Skocz do zawartości

Honorowe krwiodawstwo


Icon

Czy jesteś honorowym krwiodawcą?  

59 użytkowników zagłosowało

Nie masz uprawnień do głosowania w tej ankiecie oraz wyświetlania jej wyników. Aby zagłosować w tej ankiecie, prosimy się zalogować lub zarejestrować.

Rekomendowane odpowiedzi

Nie możesz oddać krwi gdy wartość ciśnienia tętniczego nie mieści się w granicach 90/60 – 180/100 mm Hg.

czym to jest spowodowane, szkodą dla dawcy/biorcy ?

oddanie krwi przy zbyt niskim cisnieniu tzn <100/60 może skutkować zapaścią - czyli niewydolnościa krążenia- od banalnego omdlenia po ostrą niewydolność nerek włącznie

 

natomiast wysokie cisnienie tak jak wspomniał ICON- przewlekle stosowane leki

Odnośnik do komentarza

Oddawanie krwi to piękna rzecz. Bardzo czekałem na tę możliwość ale niestety na rok przed 18 urodzinami pokazała się u mnie łuszczyca... :/

Ale kogo mogę to zachęcam aby poświecił chwilę czasu i "upuścił" sobie trochę krwi. Najlepiej przekonuje perspektywa dnia wolnego od pracy/szkoły ;)

Odnośnik do komentarza

Icon zaznaczył ważną rzecz - będąc krwiodawcą jesteś pod stałą opieką medyczną. Co dwa miesiące masz zupełnie darmowe badanie krwi pod kątem wszelkich odchyleń, zakażeń. Normalnie za takie badania dużo się płaci i trzeba czekać.

 

U mnie w Wałbrzychu aktualnie się to zmieniło, jedynie raz w roku robią pełne badania krwi, później już tylko wkłuwają się w paluszek.

Odnośnik do komentarza

Icon zaznaczył ważną rzecz - będąc krwiodawcą jesteś pod stałą opieką medyczną. Co dwa miesiące masz zupełnie darmowe badanie krwi pod kątem wszelkich odchyleń, zakażeń. Normalnie za takie badania dużo się płaci i trzeba czekać.

 

U mnie w Wałbrzychu aktualnie się to zmieniło, jedynie raz w roku robią pełne badania krwi, później już tylko wkłuwają się w paluszek.

 

Wkłuwanie w paluszek jest za każdym razem. Mnie chodzi o badanie krwi jak już oddasz 450 ml. Ona jest badana zawsze i to dokładnie :).

Odnośnik do komentarza
Pytanie mam do ogarniętych w temacie - po oddaniu krwi, tak to powinno wyglądać?

Miałem to samo po pobieraniu krwi - pielęgniarka powiedziała beztrosko, że "pękła mi żyła", ja osłabłem i wymiotowałem chwilę po, bo się czułem fatalnie, ale po godzinie i posiłku było już wszystko w porządku, a po kilku dniach to zeszło tak samo, jak zwykły siniak.

Odnośnik do komentarza

Oddaję krew może nie jakoś regularnie, ale staram się np. co 3-4 miesiące. Raz miałem ciekawą przygodę, jak pielęgniarka odklejając ten plaster podtrzymujący igłę zahaczyła o kabelek przez który płynie krew. Igła wyskoczyła mi z żyły, a krew zaczęła wypływać pod dość dużym ciśnieniem ;) jestem kozak i przytkałem sobie to palcem, po czym pani pielęgniarka czymś to zalepiła i przeprosiła. Nie zraziło mnie to do dalszego oddawania krwi :-o

Odnośnik do komentarza
  • 1 rok później...

Bo w oddawaniu krwi najważniejsze jest podejście. Tak sobie czasami myślę, że powinien być jakiś (oczywiście rozwiązanie teoretyczne i całkowicie nierealne) "obowiązek" zapisany, że każdy facet w wieku 18-65, jeśli zdrowie nie przeszkadza, raz w roku krew oddać musi. Nigdy nie mogę pojąć lęku przed igłami. Każdy z nas miał jakieś szczepienia, przecież to bolesne nie jest. A tu jest właściwie wkłucie, a potem szybkie igły wyjęcie. Niemniej jednak każdy ma swoją wolę, ja wszystkich znajomych przekonuję do idei oddawania krwi. A sam co 8 tygodni na fotel i jedziemy z koksem ;). I jeszcze jedno - oddając krew już od prawie 4 lat regularnie co 2 miesiące nie zauważyłem żadnych mitycznych "nadprodukcji" krwi, wzrostu ciśnienia, itp.. I oddając krew wychodzę też z innego założenia. Badania na wszelkie choroby - żółtaczki, HIV wykonywane z własnej woli kosztują sporo. A tu co dwa miesiące moja krew jest kontrolowana pod każdym kątem. I mam wiedzę, że cały czas jestem zdrowy, bez żadnego płacenia za badania.

Odnośnik do komentarza
  • 10 miesięcy później...

Odkopuję temat, bo jest sprawa poważna. Brat mojej przyjaciółki miał poważny wypadek. Jego żona zgineła, a on walczy o życie. Mają siedmioletnią córeczkę, która czeka na powrót ojca. Potrzebna jest krew.

 

DANE: JACEK ZAKOLSKI, DATA URODZENIA: 01.02.1982, SAMODZIELNY PUBLICZNY ZAKŁAD OPIEKI ZDROWOTNEJ IM. PRYMASA KARDYNAŁA STEFANA WYSZYŃSKIEGO W SIERADZU, UL. ARMII KRAJOWEJ 7, 98-200 SIERADZ, REGON: 001129641.

 

Grupa krwi nieważna. Gdy oddajecie krew dla konkretnej osoby, wasza zastępuje w banku potrzebną dla poszkodowanego. Ja osobiście nigdy nie oddawałem, ale w poniedziałek idę, mimo że się boję cholernie igieł.

 

W Poznaniu codziennie można oddać krew tu:

http://www.rckik.poznan.pl/krwiobus-na-rondzie-rataje-i-placu-mickiewicza

 

Dla czystego egozimu macie darmowe badanie na HIV, WZW, kiłę i określenie grupy krwi.

Odnośnik do komentarza
  • 2 tygodnie później...
  • 5 miesięcy później...

Niestety, ale już nie ma tak.ja tam mógłbym w piątek oddać dla tej osoby, bo idę. Ostatnio pytałem jak to jest i od listopada sie zmieniło. Można podać dane, a krew i tak trafia do szpitala. Ochrona danych i jakieś tam inne rzeczy.

Tak czy inaczej zapiszę sobie dane i w piątek oddaję.

Odnośnik do komentarza

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...