Skocz do zawartości

Kanibalizm


Vami

Rekomendowane odpowiedzi

Dawałem wczoraj w Maryni link, skopiuję tutaj, bo może wywiązać się ciekawa dyskusja:

 

Historia z tej ziemi. Rosyjskiej ziemi.

 

Wiemy, że Rosjanie są inni. Naród toczy choroba alkoholowa, populacja wymiera a władza ma się tak dobrze jak nigdy.

 

Ale w tym kraju potrafi być dużo gorzej. Pokazuje to proces dwóch 20-latków w Petersburgu, który opisuje "Daily Mail". Panowie, członkowie subkultury gotów, bawili się z dwoma dziewczynami pewnego styczniowego wieczoru 2009. Na imprezie obficie lał się alkohol, więc jedna z dziewczyn poszła spać.

 

Przebudziła się jednak, gdy usłyszała szamotaninę w łazience

. Poszła to sprawdzić, ale jeden z mężczyzn odwiódł ją od tego.

 

W tym czasie jego kolega topił 16-letnią Karinę w wannie.

 

Następnego dnia obaj podali swojej żywej koleżance potrawkę z mięsem i ziemniakami, którą ta (nieświadomie) zjadła z apetytem. To mogła być scena z "Hannibala" z Anthony Hopkinsem, ale to działo się naprawdę. Cała trójka zjadła posiłek z utopionej poprzedniego wieczora dziewczyny.

 

Proces na tydzień przerwano, po tym jak sędzia zobaczył zdjęcia szczątków zabitej i zjedzonej dziewczyny. Sprawcy mówią tylko, ze "byli pijani i chcieli się najeść".

 

Banalność zła przeraża jak zawsze.

 

Nie chodzi mi jednak o rozpatrywanie tego konkretnego przypadku. Nurtuje mnie pytanie, czy zastanawialiście się kiedyś, jak smakuje człowiek? Moja znajoma pisała pracę magisterską o kanibalizmie i jej źródła podawały, iż mięso człowieka ma smak podobny do koniny. Z innych źródeł słyszałem, że jak kurczak... No i w końcu ostatnie pytanie - czy kusiłoby was spróbować odpowiednio przyrządzonego człowieka? Bo że każdy by obudził w sobie kanibala w warunkach ekstremalnych to jestem pewien. Ale załóżmy, że w jakimś kraju hoduje się ludzi jak świnie - na mięso. Jedziecie tam na wakacje i serwują wam lokalny przysmak. Jestem ciekaw waszego zdania :)

Odnośnik do komentarza

Ciezko mi wyobrazic sobie hodowanie na uboj przedstawicieli wlasnego gatunku i pozniejsze ich jedzenie... ale doskonale zdaje sobie sprawe, ze to tylko uwarunkowanie kulturowe.

 

Gdybym od urodzenia jadl ludzi, zyl w miejscu gdzie czesc z nich sie wiezi i zabija zeby ich zjesc to pewnie nie mialbym z tym wiekszego problemu. Tak jak nie mam problemu ze zjedzeniem miesa ze swiniaka choc mam swiadomosc, ze ono zyje tylko po to zebym mogl je skonsumowac - tak mnie wychowano, taka jest dla mnie norma.

 

Tak wiec jesli mam patrzec na czlowieka tylko jak na mieso to nie mam zadnych innych oporow oprocz oporu czysto psychicznego - wywolanych wlasnie wychowaniem - przed tym zeby je zjesc, bo czymze sie to mieso rozni od miesa zwierzecia? Niczym.

Odnośnik do komentarza

Jak wspomniał pełnaklatka największą (właściwie jedyną) barierą jest ta psychiczna. Pomijam naszą kulturę, ale nawet wśród zwierząt zjadanie przedstawicieli własnego gatunku jest rzadkością, zwłaszcza u bardziej rozwiniętych (na szybko kojarze tylko niektóre pająki i ekstremalne przypadki). Nieświadomie pewnie nikt nie poznałby, ze właśnie zjada człowieka, a osobiście zupełnie mnie nie obchodzi jak smakuje człowiek, bo jest dla mnie kompletnym absurdem rozpatrywanie takich spraw. A już założenie hodowli ludzi na mięso jest dla mnie chore, jeśli gdzieś byłoby coś takiego to moim zdaniem człowiek upodlił by się do granic możliwości.

Odnośnik do komentarza

@pelnaklatka

Gdybym od urodzenia gwałcił zwierzęta, zyl w miejscu gdzie czesc z nich sie wiezi zeby je zgwałcić to pewnie nie mialbym z tym wiekszego problemu. Tak jak nie mam problemu z seksem z kobietą choc mam swiadomosc...

 

Bezsensowne gdybanie - seks ze zwierzęciem jak i kanibalizm są nienaturalne.

 

Swoją drogą dość chora dyskusja - jak kogoś nurtuje smak ludzkiego mięsa, to pozdrawiam jego najbliższe otoczenie.

Odnośnik do komentarza

właśnie, że nie

 

zbyt duża liczba drapieżców jest szkodliwa, dlatego m. in. u lwów czy krokodyli zdarza się, że ojciec zabija i pożera własne młode, taka spóźniona aborcja

 

a, jest jeszcze bardzo ciekawy (i dosyć znany) przypadek modliszek :>

Odnośnik do komentarza

Dla mnie jest to nie tyle nienaturalne, co nie godne istoty "wyższej" za jaką postrzegany jest człowiek. Jednak inteligencja różni nas od zwierząt i nie cierpimy na konieczność działania instynktem, więc kanibalizm powinno traktować jako coś absurdalnego, niegodnego człowieka, chorobe, a rozważania zaproponowane w pierwszym poście za chore. Po za tym Kinas Twoje przykłady dowodzą, że zwierzęta dokonują zjadania przedstawicieli własnego gatunku w jakims celu (zmniejszenie liczebności itd.), a nie dla przyjemności, a właśnie z tą opcją mamy do czynienia u ludzi. My nie musimy się zabijać by przeżyć (pomijam ekstremalne sytuacje), a jeśli ktoś to robi to dla własnej rozkoszy, co jest chore.

Odnośnik do komentarza
zbyt duża liczba drapieżców jest szkodliwa, dlatego m. in. u lwów czy krokodyli zdarza się, że ojciec zabija i pożera własne młode, taka spóźniona aborcja

 

No ale sam piszesz, że nie robią tego z pobudek żywieniowych, bo gdyby tak było, to raczej miałoby to kiepski wpływ na dalsze losy gatunku. A tak, zbyt dużo drapieżników (nie wiem, ile w tym prawdy, nie jestem biologiem :)), więc zjadają młode - tak jak u ludzi przeludnienie często może być zarzewiem konfliktu zbrojnego :).

 

a, jest jeszcze bardzo ciekawy (i dosyć znany) przypadek modliszek :>

 

Tak, i wspomniane tutaj pająki. Tyle że to istoty prymitywne i tam ten proceder ma biologiczne uzasadnienie. Samiec po kopulacji jest kompletnie zbędny, a zawsze to jakieś żarcie ekstra :).

 

No i za wikipedią: "Modliszki są drapieżne, czasem występuje kanibalizm. Nie jest jednak prawdą popularny mit, zgodnie z którym każda kopulacja kończy się zjedzeniem samca przez samicę. Takie zdarzenie zachodzi tylko w 5 do 30% przypadków (liczby różnią się w zależności od badań). Aby do tego doszło, musi zajść kilka czynników jednocześnie: w otoczeniu musi być mało pożywienia, samiec musi podchodzić do samicy od przodu, a nie od tyłu, a sezon godowy musi się już kończyć."

Odnośnik do komentarza

bynajmniej ludzie nie jedli innych ludzi dla przyjemności

 

w wielu kulturach zdarzały się rytualne konsumpcje serca rywala

na wyspach Oceanii jeszcze z ~50 lat temu kanibalizm był dość powszechny, bo na malutkich, przeludnionych wysepkach to człowiek był właśnie najpowszechniejszym źródłem mięsa

 

a, gwoli ścisłości, sam nie dopuszczam kanibalizmu ze względów światopoglądowych, ale totalnie nie zgadzam się z tym, że kanibalizm jest nienaturalny

zresztą z tym rozwojem też się nie zgadzam, bo ważniejsze jest jako takie przetrwanie, przecież pingwiny nie dążą do podbicia argentyńskiej pampy, co nie? ;)

Odnośnik do komentarza

w wielu kulturach zdarzały się rytualne konsumpcje serca rywala

 

RYTUALNE. Czyli kultura.

 

Nie natura.

 

na wyspach Oceanii jeszcze z ~50 lat temu kanibalizm był dość powszechny, bo na malutkich, przeludnionych wysepkach to człowiek był właśnie najpowszechniejszym źródłem mięsa

 

Wszystko zależy od warunków. A jeśli warunki są ekstremalne, to i ekstremalne zachowania mogą zostać uznane za "naturalne". Ale ja mówię ogólnie bardziej, a nie o małych wysepkach.

 

Skoro zarówno ludzie, jak i zwierzęta zdecydowanie bardziej wolą zjeść przedstawiciela innego gatunku (w większości przypadków, nie mówię tam o modliszkach, pająkach, gekonach czy pierwotniakach), to dowodzi tego że kanibalizm jest nienaturalny :)

Odnośnik do komentarza
Większość ludzi nie jest Sutkami, bycie Sutkiem jest nienaturalne.

 

:roll:

 

w zdecydowanej większości organizmu mają jedną parę oczu, czy oczy pająka są nienaturalne?

 

Wśród pająków na pewno są naturalne. Ale napisałem chyba wyraźnie, że kanibalizm jest nienaturalny dla WIĘKSZOŚCI gatunków? Ogólnie nie mogę tego stwierdzić, tak jak zresztą niczego nie mogę, bo jak pisałem, wszystko zależy od wszystkiego. Ale wśród ludzi na pewno naturalny nie jest :)

Odnośnik do komentarza
nie, nie napisałeś tak, implikacja nie jest odwrotna

 

Skoro zarówno ludzie, jak i zwierzęta zdecydowanie bardziej wolą zjeść przedstawiciela innego gatunku (w większości przypadków(...)

 

 

a jak już się zdarza to nie wynik natury tylko ufoludków?

 

Chcesz mi powiedzieć, że wszystko, co kiedykolwiek miało miejsce w naturze, jest naturalne? Ciekawa teza, istotnie z taką definicją "naturalności" stoję na przegranej pozycji. No cóż, wszystko jest względne :)

Odnośnik do komentarza

napisałeś dokładnie tak:

Skoro zarówno ludzie, jak i zwierzęta zdecydowanie bardziej wolą zjeść przedstawiciela innego gatunku (w większości przypadków, nie mówię tam o modliszkach, pająkach, gekonach czy pierwotniakach), to dowodzi tego że kanibalizm jest nienaturalny
by później zmienić front na:
kanibalizm jest nienaturalny dla WIĘKSZOŚCI gatunków?

-----

Chcesz mi powiedzieć, że wszystko, co kiedykolwiek miało miejsce w naturze, jest naturalne? Ciekawa teza, istotnie z taką definicją "naturalności" stoję na przegranej pozycji. No cóż, wszystko jest względne
nie

naturalne jest wszystko to, co jest wynikiem przystosowania organizmu do panujących warunków

Odnośnik do komentarza

Myślałem, że to jasne, że mam na myśli tę większość przypadków, które wspomniałem parę słów wcześniej w tym zdaniu. Jeśli chcesz mówić ogółem o CAŁEJ naturze, to naturalne jest niemal wszystko, bo jakiś tam gatunek robi tak i tak.

 

naturalne jest wszystko to, co jest wynikiem przystosowania organizmu do panujących warunków

 

No i ok. Czyli kanibalizm wśród ludzi jest nienaturalny :)

Odnośnik do komentarza

no to inaczej:

 

zmieniają się warunki: jakiś wirus zabija niemal wszystkie krowy, świnie, duże ptaki itd, ludzie (bo są zdecydowanie bardziej różnorodni genotypowo) jakoś przetrwali, żeby przetrwać muszą polować m. in. również na siebie nawzajem. czy w tym wypadku ludzie zachowają się naturalnie (w swoim gatunku) czy może nagle zmienią gatunek i będę kaniboludźmi gdzie kanibalizm jest naturalny?

 

lub jeszcze inaczej:

 

zdecydowana większość ludzi nosi obuwie, czy chodzenie na bosaka jest nienaturalne?

Odnośnik do komentarza

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...