Skocz do zawartości

Silent Hunter - seria


Rohan

Rekomendowane odpowiedzi

Chyba jednak ściągnę to GWX tylko przerażają mnie jego rozmiary (ponad 700 MB) co będzie się ściągać na moim necie milion lat. Z instalacją CHYBA sobie poradzę, ale jakby co to się uśmiechnę. Z resztą dragon już oferował mi pomoc, ale nie miałem gg :)

 

BTW w empiku widziałem dodatek do SHIII "U-boot: Morze Śródziemne" czy coś takiego. Grał ktoś?

Trzymaj się od tego szytu z daleka. To perfidna kompilacja darmowych modów, z której ktoś ciągnie kasę. W dodatku niestabilna.

W golasie bardzo mnie zniechęciło, że zmieniłem U-boota z VIIB na IXC a nie uległ zmianie numer taktyczny :| Niby nic, ale denerwujące.

No i mimo wszystko straszna pustka na oceanie jest i zdecydowanie za dużo staków pływa samopas mimo, że wkraczam w rok 42.

Bitwy konwojowe stoczyłem może ze 5-6? A "zaliczyłem" 17 patroli (w sumie to 13, bo 4 na IIA nie liczę, bo to była pomyłka)

Dlatego właśnie polecam GWX, a do tego jeszcze SHIII Commandera, gdzie sam będziesz mógł sobie wybrać numer U-Boota, a nawet swoje zdjęcie osobiste (ja zawsze wybieram mordę Gunthera Priena :D ) i wiele innych przydatnych pierdół. Cały czas mogę Ci pomóc przez GG :) Sama instalacja GWX jest banalna. Instalka składa się z plików bin. Odpalasz pierwszego i wszystko samodzielnie się rozpakowuje.

Odnośnik do komentarza

SH3 Cmdr to programik autorstwa modowego guru Silent Huntera - Beery'ego. Musisz rozpocząć karierę od nowa. Robisz to tak: instalujesz i uruchamiasz SH3 Cmdr. Wybierasz sobie imię, nazwisko, datę rozpoczęcia kariery, flotyllę, typ U-Boota i jego numer. Następnie masz do wyboru kilka fajnych bajerów np.: stopnie marynarki w języku niemieckim/angielskim, różne modele zmęczenia załogi (akurat nie wiem czym się różnią), możliwość sabotażu (!), przejrzystość wody, wysokość fal (aż do 2x większych niż normalnie), szybkość przeładowywania działa i działek p-lot i większą kompresję czasu. Po ustaleniu warunków rozgrywki klikasz na Lanuch SH3! i jedziemy. W grze dajesz na nową karierę mi masz już zapisane w SH3 Cmdr nazwisko. Wybierasz taki sam rok i taką samą flotyllę jak w SH3 Cmdr i jedziemy. Potem możesz odpalać grę bezpośrednio przez ikonkę, bez ponownego uruchamiania SH3 Cmdr'a. Dopiero jak skończysz patrol, wchodzisz znowu do SH3 Cmdr i możesz dodawać specjalizacje i medale wg własnego uznania. Czyli ogólna zasada - SH3 Cmdr odpalamy tylko na początku kariery i w przerwach między patrolami. Nie zdziwcie się jak co jakiś czas ubędzie ktoś z załogi: przeniesienie, bijatyka w barze i areszt, bądź śmierć np. podczas nalotu na port (!). Takie bajery daje SH3 Cmdr. Nie wyobrażam sobie grania bez niego.

 

Tutaj możecie znaleźć ten program. Jeszcze jedna ważna rzecz. Aby SH3 Cmdr poprawnie działał pod GWX, należy rozpakować plik GWXCfg4SH3Cmdr.zip który znajduje się w modzie do katalogu /cfg w zainstalowanym SH3 Cmdr.

 

Hardkorowcom polecam rozpoczęcie gry np. w marcu 1945 r. Wypływałem z Flensburga podczas nalotu Liberatorów na port !!! Wrażenia niezapomniane!

 

Jeszcze jedno. W linku jest wersja 2.5. Wyszła już 2.7. Program posiada opcję aktualizacji, dlatego radzę update'ować program.

Odnośnik do komentarza
Sama instalacja GWX jest banalna. Instalka składa się z plików bin. Odpalasz pierwszego i wszystko samodzielnie się rozpakowuje.

 

Ale na Ubootwaffe czytałem, że są kłopoty z współpracą GWX z polskim SHIII, prawda to? Naprawdę ostatnie co mi potrzeba, to dłubanie w plikach :]

 

Btw - nie polecam U-boota IXC, owszem 22 torpedy i nieziemski zasięg, ale zanurza się chyba ze trzy dni :roll: Jedyny plus, że dostaje się fajne obszary do patrolowania. Wczoraj miałem okazję przekroczyć równik nawet :] Co prawda przez 4 godziny gry nie miałem ŻADNEGO kontaktu, no ale przynajmniej se popływałem i pooglądałem widoczki :keke: Później popłynąłem aż do Islandii, po czym zawróciłem do Lorient. Spotkałem niesamowicie silny konwój (8 statków + 6 eskortowców) na dodatek za dnia, więc dałem sobie spokój (integralność kadłuba - 30%, dzięki fenomenalnych umiejętnościach zanurzania IXC i spotkaniom z Sunderlandami)

Obecnie dostałem rozkaz patrolu tuż przy amerykańskim wybrzeżu i liczę, że zatopię troszkę tłustych amerykańskich niewiniątek.

Odnośnik do komentarza
Ale na Ubootwaffe czytałem, że są kłopoty z współpracą GWX z polskim SHIII, prawda to? Naprawdę ostatnie co mi potrzeba, to dłubanie w plikach :]

 

Ja się spotkałem z tym, że nie działają niektóre klawisze. Działa prawa burta, a lewa nie działa. oczywiście na klawiaturze. TO jeden z przykładów, a jest ich kilka. Nie wiem czy to spowodowane. Oprócz tego, przechodzi na angielski język.

Odnośnik do komentarza

Sprawiłem sobie SH3 i na razie bawię się treningiem... oj sporo pozmieniało się od czasów Silent Service i Aces of the Deep :] Mimo że grałem tylko kilkadziesiąt minut nasunęło mi się parę pytań:

 

1. Czy to normalne, że 40-60% torped to niewypały? Nie udało mi się nawet skończyć treningu torpedowego, bo około połowa "cygar" zwyczajnie odbiła się od kadłubów statków.

2. Wyliczacie ręcznie namiary dla torped? Zobaczyłem w helpie ile trzeba w to włożyć pracy i się lekko przeraziłem, póki co włączyłem namierzanie automatyczne, ale podejrzewam że robienie tych wyliczeń to spora część funu z gry...

3. Jak oceniać uszkodzenia statku po trafieniu torpedą? Na treningu we frachtowiec władowałem trzy torpedy, stanął i zanurzył się mocno, ale to wszystko, żadnego dymu; odczekałem troszkę przy kompresji czasu, ale wciąż utrzymywał się na wodzie.

4. W którą część statku najlepiej celować strzelając z działa pokładowego?

Odnośnik do komentarza
1. Czy to normalne, że 40-60% torped to niewypały? Nie udało mi się nawet skończyć treningu torpedowego, bo około połowa "cygar" zwyczajnie odbiła się od kadłubów statków.

Hmm, w kampanii przy opisach torped jest napisane, że na poczatku wojny duża część była niewypałami. Poza tym, w torpedowany statek, trzeba trafić pod odpowiednim kątem, nie wystarczy ot tak (przynajmniej przy zapalniku kontaktowym, magnetyczny nawet nie wiem czy działa :-k) przywalić w niego. Do tego możesz sobie ustawić później w opcjach realizmu zawodność torped. Ale przygotuj się, że na początku wojny cześć torped nie wybuchnie, co jest frustrujące jak pływasz na IIA i masz wszystkiego 5 cygar :|

2. Wyliczacie ręcznie namiary dla torped? Zobaczyłem w helpie ile trzeba w to włożyć pracy i się lekko przeraziłem, póki co włączyłem namierzanie automatyczne, ale podejrzewam że robienie tych wyliczeń to spora część funu z gry...

Ja nie wyliczam, bo z trygonometrii jestem noga. Niestety automatyczne namierzanie jest do bani, bo celuje zawsze w środek statku i zawsze w burtę. Nie można posłać torpedy pod kilem, żeby frachtowiec elegancko się przełamał.

3. Jak oceniać uszkodzenia statku po trafieniu torpedą? Na treningu we frachtowiec władowałem trzy torpedy, stanął i zanurzył się mocno, ale to wszystko, żadnego dymu; odczekałem troszkę przy kompresji czasu, ale wciąż utrzymywał się na wodzie.

Ja oceniam tak

1. Jeśli płynie dalej - to źle (bo zaczyna zygzakować)

2. Jeśli się pali już lepiej (bo może eksplodować)

3. Jeśli stoi to git (bo nic nie zrobi)

4. Jeśli stoi i się pali to miszcz (bo za chwilę zatonie)

 

Statki czasem toną bardzo długo. Ogólnie możesz dać na widok zewnętrzny i przyjrzeć mu się, czy woda wlewa się na pokład, czy ma mocny przechył. Często rufa jest mocno zanurzona, a statek nie tonie. Jednak gdy się poczeka, w końcu statek tonie na rufę.

Ale generalnie nie ma reguły ile torped władujesz w rywala. Topiłem tankowce T3 jedną torpedą i małe statki handlowe dopiero drugą.

Dla pewności w większe statki wal dwoma torpedami.

 

4. W którą część statku najlepiej celować strzelając z działa pokładowego?

Linię wodną. Tylko i wyłącznie. Możesz na początek oddać ze dwa-trzy strzały w mostek (ponoć nie mogą wezwać wtedy pomocy) ale jaszcze mi się nie zdarzyło by ostrzeliwanemu ktoś przyszedł z pomocą.

Na działo jednak bym się nie nastawiał, bo nawet przy średnich falach jest bezużyteczne, trzeba władować 20-30 pocisków, żeby zatopić uszkodzony statek. Używać do dobijania stojącego "wraku" ewentualnie gdy nie masz już torped, albo koniecznie chcesz zatopić jakiś kuter rybacki :]

Odnośnik do komentarza

Ja grywam od dłuższego czasu na 100% realizmu. Mówię Wam, wyliczenie ręczne jest banalne. Jak ktoś chce się dowiedzieć jak to się robi - zapraszam na GG. Jestem głąbem matematycznym, a mimo to nie mam problemów z trafieniem w statek po ręcznym wyliczeniu. Można nabrać wprawy w 15 min.

 

Co do torped. Jak słusznie me_who zauważył torpeda musi trafić w statek pod kątem zbliżonym do 90 stopni. Tylko wtedy wybuchnie. W przeciwnym razie ześlizgnie się po kadłubie. No chyba że ustawimy zapalnik magnetyczny, który wybucha pod kilem i łamie statek na pół. Wtedy kąt nie ma znaczenia, a zniszczenia są większe. Niestety zapalniki magnetyczne są bardzo zawodne i często wybuchają przed czasem, alarmując eskortę. Osobiście wolę walić z kontaktowych pod kątem 90 stopni.

Odnośnik do komentarza
Ja grywam od dłuższego czasu na 100% realizmu

 

Bez aktywnej mapy? :o

To używasz linijek, kątomierzy, znaczników itp?

Ja to tylko linijką zarysowują ogólny kurs konwoju (no ale mam aktywną mapę, więc łatwiej :-k)

Ja jak mówiłem gram na 49% - al,e włączone mam te wszystkie najważniejsze moim zdaniem (zawodne torpedy, ograniczone zapasy, długie tonięcie statków, realistyczne uszkodzenia). Pozostawiłem sobie aktywną mapę i pomoc oficerów (włącznie z identyfikacją, bo za cholerę nie widać bander wrogich statków :/)

Odnośnik do komentarza
Ja grywam od dłuższego czasu na 100% realizmu. Mówię Wam, wyliczenie ręczne jest banalne. Jak ktoś chce się dowiedzieć jak to się robi - zapraszam na GG. Jestem głąbem matematycznym, a mimo to nie mam problemów z trafieniem w statek po ręcznym wyliczeniu. Można nabrać wprawy w 15 min.

 

Napisz tutaj, może innym też się przyda. Ja gram na ok. 55% realizmu - za nic nie pozbędę się widoczków :]

Odnośnik do komentarza

No nie do końca. Gram na GWX, gdzie aktywna mapka nie odbiera punktów realizmu :D Kiedyś grałem na modzie Real U-Boat i tam nie było możliwości włączenia aktywnej mapki i też jakoś mi szło.

 

Pokrótce opiszę metodę jaką stosuję przy celowaniu manualnym - nazywa się ona "Fast 90". Po pierwsze trzeba się zaopatrzyć w mapę z normografem. Wystarczy podmienić plik odpowiadający za mapę. Normograf to taka specyficzna skala, umożliwiająca łatwe ustalenie szybkości celu. Ustawiamy się mniej więcej prostopadle do celu. Następnie przygotowujemy stoper (ja używam stopera z komórki :D ), na krańcowym miejscu celu (np. na dziobie) robimy ołówkiem znacznik i w tym samym momencie włączamy stoper. Po upływie jednej minuty znowu robimy znacznik na dziobie celu. Następnie oba punkty mierzymy linijką. Wtedy widzimy jaką odległość przebył wrogi statek/okręt w ciągu minuty. Następnie dane te nanosimy na normograf. Skala ta wygląda mniej więcej tak. Nanoszenie danych jest banalne: zaczynamy od prawej, gdzie podany jest czas mierzenia odległości. Potem przeciągamy linijką przez odległość jaka nam wyszła i uzyskujemy prędkość. Oto przykład: w ciągu minuty statek przepłynął 200 m, co daje nam szybkość 7 węzłów. Proste, nieprawdaż?

 

Teraz przechodzimy do mapy taktycznej. Włączamy system namierzania torped na ręczny. Do TDC wprowadzamy najpierw szybkość którą ustaliliśmy i Angle on Bow (nie wiem jak to jest w polskiej wersji) czyli kąt pod jakim uderzy tor peda w statek. Ponieważ jesteśmy ustawieni na trawersie (tj. pod kątem 90 stopni kiedy statek będzie przepływał przed nami), ustalamy tylko burtę, w zależności od tego z której strony płynie. Wiadomo, jak płynie do nas od lewej, to ustawiamy na 90 stopni prawej burty i odwrotnie, jak płynie z prawej, to 90 stopni od lewej burty. Następnie szacujemy odległość w jakiej będzie przepływał cel przed naszym dziobem. Łatwo to ustalić. Jak już mamy te wszystkie dane, to przesuwamy wskaźnik "Bearing" tak, żeby zielona linia toru torpedy znajdowała się dokładnie na wprost naszego dziobu. Wtedy będziemy pewni że torpedy wyjdą na wprost i trafią statek pod kątem zbliżonym do 90 stopni. Po ustawieniu toru torped, odczytujemy wartość "Bearing". Na ogół statki handlowe płyną z prędkością ok. 6-9 węzłów. Bearing powinno znajdować się w pozycji ok. 350-355 stopni gdy statek płynie z lewej i 5-10 stopni gdy statek płynie z prawej - TDC wyliczył nam niezbędne wyprzedzenie. Otwieramy wyrzutnie, ustalamy rodzaj zapalnika i głębokość torpedy. Peryskop ustawiamy na takiej wartości "Bearing", jaką podało nam TDC. Następnie czekamy. Kiedy statek wpłynie nam w środek peryskopu, puszczamy mu cygara. Potem ustawiamy peryskop na 0 stopni. Kiedy statek wpłynie na 0 stopni, powinien ślicznie oberwać.

 

Ten opis może wydaje się skomplikowany, ale po 15 min. ćwiczeń powinniśmy być już wytrawnymi myśliwymi :D Nie muszę dodawać, że te wszystkie obliczenia wykonujemy ze sporym wyprzedzeniem, tak żeby statek nam nie śmignął przed dziobem zanim skończymy liczyć ;) Praktycznie nie atakuję wroga z innych pozycji niż 90 stopni, bo to w zasadzie marnotrawstwo torped. Czekam na uwagi i pytania :D

 

Stąd możecie ściągnąć normograf. Wrzucacie ten plik do katalogu [...]data\menu\gui

Odnośnik do komentarza
Praktycznie nie atakuję wroga z innych pozycji niż 90 stopn

 

Yyy, to nie wiem jak Ty podchodzisz do konwoju, że sobie możesz policzyć wszystko, ustawić się na trawersie i jeszcze zatapiać :-k

U mnie bitwa konwojowa to totalny chaos i cak-cak-cak, odpalenie torped i szpula w głębiny, bo zazwyczaj już płynie eskorta :-k

Btw, strasznie mnie denerwuje, że SHIII jest kolejną gra w której nie można zrobić klasycznego nocnego ataku na powierzchni, bo okręt jest widziany z 1000 metrów (nie mówię, że przez eskortę z reflektorami, ale nawet przez statki). A przecież ile razy było tak, że okręt atakował niezauważony ze środka konwoju. Pomijam już to, że torpedy wystrzelone z 300-350 metrów zazwyczaj są niewybuchami, co też jest bzdurą :/

Odnośnik do komentarza
Pomijam już to, że torpedy wystrzelone z 300-350 metrów zazwyczaj są niewybuchami, co też jest bzdurą

 

Pamiętam, że np. w Silent Service torpedy odpalane z odległości mniejszej niż ok. 300 metrów zawsze były niewypałami, bo zapalnik nie zdążał się uzbroić :-k

Odnośnik do komentarza

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...