Skocz do zawartości

[FM 2010] Royal Diamond


Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

Rozczarowany słabą skutecznością Iron pod patchem 10.3.0, metodą prób i błędów skonstruowałem zupełnie nową taktykę. W Królewskim Diamencie podobnie jak w Iron podstawową filozofią jest Kontrola. Ustawienie to 4-4-2 Diament.Filozofia gry jest nieco podobna jak w Iron - kontrola, wysoko ustawiona obrona, pułapki ofsajdowe, mocny pressing i wysoka kreatywność.

 

Charakterystyka formacji:

Stoperzy grają bez większej filozofii, byle wybić piłkę. Nie bawią się w jej przetrzymywanie.

 

Z bocznymi obrońcami sprawa wygląda trochę inaczej. Jeden z nich, ten o większym potencjale ofensywnym gra odważnie do przodu, drugi całkowicie poświęca się defensywie. Sami musicie zdecydować jak rozdzielić im zadania.

 

Defensywny pomocnik jest bardzo ważny. U mnie spełnia rolę Rygla, ale jeśli macie słabszych można im ustawić po prostu Defensywnego Pomocnika.

 

Boczni pomocnicy podobnie jak boczni obrońcy grają niesymetrycznie. Jeden szarpie rajdami, drugi skupia się na wspieraniu.

 

Ofensywny pomocnik to kluczowa postać w tej taktyce. Już tak jest że lubię grać playmakerem i taką też rolę powinien spełniać zawodnik w tej formacji.

 

Atak to jeden snajper i wspierający go cofnięty napastnik. Ich współpraca jest bardzo istotna dla gry ofensywnej.

 

Najważniejszą sprawą jest elastyczne podejście do taktyki. Musicie nieustannie kombinować i modyfikować ją. Ważne jest co mówią asystenci przed meczem. Jeśli przeciwnik nie radzi sobie z wąską grą, to zawężamy pole gry itd. Taktyka jest bardzo ofensywna, ale grając z bardzo silnym rywalem radzę zmienić proporcje: zmienić filozofię na Standardową, cofnąć linię obrony, zmniejszyć tempo i zawęzić formacje, ewentualnie wyłączyć grę na ofsajdy i ustawić kontrę. Tak samo z indywidualnymi poleceniami dla graczy - dostosowujemy je w zależności od ich umiejętności. Taktyka staje się skuteczniejsza jeśli dodamy parę poleceń z ławki. Zawsze stosuję agresywny odbiór i grę na obieg. Ze słabszym przeciwnikiem można dodać grę piłką i nękanie rywala.

 

Sukcesy to jak na razie:

Mistrzostwo Niemiec z 1. FC Kaiserslautern

Wicemistrzostwo Portugalii ze Sportingiem C.P.

 

Co prawda ten drugi sukces nie jest jakimś wielkim wyczynem, ale nawet w Lidze Mistrzów przeciwko trudniejszym rywalom drużyna grała bardzo dobrze.

 

Taktyka

 

Czekam na recenzje!

Odnośnik do komentarza
  • 3 tygodnie później...

hej dragonfly! kope lat :)

 

Po 9 latach odłożyłem na półkę cm01/02 i rozegrałem już 2 sezony w FM2010 :) No nie powiem, gra się trochę zmieniła od poprzedniej części, w którą grałem.

 

Kiedyś lubiłem bardzo dywagować o taktyce i teraz też złapała mnie na to ochota. Być może zagram parę meczy Twoją taktyką, żeby porównać ją chociażby do swojej. Gram teraz diamondem, ale scentralizowanym.

 

Zastanawia mnie brak symetrii u bocznych obrońców. Czy podział na ofensywnego i defensywnego powinien zależeć od predyspozycji naszych obrońców, czy od umiejętności skrzydłowych rywala? Bo jeśli rywal będzie miał swojego wymiatacza np. na lewym skrzydle, a w taktyce mój prawy obrońca będzie wychodził mocno do przodu, to raczej takie ustawienie nie będzie optymalnym wyjściem..

 

Żeby zacząć jakąś dyskusję, może napisz najpierw dlaczego uważasz, że lepszy DM powinien grać jako rygiel, a słabszy jako klasyczny DM? Do tej pory czytywałem, że najlepsi DM powinni właśnie odgrywać rolę defensywnego pomocnika. Sugerując się tym ustawiam zawsze Mascherano jako DM/Obrona. Gdy na jego pozycji musi grać Veloso, ustawiam go jako DM/wsparcie. Monster Masch dostaje oceny raczej przeciętne w stosunku do całej drużyny, może rzeczywiście lepiej by się sprawdził jako rygiel?

Odnośnik do komentarza

Kopę lat adike! :D

 

DM ma rolę w zależności od umiejętności i nie chodzi mi o to że Rygiel to lepszy a defensywny pomocnik to słabszy. Jeśli jest prawdziwym cyborgiem, to wtedy gra rygla. Zdarzają się jednak bardzo wyrafinowani defensywni pomocnicy (np. taki Veloso właśnie ;) ), wtedy grają klasycznego defensywnego. Przy czym zawsze jest ustawiany jako defensywa. Moi DM raczej też nie dostają specjalnie wysokich not, ale spełniają swoje zadanie.

 

Jeśli chodzi o bocznych obrońców to nie patrzę na rywala, tylko ustawiam im polecenia i role w zależności od predyspozycji. Na ogół (nie wiem czemu tak jest) bardziej ofensywni są lewi obrońcy i w Roli Wing Back Automatic sieją niezły zamęt po lewej stronie. Wtedy defensywny pomocnik ma pole do popisu w odbiorze i w zasadzie robi za czwartego obrońcę kiedy boczny zapędza się do przodu. Zadania są bardzo mocno zrównoważone.

Odnośnik do komentarza

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...