Skocz do zawartości

Dyski twarde


og02r

Rekomendowane odpowiedzi

No to sobie pomyślałem, że sobie pierdyknę formacik. Nic z tego nie wyszło.

 

Zgubiłem stery do HDD, ściągam jest ze strony epoxa, dokładnie te, które powinienem mieć (8rda3+). Wkładam płytkę, rozpoczyna się instalacja XP, duszę f6, określam dodatkowy dysk (mam SATA) i ... dupa.

 

Wywla mi błąd w jakieś 17xx linijce kodu #C (zdaje się), w każdym bądź razie nie instaluje mi driverów, a co za tym idzie nie widzi dysku :|

 

Jakieś pomysły?

 

EDiT

Sterownik, który ściągałem to:

2004-09-07 V1.0.0.28 150.29KB Sil3112A driver For Windows 98/ME/NT/2K/XP

Odnośnik do komentarza
  • 1 miesiąc później...

Zastanawiam się na kupnem nowego twardego dysku.

Pierwsze moje pytanie brzmi: które dyski są lepsze ATA/100 czy SATA II?

Wybrałem sobie wstępnie takie następujace dyski:

1. Samsung SpinPoint 400 GB (ATA/300, 16MB, 7200, NCQ) HD403LJ -> http://www.znak.pl/index.php?cid=69&sc...tSam400+HD403LJ

2. Samsung SpinPoint 320 GB (ATA/300, 16MB, 7200, NCQ) HD321KJ -> http://www.znak.pl/index.php?cid=69&sc...tSam320+HD321KJ

3.Seagate 320 GB Barracuda (ATA/300, 16MB, 7200, NCQ) ST3320620AS -> http://www.znak.pl/index.php?cid=69&sc...320+ST3320620AS

4. Seagate 320 GB Barracuda (ATA/100, 16MB, 7200) ST3320620A -> http://www.znak.pl/index.php?cid=69&sc...a320+ST3320620A

 

Co wy na to? Macie jakieś sugestie?

Odnośnik do komentarza

Jak się okazuje z mojego brata jest dupa nie informatyk.

Zadzownił do mnie i mówi, że problemy z XP pl i nowym dyskiem twradym. Podobno 400 GB dysk jest za duży dla XP i system sobie z nim nie radzi.

Spotkał się ktoś z was z czymś takim?

 

Spróbuję coś wygooglować, skoro mój brat nawet tego nie potrafi zrobić :doh!: .

Odnośnik do komentarza
Rozwiązanie - wpis do Rejestru lub SP1

 

W bazie wiedzy Microsoftu znajduje się rozwiązanie tej zagadki. Za pomocą specjalnego wpisu do Rejestru można spowodować, że system poprawnie rozpozna dysk. W tym celu w kluczu

 

HKEY_LOCAL_MACHINE\ System\ CurrentControlSet\ Services\Atapi\ Parameters\

 

należy utworzyć nowy wpis typu DWORD

 

EnableBigLba

 

o wartości 1. Wpis do Rejestru sprawia, że dostępne jest pełne 160 GB pojemności dysku. Również Zarządzanie dyskami pokazuje właściwą wielkość. Instalacja Service Pack 1 do Windows XP załatwia tę sprawę automatycznie.

Odnośnik do komentarza

Mój problem z dyskiem jest następujący: posiadam Caviara 250GB na taśmy IDE. Od jakiegoś czasu dysk straszliwie wszystko zmula. Kiedy leci muza w Winampie i włączam np. Firefoxa, to w momencie uruchamiania przeglądarki wszystko się straszliwie ścina. Najlepiej widać to za przykładzie muzyki. Kiedy włączam dokument w Wordzie to już w ogóle jest masakra. Kiedy aplikacja już się uruchomi wszystko wraca do normy. Od razu uprzedzam że dbam o rejestr i konserwuję system, tak że nie ma z nim większych problemów. Ostatnio zdefragmentowałem partycję systemową, ale różnica była ledwo odczuwalna. Teraz zastanawiam się czy to problem software'u (robić format?), czy hardwre'u (walnięty dysk, a może tylko taśma?).

 

Początkowo myślałem że to wina starusieńkiej płyty głównej, ale brachol podłączył do mojego kompa swój dysk i zainstalował pod nim Windę. Wszystko śmigało aż miło. Czekam na porady.

Odnośnik do komentarza
Mój problem z dyskiem jest następujący: posiadam Caviara 250GB na taśmy IDE. Od jakiegoś czasu dysk straszliwie wszystko zmula. Kiedy leci muza w Winampie i włączam np. Firefoxa, to w momencie uruchamiania przeglądarki wszystko się straszliwie ścina. Najlepiej widać to za przykładzie muzyki. Kiedy włączam dokument w Wordzie to już w ogóle jest masakra. Kiedy aplikacja już się uruchomi wszystko wraca do normy. Od razu uprzedzam że dbam o rejestr i konserwuję system, tak że nie ma z nim większych problemów. Ostatnio zdefragmentowałem partycję systemową, ale różnica była ledwo odczuwalna. Teraz zastanawiam się czy to problem software'u (robić format?), czy hardwre'u (walnięty dysk, a może tylko taśma?).

 

Początkowo myślałem że to wina starusieńkiej płyty głównej, ale brachol podłączył do mojego kompa swój dysk i zainstalował pod nim Windę. Wszystko śmigało aż miło. Czekam na porady.

Sprawdz czy Ci windows nie przelaczyl dysku w tryb PIO.

 

sprawdz czy tryb transferu to DMA, wskazowka: http://img175.imageshack.us/img175/6929/70556519sp9.jpg

 

Oczywiscie wybierz odpowiedni kanal IDE - glowny albo pomocniczy - zaleznie czy dysk jest wpiety na pierwszej czy drugiej tasmie.

Odnośnik do komentarza
Ano przełączył na PIO, tylko nie wiem jak to zmienić? Wygląda to mnie więcej tak.

Sproboj odinstalowac oba kanaly (prawoklik i odinstaluj) i zrestartuj komputer. XPek powinien ponownie jest zainstalowac i zaczac dzialac w DMA. Niemniej jednak takie samorzutne przelaczanie sie moze oznaczac, iz dysk zaczyna szwankowac - system przestawia sie na PIO w przypadku, gdy na DMA sa klopoty z transmisja i za niskie transfery. Gorzej, ze nie informuje o tym.

Odnośnik do komentarza

mam problem....

 

mam 2 dyski 80gb, na obu windows xp home i na drugim takze, chce zrobic w biosie tak, abym mogl przelaczac ktory dysk ma widziec komp, zeby nie odlaczac i zalaczac drugiego co wlaczenie kompa... ten komp ma dziwnego biosa, jak ustawilem zworki na master to nic nie widzial, jak bylo MA - Slave widzial dwa, i nie pytal z ktorego bootowac winde,

 

moim zalozeniem bylo wlaczyc w biosie jeden dysk, i zeby z niego zabootowal i zeby tylko jeden pod windows byl widoczny

Odnośnik do komentarza

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...