Skocz do zawartości

Czytniki ebooków (E-readery)


Rekomendowane odpowiedzi

Czy ktoś miał do czynienia z E-readerami? Jakimikolwiek obsługującymi ekrany E Ink?

Jeśli tak, to czy przy dłuższych lekturach faktycznie nie męczy się wzrok?

 

Moja sytuacja jest następująca: w tym roku wybieram się na dłuższe wakacje, a że zawsze zabieram ze sobą mnóstwo lektur, to pewnie połowę bagażu poświęciłbym na kilka lub kilkanaście książek do połknięcia w trakcie urlopu. Jako że większość z nich mogę spokojnie kupić w formie e-booków, o czym dowiedziałem się wczoraj (spodziewałem się, że rynek ten raczkuje i problemy będą z kupieniem czegokolwiek), to zdecydowałem się na zakup w bliższej raczej przyszłości e-booka. Wstępnie zdecydowałem się na Kindle (cena!), ale chciałbym się dowiedzieć, czy ktoś miał styczność z innymi markami i mógłby je tu krótko skomentować?

Będę czytać sporo i długo, więc nie chciałbym sobie zniszczyć wzroku po tygodniu użytkowania. Zdecydowałem się na taki zakup tylko ze względu na to opinie, że czyta się na tym książki tak samo, jak te wydane na papierze.

 

Przeszukiwałem forum pod kątem tego tematu, mam nadzieję, że nie przeoczyłem żadnego podobnego. ;)

Odnośnik do komentarza

Od jakichś trzech miesięcy mam Kindle i z czystym sumieniem mogę go polecić. Ekran męczy wzrok nie bardziej niż zwykła książka. Samo czytanie jest dużo wygodniejsze.

 

Prawdę mówiąc, prawie każdy dłuższy tekst wrzucam na Kindle'a. Przy artykułach z internetu jest o tyle łatwo, że do Chrome istnieje rozszerzenie, dzięki któremu jednym kliknięciem wysyłam dany artykuł na urządzenie. Po włączeniu Wi-Fi na readerze wszystkie wysłane rzeczy same się ściągają, przez co na dobrą sprawę nie trzeba podłączać go do komputera. Do tego długi czas pracy - przy okazjonalnym włączaniu WiFi i łączeniu się z internetem przez 3G działa jakieś 2-3 tygodnie przy czytaniu ~1-2 godziny dziennie.

 

Jeśli zdecydujesz się na Kindle, to kupuj bezpośrednio na Amazonie, ale bez "europejskiej" ładowarki. Nie opłaca się. Początkowo często podłącza się go przez usb, więc w ten sposób się ładuje, oprócz tego wiele ładowarek z komórek pasuje do Kindle - u mnie na 5 domowników 2 ma komórki z ładowarkami pasującymi do niego. W ostateczności można kupić przejściówkę.

Odnośnik do komentarza

A jakie ładowarki do komórek pasują do Kindle? Bo czytałem, że ładowarki z iPoda wkładać do niego nie należy. Pewnie skończy się na tym samym, co z iPodem - przy zakupie natychmiast kupiłem jakiejś chińskiej firmy przejściówkę za kilkanaście złotych (to samo w technologii Apple kosztowało >100 złotych), na szczęście była taka w tym samym sklepie. Założę się, że jakieś chińskie przejściówki do Kindle są też w jakiś Saturnach do kupienia.

Zdecydowałem się chyba właśnie na Kindle 3 Wifi - znam tę kwestię oclenia, więc na pewno nic ponadto nie będę kupował. Na ten moment taka przyjemność wychodzi ~450 złotych, więc korzystnie.

Jedyny zgryz miałem właściwie w związku z ekranem, ale czytam już któreś potwierdzenie tego, że to jest faktycznie technologia nie męcząca wzroku, temu wierzę bardziej niż zapewnieniom producenta. ;)

Odnośnik do komentarza

Ładowarka z iPoda nie zadziała, bo ma inne wejście (w ogóle iPody mają te końcówki dziwne). Nie wiem jak się nazywa końcówka pasująca do Kindle'a, ale staje się chyba standardem w ładowarkach. Do Kindle'a pasują mi ładowarki z LG Swifta i z Samsunga Wave. Wygląda mniej więcej tak: link do zdjęcia.

 

Naprawdę polecam ten czytnik, a ekran to naprawdę magia;) Paradoksalnie najlepiej czyta się w pełnym słońcu, bo wtedy tło robi się najbardziej jasne. Oczywiście nie ma tego problemu co na ekranach choćby komórek, gdzie słońce uniemożliwia dojrzenie czegokolwiek na ekranie;) Dzięki temu można sobie pojechać nad jezioro i czytać, czytać, czytać.. ;)

 

Acha, polecam http://forum.eksiazki.org (m.in. jest tam wątek o ładowarkach pasujących do Kindle'a) i program calibre - jeśli ma się jakieś czytanie, np. w pdf, to można stosunkowo łatwo za pomocą tej aplikacji przekonwertować je do formatu kindlowego jeszcze zanim dostanie się czytnik w ręce;)

Odnośnik do komentarza

Na tym forum eksiazki.org jest kilkanaście małych księgarni internetowych, w których za grosze można różne książki kupić, ale np. w empiku są już dostępne ebooki, które po przekonwertowaniu (taką radę dostałem na tym forum) pasują nie tylko na ich czytnik, ale też na Kindle i wszystkie inne.

Plus angielskie książki, na Amazonie jest tego od groma. ;)

Mówiąc szczerze przekonałem się do tego sprzętu właśnie po wyszukaniu kilkuset nowych książek, które można na to wgrać - myślałem, że jest ich dużo mniej.

Odnośnik do komentarza
Jedyny zgryz miałem właściwie w związku z ekranem
ekran to naprawdę magia;) Paradoksalnie najlepiej czyta się w pełnym słońcu, bo wtedy tło robi się najbardziej jasne.

 

W empiku w centrum Katowic co prawda nie mają Oyo (podobno to za mały salon :rotfl: ), ale szczęśliwym zbiegiem okoliczności spotkałem w autobusie właściciela Kindle, miałem więc okazję przyjrzeć się temu ekranowi i... Jestem oczarowany. Fantastyczna rzecz, faktycznie nie męczy wzroku, faktycznie im jaśniej, tym lepiej. Jestem już zdecydowany na zakup, ciekawe tylko, kiedy przyślą. Zamawiając dziś wątpię, żeby udało się do piątku, choć niektórym się to udawało. ;)

Odnośnik do komentarza
  • 7 miesięcy później...
  • 2 miesiące później...

Od miesiąca pracuję w księgarni internetowej http://www.nexto.pl , więc służę pomocą jakby co :) Dla użytkowników Kindle mamy specjalną usługę, dzięki której po kupieniu książki jest ona automatycznie wysyłana na czytnik :) Polecam też promocję "Okazja Dnia", w której codziennie oferujemy różnorodne książki za dosłownie kilka złotych.

Odnośnik do komentarza
  • 9 miesięcy później...

Planuję kupić sobie czytnik. Im więcej o nich czytam, tym większy mam mętlik w głowie. Z jednej strony wszyscy zachwalają Kindle, ale na nexto.pl polecają Onyxy, czytałem też o iriverach. Zastanawiam się czy ekran dotykowy to standard, czy tylko zbędny bajer, czy warto pchać się w czytnik z podświetleniem, no i jaką firmę wybrać. Powiedzmy, że mogę przeznaczyć na czytnik 450-500 złotych. Co polecicie?

Odnośnik do komentarza

Mam Kindle Touch 3G, jestem zakochany. Dotyk jest imho fajny przy czytaniu czegoś obcojęzycznego, mi łatwiej i szybciej zaznaczać wtedy wyrazy (by się w słowniku wyświetlały). Diody w Kindlach są w Paperwhite, na Świecie Czytników jest ich dosyć entuzjastyczna recenzja, z tym że prowadzący jest wyraźnym fanboyem Amazona. Mi ich nie brakuje.

Odnośnik do komentarza

Ja ze swej strony polecam kindla. Nie znam innych ale przeczytałem kilkanaście książek na swoim kindlu i jestem super zadowolony. Nie ma zbędnych wodotrysków, dotykowego ekranu (wprawdzie, żeby skorzystać ze słownika trzeba trochę czasu na dotarcie kursorem we właściwe miejsce przy klawiszach nawigacyjnych - to chyba jedyne zastosowanie ekranu dotykowego) ani podświetlanej klawiatury, ma wi-fi (z którego nie korzystam) dzięki czemu możesz ściągać książki wprost na czytnik. Bardzo wygodna obsługa, idealny do podróży (dużo mniejszy i lżejszy od książki). Można czytać nawet na stojąco w tramwaju. Kindle jest szybki jeżeli chodzi o przerzucanie stron - odbywa się to rzeczywiście błyskawicznie.

Rynek ebooków się rozwija bardzo szybko i na szczęście normalnieje - jeszcze niedawno ebook potrafił być droższy od książki papierowej - teraz jest chyba ok. 20 - 30% tańszy.

Jeżeli nie lubisz czytac z komputera to e-reader jest idealnym rozwiązaniem. Komfort czytania jest porównywalny z analogową książką.

Odnośnik do komentarza

Kindle to trochę tak jak iPhone czy iPad: masz wszystko odpowiednio skonfigurowane i jedyne czym się musisz martwić to skąd wziąć kasę na książki. ;) Onyxy też podobno dają radę, ale tam zdarzają się jakieś błędy czy niedogrania. Co do wyboru Kindla to tak:

-jeżeli nie planujesz robienia notatek i masz zamiar czytać w dobrze oświetlonych pomieszczeniach to bierz classic

-jeżeli planujesz się trochę więcej bawić Kindlem to bierz Touch

-jeżeli planujesz czytać w różnych miejscach, gdzie może być słabe światło to bierz Paperwhite (zresztą podobno przy zaświeconym świetle też jest w nim lepszy kontrast)

 

Dzięki. Jeszcze mam pytanie. Na Świecie Czytników (koleś jest naprawdę zakochany w Kindlu ;)) poleca się kupno bezpośrednio ze Stanów. Czy to rzeczywiście robi jakąś różnicę?

Tak, bo potem w razie czego nie masz problemów z gwarancją. Jak kupujesz przez Allegro to nie wiadomo kto i jaką drogą go sprowadza, no i na kogo będzie zarejestrowany.

Odnośnik do komentarza

Prowadzący tego bloga nie jest pewny, czy przy kupnie skądinąd zadziała gwarancja. Ja nie mam pojęcia, zaryzykowałem i kupiłem w Polsce, wersję special offers (z reklamami, naprawdę nieinwazyjnymi zresztą), zakładam że gwarancją kłopotać się nie będę musiał :)

 

 

edit: mój Kindle nie był zarejestrowany na nikogo, ale ja nie kupowałem z Allegro.

Odnośnik do komentarza

Ja swojego kindla zamawiałem w Amazonie (rok temu właściwie nie było w Polsce wiarygodnych źródeł) - sama operacja bezproblemowa, nawet po jakimś czasie zwrócili mi na konto jakąś końcówkę bo za dużą "zaliczkę" na cło mi pobrali). Teraz kindle classic na Amazon kosztuje z przesyłką 135 $ co chyba jest trochę tańsze od kupna w Polsce.

Odnośnik do komentarza

Dziękuję Wam za rady. Dziś przyszedł do mnie Kindle Paperwhite i jestem zachwycony :D Początkowo myślałem, że to jakaś podróba i ktoś nakleił kartkę na ekran, nie myślałem, że ten elektroniczny papier wygląda aż tak podobnie do zwykłego ;)

 

Jednego trochę nie rozumiem, myślałem, że jak zaznaczam zakładkę, to jak później wejdę w My clippings i w nią wcisnę, to mnie do niej po prostu przeniesie, a chyba tak nie jest ;)

Odnośnik do komentarza

Krzysfiol, szkoda że tak późno tu zajrzałem :) Jeśli mogę się spytać, to za ile go kupiłeś? Wg. moich wyliczeń zamawiany bezpośrednio do Amazona za Stanów wynosi ok. 620 zł, co uważam za super cenę - niedawno uświadomiłem kolesia z EURO RTV AGD o tym i był przerażony, bo oni jechali po 899 zł :D

 

Kindle jest niesamowity, zdecydowanie polecam, ja żałuję, że cały dzień nie mogę leżeć i czytać :)

Odnośnik do komentarza

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...