Skocz do zawartości

Dyski twarde


og02r

Rekomendowane odpowiedzi

Pamiętam, że już kiedyś zadawałem to pytanie, jednakże i tak planowałem zakupić nowy sprzęt dopiero po otwarciu działalności gospodarczej, co mnie czeka za parę miesięcy, zatem wolę się dopytać, żeby nic mi nie umknęło.

 

Sytuacja u mnie wygląda tak: mam dwa dyski HDD zewnętrzne (kilkuletni 1,5 gb i ze trzyletni 2gb), które działają nienagannie jak dotąd, lecz niestety kończy się na nich miejsce i potrzebuję coś dokupić, minimum 2 TB;

Do prowadzonej działalności chciałbym mieć założony na jakimś dysku katalog (nie potrzeba wiele pamięci, to ma obsługiwać pliki tekstowe i z rzadka zdjęcia czy krótkie filmy), do którego miałbym dostęp przez internet również spoza domu i który byłby naprawdę dobrze zabezpieczony przed włamaniem; na jednym z dysków zewnętrznych chciałbym mieć też kopię zapasową tego katalogu z pracy; koniecznie dysk sieciowy musi mieć dostęp do pozostałych dwóch dysków HDD (lub jednego nowego, jeśli takie rozwiązanie jest celowe) i do PC;

Niezależnie od tego chciałbym mieć też dostęp do zdjęć i filmów zmagazynowanych w domu przez internet;

A już zupełnie pobocznie chciałbym kupić coś niewielkiego jako zewnętrzne HDD do PS4, bo skończyło mi się moje 500gb ;)

 

Pytania:

1. Jaki dysk sieciowy polecacie?

2. Czy sensowne jest przerzucenie jednego z tych zewnętrznych HDD (lub obu) na jeden duży, nowy, czy trzymać je póki działają nienagannie?

3. Czy sprzedawane dyski sieciowe mają jakieś sensowne oprogramowanie zabezpieczające, czy trzeba zakupić nowe (jeśli tak - to jakie?)?

4. Jaki dobry i niewielki (czyli z tańszej półki, bo tylko do użytku domowego) dysk do PS4?

Odnośnik do komentarza

 

 

Do prowadzonej działalności chciałbym mieć założony na jakimś dysku katalog (nie potrzeba wiele pamięci, to ma obsługiwać pliki tekstowe i z rzadka zdjęcia czy krótkie filmy), do którego miałbym dostęp przez internet również spoza domu

każdy dysk synology czy qnap to umożliwia. jedyna kwestia to czy masz stałe IP. jak nie to trzeba bedzie troche kombinować z dyndns na przykład albo innym ustrojstwem

 

 

 

i który byłby naprawdę dobrze zabezpieczony przed włamaniem;

każdy pewnie ma firewall, ale za bezpieczeństwo odpowiada Twój router/ew. dostawca internetu(powoli implementują takie mechanizmy w sieciach dystrybucji internetu, działa to co prawda w ograniczonym zakresie, czyli tylko na masową skalę ale jest). zawsze możesz dostawić sobie w firmie sprzętowy firewall - ale to chyba koszt rzędu kilkudziesięciu tysięcy(dolarów?)

 

 

 

na jednym z dysków zewnętrznych chciałbym mieć też kopię zapasową tego katalogu z pracy;

taki qnap czy synology w ramach funkcji ma zdaje sie oprogramowanie do robienia kopii zapasowych

 

 

koniecznie dysk sieciowy musi mieć dostęp do pozostałych dwóch dysków HDD (lub jednego nowego, jeśli takie rozwiązanie jest celowe) i do PC;

są modele, do których możesz podłączyć od 1 do 3 dysków USB, będą widoczne jako zasoby takiego serwerka

 

 

 

Niezależnie od tego chciałbym mieć też dostęp do zdjęć i filmów zmagazynowanych w domu przez internet;

oprogramowanie NAS'a(serwera) umożliwia personalizację per user i katalog/plik

 

 

A już zupełnie pobocznie chciałbym kupić coś niewielkiego jako zewnętrzne HDD do PS4, bo skończyło mi się moje 500gb

unikaj seagate, może być WD lub toshiba, pytanie czy PS4 nie ma jakiś ograniczeń?

 

1. Jaki dysk sieciowy polecacie?

nie podałeś budżetu, wymagania masz spore

 

 

2. Czy sensowne jest przerzucenie jednego z tych zewnętrznych HDD (lub obu) na jeden duży, nowy, czy trzymać je póki działają nienagannie?

co do zasady najważniejsze dane trzyma się na przynajmniej dwóch niezależnych nośnikach. jak są wiekowe ściagnij HD tune i zrób test "health" będziesz miał raport o stanie ich "zdrowia"

 

3. Czy sprzedawane dyski sieciowe mają jakieś sensowne oprogramowanie zabezpieczające, czy trzeba zakupić nowe (jeśli tak - to jakie?)?

oprogramowanie(funkcję) pewnie mają, skuteczne ochrony to kwestia sprzętu, jak chcesz mieć pro to mowa o $$$, dobre rozwiązania robi Cisco albo Juniper, ale to nie są rozwiązania domowe/small buisness. pytanie czy potrzebujesz coś więcej niż standardowy router?

 

4. Jaki dobry i niewielki (czyli z tańszej półki, bo tylko do użytku domowego) dysk do PS4?

WD Passport

Odnośnik do komentarza

Obsługujemy w pracy kancelarie. Najczęstsze i w miare tanie rozwiazanie to dwa dyski przenosne podpiete przez usb do serwera. Dwa, ale wymienne np. Co tydzien. Przypisuje sie ta sama litera dysku, bo nie zmieniamy portu, wystarczy prosty skrypt uruchamiany harmonogramem zadan codziennie wieczorem i mamy swieza kopie, ktora nadpisuje wczorajsza.

 

Mapuje sie tez dysk twardy i do folderow przydziela uprawnienia, specjalnie pod stworzone wczesniej grupy użytkowników.

Odnośnik do komentarza

Sam nie bardzo wiem od czego zacząć, bo nie jestem zorientowany w tym temacie.

 

 

każdy dysk synology czy qnap to umożliwia. jedyna kwestia to czy masz stałe IP. jak nie to trzeba bedzie troche kombinować z dyndns na przykład albo innym ustrojstwem

Tak, mam i mieć prawdopodobnie będę.

 

 

zawsze możesz dostawić sobie w firmie sprzętowy firewall - ale to chyba koszt rzędu kilkudziesięciu tysięcy(dolarów?)

W takiej sytuacji to plan na kolejne dekady ;)

 

 

taki qnap czy synology w ramach funkcji ma zdaje sie oprogramowanie do robienia kopii zapasowych

Ustalmy może coś na początek: qnap/synology to typy dysków, producenci, nazwy funkcjonalności?

 

 

są modele, do których możesz podłączyć od 1 do 3 dysków USB, będą widoczne jako zasoby takiego serwerka

Super, takie coś mnie urządza, tj. minimum dwa dyski do podłączenia.

 

 

unikaj seagate, może być WD lub toshiba, pytanie czy PS4 nie ma jakiś ograniczeń?

Ten wątek na razie zatem zostawmy.

 

 

nie podałeś budżetu, wymagania masz spore

Jeśli nie znam cen, to nie mam pojęcia, jaki budżet jest budżetem ekonomicznym, a jaki nie. Jeśli rozwiązania zaczną się od 10k, to kupię coś za 10k, ale początkowo prawdopodobnie nie będę miał na to takiego zapotrzebowania i wydanie takich pieniędzy na start może być przesadne. Czy możesz zatem podać choć widełki cenowe, w jakich takie rozwiązania się pojawiają, tudzież warianty ekonomiczne i optymalne, żebym wiedział o jakich kwotach mówimy?

 

 

co do zasady najważniejsze dane trzyma się na przynajmniej dwóch niezależnych nośnikach. jak są wiekowe ściagnij HD tune i zrób test "health" będziesz miał raport o stanie ich "zdrowia"

Nie mam na tych zewnętrznych dyskach żadnych istotnych danych w chwili obecnej, z których utratą bym sobie jakoś nie poradził, zrobię jak mówisz, ale i tak zawodowe pliki chciałbym trzymać na nowym sprzęcie + PC/laptopie.

 

 

dobre rozwiązania robi Cisco albo Juniper, ale to nie są rozwiązania domowe/small buisness. pytanie czy potrzebujesz coś więcej niż standardowy router?

Prawdopodobnie nie, bo na razie to będzie small business ;)

Odnośnik do komentarza
  • 2 tygodnie później...

 

 

Ustalmy może coś na początek: qnap/synology to typy dysków, producenci, nazwy funkcjonalności?

producenci ;)

 

o zabezpieczeniach poczytaj tutaj:

https://www.synology.com/pl-pl/solution/data_protection

 

https://www.synology.com/pl-pl/support/nas_selector- skorzystaj z tego, moim zdaniem ds216 lub ds216+II powinny spelnic oczekiwania. ten drugi ma wiecej RAM(https://www.morele.net/serwer-plikow-synology-diskstation-ds216-ii-923089/) w przyszlosci bedzie mozna na nim postawic monitroing lub inne fukncje niz tylko serwer plikow, 512 moze okazac sie ciut za malo. jak chcesz szyfrowac sprzetowo(co mnie osobiscie zaskoczylo, ze takie male gowno juz to ma) to też 1gb mile widziany na pewno bedzie

 

nie wiem ile miejsca potrzebujesz, jeżeli chodzi o dyski to zerknij na WD RED - co wazne w tej samem pojemności 2TB/3TB/4TB - dyski tworza macierz, w przypadku uszkodzenia jednego dysku masz kopie i mozna dane odtworzyć, kupując 2x2tb będziesz miał do zapisu 2tb. (de facto połowę tego co kupujesz) - oczywiście można z tego zrezygnować, ale po to to jest :)

Odnośnik do komentarza
  • 6 miesięcy później...

Czy ktoś z obecnych tutaj dzielił partycję na której jest windows za pomocą narzędzi systemowych (Win 10)? 

 

Teoretycznie powinno być to bezpieczne, bo niby część dysku na której są dane jest izolowana z tego procesu. A w praktyce?

Odnośnik do komentarza

ja dzieliłem partycję systemową ale w Win7 i dałem 60gb na system i programy a reszta na inne rzeczy jak np. gry by szybciej działaly na SSD ;) No i taki podział mam do dzisiaj a minęło z 5 lat już i wszystko śmiga zajebiście, a problemów z dzieleniem w aplikacji windowsowskiej nie bylo żadnych.

  • Lubię! 1
Odnośnik do komentarza
  • 11 miesięcy później...

Posiadam wiekowy dysk Samsung HM400JI, który to był "bebechem" dysku zewnętrznego. Elektronika obudowy dysku padła jakiś czas temu (a przynajmniej tak mi się wydaawało, bo na nic nie reagował). Dysk leżał sobie dwa lata na półce, aż w końcu kupiłem sobie adapter sata -> usb (z zasilaniem sieciowym) i po podłączeniu dysku do lapka za pomocą tego adaptera, dysk nie startuje, wydaje z siebie tylko pojedyncze piknięcia co sekundę. Dysk padł, czy jest jeszcze jakaś nadzieja?

Odnośnik do komentarza
  • 3 tygodnie później...

Mam dysk zewnętrzny USB Toshiba. Podłączam go do kompa, ba, nawet trzech różnych. Komp pika, że podłączone urządzenie usb jest, dysk się świeci, że prąd idzie, ale dysk się nie pokazuje. Nie widać go.

Jakieś pomysły jak sprawdzić czy się zepsuł, czy to jest już ostateczny objaw? Kabla nie sprawdzę, bo nie mam innego takiego- a ten ma takie specyficzne wejście w dysk. 

Odnośnik do komentarza
8 minut temu, klinsmann napisał:

sprawdzałeś pod linuxem? 

 

kabel to dobry trop...

Pod Pingwinem nie, bo na dziś nie mam dostępu do tego. Może jutro w robocie zobaczę. Co do kabla- tu jest problem- ma specyficzne wejście do syku i nie mam drugiego takiego. 

Odnośnik do komentarza
11 godzin temu, klinsmann napisał:

generalnei poproś kogoś z pracy o kabel pierwej, jak to jednak dysk sie ten tego,  to każdy rozruch to nadpis danych i potem trudniej odzyskać

Dane tam są nie istotne, także się o nie nie boję. Zobaczę kabel, ale coś mi się jednak wydaje, że to dysk padł.

Odnośnik do komentarza

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...