Skocz do zawartości
Zapraszamy do udziału w tradycyjnym plebiscycie CMF Awards, edycji 2017! Swój głos można oddać w poniższym dziale do 25.01 do godziny 23:59.
CMF Awards 2017
Icon

Honorowe krwiodawstwo

Czy jesteś honorowym krwiodawcą?  

59 użytkowników zagłosowało

1. 1. Czy jesteś honorowym krwiodawcą?

• TAK
      22
    • NIE, ze względów zdrowotnych nie mogę
      11
    • NIE, ale po lekturze tego tematu pójdę oddać krew
      4
    • NIE i nie mam zamiaru być
      15

Rekomendowane odpowiedzi

Nie możesz oddać krwi gdy wartość ciśnienia tętniczego nie mieści się w granicach 90/60 – 180/100 mm Hg.

czym to jest spowodowane, szkodą dla dawcy/biorcy ?

oddanie krwi przy zbyt niskim cisnieniu tzn <100/60 może skutkować zapaścią - czyli niewydolnościa krążenia- od banalnego omdlenia po ostrą niewydolność nerek włącznie

natomiast wysokie cisnienie tak jak wspomniał ICON- przewlekle stosowane leki

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Oddawanie krwi to piękna rzecz. Bardzo czekałem na tę możliwość ale niestety na rok przed 18 urodzinami pokazała się u mnie łuszczyca... :/

Ale kogo mogę to zachęcam aby poświecił chwilę czasu i "upuścił" sobie trochę krwi. Najlepiej przekonuje perspektywa dnia wolnego od pracy/szkoły ;)

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Icon zaznaczył ważną rzecz - będąc krwiodawcą jesteś pod stałą opieką medyczną. Co dwa miesiące masz zupełnie darmowe badanie krwi pod kątem wszelkich odchyleń, zakażeń. Normalnie za takie badania dużo się płaci i trzeba czekać.

U mnie w Wałbrzychu aktualnie się to zmieniło, jedynie raz w roku robią pełne badania krwi, później już tylko wkłuwają się w paluszek.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Nie możesz oddać krwi gdy wartość ciśnienia tętniczego nie mieści się w granicach 90/60 – 180/100 mm Hg.

czym to jest spowodowane, szkodą dla dawcy/biorcy ?

czyli jezeli nie biore lekow, to na lajcie moge oddac krew? nawet powinno mi to chyba pomoc ?

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

To czy będziesz mógł oddać powiedzą Ci na miejscu. Ale iść do centrum możesz iść bez obaw, zbadają Cię, Twoją krew i się wszystkiego dowiesz.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Tylko jest jeszcze jeden maly problem, o ktorym pisze Gabe na poprzedniej stronie ;)

do dzisiaj pamietam jak jeszcze z 7-8 lat temu na pobieraniu krwi musieli za mna biegac aż się zmęczę :D

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Gość Hyde

Z tego, co wyczytałem, moja grupa jest bardzo rzadka, a że nie mam żadnych przeciwwskazań, to idę jutro oddać.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Icon zaznaczył ważną rzecz - będąc krwiodawcą jesteś pod stałą opieką medyczną. Co dwa miesiące masz zupełnie darmowe badanie krwi pod kątem wszelkich odchyleń, zakażeń. Normalnie za takie badania dużo się płaci i trzeba czekać.

U mnie w Wałbrzychu aktualnie się to zmieniło, jedynie raz w roku robią pełne badania krwi, później już tylko wkłuwają się w paluszek.

Wkłuwanie w paluszek jest za każdym razem. Mnie chodzi o badanie krwi jak już oddasz 450 ml. Ona jest badana zawsze i to dokładnie :).

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Generalnie nie powinno, ale może tak wyglądać. Wylew podskórny się czasem zdarza. Powinno przejść po 3-4 dniach.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Pytanie mam do ogarniętych w temacie - po oddaniu krwi, tak to powinno wyglądać?

Miałem to samo po pobieraniu krwi - pielęgniarka powiedziała beztrosko, że "pękła mi żyła", ja osłabłem i wymiotowałem chwilę po, bo się czułem fatalnie, ale po godzinie i posiłku było już wszystko w porządku, a po kilku dniach to zeszło tak samo, jak zwykły siniak.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Nie pękła Ci żyła, tylko ona źle pobrała krew :]

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Mnie sie krwiak po pobieraniu krwi wchlanial ponad 10 dni...

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Oddaję krew może nie jakoś regularnie, ale staram się np. co 3-4 miesiące. Raz miałem ciekawą przygodę, jak pielęgniarka odklejając ten plaster podtrzymujący igłę zahaczyła o kabelek przez który płynie krew. Igła wyskoczyła mi z żyły, a krew zaczęła wypływać pod dość dużym ciśnieniem ;) jestem kozak i przytkałem sobie to palcem, po czym pani pielęgniarka czymś to zalepiła i przeprosiła. Nie zraziło mnie to do dalszego oddawania krwi :-o

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Bo w oddawaniu krwi najważniejsze jest podejście. Tak sobie czasami myślę, że powinien być jakiś (oczywiście rozwiązanie teoretyczne i całkowicie nierealne) "obowiązek" zapisany, że każdy facet w wieku 18-65, jeśli zdrowie nie przeszkadza, raz w roku krew oddać musi. Nigdy nie mogę pojąć lęku przed igłami. Każdy z nas miał jakieś szczepienia, przecież to bolesne nie jest. A tu jest właściwie wkłucie, a potem szybkie igły wyjęcie. Niemniej jednak każdy ma swoją wolę, ja wszystkich znajomych przekonuję do idei oddawania krwi. A sam co 8 tygodni na fotel i jedziemy z koksem ;). I jeszcze jedno - oddając krew już od prawie 4 lat regularnie co 2 miesiące nie zauważyłem żadnych mitycznych "nadprodukcji" krwi, wzrostu ciśnienia, itp.. I oddając krew wychodzę też z innego założenia. Badania na wszelkie choroby - żółtaczki, HIV wykonywane z własnej woli kosztują sporo. A tu co dwa miesiące moja krew jest kontrolowana pod każdym kątem. I mam wiedzę, że cały czas jestem zdrowy, bez żadnego płacenia za badania.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Odkopuję temat, bo jest sprawa poważna. Brat mojej przyjaciółki miał poważny wypadek. Jego żona zgineła, a on walczy o życie. Mają siedmioletnią córeczkę, która czeka na powrót ojca. Potrzebna jest krew.

DANE: JACEK ZAKOLSKI, DATA URODZENIA: 01.02.1982, SAMODZIELNY PUBLICZNY ZAKŁAD OPIEKI ZDROWOTNEJ IM. PRYMASA KARDYNAŁA STEFANA WYSZYŃSKIEGO W SIERADZU, UL. ARMII KRAJOWEJ 7, 98-200 SIERADZ, REGON: 001129641.

Grupa krwi nieważna. Gdy oddajecie krew dla konkretnej osoby, wasza zastępuje w banku potrzebną dla poszkodowanego. Ja osobiście nigdy nie oddawałem, ale w poniedziałek idę, mimo że się boję cholernie igieł.

W Poznaniu codziennie można oddać krew tu:

http://www.rckik.poznan.pl/krwiobus-na-rondzie-rataje-i-placu-mickiewicza

Dla czystego egozimu macie darmowe badanie na HIV, WZW, kiłę i określenie grupy krwi.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Podpiąłem, żeby nie spadł za szybko. Może więcej osób zobaczy.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Dzięki.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Niestety, ale już nie ma tak.ja tam mógłbym w piątek oddać dla tej osoby, bo idę. Ostatnio pytałem jak to jest i od listopada sie zmieniło. Można podać dane, a krew i tak trafia do szpitala. Ochrona danych i jakieś tam inne rzeczy.

Tak czy inaczej zapiszę sobie dane i w piątek oddaję.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta