Skocz do zawartości

Karty graficzne


Rekomendowane odpowiedzi

Jasne, ale gdzieś w sieci znalazłem kiedyś licznik Watów wykorzystywanych przez komp i wyszło mi, że mój zużywa maks 220 W. "Luzu" jest więcej przynajmniej 100W. Teoretycznie oczywiście.

 

No właśnie - teoretycznie. Mój znajomy, którego pytałem o radę przed zakupem tego zasilacza pisał:

 

Ten 350W zasilacz Fortona osiąga realnie 260-270W, Codegeny itp. to góra 240W realnej mocy .Jak więc widać jest lepszy prądowo, ma też mini-zabezpieczenia ktore moga w przyszłosci (spalenie zasilacza) wpłynąć korzystnie na resztę podzespołów.

(...)

Moc podawana na zasilaczach jest, powiedzmy, naciągana. Podobnie jak z wielką mocą małych głośniczków. Te 500W uzyskuje wyselekcjonowany sprzęt w warunkach labolatoryjnych. Od jakości zasilacza zależy jak wielka jest rozbieźność między mocą nominalną a realną.

 

 

(...)

Edyta2: To jeszcze polecam to: LINK : bo wynika z tego tekstu, iż "eksperci" trochę bez sensu przekonują o konieczności posiadania zasilaczy wielkiej mocy w przypadku zastosowań domowych.

A ten to Ci dopiero flachowiec :kekeke: Primo: to co napisałem wyżej. Secundo: wszelakie napędy podczas startu, ropędzania talerzy potrafią zużyć znacznie więcej mocy niż podczas normalnej pracy. Zasilacz musi to wytrzymać.

Odnośnik do komentarza
Pierw musisz kupić karty, które pracują w trybie 2 kart. Nie mogą być to takie same karty, zdaje się, że one są od razu parami sprzedawane. Co do wydajności to raczej musisz pooglądać wyniki testów w serwisach typu pclab, czy benchmark.

chyba wlasnie po to jest SLI, zeby laczyc dwie karty, a chociaz we wklejanym kiedys linku na forum do zestawow komputerowych z pclab, przy wyzszych kwotach pod grafika bylo np. 2x gf8800, wiec chyba 2 jednakowe karty moga razem pracowac :>

Odnośnik do komentarza
Pierw musisz kupić karty, które pracują w trybie 2 kart. Nie mogą być to takie same karty, zdaje się, że one są od razu parami sprzedawane. Co do wydajności to raczej musisz pooglądać wyniki testów w serwisach typu pclab, czy benchmark.

chyba wlasnie po to jest SLI, zeby laczyc dwie karty, a chociaz we wklejanym kiedys linku na forum do zestawow komputerowych z pclab, przy wyzszych kwotach pod grafika bylo np. 2x gf8800, wiec chyba 2 jednakowe karty moga razem pracowac :>

oczywiście że mogą :)

ale zdaje mi się, że jedna karta GF 8800GT będzie szybsza niż dwie 8600, ale mogę się mylić :-k

Odnośnik do komentarza
Pierw musisz kupić karty, które pracują w trybie 2 kart. Nie mogą być to takie same karty, zdaje się, że one są od razu parami sprzedawane. Co do wydajności to raczej musisz pooglądać wyniki testów w serwisach typu pclab, czy benchmark.

chyba wlasnie po to jest SLI, zeby laczyc dwie karty, a chociaz we wklejanym kiedys linku na forum do zestawow komputerowych z pclab, przy wyzszych kwotach pod grafika bylo np. 2x gf8800, wiec chyba 2 jednakowe karty moga razem pracowac :>

AFAIR SLI musi być pierw oferowane przez kartę i nie każda to robi. Co więcej, częstą właśnie są sprzedawane od razu w parach i nie są one identyczne w budowie. Czyli kupienie 2 takich samych kart nie znaczy, że możesz zrobić z nich SLI.

 

Tyle tam mam w pamięci, musiałbym poczytać jak to dokładnie jest, ale podejrzewam, że się z prawdą zbytnio nie rozmijam.

Odnośnik do komentarza
A ten to Ci dopiero flachowiec :kekeke: Primo: to co napisałem wyżej. Secundo: wszelakie napędy podczas startu, ropędzania talerzy potrafią zużyć znacznie więcej mocy niż podczas normalnej pracy. Zasilacz musi to wytrzymać.

Wychodzi na to, że jednak ten "fachowiec" coś wie. Zainstalowałem sobie bowiem 8600GT i wszystko działa bez zarzutu. Zasilacz ten sam - Fortron 350W.

Odnośnik do komentarza
Odnośnik do komentarza
Zainstalowałem sobie bowiem 8600GT i wszystko działa bez zarzutu

Właśnie jestem ciekaw jaką wydajność ma ta grafika u Ciebie, tzn. na PCI-E x4, jaka jest różnica między działaniem karty na PCI-E x16 a x4. Pewnie nie masz jak sprawdzic... Ponoć im mocniejsza karta tym bardziej dławi się na x4...

???

 

Mam PCI-Ex x 16, więc nie wiem skąd Twój pomysł o x4?

 

8600GT?

Ja mam Palita 8600GT, oczywiście podkręcony.

Odnośnik do komentarza

Fizycznie jest x16, ale pracuje jako x4, jest elektrycznie ograniczone przez ten chipset na płycie. Przykro mi Dix, ale jestem tylko posłańcem złej wiadomości. Sklepy często piszą że ma x4 bo to ładniej wygląda, a później użytkownicy piszą w komentarzach, jak jest naprawdę (np. tutaj). Sprawdź w różnych programach, np. CPU-Z.

 

Jeszcze jeden dowód: masz VIA® PT880 Ultra Chipset - tabelka z właściwościami chipsetów VIA.

Odnośnik do komentarza
A ten to Ci dopiero flachowiec :kekeke: Primo: to co napisałem wyżej. Secundo: wszelakie napędy podczas startu, ropędzania talerzy potrafią zużyć znacznie więcej mocy niż podczas normalnej pracy. Zasilacz musi to wytrzymać.

Wychodzi na to, że jednak ten "fachowiec" coś wie. Zainstalowałem sobie bowiem 8600GT i wszystko działa bez zarzutu. Zasilacz ten sam - Fortron 350W.

Ależ ja nie napisałem, że ta karta Ci nie pójdzie. Chciałem tylko zaznaczyć, że to nie jest jakaś prawda objawiona, czy spisek wykryty. Zasilacze daje się z zapasem mocy, bo różna jest ich sprawność, a czasem muszą przez jakiś czas wytrzymać więcej. To że teraz wszystko Ci działa nie znaczy, że tak będzie zawsze. Sprawność zależy od wieku, warunków zewnętrznych (m.in. temperatura) i jeszcze paru innych czyników. O konkrety mnie nie pytaj - nie jestem elektrykiem.

Odnośnik do komentarza

Co do SLI to karty nie imuszą być obowiązkowo takie same widziałem SLI np z 2x8600GT gdzie jedno było od Palita a drugie bodajże MSI. Najważniejsze żeby były zbudowane na tym samym jądrze. Oczywiście najlepiej jest kupić i jest to wręcz zalecane 2 karty tej samej firmy o tym ze musi być to ten sam model raczej nie musze wspominać. Trzeba zwrócić uwagę czy dana karta ma złącze do podłączenia mostka SLI bo różnie z tym bywa nawet wśród kart z jednej serii. Producenci w celu zaoszczędzenia czasem pozbawiają kartę która niby powinna być zdolna do pracy w SLI tej funkcji.

Kolejna sprawa to płyta główna. Wiele płyt posiada niby dwa lub więcej gniazd PCI-E natomiast tylko jedno jest PCI-E 16x a na przykład drugie 8x, 4x. W takim wypadku tandem dwóch kart może zostać zwolniony, ale nie musi wszystko zależy od konkretnych modelów. Taki 8800GTX potrzebuje szybkiej komunikacji z resztą podzespołów więc będzie się dusił na PCIe 8x zaś 7300GT który jest zdecydowanie słabszy nie powinien odczuć dużej różnicy między 8x a 16x. Pytacie czy wydajnosc 2 kart w sli będzie większa niż jednej kosztującej tyle co te dwie razem. Z tym jest różnie. Czasem troszkę wolniej czasem troszkę szybciej. Różnice nie są duże. Najważniejsze w tym wszystkim są dwie rzeczy które przechylają szale na korzyść jednej karty. Wiele gier nie obsługuje trybu SLI i mimo ze będziemy mieli dwie karty gra będzie chodzić jak na jednej. Druga wada SLi to większe zużycie mocy procesora potrzebne do obsłużenia dwóch kart więc jeśli macie słabego procka to raczej SLi odpada. Kolejna sprawa to dużo większa prądożernosc duetu kart co w wielu przypadkach doprowadza do konieczności wyłożenia dodatkowych pieniędzy na zakup nowego zasilacza. IMO SLI jest nieopłacalne.

Odnośnik do komentarza

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...