Skocz do zawartości

Polityka zagraniczna


Gość Profesor

Rekomendowane odpowiedzi

Komentarze na necie krążą takie, że konsul jest mocno zaangażowany w sprawy pomocy naszym rodakom i jeśli tylko jest jakaś draka to od razu leci pomagać przez co stał się dla nich leciutko kłopotliwy. Nie zapominajmy, że norweska pomoc w wychowanie dzieci jest z lekka popierdolona. 

  • Lubię! 3
Odnośnik do komentarza

O Barnevernet od dawna mówiło się niepochlebnie, szczególnie wśród Polonii żyjącej w Norwegii. Pamiętam, że już z 10 lat temu były afery, że zabierali komuś dziecko i faktycznie często działali bazując na dość ogólnych zgłoszeniach. 

 

W tym artykule twierdzą, że ojciec zgłosił tę matkę i sprawa szybko zaczęła się toczyć, bo jest wysoko postawiony: https://www.lifesitenews.com/news/poland-accepts-refugee-mother-who-fled-norways-child-welfare-services

 

Więc ciężko to wszystko oceniać czarno-biało. Pewnie koleś nie jest aż tak wysoko postawiony, żeby wpływać na cały rząd norweski. Tutaj po prostu Norwegia postawiła sprawę jasno, że nie możemy się w ten sposób wtrącać do ich wewnętrznych spraw. Reakcja wydaje się dość ostra właśnie z norweskiej strony trzeba przyznać. Aż podeślę temat do znajomych w Norwegii, żeby powiedzieli co słyszeli o tej sprawie i jak ją przedstawiają media norweskie.

 

Bo nie jest to sprawa błaha, jeśli spojrzymy na to z tej perspektywy:

Cytat

“This week, Poland´s Prime Minister Mateusz Morawiecki, a devout Catholic, intervened and granted political asylum, making (Garmo) the first Norwegian after World War II to seek and gain political asylum in a European nation.

 

  • Lubię! 1
Odnośnik do komentarza

Nie umiem się ustosunkować do sytuacji pani Garmo - pewnie też dlatego, że nie ma żadnych informacji z drugiej strony (domyślam się że Barnevernet w tej sprawie milczy głównie dlatego, że jest instytucją, która w założeniu ma służyć dobru dzieci, także w ochronie ich prywatności, ale nie wiem, jak jest w tym przypadku, być może naprawdę mają tu miejsce nadużycia) - ale jeśli już aspirujemy do bycia sumieniem Europy, to może trzeba by być konsekwentnym i przyjąć np rodziny Czeczenów - wraz z dziećmi - oczekujące na azyl na granicy polsko-białoruskiej, a którym grozi coś gorszego niż rozdzielenie z rodzicami, bo np powrót do Rosji, gdzie czekają ich prześladowania, tortury, a może nawet śmierć?

  • Lubię! 2
  • Nie lubię! 1
Odnośnik do komentarza
12 hours ago, Profesor said:

Zmieniając temat na znacznie poważniejszy, właśnie w świat idzie przekaz, że na polskiej ziemi, z udziałem Polski odbywa się konferencja mająca na celu przygotowania do wojny z Iranem. Serio.

 

2132756.jpeg

Jakkolwiek nie jestem zwolennikiem tej konferencji, to jednak powtarzasz tutaj propagandę izraelskiego MSZ. W prasie zachodniej raczej mało informacji na temat tego wydarzenia. Nikt nie roztacza wizji apokalipsy.

Odnośnik do komentarza

Pierwsze trzy linki (bez duplikatów)

 

https://www.apnews.com/2a371c165c1144f58342d4cbb4c0ea67

https://www.independent.co.uk/news/world/europe/iran-warsaw-summit-israel-us-mike-pompeo-netanyahu-middle-east-poland-a8777476.html

https://www.aljazeera.com/news/2019/02/iran-denounces-led-middle-east-conference-held-warsaw-190213165929977.html

 

Dosyć staranna i zdecydowanie negatywna analiza, nie tylko w Al Jazeerze.

Nawiasem mówiąc, biuro Netanyahu wycofało tweeta o wojnie, zasłaniając się błędem tłumacza.

 

Wart Pac pałaca.

 

Odnośnik do komentarza

Duda napisał na Twitterze: „Jeśli wypowiedź premiera Netanjahu brzmiała tak jak podają media(...)”

 

Prezydent kraju nie wie co powiedział premier Izraela podczas spotkania w Polsce? Pomijam już jaki to PR-owy i dyplomatyczny strzał w kolano (ten wpis), ale gdzie są jakieś służby żeby to potwierdzić lub zaprzeczyć? :mellow:  

Odnośnik do komentarza

No ja jednak myślę, że to była dobra reakcja. Dali czas na dementi bez jakiegoś załamania stosunków i innego wywijania szabelką w pisowskim stylu. Izrael szybko wyjaśnił. Gdyby nie było tego czasu na rozważenie "jeśli" to byłyby już z tego niepotrzebne konsekwencje dyplomatyczne, a chyba możemy być pewni że przy takim sporze USA nie stanie po stronie Polski.

  • Lubię! 1
Odnośnik do komentarza
22 minuty temu, Man_iac napisał:

No ja jednak myślę, że to była dobra reakcja. 

Naprawdę? Snucie domysłów na twitterze okraszone nutką niezawoalowanej groźby? Przez prezydenta średniej wielkości kraju? Który dysponuje korpusem dyplomatycznym wystarczającym, by móc to zweryfikować i pozwolić głowie państwa na zdecydowaną reakcję - w którąkolwiek ze stron?

Adrian w mojej ocenie zawalił, zagrywka rodem z najgorszych momentów Trumpa.

  • Lubię! 2
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza

Dużo się przy kryzysie imigracyjnym mówiło o strefach no-go, strefach szariatu itd. Najbardziej popularnym wymienianym było Malmo. Niezależni dziennikarze z grupy Outrider.es postanowili pojechać to sprawdzić - materiał nie jest jeszcze skończony, ale pierwsze notatki są dostępne pod tym linkiem: https://outride.rs/pl/notatki-ze-stref-strachu/

Odnośnik do komentarza
  • 4 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...