Skocz do zawartości

Dyski twarde


og02r

Rekomendowane odpowiedzi

Wiesz, jeżeli chodzi o konstrukcję to obojętnie czy jest to dysk zewnętrzny czy wewnętrzny stosowane są podobne lub identyczne podzespoły. Powiem Ci tak - model, który jest na tej aukcji wygląda fajnie i jest zaskakująco tani. Można go kupić, choć tak jak pisałem wcześniej - Seagate miał problemy ze swoimi dyskami, które już podobno nie występują, ale zawsze jest mała niepewność. Tyle, że te problemy tyczyły się serii o której pisałem. Twój model to coś całkowicie innego, więc sądzę, że problemów z nim nie będzie.

Odnośnik do komentarza

Dobra, zaczely sie jeazdy... :/

 

Dostalem wczoraj dysk (WD Caviar GP WD10EADS SATA-II). Dzisiaj zaczalem go instalowac i zaczely sie jaja... Najpierw dysk nie byl rozpoznawany przez bios i xpka. Po przeczytaniu roznych rzeczy w necie i konfiguracji biosa, w koncu bios go zauwazyl :jupi: Szczescie trwalo krotko - przy instalacji xp podal mi ze dysk ma 32mb... XP jest z SP1 i to ponoc moze byc problem. Inny powodem moze byc brak sterownikow SATA, ale ja juz sam sie w tym gubie :/ Moja plyta to Gigabyte ga-k8nf-9. Jakies pomysly?

Odnośnik do komentarza

No stary miałeś ATA a ten jest SATA. Po kolei:

- podłączyłeś tylko nowy dysk pod kompa

- uruchomiłeś instalatora WinXP

- kiedy doszedłeś do miejsca wskazywania instalacji instalator powinien wskazać niesformatowaną przestrzeń dyskową i powinien zalecić sformatowanie dysku

 

jeżeli tak nie było to podczas uruchamiania instalatora wduś F6 i zainstaluj sterowniki SATA.

 

albo

 

wejdź w bios i sprawdź czy kontroler sata jest aktywny.

 

albo

 

przywróć domyślne ustawienia biosu.

Odnośnik do komentarza

- kiedy doszedłeś do miejsca wskazywania instalacji instalator powinien wskazać niesformatowaną przestrzeń dyskową i powinien zalecić sformatowanie dysku

 

jeżeli tak nie było to podczas uruchamiania instalatora wduś F6 i zainstaluj sterowniki SATA.

 

albo

 

wejdź w bios i sprawdź czy kontroler sata jest aktywny.

 

albo

 

przywróć domyślne ustawienia biosu.

 

Za pierwszym razem to mi instalator w ogole nie dzialal. Pozniej kiedy w biosie mialem wylaczony SATA RAID instalator doszedl do momentu gdzie tworzy sie partycje i pokazal 35MB. Teraz w ogole sie cos popieprzylo, bo przy wylaczonym SATA w biosie, komp wiesza sie przy "veryfying dmi pool data". Przy wlaczonej SATA dochodzi do instalacji, ale F6 najpierw nie reaguje a pozniej pokazuje sie komunikat ze nie ma dyskow twardych... Juz mi rece opadaja :(

 

Domysle ustawienia biosu nic nie daja.

Odnośnik do komentarza

A jak masz ustawioną zworkę na dysku? Master/Cable Select/slave? Spróbuj ze zmianą zworki.

 

Scorp zrób jeszcze takie coś - podłącz stary dysk jako master (tak pewnie miałeś go podłączony) na taśmie z CD Romem, a nowy na drugiej taśmie pod SATA również jako master. Komp powinien bez problemu ruszyć. Jak nie ruszy to chyba jedynie aktualizacja biosu Ci zostaje.

Odnośnik do komentarza

A jak masz ustawioną zworkę na dysku? Master/Cable Select/slave? Spróbuj ze zmianą zworki.

 

Scorp zrób jeszcze takie coś - podłącz stary dysk jako master (tak pewnie miałeś go podłączony) na taśmie z CD Romem, a nowy na drugiej taśmie pod SATA również jako master. Komp powinien bez problemu ruszyć. Jak nie ruszy to chyba jedynie aktualizacja biosu Ci zostaje.

 

Na tym nowym nie ma zworki wiec powinien byc master. Zreszta - zaraz sprobuje i napisze.

Odnośnik do komentarza

OK, sprawa wyglada tak: Jezeli w biosie SATA jest wylaczona, to nic sie nie dzieje - stary dysk laduje sie normalnie, ale nigdzie (oprocz biosu) nie widac nowego dysku. Jezeli SATA jest wlaczona, to ztak samo - ze starego dysku wlacza sie windows, ale po chwili pojawia sie komunikat ze znaleziono nowy sprzet. Co teraz? :)

 

Jasne, SATA nie wymagają ustawienia zworek. A nie masz tam nigdzie zworki zmieniającej SATA na SATA II?

 

Nie, do tego nowego dysku nie ma w ogole zwroki :|

Odnośnik do komentarza
Jezeli SATA jest wlaczona, to ztak samo - ze starego dysku wlacza sie windows, ale po chwili pojawia sie komunikat ze znaleziono nowy sprzet. Co teraz?

Wykryj nowy sprzęt, sformatuj ten dysk i zobacz z jaką pojemnością zidentyfikuje go Windows.

Nie, do tego nowego dysku nie ma w ogole zwroki

Dążę do tego, że starsze systemy Windows XP mają problemy z identyfikacją i sterownikami do SATA II. A Ty pisałeś, że masz XP z SP1. Dlatego chciałbym żebyś ustawił SATA.

Odnośnik do komentarza

Nic nie daje? To znaczy, że niczego nie znajduje i nie widać tego dysku po wejściu na "mój komputer" w zasobach?

 

Scorp, wszystko wskazuje na to, że Twoja płyta główna nie obsługuje SATA II. Na dysku musi być miejsce na zworki. Wyciągnij ją ze starego dysku i włącz na OPT1, czyli patrząc od tyłu dysku na drugą parę od lewej. Podłącz i sprawdź czy coś to dało.

Odnośnik do komentarza

Nic nie daje? To znaczy, że niczego nie znajduje i nie widać tego dysku po wejściu na "mój komputer" w zasobach?

 

Scorp, wszystko wskazuje na to, że Twoja płyta główna nie obsługuje SATA II. Na dysku musi być miejsce na zworki. Wyciągnij ją ze starego dysku i włącz na OPT1, czyli patrząc od tyłu dysku na drugą parę od lewej. Podłącz i sprawdź czy coś to dało.

 

Nie, w moim komputerze go nie ma, ale widac go w zarzadzaniu dyskami. Co do zworek, to tez wlasnie na to wpadlem. Zaraz sprawdze.

Odnośnik do komentarza

Sagi ciag dalszy :lol:

 

Wywalilem stary dysk, zworke przelozylem do nowego w drugiej pozycji od lewej. Na poczatku nic to nie dalo, ale znowu pokombinowalem w biosie (Sata na +, Sata1 na +, Sata 2 na -) i wlaczylyla sie instalacja :jupi: doszlo do partycji, formatowania i kopiowania plikow na wybrana partycje. Nastepnie doszlo do planowanego ponownego uruchomienia iiiiiii... proces zaczal sie od nowa :doh!: Z tym ze mialem juz wybrane partycje a na jednej z nich byly juz pliki instalacyjne... Probowalem pokrecic w biosie - nic.

 

Podlaczylem znowu stary dysk (bez zworki) a w nowym zostawilem zworke w poprzednim miejscu. Teraz urochomil mi sie win ze starego dysku ale jest progres - widzi juz tu partycje nowego dysku w moim komputerze :jupi: Co teraz? :)

Odnośnik do komentarza

Jak to jest możliwe, że po reboot zamiast załadować Winzgrozę zaczął od nowa instalować to już nie rozumiem. Nie nacisnąłeś klawisza rozruchu przy bootowaniu płyty?

 

Widzi poprawnie dysk? To jest z poprawnym rozmiarem, czyli tym około 1TB.

 

Jeżeli tak, to wejdź do biosa i ustaw kolejność bootowania 1. Nowy dysk, 2. DVD, 3. Stary Dysk. Zobacz czy kontynuuje instalację. Jeżeli nie, to 1. DVD, 2. Nowy Dysk, 3. Stary Dysk i spróbuj jeszcze raz rozpocząć instalację. Sformatuj nowy dysk, ale uważaj żeby nie wywalić zawartości starego... To musi ruszyć, skoro wykrywa dysk nawet pod Windowsem :-k

Odnośnik do komentarza

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...