Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Chciałbym poruszyć na Forum temat telefonii internetowej czyli Voice over IP.

Jest to wciąż mało popularny sposób komunikacji, chyba tylko dlatego, iż firmy telekomunikacyjne nie są zainteresowane propagowaniem tej technologii.

 

Zalety VoIP są jednak potężne.

 

1) Korzystając z VoIP masz w domu prawdziwy telefon (nie słuchawki i mikrofon jak w przypadku Skype`a).

2) Nie płacisz abonamentu telefonicznego.

3) Masz swój prywatny nr ze swojej lub dowolnej polskiej (a czasem i obcokrajowej) strefy numeracyjnej. Numerów oczywiście można mieć kilka - najczęściej bezpłatnie.

4) Dzwonisz do sieci stacjonarnych niemal całej Europy i wielu krajów spoza starego kontynentu za darmo lub za grosze.

5) Do sieci komórkowych w Polsce można dzwonić za mniej więcej 30-35 groszy/min.

6) Jeśli posiadasz tradycyjną linię telefoniczną, możesz odbierać z niej połączenia a dzwonić przez internet. Możesz wówczas obniżyć abonament telefoniczny do pakietu socjalnego i w pełni korzystać z telefonu, nie licząc się w zasadzie z kosztami.

 

Co jest potrzebne do VoIP ?

 

1) Stałe łącze internetowe min. 256/128 (teoretycznie wystarczy i 128/64).

2) Bramka VoIP (w zależności od stopnia zaawansowania - koszt od 100 złotych za prostą bramkę do kilku tysięcy złotych za centralkę VoIP).

 

Od razu informuję, iż nic nie mam z próby propagowania VoIP :) Telefonia internetowa zainteresowała mnie około pół roku temu, gdyż rachunki z Tepsy zaczęły przekraczać 400 zł (miałem w domu dwie linie). Obecnie płacę jedynie 28 zł abonamentu socjalnego + opłatę za interent w Multimo czyli razem około 90 zł. Dzwonię ile chcę :)

 

Jeżeli ktoś jest zainteresowany, chętnie pomogę w wydobyciu się spod ucisku Tepsy lub innego operatora tradycyjnej telefonii.

W miarę swojej wiedzy postaram się odpowiedzieć na zadane pytania :)

Odnośnik do komentarza
Co do VoIPa czy można na niego dzwonić z komórek :> Bo o ile się orientuje w TPsie jest możliwość tylko z Orange dodzwonienia się :] Poprostu nie wszytskie sieci komórkowe się dostosowały. Prawda to ?

To nieprawda. Zakładając konto u któregoś z polskich operatorów VoIP dostajesz numer "stacjonarny" i możesz na niego dzwonić i z komórek i z sieci stacjonarnej. Z dowolnej sieci można się do mnie dodzwonić :) Jeśli chcesz spróbować, mogę podać mój numer :)

 

Dodatkową bardzo ciekawą możliwością VoIP jest przypisanie sobie numeru z obcej strefy numeracyjnej. Załóżmy, że mieszkasz w Szczecinie a ktoś Ci bliski w Sanoku. Rozmawiacie często i częściej dzwoni do Ciebie osoba z Sanoka, płacąc jak za rozmowę międzymiastową.

Otóż można sprawić aby owa osoba z Sanoka płaciła za romozwę z Tobą jak za gadkę lokalną (zncznie taniej taryfikowana). Wystarczy, że mieszkając w Szczecinie przypiszesz sobie numer ze strefy numeracyjnej Sanoka. Wówczas owa osoba dzwoniąc do Ciebie do Szczecina, płaci tak jakby dzowniła do sąsiada za ścianą.

 

Teoretycznie w ogóle można "założyć" sobie numer z nieistniejącej strefy 0-39 co sprawi , iż każda osoba dzwoniąca do Ciebie na numer 0-39-xxx-xx-xx płacić będzie jak za rozmowę lokalną. Na razie jest to jedak jeszcze w trakcie testów (bodajże oferuje to tylko Freeconet) i numer taki jest płatny. O ile się orientuję, miesięczna opłata wynosi... 1 zł + VAT.

Odnośnik do komentarza
Teoretycznie w ogóle można "założyć" sobie numer z nieistniejącej strefy 0-39 co sprawi , iż każda osoba dzwoniąca do Ciebie na numer 0-39-xxx-xx-xx płacić będzie jak za rozmowę lokalną. Na razie jest to jedak jeszcze w trakcie testów (bodajże oferuje to tylko Freeconet) i numer taki jest płatny. O ile się orientuję, miesięczna opłata wynosi... 1 zł + VAT.

 

Zależy od operatora i jego stawek. Nie zawsze płacimy jak za lokalną :/

 

Tzn ile by kosztował telefon, który jak rozumiem podłącza się do gniazda od internetu?

 

Do bramy telefon masz zwyczajny.

Odnośnik do komentarza
A jakie są koszta takiego przedsięwzięcia?

Musisz kupić bramkę, której cena zależy od producenta, funkcjonalności i ilości portów. Jeżeli potrzeby jest Ci jeden telefon i masz internet np. z kablówki to wystarczy Ci prosta bramka np. Linksys PAP2T (około 150 zł). Dostępne są także tańsze np. Grandstream.

 

Tzn ile by kosztował telefon, który jak rozumiem podłącza się do gniazda od internetu?

Nie - telefon podłączasz do bramki a tę bezpośrednio do łącza internetowego (jeśli bramka ma router) lub do routera/switcha. Oczywiście do bramki podłączasz zwykły telefon do telefonii stacjonarnej.

 

I w jaki sposób rozlicza się z firmą świadczącą taką usługę?

Większość firm świadczy usługi typu pre-paid, ale są w Polsce firmy, które umożliwiają płatność post-paid, po podpisaniu umowy.

 

Teoretycznie w ogóle można "założyć" sobie numer z nieistniejącej strefy 0-39 co sprawi , iż każda osoba dzwoniąca do Ciebie na numer 0-39-xxx-xx-xx płacić będzie jak za rozmowę lokalną. Na razie jest to jedak jeszcze w trakcie testów (bodajże oferuje to tylko Freeconet) i numer taki jest płatny. O ile się orientuję, miesięczna opłata wynosi... 1 zł + VAT.

Zależy od operatora i jego stawek. Nie zawsze płacimy jak za lokalną :/

Podaj przykład. Nie słyszałem o czymś takim.

Odnośnik do komentarza

Małe cuś - przypuszczam, że VOiPem nie wszędzie się dodzwonisz - niektórzy operatorzy (np. komórkowi) nie chcą terminować u siebie takiego ruchu.

 

Co do stref numeracyjnych - powoli tracą znaczenie. Gdyby tpsa się tak nie ociągała, to można by mieć spokojnie numer +4842 w Warszawie (prawo i UKE nakazują taką mobilność). W komókowej telefonii tak już jest, np. +48501 wcale nie oznacza na 100% abonenta Orange.

Odnośnik do komentarza
Małe cuś - przypuszczam, że VOiPem nie wszędzie się dodzwonisz - niektórzy operatorzy (np. komórkowi) nie chcą terminować u siebie takiego ruchu.

Nie mam absolutnie żadnych problemów z dodzwonieniem się na dowolną komórkę. Wystarczy odpowiednio zestawić reguły wybierania. Ja np. na wszelkie komórki dzwonię z Alekontakt. Problemem w VoIP może być to, że nie dodzwonisz się przez niego na numery alarmowe i numery typu 0-800. Jeżeli masz w domu linię telefoniczną i przez nią net na zasadzie ADSL to nie problem bo zestawiasz wybieranie owych numerków bezpłatnych na dzwonienie przez linię Tepsy a pozostałe przez VoIP. Numery płatne "lokalnie" typu 0-801 etc. mają zawsze "stacjonarne" odpowiedniki i tutaj zyskasz. Za 0-801 płacisz jak za rozmowę lokalną a dzwoniąc pod numer stacjonany linii 0-801 dzwonisz przez VoIP za darmochę.

 

Co do stref numeracyjnych - powoli tracą znaczenie. Gdyby tpsa się tak nie ociągała, to można by mieć spokojnie numer +4842 w Warszawie (prawo i UKE nakazują taką mobilność). W komókowej telefonii tak już jest, np. +48501 wcale nie oznacza na 100% abonenta Orange.

Gdyby nie Tepsa, ludzie w Polsce byliby pewnie szczęśliwsi :lol:

Odnośnik do komentarza
  • 3 miesiące później...
  • 4 miesiące później...

Zamierzam zakupic taki sprzet:

http://www.allegro.pl/item303946504_router..._120_minut.html

Natomiast zastanawiam sie tylko nad operatorem. Moze ktos cos polecic? Zalezy mi na tanich rozmowach ( :) ) opcji numeru stacjonarnego :]

 

Mam tez dwa pytanka: Czy istnieje mozliwosc przeniesienia numeru z stacjonarnego?

Czy przy opcji prepaid kasa jest do wydzwonienia czy na okreslony czas?

Ewentualnie prosze o podanie sprawdzonych operatorow zewnetrznych ;)

Odnośnik do komentarza

W bramce Linkysa możesz zdefiniować chyba tylko dwa konta. To dośc duże ograniczenie, ale i z tym można sobie jakoś poradzić.

Osobiście z polskich operatorów mogę polecić Alekontakt pod kątem dzwonienia na komórki (w miarę tanio i solidnie). Na numery stacjonarne dzwonię za darmo przez Betamax, który ma swoje plusy i minusy, aczkolwiek tych pierwszych jest znacznie więcej.

Jeżeli chodzi o przeniesienie numeru to w niektórych strefach numeracyjnych jest taka możliwość, aczkolwiek wciąż jest to rzadkość.

 

Co do czasu na wydanie pieniędzy pre-paid to zależy od firmy. Czasem jest taki termin, czasem nie (coraz częściej).

Pod kątem wyboru numeru VoIP odradzam HopIn, z którym mam problemy, zaś pod każdym kątem odradzam Teleaikon (żenada a nie firma).

 

Sam mam bramkę Fritza, która daje mi dużo większą swobodę wyboru operatora (do 10 kont). Jeżeli masz czas to rozejrzyj się za Fritzami w sieci (sam mam Fritz Box Fon WLAN czyli router z bramką w jednym; nowsze wersje to FBF 7050, 7140, 7170). Czasem można złapać okazję, aczkolwiek jeśli posiadasz net poprzez ADSL, musisz kupić odpowiedni dla swego dostawcy Annex.

 

Edyta: Z własnych doświadczeń moge polecić takie rozwiązanie (mam ADSL). Płacę abonament socjalny (28 zł) co pozwala mi zatrzymac mój numer stacjonarny, będący dużo pewniejszą opcją niż wirtualny numer VoIP. Innymi słowy, rozmowy przychodzące idą na numer operatora (Tepsa, Netia czy co tam jeszcze masz) zaś wszystkie rozmowy wychodzące kierujesz na VoIP, dowolnie definiując dostawców (w Linksysie - dwóch - o ile się nie mylę).

 

Edyta2: Widze, że bramka jest przypisana do sieci Espitel a to oznacza, że prawdopodobnie nie masz możliwości ruchu/zmiany operatora na inny. Lepiej samodzielnie kup "czystą" bramkę,nie przypisaną do nikgoo. Zapłacisz trochę więcej, ale masz pełną swobodę wyboru. Co więcej, Espitel jest drogi, jak widzę, gdyż w Alekontakt za rozmowy z komórkami płacę 35 gr/min. Za stacjonarki polskie i europejskie poprzez Betamax nie płacę nic lub 1cent/min (koło 4 gr) - poza okresem FreeDays.

Odnośnik do komentarza

Hmm znaczy powyzszy link to tylko sprzet. Zakup bedzie raczej poza allegro. A mam rozumiec ze nie ma mozliwosci zmiany operatora na danje bramce? Na jakiej zasadzie to niby dziala?

 

PS. Zapodalbys jakiegos linka o tym Betamax bo cos ciezki mi znalesc jakies klarowne info

Odnośnik do komentarza
Hmm znaczy powyzszy link to tylko sprzet. Zakup bedzie raczej poza allegro. A mam rozumiec ze nie ma mozliwosci zmiany operatora na danje bramce? Na jakiej zasadzie to niby dziala?

W takiej bramce nie masz mozliwości zmiany operatora. Tzn teoretycznie jest to możliwe poprzez podmianę softu, ale jest to ryzykowne i skutkuje utratą gwarancji. Ryzyko niewarte jest owych kilkudziesięciu złotych. Swego czasu Tlenofon sprzedawał PAP2-EU za 99 zł podczas gdy oficjalna cena "czystej" bramki to koszt około 165 zł. Obecnie być może nawet mniej.

Ze swej strony naprawdę polecam jednak zaawansowany sprzęt w typie Fritza. Swojego (nowy, Annex A) kupiłem poprzez ebay za 80 euro, podczas gdy oficjalna cena w Polsce oscylowała wówczas około 700 zł (wówczas około 200 euro).

Odnośnik do komentarza
  • 1 rok później...

Jakiego operatora VOIP polecacie z doswiadczenia?

Ja osobiscie zastanawiam sie nad FreeConectem albo GG :-k

na numery stacjonarne - voipdiscount

na komórki - ipfon

 

tak mam u siebie

od Actio mam jeszcze numer PSTN (dawno założony, darmowy - korzystam z niego do odbierania telefonów)

 

unikaj natomiast HopIn i Teleaikon'a

Odnośnik do komentarza
  • 2 miesiące później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...