Skocz do zawartości

Banki


xemi

Rekomendowane odpowiedzi

Bylbym wdzieczny, gdyby ktos pokusil sie o polecenie mi jakiejs sensownej lokaty bankowej. Szczerze, nie mam za bardzo rozeznania, co w chwili obecnej jest oferta dobra, a co zla. Poza tym nigdy nie orientowalem sie w sprawach lokowania pieniedzy, gdyz nie mialem takiej potrzeby. Nie wiem nawet na co warto zwrocic uwage, aby uniknac w przyszlosci niemilych niespodzianek, na co patrzec z przymruzeniem oka.

Ale jak sobie wyobrażasz takie polecenie, bez żadnych informacji? Dlatego różne banki mają klientów, że różni ludzie mają różne potrzeby odnośnie lokaty. Musisz podać, jakiego rzędu wielkości jest suma, jaką chcesz wpłacić, na ile lat chcesz ja ulokować? W jakiej walucie?

Odnośnik do komentarza
Musisz podać, jakiego rzędu wielkości jest suma,

po co? Wyzsze o 0.25% oprocentowanie daja czasem banki przy kwotach >100.000 czy 200.000pln i poinformuja go o tym..baa dadza z urzedu.

 

na ile lat chcesz ja ulokować?

tez po co ta informacja? jak sa lokaty a'vista?

 

W jakiej walucie?

Paszczaq wlasnie prosil o polecenie lokaty i nie wie tego w jakiej jest wiekszy zysk.

 

Paszczaq: oferty bankow z dnia na dzien sie zmieniaja. coraz wiecej reklam jest ze 8% daja. Trzeba poczytaj oferte i zobaczyc czy jakis walkow nie ma. A jakie moga byc? Np czy jesli przerwiesz ja w trakcie czy dostaniesz odsetki za okres lokaty czy nic.

Niezla alternatywa jest emax plus w mbanku. Na posiadanym rachunku otwiera sie lokate oprocentowana obecnie 5.75% w skali rocznej. RAZ w miesiacu z emaxa na ekonto mozna za darmo przelac bez utraty odsetek. Druga i kolejna wyplata z lokaty w miesiacu sklada sie TYLKO telefonicznie za 5pln, ale jesli to ma byc lokata to sie nie wyplaca kilka razy miesiecznie. Nie wierz w reklame: wplacasz i wyplacasz kiedy chcesz (np ING tak mial), bo fakt mozesz to robic, ale tylko 1 wyplata jest darmowa.

Ktos teraz reklamuje lokate 10%, ale haczykiem jest ze na 1.5 roku a nie rok i nie czytalem, ale pewnie nie mozna ruszyc kasy przez ten okres.

Co do walut: to dolar i euro poszlo w gore ostatnio o kilkanascie %. Jest to ryzykowna lokata, bo nie dosyc ze duzo mniej oprocentowana to nie masz gwarancji ze zloty sie nie umocni tym razem. Wyobrazacie sobie trzymac - zakladac w euro gdy bylo po 4.50? Walutowe lokaty sa dla hardcorowcow, ktorzy ryzykuja ze waluta ta bedzie sie umacniac, a w lokacie chodzi o spokoj a nie ryzyko.

Wes przejrzyj rynek i wrzuc tu jakies konkretne oferty to spojrze jakie moze maja niespodzianki.

Odnośnik do komentarza

Tak jak Qcz mówi ;)

Osobiście posiadam lokatę również w mbanku emax plus. Oprocentowanie to 5,75%.

Przeglądałem jakiś czas warunki w innych bankach i zawsze był jakiś haczyk. Np. 8% za pierwsze 3 miesiące, a następnie spadało chyba do 4%. Gdy zakładałem tą lokatę była najbardziej "przejrzysta". I co miesiąc dorzucam sobie jakąś kwotę :)

Odnośnik do komentarza

Dzis sie troche popytalem i wychodzi na to, ze jedne z najkorzystniejszych ofert sa obecnie w GetinBanku. Z tego co wiem, maja oni jedne z najwyzszych oprocentowan na rynku, ale tu pojawia sie problem - na jak dlugo ulokowac piniadze(?). Ja jestem w stanie spokojnie zamrozic kase, nawet na 2-3 lata i nie potrzebuje mozliwosci wyplat kasy, bez tracenia odsetek. Po prostu wiem, ze ta kasa nie bedzie mi potrzebna w najblizszym czasie. I tu wlasnie zaczynam byc lekko zdezorientowany, kiedy widze, ze Getin proponuje lokate 4-miesieczna na 9% i lokate roczna na 7,5%. O co chodzi? Zawsze bylem przekonany, ze im dluzsza lokata, tym wieksze profity. :>

Odnośnik do komentarza

paszczaq - lokata 4-miesięczna na 9%... oprocentowanie jest podane w skali roku. czyli dostaniesz tylko 1/3 z tych 9%.

Tak samo przy PKO i ich 10,5... na 18 miesięcy. Już reklamą zajęła się KNF i drobny druk się pojawił, że w skali roku to masz 7% i stracisz je jeżeli wyciągniesz przed upływem roku.

 

Jeżeli chodzi o lokatę to trzeba właśnie sobie odpowiedzieć kiedy chcemy z tych pieniędzy skorzystać i czy nawet gdy świat się nam zawali to czy będą nam potrzebne. Jeżeli nie, to szukamy banku z najlepszym, najwyższym oprocentowaniem, z nawet najbardziej rygorystycznymi przepisami dotyczącymi zerwania lokaty i zostawiamy bankowi naszą kasę, aby nią obracał :)

 

Uważałbym w tej chwili na Getin i Polbank, bo chodzą pewne słuchy, że nie jest u nich zbyt dobrze. Ale to tylko plotki środowiska (więcej o Polbanku będzie wiadomo po weekendzie, ale ciiiii... nawet najmniejsza plotka, a nie stan faktyczny może zabić bank :) . Bo inne plotki głoszą, że Millennium zawiesiło analizę kredytową, zmieniło warunki udzielania kredytów nawet po wydaniu decyzji, że Polbank wywalił 1000 wniosków bez podania przyczyny itp. :) )

 

No i teraz jeżeli bank podnosi oprocentowanie lokat (BPH nawet o 3%!) to albo:

a) chce pozyskać nowych klientów

b) potrzebuje szybko pieniędzy na zamknięcie akcji kredytowej

c) inne banki nie chcą mu pożyczyć pieniędzy i bank szuka kasy na droższym rynku tj. w detalu, bo rynek międzybankowy jest dla niego zamknięty..

 

I nie jest tak, jakby chciał Skrzypek. Polska nie jest oazą spokoju teraz :)

Odnośnik do komentarza

Gwoil ścisłości: Polbank od dawna ma spore kłopoty i już od marca miał spore problemu z płynnością wypłat. Co do Gettina, to sądzę, że nie będzie tam akurat problemów.

 

We wszystkich bankach scoring poszedł masakrycznie do góry, część banków zrobiło to, żeby przeczekać najbliższy czas i zobaczyć co wyniknie z planów ratowania finansów na świecie.

Odnośnik do komentarza
We wszystkich bankach scoring poszedł masakrycznie do góry, część banków zrobiło to, żeby przeczekać najbliższy czas i zobaczyć co wyniknie z planów ratowania finansów na świecie.

 

Ja bym powiedział, że większość... A część jeszcze na tym skorzystała i szybko wyciągnie po cichu trupy z szafy i zakopie je w ogródku za domem ;)

Odnośnik do komentarza
paszczaq - lokata 4-miesięczna na 9%... oprocentowanie jest podane w skali roku. czyli dostaniesz tylko 1/3 z tych 9%.

Tak samo przy PKO i ich 10,5... na 18 miesięcy. Już reklamą zajęła się KNF i drobny druk się pojawił, że w skali roku to masz 7% i stracisz je jeżeli wyciągniesz przed upływem roku.

 

Jeżeli chodzi o lokatę to trzeba właśnie sobie odpowiedzieć kiedy chcemy z tych pieniędzy skorzystać i czy nawet gdy świat się nam zawali to czy będą nam potrzebne. Jeżeli nie, to szukamy banku z najlepszym, najwyższym oprocentowaniem, z nawet najbardziej rygorystycznymi przepisami dotyczącymi zerwania lokaty i zostawiamy bankowi naszą kasę, aby nią obracał :)

 

Uważałbym w tej chwili na Getin i Polbank, bo chodzą pewne słuchy, że nie jest u nich zbyt dobrze. Ale to tylko plotki środowiska (więcej o Polbanku będzie wiadomo po weekendzie, ale ciiiii... nawet najmniejsza plotka, a nie stan faktyczny może zabić bank :) . Bo inne plotki głoszą, że Millennium zawiesiło analizę kredytową, zmieniło warunki udzielania kredytów nawet po wydaniu decyzji, że Polbank wywalił 1000 wniosków bez podania przyczyny itp. :) )

 

No i teraz jeżeli bank podnosi oprocentowanie lokat (BPH nawet o 3%!) to albo:

a) chce pozyskać nowych klientów

b) potrzebuje szybko pieniędzy na zamknięcie akcji kredytowej

c) inne banki nie chcą mu pożyczyć pieniędzy i bank szuka kasy na droższym rynku tj. w detalu, bo rynek międzybankowy jest dla niego zamknięty..

 

I nie jest tak, jakby chciał Skrzypek. Polska nie jest oazą spokoju teraz :)

 

 

Generalnie na miedzybanku nie ma transakcji ostatnio. Te banki, ktore maja nadwyzki to trzymaja je a jak juz pozyczaja innym bankom to na max. 7 dni. Stad taka akcja duzej czesci bankow jezeli chodzi o depozyty. Co do BPHu to raczej bym to rozpatrywal w kontekscie odbudowy bazy po odebraniu znacznej ilosci klientow przez Zubra. Bo stabilnosc finansowa zapewnia im ich wlasciciel (wiekszosciowy) - General Electric (potezny konglomerat z zyskami - w skali globalnej - na poziomie > 20 miliardow USD p.a.).

 

Co do ostrzezen - to z moich przeciekow z rynku meidzybankowego to najpowazniejsza sytuacja jest Polbanku, Millennium i Zubrze. Jest to poklosie tego, ze ich wlasciciele sa umoczeni w transakcje na papierach amerykanskich (oczywiscie nie musi to oznaczac, ze ich polskie odnogi padna ale wiecie jak to jest - jak matka ma problemy to zaczyna sie dojenie corek a i na miedzybanku corki zaczynaja byc postrzegane przez pryzmat klopotow matki). Aczkolwiek jak Euroland sypnie groszem oraz gwarancjami to moze wlasciciele tych 3 bankow sie jakos podniosa. Doszly mnie rowniez sluchy, ze Grupa Nordea ma jakies problemy - mowi sie na miedzybanku, ze Nordea Polska moze byc wystawiona na sprzedaz.

 

Scoring musial pojsc w gore z dwoch powodow - zalecen KNF oraz braku transakcji na miedzybanku. Zlote czasy kredytow bez dowodu, na oswiadczenie czy hipotecznych na 120% wartosci chawiry bardzo bardzo dlugo nie wroca. Nie wykluczam powrotu do sytuacji z lat 90-ych, ze po 5 patykow kreski trzeba bedzie isc z zona i dwoma poreczycielami a procedura przyznawania kreski bezie trwac tygodniami i miesacami.

Odnośnik do komentarza
  • 2 tygodnie później...
Czy ktoś byłby w stanie polecić mi rachunek ROR dla starszej osoby? Ważna jest dostępność bankomatów i oddziałów (typowo internetowe odpadają). Chodzi mi o jak najniższe koszty prowadzenia rachunku (przelewów nie będzie dużo) i posiadania karty (zwykła debetówka do wypłat w bankomatach).

 

spróbuj też w Banku Spółdzielczym-konto senior- tych oddziałów też jest sporo, a kolejki zdecydowanie mniejsze niż w PKOBP

Odnośnik do komentarza
  • 1 miesiąc później...
  • 1 miesiąc później...

Dzisiaj zadzwoniła do mnie miła pani z mBanku z propozycją przejścia na eKonto (dotychczas miałem izzyKonto). Wyraźnie się pytałem, czy zostanie mi ten sam numer konta po przejściu i powiedziała, że tak. Teraz wchodzę na neta, a tu dwa osobne numery. Właściwie i tak chciałem przejść na to eKonto, bo trochę już wstyd z tym izzy paradować i w ogóle nie mogłem zakładać lokat, tylko niepotrzebne są mi dwa numery, bo po co mi trochę pieniędzy na tym, a trochę na tym, wolę oczywiście na jednym. Czy da się zamknąć ten rachunek albo zrobić jakieś przekierowanie gotówkowe na nowe? Bo tak to musiałbym teraz chodzić i zmieniać w Urzędzie Skarbowym i u pracodawcy...

Odnośnik do komentarza
Dzisiaj zadzwoniła do mnie miła pani z mBanku z propozycją przejścia na eKonto (dotychczas miałem izzyKonto). Wyraźnie się pytałem, czy zostanie mi ten sam numer konta po przejściu i powiedziała, że tak. Teraz wchodzę na neta, a tu dwa osobne numery. Właściwie i tak chciałem przejść na to eKonto, bo trochę już wstyd z tym izzy paradować i w ogóle nie mogłem zakładać lokat, tylko niepotrzebne są mi dwa numery, bo po co mi trochę pieniędzy na tym, a trochę na tym, wolę oczywiście na jednym. Czy da się zamknąć ten rachunek albo zrobić jakieś przekierowanie gotówkowe na nowe? Bo tak to musiałbym teraz chodzić i zmieniać w Urzędzie Skarbowym i u pracodawcy...

Najprawdopodobniej masz otworzone subkonto do obecnego rachunku. Ja mam tak z eMaxem (mam eKonto). Nie wiem, jak jest z Izzy, lecz ja mam przelewy w obrębie tych kont za free i dodatkowo są one od ręki księgowane).

Odnośnik do komentarza
Dzisiaj zadzwoniła do mnie miła pani z mBanku z propozycją przejścia na eKonto (dotychczas miałem izzyKonto). Wyraźnie się pytałem, czy zostanie mi ten sam numer konta po przejściu i powiedziała, że tak. Teraz wchodzę na neta, a tu dwa osobne numery. Właściwie i tak chciałem przejść na to eKonto, bo trochę już wstyd z tym izzy paradować i w ogóle nie mogłem zakładać lokat, tylko niepotrzebne są mi dwa numery, bo po co mi trochę pieniędzy na tym, a trochę na tym, wolę oczywiście na jednym. Czy da się zamknąć ten rachunek albo zrobić jakieś przekierowanie gotówkowe na nowe? Bo tak to musiałbym teraz chodzić i zmieniać w Urzędzie Skarbowym i u pracodawcy...

Najprawdopodobniej masz otworzone subkonto do obecnego rachunku. Ja mam tak z eMaxem (mam eKonto). Nie wiem, jak jest z Izzy, lecz ja mam przelewy w obrębie tych kont za free i dodatkowo są one od ręki księgowane).

W mBanku wszystkie przelewy obecnie są za free, więc tutaj nie powinno być inaczej.

Odnośnik do komentarza
Dzisiaj zadzwoniła do mnie miła pani z mBanku z propozycją przejścia na eKonto (dotychczas miałem izzyKonto). Wyraźnie się pytałem, czy zostanie mi ten sam numer konta po przejściu i powiedziała, że tak. Teraz wchodzę na neta, a tu dwa osobne numery. Właściwie i tak chciałem przejść na to eKonto, bo trochę już wstyd z tym izzy paradować i w ogóle nie mogłem zakładać lokat, tylko niepotrzebne są mi dwa numery, bo po co mi trochę pieniędzy na tym, a trochę na tym, wolę oczywiście na jednym. Czy da się zamknąć ten rachunek albo zrobić jakieś przekierowanie gotówkowe na nowe? Bo tak to musiałbym teraz chodzić i zmieniać w Urzędzie Skarbowym i u pracodawcy...

Najprawdopodobniej masz otworzone subkonto do obecnego rachunku. Ja mam tak z eMaxem (mam eKonto). Nie wiem, jak jest z Izzy, lecz ja mam przelewy w obrębie tych kont za free i dodatkowo są one od ręki księgowane).

W mBanku wszystkie przelewy obecnie są za free, więc tutaj nie powinno być inaczej.

A mi sie wydaje ze z eMax i eMaxPlus tylko jeden przelew na eKonto w miesiacu jest darmowy! To sa konta z wyzszym oprocentowaniem, bardziej do trzymania tam kasy.

Odnośnik do komentarza
....

A mi sie wydaje ze z eMax i eMaxPlus tylko jeden przelew na eKonto w miesiacu jest darmowy! To sa konta z wyzszym oprocentowaniem, bardziej do trzymania tam kasy.

 

z eMaxa liczba przelewów jest nieograniczona - jesli rachunek "powrotny" jest w mBanku;

z eMax Plusa jeden w miesiącu jest bezpłatny- a następny kosztuje 5 zł;

dobrym rozwiązaniem jest założenie kilku rachunków eMax Plus-można mieć maks.4 i wówczas mozesz mieć 4 takie przelwy w m-cu bez utraty odsetek

Odnośnik do komentarza
  • Reaper zablokował ten temat

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...