Skocz do zawartości

FM2012 - Taktyki


Brudinho

Rekomendowane odpowiedzi

Temat ogólny dotyczący taktyk do FM2012

 

Regulamin tematu:

 

1) Udzielamy tylko konstruktywnych odpowiedzi wnoszących coś do tematu.

2) Posty w stylu "twoja taktyka jest super", "przetestuj moją taktykę" będą natychmiast usuwane.

3) Dyskusje w stylu "podaj link do swojej taktyki", "zamieść ją na serwerze X" również będą usuwane, prosimy takie rzeczy załatwiać na PW, a ewentualne linki z taktyką wklejać do działu.

4) Słabo opisane taktyki, nie poparte wiarygodnymi wynikami będą usuwane.

5) Prośby o podanie zawodników/taktyki do konkretnego zespołu będą usuwane.

 

Nieprzestrzeganie któregoś z powyższych punktów będzie odpowiednio nagradzane, szczególnie radzimy zwracać uwagę na punkt 1.

Odnośnik do komentarza
  • 2 tygodnie później...

Witam to może ja zaczne.

 

Gram 4 obrońcami i do tego 1/2 DMC, obronę mam ustawioną na normalnie (pasek mniej więcej na środku) do tego krycie strefowe i presing na własnej połowie. Czy znacie jakiś dobry sposób, bo borykam się z tym od FM10, a mianowicie przeciwnik biega sobie spokojnie obok moich zawodników, raz na jakiś czas tylko zaatakują i odbiorą piłkę. Co byście poradzili?

Odnośnik do komentarza

Agresywny odbiór piłki powinien nieco poprawić ataki na zawodnika z piłką, jednak przy przegranym pojedynku powstanie luka w defensywie (inny zawodnik pobiegnie na asekuracje tworząc miejsce dla ofensywnych zawodników przeciwnika), a tą przeciwnik może wykorzystać. Póki jednak przeciwnik oddaje strzały spoza pola karnego to może oznaczać, że Twoi obrońcy dobrze się ustawiają nie dając napastnikom miejsca do rozwinięcia skrzydeł i tym samym zmuszając przeciwnika do takiego właśnie kończenia akcji. Sam preferuje tego typu obronę, korzystam raczej z ustawienia ostrożnego/średniego w odbiorze piłki licząc na dobrze poruszających się w defensywie moich zawodników.

 

Co do kontuzji - w pierwszym sezonie miałem istny szpital, w drugim i trzecim już jest o niebo lepiej. Jedyna różnica, jaką zauważyłem w stosunku do feralnego debiutanckiego sezonu to ustawienie przygotowań przedmeczowych - większość kontuzji powstała wtedy przy najcięższym treningu przedmeczowym (kiedy drużyna szlifowała nową taktykę do perfekcji). Obecnie, mając tą opcję ustawioną na poziomie lekkim ilość kontuzji jest raczej normalna. Być może tu tkwi problem, gdyż zarówno programów treningowych jak i treningów indywidualnych nie zmieniałem znacząco od pierwszego sezonu.

Odnośnik do komentarza

Mam problem z utrzymywaniem się przy piłce. Gram tak: wysoki pressing, krótkie podania, szerokie ustawienie, tempo szybkie. Próbowałem grać na tempie wolnym i normalnym, ale problem pozostawał. Kombinowałem też ze zmianą szerokości i tempa. Czy głównym problemem może być dziura w środku (moi defensywni są tuż nad obroną a nie na środku boiska)

4 obrońców

tuż nad nimi 2 Defensywnych pomocników (obrona+ wsparcie)

Skrzydłowi

Ofensywny pomocnik

Napastnik

Odnośnik do komentarza

Co, oprócz oczywiście poleceń z ławki można zrobić, by zmniejszyć ilość bramek traconych w końcówkach.

 

http://i51.tinypic.com/2z709z8.jpg

 

Tutaj przykład, jak widać przez cały mecz gramy ok, w ostatnich 15 minutach zaczyna się tragedia. Czy pokusić się o zmianę taktyki na bardziej defensywną (gram 4-2-3-1) w ostatnich 15 minutach?

Odnośnik do komentarza

Co, oprócz oczywiście poleceń z ławki można zrobić, by zmniejszyć ilość bramek traconych w końcówkach.

 

http://i51.tinypic.com/2z709z8.jpg

 

Tutaj przykład, jak widać przez cały mecz gramy ok, w ostatnich 15 minutach zaczyna się tragedia. Czy pokusić się o zmianę taktyki na bardziej defensywną (gram 4-2-3-1) w ostatnich 15 minutach?

 

Mniej więcej od 85 minuty radzę stosować grę na czas przy korzystnym wyniku.

Odnośnik do komentarza

Witam, postanowiłem w tej edycji gry zrobić swoją taktykę w Managerze. Jest to taktyka 4-3-1-2 ze stylem sztywnym z ryglem defensywnym w pomocy i dwoma pomocnikami box-to-box, a jako skrzydłowi grają boczni wysunięci obrońcy. Za rozgrywanie piłki odpowiada OPŚ jako wysunięty rozgrywający i teraz pytanie co do napastników bo obecnie testuje wariant Cofnięty - Środkowy czy coś tu zmienić jednak?

 

http://www.mediafire.com/?a23v3csq2kcal44 link do taktyki, obecnie mam serię 7 zwycięstw z rzędu. Na początku grałem w ataku wariantem Odgrywający - Cofnięty Napastnik i Odgrywający- Lis Pola Karnego.

Odnośnik do komentarza

Mam pytanie, trochę podobne do kolegi wyżej. Jak najlepiej ustawić dwóch całkiem dobrych napastników? Na razie próbowałem Lis pola karnego - Kompletny napastnik, szło całkiem dobrze chociaż ten "lis" ma często problemy z wykańczaniem akcji mimo tego że ten atrybut posiada na poziomie 16. Mam także problemy z skrzydłowymi i pomocnikami : często bywa tak że zawodnicy z tych pozycji nie podają do świetnie ustawionych lub wychodzących napastników i lecą w stronę bramkarza lub strzelają z dystansu bez efektów ( zmniejszyłem częstotliwość strzałów z dystansu u pomocników którzy mają to na poziomie mniejszym niżeli 15 ). Nie raz gdy moja drużyna wyprowadzała szybki kontratak, skrzydlowy miejący wolne pole przed sobą ( ich obrońcy byli daleko z tyłu po rzucie rożnym a Ci którzy zostali nie mogli nadążyć ) i swojego napastnika lecącego środkiem próbuje oddać strzał na bramkę z mizernym skutkiem, przecież mógł podać do dobrze ustawionego napastnika który stał tam sam. To na razie moje największe problemy, dodam że w Football Managera 2012 gram od niedawna, prosiłbym o szybką i wartościową odpowiedź. Pozdrawiam.

 

Edit: Jeszcze jedna sprawa - irytujące jest to że gdy piłkarze przeciwnej drużyny wybiją piłkę w stronę mojego piłkarza który czeka w środku pola to ten podaje piłkę od razu do wykonawcy rzutu rożnego tylko problem w tym że ten zawodnik ZAWSZE jest na spalonym.. Prosiłbym o radę co z tym zrobić.

Odnośnik do komentarza

Taktyka przygotowywana pod Śląsk Wrocław. Na pierwszy rzut oka wskroś ofensywna. Mimo tego przy sporej ilości strzelanych goli, tracimy ich stosunkowo niewiele. Znakomite rzuty rożne*5 bite na krótki słupek – na wysokiego ŚO. Aktualnie po 20. Kolejkach na koncie 13 bramek po kornerach.

Czwórka ofensywnych piłkarzy jest odpowiedzialna tylko za… ofensywę. Piłkarze na bokach pomocy grają jako schodzący napastnicy, co pozwala – a wręcz wymusza – na bocznych obrońcach podłączanie się do ataku i do brania udziału w rozgrywaniu piłki. Jeżeli dwójce defensywnych pomocników uda się odebrać piłkę, natychmiast przeprowadzana jest błyskawiczna kontra. DP lub OPŚ ma wtedy masę wariantów do wyboru. *2 Trójka napastników sporo strzela – a boczni również notują masę asyst!

 

 

USTAWIENIE:

 

 

BRAMKARZ: Po prostu najlepszy na jakiego nas stać. Ja zwracam uwagę szczególnie na refleks, komunikację, chwytanie i ustawianie się.

 

BOCZNI OBROŃCY: Grają bardzo ofensywnie i szeroko. *7 Biorą udział w rozgrywaniu piłki, często wchodząc w jedną linię z defensywnymi pomocnikami. *7 W momencie kiedy piłka trafia do bocznych pomocników (schodzących do środka), obrońcy wcielają się w role skrzydłowych i próbują podłączać się po linii. Jeżeli chodzi o grę defensywną to starają się kryć krótko, 1na1. Kluczowe atrybuty: odbiór, szybkość i przyspieszenie, ustawianie się i pracowitość. Fajnie jak mają dobre podania i dośrodkowania – notują wtedy sporo asyst i podań otwierających drogę do bramki.

 

ŚRODKOWI OBROŃCY: Typowa para stoperów. *7 Preferuję wysokich, silnych i dobrze grających głową. Muszę się nieźle ustawiać i dobrze aby szybkość i przyspieszenie nie mieli poniżej 10, bo wówczas będą w miarę nadążać za prostopadłymi piłkami przy kontrach. Atrybuty siły, skoczności i gry głową przyczynią się do sporej ilości bramek po rzutach rożnych. *5

 

DEFENSYWNI POMOCNICY: Para pomocników różniących się od siebie diametralnie. Ten z prawej niemal wcale się nie podłącza – stara się odebrać piłkę i przekazać lepiej ustawionym kolegom. Typowy gość od czarnej roboty. Ten ustawiony bardziej z lewej w momencie rozgrywania piłki podchodzi nieco wyżej, stara się cały czas szukać gry. Dzięki temu jego kolega z prawej strony szybko może mu przekazać piłkę po odbiorze. *7

 

OFENSYWNY POMOCNIK ŚRODKOWY: Klasyczna 10. Często słania się na bisku bezproduktywnie, ale jak już dostanie piłkę to stara się zrobić z nią coś niekonwencjonalnego. Jeżeli potrafi strzelać z dystansu – trzeba mu na to pozwolić. Jeżeli zaś zdecydowanie lepiej podaje, aniżeli strzela, wówczas zakazujemy walenia na bramę, a nakazujemy prostopadłych podań. Musi to być ktoś obdarzony świetną techniką, dobrym przeglądem pola… I nie powinien być leniem. Bo wtedy będzie bezproduktywny. Ważna będzie gra bez piłki, pracowitość i błyskotliwość.

 

OFENSYWNI BOCZNI POMONICY: Defacto napastnicy. Schodzący. Kiedy mają piłkę starają się wjechać z nią w pole karne – dzięki czemu zostawiają wolny korytarz bocznym obrońcą. Notują bardzo dużo asyst, a jeśli mają odpowiednie umiejętności – to i goli będzie sporo. *1 Lubią zejść do środka i zamiast szukać podania walnąć z rogu szesnastki w okienko. Co ciekawe – przydałoby się żeby umieli grać głową. Często zamykają akcję kolegi po przeciwnej stronie. *3 Powinni to być najlepsi zawodnicy w drużynie – to na nich powinniśmy wydać większość budżetu transferowego. Zwracamy uwagę na dośrodkowania, drybling, podania, wykańczanie akcji, technikę i pracowitość. Gra bez piłki też będzie ważna. Domyślnie w ogóle nie biorą udziału w grze obronnej. Z lepszymi drużynami można ustawić im ‘wsparcie’ – wówczas trochę zaangażują się w obronę.

 

NAPASTNIK – Po prostu kompletny napastnik. Musi być szybki, techniczny i grać dobrze nogami – bo ma sporo prostopadłych podań od OPŚ i OPL/OPP. Ponadto dobrze żeby był wysoki i umiał grać głową – ze względu na wrzutki od bocznych obrońców, a czasem i od OPL/OPP.

 

Screenshots:

  1. http://img855.images...nipomocnicy.jpg
  2. http://img703.images...8409/kontra.jpg
  3. http://img268.images...oploppglowa.jpg
  4. http://img843.images...adladruzyny.jpg
  5. http://img10.imagesh.../4022/rozny.jpg
  6. http://img213.images...30/tabelath.jpg
  7. http://imageshack.us/f/703/akcja.jpg/

 

Osiągnięcia:

  1. Sezon - MISTRZ POLSKI, FINAŁ PUCHARU POLSKI, 4. RUNDA LIGI EUROPEJSKIEJ (odpadnięcie z hiszpańską Sevilla)
  2. Sezon – AWANS DO FAZY GRUPOWEJ LIGI MISTRZÓW. ZAJĘCIE 3. MIEJSCA ZA BARCELONĄ I BENFICĄ. ĆWIERĆFINAŁ LIGI EUROPEJSKIEJ (Porażka z Juventusem Turyn). Po 20 kolejkach wciąż walka o obronę Mistrzostwa Polski. Dalej w rozgrywkach o Puchar Polski (półfinał)

 

DOWNLOAD:

Odnośnik do komentarza
  • 2 tygodnie później...

Mój atak gra świetnie, średnia to 2-3 gole na mecz ale mam problem właśnie z obroną.. Mam najwięcej goli strzelonych w lidze ale prawie też najwięcej straconych bramek. Jak ustawić obronę odpowiednio? Moi obrońcy gdy tylko widzą że ktoś przejdzie pomocników (gram bez DP'sów) to lecą od razu na niego no a wtedy zwykle ktoś wchodzi na wolne pole które zostawia obrona - podanie i kończy się stratą bramki.. Tak jest niemalże w każdym meczu. Proszę szybką odpowiedź, nie chcę przegrać ligi przez to.

Odnośnik do komentarza

Może byc kilka powodów takiego zachowania obrońców:

- zbyt duża luka między obroną za pomocą - piłka zagrana w pole pomiędzy formacjami spowoduje wyjście obrońcy i tym samy zrobi się miejsce za jego plecami dla napastnika (czyli trzeba zweryfikować nastawienie pomocy względem linii obrony)

- zbyt ofensywne role zawodników w pomocy (być może masz tak, że wszyscy pomocnicy są zaangażowani w atak, przez co nikt nie zabezpiecza tyłów i cała obrona ewentualnej kontry spoczywa na dwóch środkowych defensorach)

- zbyt agresywny odbiór piłki u obrońców (obrońcy idą "na raz" i przy przegranym pojedynku napastnicy mają często grę 2 na 1)

- zbyt wysoki pressing obrony (obrońcy za wysoko wychodzą do przeciwnika, jeśli napastnik odpowiednio wcześniej odegra do lepiej ustawionego partnera, to może wyjść na wolne pole i z łatwością w ten sposób mijają obronę)

 

Takie są moje propozycje, Pogrzeb w ustawieniach, zagraj bardziej asekuracyjnie z tyłu, może ofensywa na tym tak nie ucierpi, a bramek będziesz tracił mniej.

Odnośnik do komentarza
  • 2 tygodnie później...

Witam.

 

Gram taktyką 4-1-1-2-2:

 

 

08Bkw.jpg

 

 

i mam ogromy problem ze skutecznością snajperów.

 

Obaj (Cardozo i Cavani) posiadają bardzo wysokie statystyki snajperskie, a pomimo tego strzelają bardzo mało bramek (średnio po 5 w całym sezonie!).

Ratują mnie jedynie pomocnicy i obrońcy przy stałych fragmentach gry.

 

Dodam, że zmiana ról (np na 'lis pola karnego') nic nie zmienia. Posadzenie ich na ławce też nic nie daje, rezerwowi zachowują się tak samo...

 

Czy mógłby mi ktoś doradzić jak zwiększyć ich skuteczność?

Byłbym wdzięczny :)

Edytowane przez Dudek
Brak tagu spoiler
Odnośnik do komentarza
  • 2 tygodnie później...

Może dostają zbyt mało podań? Spróbuj zagrać w dwoma środkowymi pomocnikami w jednej linii (oboje na wsparcie),albo cofnij skrzydłowych trochę, wysuń jednego ze środkowych pomocników i zagraj na rozgrywającego, niech im rozdziela piłki. Cavaniemu może zmień funkcję z WN na KN.

Odnośnik do komentarza

Witam. Potrzebuje pomocy, pisze tutaj lecz nie wiem czy to odpowiednie miejsce (za klopoty z gory przepraszam) Hm otóż stworzylem sobie taktyke(4-4-2)... w obronie jest w miare OK ale mam problemy w ataku i z posiadaniem pilki... przeciwnicy srednio o 10-15% maja wiecej posiadania pilki a i strzaly nie najlepsze mam ( 8-10 na mecz, przy 15-20 przeciwnika ) Pomoze mi ktos poprawic taktyke ? albo zaproponuje jakas?

Odnośnik do komentarza
  • 2 tygodnie później...

Szukam jakiejś dobrej taktyki do Lecha Poznań, gram formacją 4-1-3-2. Przede wszystkim, mam bardzo dobry skład jak na Polską ligę. Pierwszy sezon wygrałem, tylko dwa mecze przegrane jednym napastnikiem. Zaczynając drugi sezon grałem też z jednym napastnikiem i wyniki były wyśmienite. Coś mnie tknęło, by sprowadzić kolejnego napastnika i zmieniłem taktykę na dwóch. Z początku było dobrze, grali super. Jednak później coś zaczęło się psuć i teraz przegrywam mecz za meczem. Nie wiem, w czym tkwi problem - próbuje jakoś odzwierciedlić grę Lecha z 2010 roku, kiedy zdobywał mistrzostwo, ale tudzież z dwoma napastnikami.

Odnośnik do komentarza

http://speedy.sh/9rYnW/Norma-German-Devasto-Polonia-Warszawa-paz.-2018.rar

 

 

Miła, a zarazem bezlitosna klasyczna taktyka z dwoma wysuniętymi skrzydłowymi. Dla Lecha jak znalazł, sądzę, że z Tonevem będzie pięknie. Plik wklei do Moje Dokumenty/Sports Interactive/Tacticts, a potem wczytaj z deflautowego dobru taktyk.

Odnośnik do komentarza

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...