Jakie masz posiadanie piłki tak mniej więcej? Z ciekawości, jak ustawiasz rzuty rożne? Ciężko mi w tym fmie coś rozsądnego znaleźć.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta

Ja stałe fragmenty gry ustawiłem jak w GoalsGlorie Kofolka. O dziwo wyglada to nieźle. Rozegram do końca sezon i napiszę jak to wyglądało :D

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta

jak macie ustawione dokładnie rzuty rożne? Możecie podać polecenia dla poszczególnych zawodników?>

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta

Chyba najlepsza taktyka pod 12.0.4 jaką grałem. Małe poprawki które wprowadziłem to AMC zrobiłem atakującego z częstymi prostopadłymi piłkami, atakami z głębi i rajdami + wychodzenie na wolne pole. Stałe fragmenty przekopiowałem z GolasGlorie i środkowy obrońca w lidzie polskiej został królem strzelców :D Zdarzają się mecze nie do wygrania niestety. Ruch Chorzów został mistrzem z kilkunastoma punktami przewagi. Po przenosinach do Eintrachtu który był na przedostatnim miejscu w lidze 8 kolejnych zwycięstw z rzędu, min. z Schalke na wyjeździe które prowadziło 2-0. Będę miał chwilę to powrzucam screeny.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta

Także stosuję w lidze polskiej taktykę diamentu, tyle że ustawioną nieco inaczej.

 

Linia obrony jest ustawiona na nieznacznie cofniętą, bez pułapek offside'owych. Z czego priorytetem do wyboru środkowych obrońców jest ich szybkość, według mnie równie ważna jak odbiór, krycie czy koncentracja - nikt nie lubi być dziurawiony prostopadłymi piłkami. Boczni obrońcy są wybierani defensywnie, mają ustawione możliwe najmniej zadań ofensywnych i dośrodkowań, uczę ich też by nie szukali okazji do strzału czy dośrodkowania - mają tylko bronić, w ataku nieco się wysunąć i pomagać rozegrać piłkę na skrzydłach, bez rajdów , mają być opcją bezpiecznego wycofania piłki.

 

Dwaj środkowi pomocnicy mają za zadanie odbierać piłkę rywalom, ostrym kryciem nie dopuszczać pomocników rywali do wypuszczania piłki w uliczki do wrogich napastników lub możliwie najmocniej to utrudniać. W ataku mają się nie za bardzo angażować z przodu, ich zadaniem jest czekanie 30-40 metrów od bramki przeciwnika i przechwytywanie wybijanych piłek, które później oddają do ofensywnych pomocników lub mając okazję próbują wpuścić w uliczkę od razu do napastnika.. Kluczowe dla mnie jest tu dobre wyszkolenie defensywne w postaci Krycia, Odbioru piłki, standardowo nie toleruję na tej pozycji zawodników powolnych - szybkość gwarantuje o wiele większą skuteczność. Dobrze jest, jeśli przynajmniej jeden z nich jest zawodnikiem dobrze grającym w powietrzu i odpowiednio wysokim, co gwarantuje odpowiednio częste przechwyty piłek wykopywanych z "piątki" rywali. Nie wolno im strzelać z dystansu.

 

Środkowy ofensywny pomocnik jest postacią niezwykle ważną w tym ustawieniu. Warto na tę pozycję pozyskać zawodnika możliwie najlepszego, gwarantuje to dobrą, płynną grę w ofensywie. Ten zawodnik jest rozgrywającym, przez niego przechodzi większość piłek - wymagana jest wysoka błyskotliwość, kreatywność, dobre podania, możliwie dobre opanowanie, gra z pierwszej piłki, mile widziana gra bez piłki. Dało się zauważyć, że na tej pozycji przydatna jest zwrotność, zawodnicy z wysoką wartością tej cechy w moich przypadkach radzili sobie lepiej.

 

Bocznych pomocników ofensywnych ustawiłem nie jako skrzydłowych. Mają za zadanie schodzić do środka do strzału lub wypuścić prostopadłą piłką napastnika w uliczkę. Szybkość nie ma wielkiego znaczenia w takim stylu gry, w moim przypadku dość powolny, 29-letni zawodnik, zaliczył w ciągu sezonu na tej pozycji 13 goli oraz 29 asyst więc to działa. Dobrze jeśli lewy pomocnik jest prawonośny a prawy jest lewonożny i obaj mają dobre wyszkolenie techniczne, przede wszystkim drybling. Mają włączone możliwie częste zagrywanie piłki w uliczkę, strzały z dystansu normalnie.

 

Napastnik jest tu najważniejszy, bez dobrej szpicy nie działa nic. Odpusciłem sobie siłę i wyszkolenie techniczne, zatrudniłem bardzo szybkiego napastnika z kiepskim wykańczaniem i dryblingiem na 18 - poza tymi cechami nie miał zupełnie nic. Napastnik w tym ustawieniu musi być przede wszystkim szybki i mieć wiele szans na strzelenie gola - mowa o słabszych klubach, które nie mogą sobie pozwolić na Torresów czy Rooney'ów. Napastnika ustawiłem wyłącznie na atak, podobnie jak ofensywnych pomocników.

 

 

 

Małe podsumowanie - owe ustawienie działa perfekcyjnie w mojej karierze, bowiem w drugim sezonie Polonia Warszawa dostała się do finału Pucharu EURO o mały włos nie awansując po drodze z grupy w Lidze Mistrzów (owe ustawienie zadziałało perfekcyjnie między innymi na Inter, Szachtar, Lyon) i obroniła tytuł ligowy, trojka podstawowych ofensywnych pomocników wcale nie z najwyższej półki razem miała 30 goli oraz 61 asyst na koncie, a podstawowy środkowy napastnik zakończył sezon z 67 golami we wszystkich rozgrywkach.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta

Musze Ci powiedzieć że testowałem już na pewno z około 100 taktyk pod patch 12.0.4 Twoja jest zdecydowanie najlepsza!!

Co prawda nie strzelam dużo goli, ale też praktycznie nie tracę :) Nie wiem czemu ale ofensywni pomocnicy mają wiecej bramek jak Napastnik. Taktyka masakra! odkąd ją użyłem nie przegrałem meczu. Gram Chelsea. Pozdrawiam. Dobra robota.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników, przeglądających tę stronę.

×