Skocz do zawartości

Liga NOS


Rekomendowane odpowiedzi

I po Derbach Lizbony :( Benfica wczoraj była zespołem o kilka klas lepszym od Sportingu i zasłużenie wygrała. Dwie bramki zdobył Cardozo, a Paragwajczyk spokojnie mógł jeszcze dwa/trzy razy pokonać Patricio, swoją szansę miał też Coentrao, a Sporting? Zagrał fatalnie, to chyba najgorszy mecz w tym sezonie Lwów, przez 90. minut jedna dobra i groźna akcja, po której sam na sam z Roberto miał Liedson. Ciężko wyróżnić kogoś pozytywnie, przyzwoicie Wukcewić, który wniósł sporo zamieszania z ławki, a reszta piłkarzy za takie spotkanie powinna dostać kary finansowe, bo to był po prostu dramat. Nie popisał się też Paulo Sergio, nie ogarniam tego człowieka :| W pierwszej jedenastce wyszli tacy mistrzowie jak Andre Santos czy Valdes, którzy zagrali na swoim poziomie - fatalnie, a na ławce znaleźli się lepsi od nich Zapater i Wukcewić, Salomao, który grał dobrze z Lille nie był nawet na ławce w tym meczu. W ostatnich derbowych meczach Benfica spisuje się znacznie lepiej od Sportingu i tym razem też tak było, szkoda, bo liczyłem na przełamanie, szczególnie po tym początku sezonu Orłów. 

Odnośnik do komentarza
  • 2 tygodnie później...

Nie mogę patrzeć na taki Sporting :| W niedzielę Lwy tylko zremisowały z Nacionalem i zajmują 8. pozycję w tabeli :picard: Fatalna gra w obronie, brakuje pomysłu i przede wszystkim skuteczności w ataku.

Tabela Ligi Sagres po 6. kolejkach.

 

Odbyło się również losowanie par w Pucharze Portugalii:

 

U. Leiria-U. Madeira

Pinhalonovense-Fafe

Benfica-Arouca

Ribeirão-Belenenses

F.C. Porto-Limianos

Estoril-Sporting

Rio Ave-Estrela Vendas Novas

Merelinense-Farense

Carregado-Fátima

Lagoa-Torreense

Nacional-Padroense

Bombarralense-Louletano

Tirsense-Sampedrense

P. Ferreira-São João Ver

Sp. Espinho-Pontassolense

1.º Dezembro-Sp. Braga

Sertanense-Olhanense

V. Guimarães-Malveira

Anadia-Feirense

Naval-Marítimo

Leixões-Mafra

Mondinense-Coimbrões

Portimonense-Cinfães

Juv. Évora-Santa Clara

Varzim-Gondomar

Operário-Moreirense

Gil Vicente-V. Setúbal

Cesarense-Académica

Santa Maria-Penalva Castelo

Mirandela-Beira Mar

Atlético-Macedo Cavaleiros

Tourizense-Aliados Lordelo

 

Operację będzie musiał przejść Pedro Mendes, który ostatnio na boisku pokazał się pod koniec lipca w rewanżowym meczu LE z Nordsjaelland. Portugalczyk do gry może wrócić dopiero w grudniu. Kontuzji doznał Nuno Andre Coelho, który prawdopodobnie nie zagra z Levskim Sofia. Jest szansa, że z Bułgarami zagrają Grimi i Valdes.

Odnośnik do komentarza

Paulo Bento powołał zawodników na mecze z Danią i Islandią:

 

Bramkarze - Eduardo, Beto e Rui Patrício;

 

Obrońcy - Sílvio, Rolando, Bruno Alves, João Pereira, Pepe, Ricardo Carvalho e Fábio Coentrão;

 

Pomocnicy - Tiago, Raul Meireles, Carlos Martins, João Moutinho, Paulo Machado e Miguel Veloso;

 

Napastnicy - Cristiano Ronaldo, Hugo Almeida, Nani, Danny, Hélder Postiga, Liedson e Varela.

 

Sporą niespodzianką jest dla mnie powołanie dla Postigi, ale Helder grał ostatnio dobrze i Bento to zauważył. Z Ligi Sagres najwięcej powołanych jest właśnie ze Sportingu, trzech kadrowiczów ma Porto, dwóch Benfica i jednego Braga. 

 

Zapomniałem o raporcie z występów portugalskich klubów w europejskich pucharach. W Lidze Mistrzów Braga i Benfica słabo się spisały. Sporting przegrał 0:3 z Szachtarem, a Orły 0:2 z Schalke. W Lidze Europejskiej było już znacznie lepiej. Smoki pokonały 1:0 CSKA Sofia, a Sporting rozgromił na Alvalade inny zespół z Sofii, Levskiego aż 5:0. Lwy są liderem swojej grupy i mają już trzy punkty przewagi nad drugim Levskim, dalsze pozycje zajmują piłkarze Lille i Gent, którzy zgromadzili jak na razie tylko po jednym punkcie. Mam nadzieję, że z Beira-Mar Sporting zagra też tak skutecznie.

Odnośnik do komentarza
  • 3 tygodnie później...

Wczoraj Sporting strasznie męczył się w Pucharze Portugalii z Estoril, ale ostatecznie Lwy zwyciężyły 2:1, a na listę strzelców wpisali się Postiga i Liedson.

 

Zapomniałem napisać tu o reprezentacji Portugalii, która znakomicie spisała się w spotkaniach z Danią i Islandią. To były dwa pierwsze mecze Paulo Bento z zespołem i najważniejsze jest to, że oba zwycięskie. Po słabiutkim starcie i zaledwie jednym puncie w dwóch kolejkach przyszedł czas na lepszą grę. Najpierw na Stadionie Smoka w Porto słabsza okazała się drużyna Danii, która poległa 1:3, a bramki zdobywali Ronaldo i Nani. Portugalia również Islandię pokonała 3:1, tym razem na listę strzelców wpisali się Meireles, Postiga i Ronaldo. Do kadry wrócił kapitan i najlepszy zawodnik, więc przyszedł czas na zwycięstwa.

Odnośnik do komentarza
  • 4 tygodnie później...

Ostatni weekend z Ligą Sagres był naprawdę bardzo ciekawy. W niedzielę mieliśmy klasyk między Porto, a Benficą. Smoki pokazały w tym meczu niesamowitą formę i rozgromiły Orły, aż 5:0. Porto jest w tym sezonie zdecydowanie najlepszym zespołem w lidze i po 10 kolejkach ma już 10 punktów przewagi nad drugim zespołem w tabeli. Benfica w tym meczu nie istniała, a gospodarze na Stadionie Smoka kontrolowali przebieg gry przez praktycznie pełne 90 minut. Bilans 9-1-0 i zaledwie 4 stracone bramki robią wrażenie i jeśli podopieczni Andre Villasa Boasa dalej będą tak grać to nikt nie zabierze im mistrzostwa. Wczoraj mieliśmy inne świetnie zapowiadające się spotkanie, Sporting podejmował Vitorię Guimaraes i zwycięzca tego meczu miał zostać nowym wiceliderem ligi. Spotkanie na Jose Alvalade zaczęło się znakomicie dla gospodarzy, którzy po dwóch kwadransach prowadzili już 2-0. Bramki zdobywali Postika i Wukcewić i fani Lwów nie wyobrażali sobie porażki w tym starciu. W 73 minucie Maniche zobaczył czerwoną kartkę i wtedy przyjezdni zaczęli odrabiać straty. Pięć minut później było już tylko 1-2, a na listę strzelców wpisał się Targinio. Ostatnie 10 minut to dominacja Guimaraes, która dała im trzy punkty. Ponownie bramkę strzelił Targinio, a już w końcówce wynik na 3-2 dla Vitorii ustalił Bruno Teles. Sporting pokazał w tym pojedynku jak można przegrać wygrany mecz :/. 

 

Aktualna tabela:

 

http://www.abola.pt/...=classificacoes

Odnośnik do komentarza
  • 2 tygodnie później...

Reprezentacja Portugalii zagrała dzisiaj niesamowicie w pojedynku z Hiszpanią i wygrała z aktualnymi mistrzami Świata w Lizbonie 4:0. To fantastyczny wynik, ale moim zdaniem jeszcze lepsza od wyniku była gra podopiecznych Paulo Bento. Bramki zdobywali Martins, Almeida oraz Postiga, a ten ostatni dwukrotnie pokonał Ikera Casillasa. Hiszpanie w tym pojedynku tak naprawdę nie istnieli i przez zdecydowaną większość czasu przewagę mieli gospodarze, którzy mieli sporo sytuacji bramkowych. Oprócz tych wykorzystanych trzeba warto napisać jeszcze m.in. o groźnym uderzeniu Naniego już z pierwszej minuty czy sytuacji Postigi, który miał przed sobą tylko bramkarza Realu Madryt, ale wtedy się pomylił. Sam na sam z golkiperem przyjezdnych miał też Nani, ale skrzydłowy Czerwonych Diabłów próbował przelobować Casillasa i nie wykorzystał znakomitej okazji. Gospodarze zdobyli jeszcze jedną bramkę i było to trafienie przy stanie 0:0, ale sędzie jej nie uznał, a jak pokazały powtórki był to jego wyraźny błąd, który i tak nie przeszkodził wygrać Portugalczykom. Z Queirozem ta drużyna grała fatalnie, ale gdy wrócił Cristiano Ronaldo i przyszedł nowy trener to poprawiły się nie tylko wyniki, ale również gra. Jeśli Portugalia dalej będzie grać tak dobrze jak we wczorajszym meczu to jestem spokojny o awans tego zespołu na Euro 2012, mimo ciężkiej grupy i mocno średniego początku eliminacji.

Odnośnik do komentarza
  • 2 tygodnie później...

Ostatni ligowy klasyk w Portugalii za nami. Na Alvalade Sporting zremisował 1:1 z Porto, a spotkanie było mocno średnie, ja liczyłem na lepsze piłkarskie widowisko. Lwy prowadziły 1:0 po trafieniu Jaime Valdesa, ale w drugiej połowie wyrównał Falcao. Snajper Smoków miał w tym meczu trzy świetne szanse na pokonanie Patricio, ale wykorzystał tylko jedną. Moim zdaniem bohaterem był stoper gości, Maicon. Brazylijczyk najpierw skiksował przy bramce dla Sportingu, a na 20 minut przed końcem stracił w głupi sposób piłkę w środkowej strefie boiska i następnie faulował Liedsona. Za te zagranie sędzia pokazał mu czerwony kartonik. To był pierwszy mecz Joao Moutinho na Jose Alvalade w barwach Porto, a kibice wygwizdywali go gdy tylko miał piłkę. Szkoda, że Sporting nie wygrał, bo w końcówce gospodarze mieli wyraźną przewagę, ale brakowało jakiejś stuprocentowej sytuacji.

 

W meczach między wielką trójką najlepiej radzi sobie Porto, które jesienią zdobyło w tych starciach cztery punkty, trzy ma Benfica, a Sporting tylko jeden.

Odnośnik do komentarza
  • 3 tygodnie później...
  • 4 tygodnie później...

Jesteśmy już po 15 kolejce w Lidze Sagres. W hicie tej serii spotkań Sporting Lizbona pokonał na własnym obiekcie inny Sporting, ten z Bragi 2:1. Bramki dla Lwów w pierwszym kwadransie gry zdobyli Salomao oraz  Valdes. W 17 minucie kontaktowego gola strzelił Paulo Cesar, ale kibice w Lizbonie nie zobaczyli w tym spotkaniu już więcej bramek. Polecam obejrzeć skrót tego spotkania i przede wszystkim piękne trafienie Diogo na 1:0. Salomao jest jedną z rewelacji tego sezonu, a zarząd Sportingu postanowił podpisać z nim nowy kontrakt, teraz ten skrzydłowy będzie zarabiał 600-700 tysięcy euro za sezon, a jego klauzula odejścia wynosi 30 milionów euro. 

 

Kibice ligi portugalskiej wybrali najlepszą jedenastkę w 2010 roku: Eduardo - Joao Pereira, David Luiz, Rolando, Fábio Coentrão - Hulk, João Moutinho, Aimar, Di María - Falcao e Cardozo

 

http://abola.pt/nacional/liga.aspx?id=942&op=classificacoes - ligowa tabela po 15 kolejkach. 

Odnośnik do komentarza

Sporting Lizbona będzie musiał sobie radzić przez miesiąc bez Yannicka Djalo. Portugalczyk doznał kontuzji w pierwszym meczu 2011 roku, w którym Sporting pokonał w BWiN Cup Naval. Przez ten uraz więcej szans do gry dostanie Salomao, a Yannick zostanie w Lizbonie prawdopodobnie do końca sezonu, ostatnio sporo pisało się o jego odejściu z Jose Alvalade. Łączony z Lwami jest aktualnie występujący w Rio Ave Bruno Gama. Sporting nie ma pieniędzy na zimowe wzmocnienia i dyrektor sportowy klubu będzie starał się wymienić tego skrzydłowego na jednego z graczy Sportingu.

 

Angielska prasa pisze o tym, że londyńska Chelsea złożyła Benfice ofertę za Davida Luiza. Niebiescy są w stanie zapłacić za Brazylijczyka 20 milionów euro. Inny wielki klub jest zainteresowany Fabio Coentrao, którego do siebie sprowadzić chce Jose Mourinho. Ten gorszy ;) klub ze stolicy Portugalii jest zainteresowany kupnem Taye Taiwo z Marsylii, ale ten transfer wypali prawdopodobnie dopiero po odejściu Coentrao.

 

Najbliższy rywal Lecha w Lidze Europejskiej pozbył się jednego ze swoich wyróżniających piłkarzy, Mathues za milion euro zasilił Dnipro. Luis Aguiar i Elton (pozdro Legia :keke:) wrócili z wypożyczenia do odpowiednio Dynamo Moskwa i Vasco. Na Axa przyszło jak na razie dwóch zawodników - Marcos Ramos z Lens i Vinicius z Olhanense. Na testach w Sportingu jest utalentowany gracz Boavisty, William o którym bardzo pozytywnie piszą portugalskie media. Anderlecht jest zainteresowany sprowadzeniem Moisesa, lidera formacji obronnej Bragi.

 

Do Ricardo Quaresmy dołączył inny znakomity portugalski skrzydłowy, w Besiktasie będzie grał również Simao.

Odnośnik do komentarza
  • 1 miesiąc później...

Zacznę od gratulacji dla fanów Benfiki, bo na to zasłużyli, ich ulubieńcy byli o wiele lepsi i kontrolowali mecz nawet w 10.

 

Teraz przejdę do Sportingu, w którym sytuacja jest po prostu dramatyczna, nie mogę uwierzyć jak szybko ten klub stoczył się, a jeśli nagle nie zdarzy się coś pozytywnego to Porto i Benfica odskoczą jeszcze wyraźniej, już teraz są o wiele lepsze od pozostałych drużyn ligi. W Portugalii nie ma już wielkie trójki, jest wielka dwójka, niestety. Mam nadzieję, że po wyborach zacznie dziać się coś dobrego, odejdą przede wszystkim stare pierniki takie jak Maniche czy Polga oraz transferowe nieporozumienia czyli Torsiglieri, a klub postawi na to co ma najlepsze, swoich młodych zawodników. Już teraz nie ma wyników, więc co szkodzi im przebudować ten klub? I tak pewnie przyjdzie nowy trener, więc niech będzie to ktoś młody, najlepiej mocno związany z Lwami i dostanie czas, bo to jest Sportingowi teraz potrzebne, odmłodzenie, wymiana kadry, która jest obecnie po prostu fatalna. Mam nadzieję, że hmm teraz nawet dziwnie brzmi lepszy, więc niech będzie bardziej lubiany przeze mnie klub w Lizbonie postawi ponownie na wychowanków, graczy młodych, a transfery będą przeprowadzane bardziej rozważnie. Ten sezon i tak prawdopodobnie stracony, nawet jeśli Lwy przejdą Rangersów w LE to daleko tam nie zajdą, w lidze to ciężko będzie o trzecią pozycję, więc może lepiej pomyśleć o przyszłości, sprawdzać tak naprawdę wszystkich zawodników i po sezonie zostawić tylko tych, którym się chce, a nie bezproduktywnego i zarabiającego olbrzymie pieniądze Maniche'a.

 

Jak dobrze, że dla poprawy humoru mogę obejrzeć sobie zawsze ten filmik - http://www.youtube.com/watch?v=5aaHI3jDoUY

  

Odnośnik do komentarza
  • 3 tygodnie później...

Tak czytam ostatnio o Sportingu i zbliżających się wyborach na prezydenta klubu i bardzo chcę, żeby został nim Bruno de Carvalho, jeśli on zwycięży to automatycznie nowym szkoleniowcem Lwów zostanie Marco Van Basten. To moim zdaniem dobra wiadomość, wielcy piłkarze nie zawsze są tak dobrymi trenerami, ale w ostatnich latach Lwami dowodzili Portugalczycy, może czas to zmienić? Holender i jego doświadczenie z lat, gdy jeszcze grał w piłkę mogłoby okazać się czymś bezcennym, w dodatku obserwując grę Sportingu można dojść szybko do wniosku, że piłkarzom po prostu nie chce się grać, liczę na to że Marco ich zmotywuje do ciężkiej pracy. Do tego za Carvalho ma stać potężny sponsor z Rosji, który na same transfery ma rzucić 50 milionów euro. Nowy, w miarę ogarnięty trener i prezes + pieniądze to całkiem dobry początek odbudowy klubu, bo tak trzeba to wszystko nazwać, Sporting w ostatnich sezonach grał fatalnie, a Benfica i Porto odskoczyły dosyć daleko, ale wierzę w to że będzie dobrze, że Sporting w ciągu kilku lat zostanie ponownie mistrzem Portugalii, tylko niech te wybory się już odbędą i wyborcze obietnicy Carvalho zostaną spełnione.

Odnośnik do komentarza

Przecież van Bastena nie powinno się już rozpatrywać jako "wielkiego piłkarza, ale nie wiadomo jakiego trenera". Prowadził zarówno kadrę Holandii, jak i Ajax. Oba bez wielkich sukcesów. Choć Oranje pod jego wodza prezentowali bardzo ładny futbol, szczególnie na Euro 2008. W klubie już jednak nie było tak różowo oidp.

Odnośnik do komentarza

No wiem, że prowadził reprezentację oraz Ajax, ale z takich w miarę realnych kandydatur jest chyba najciekawszą opcją, z tych lepszych krajowych trenerów w miarę możliwą do zrealizowania opcją jest Domingos Paciencia z Bragi, bez pracy jest też Queiroz, ale po tym co odwalał on choćby w reprezentacji nie wierzę w to, że nowy zarząd będzie na tyle głupi i postawi na Carlosa. Pojawiają się też nazwiska innych trenerów, ale w Beniteza czy Riijkaarda nie wierzę, tego pierwszeg zresztą nie chcę w Sportingu.

Odnośnik do komentarza

Już jutro wieczorem poznamy nowego prezesa Sportingu. Tu można przeczytać trochę o wszystkich kandydatach, a na najczęściej odwiedzanej przeze mnie stronie o Sportingu można zapoznać się z wynikami sondażu wyborczego. Moim faworytem ze względu na pieniądze od przyjaciół z Rosji jest Bruno Carvahal, na stanowisku szkoleniowca najchętniej widziałbym jednak Riijkaarda, ale jest to moim zdaniem trochę nierealna opcja, a wierzę w to że Van Basten się sprawdzi, a Sporting w rok/dwa doścignie Porto oraz lokalnego rywala, Benfikę, które dosyć mocno odskoczyły. Z listy zawodników, które wymienia się przy ewentualnych transferach do Lwów na Alvalade chętnie ujrzałbym Garaya, Santona, Pedro Leona oraz Taiwo. Liczę również na kilka transferów zawodników wyróżniajacych się w tegorocznym sezonie Ligi Sagres (m.in.: Joao Ribeiro - ofensynwy pomocnik Vitorii Guimaraes, Felipe Lopes - środkowy obrońca Nacionalu, Hugo Viana - jego przedstawiać raczej nie trzeba), David Simao - wypożyczony z Benfiki do Pacos, z tego co wiem to nie jest rodziną Simao Sabrosy ,ale to dosyć utalentowany pomocnik, grał w każdej z młodzieżowych portugalskich reprezentacji, Benfica nie puści go jednak raczej do Sportingu, Silvio - utalentowany obrońca Bragi, zadebiutował już w reprezentacji Portugalii, Pizzi - wypożyczony do Pacos gracz Bragi, utalentowany skrzydłowy) oraz danie szansy młodym wychowankom/zawodnikom wypożyczonym do innych klubów (Adrien, Nuno Reis, Cedric Soares, Joao Goncalves, zmiennikiem Patricio może być Golas), można też poszukać Portugalczyków grajcych w innych krajach (Machado, Vieirincha, Duda), a z wielkich portugalskich gwiazd mimo tego epizodu w Porto marzę o Quaresmie, ciekawe tylko czy Ricardo chciałby wracać do Sportingu. Ze Sportingiem sporo zawodników musi się też pożegnać, bo część graczy jest dosyć wiekowa, sporo zarabia, większość czasu spędza w gabinetach lekarskich lub/i gra po prostu słabo (Hildebrand, Polga, Grimi, Torsiglieri, Maniche, Izmailov, Vukcevic, Caneira). Niestety pewnie odejdzie też Djalo, któremu chyba po prostu nie chce się już grać w Sportingu i chciałby odejść do lepszego zespołu, w którym będzie mógł się rozwinąć.

Odnośnik do komentarza

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...