Skocz do zawartości

Linux


xemi

Rekomendowane odpowiedzi

  • 2 tygodnie później...

Jako że Xubuntu ostatnio mnie zawodzi (na 14.04 LTS np chrome pożera całe zasoby systemu i wiesza, po zainstalowaniu 15.10 nie jestem w stanie sprawdzić, bo ma problemy z wifi), mam chęć spróbować czegoś nowego.

 

Mint? Jakieś kluczowe hasła może ktoś mi podać? Cinnamon wizualnie nawet mi się podoba patrząc po screenach :-k

Odnośnik do komentarza

Jako że Xubuntu ostatnio mnie zawodzi (na 14.04 LTS np chrome pożera całe zasoby systemu i wiesza, po zainstalowaniu 15.10 nie jestem w stanie sprawdzić, bo ma problemy z wifi), mam chęć spróbować czegoś nowego.

 

Mint? Jakieś kluczowe hasła może ktoś mi podać? Cinnamon wizualnie nawet mi się podoba patrząc po screenach :-k

polecam Fedorę 22 ;)

Odnośnik do komentarza
  • 2 tygodnie później...

Rzecz jest taka:

 

Zainstalowałem Minta 17.3. Działał całkiem nieźle, ale problem z Chrome jest taki sam, w pewnym momencie, przy kilkunastu otwartych kartach (mam 4GB RAM) następuje memory oveflow i ciężko się nawet do terminala prez ctlr+alt+f2 czasem dostać - czyli reasumując ten sam problem co na *buntu. Co logiczne, skoro Mint bazuje na nim.

 

Wziąłem więc na tapetę Fedorę 23. I tu pojawia się problem - nie mam możliwości podpięcia kabla ethernet, a jedyny adapter wifi jaki mam to TP-LINK TL-WN725N, który nie jest wykrywany przy domyślnej instalacji. Próba instalacji ze źródeł przez make daje "No such file or directory" co po lurku w google daje, że brakuje mi kernel sources. A więc zostaje mi mozolna instalacja offline (znaleźć odpowiednią paczkę, nagrać na pendrive'a, uruchomić Fedorę i skompilować). I niby mogę to zrobić, ale chyba dobrze podejrzewam, że przy kolejnym update wersji jądra będzie ta sama zabawa...

Odnośnik do komentarza

ale chyba dobrze podejrzewam, że przy kolejnym update wersji jądra będzie ta sama zabawa...

przy ubuntu jak musiałem ręcznie dogrywać sterowniki do wifi i kompilować to potem przy podmianie jądra już to zostawało. z Fedorą nigdy tak długo nie wytrzymałem :)

 

czym tak zapychasz tego chrome ze 4gb ramu zaczyna być nie wystarczające ?

Odnośnik do komentarza

przy ubuntu jak musiałem ręcznie dogrywać sterowniki do wifi i kompilować to potem przy podmianie jądra już to zostawało. z Fedorą nigdy tak długo nie wytrzymałem

 

 

 

Do pewnego czasu miałem też tak na Ubuntu z tym adapterem, ale od pewnego czasu sterowniki dołączane są do kolejnych wersji - może też i tak w twoim przypadku było, bo dopóki tego nie zrobili, musiałem je ręcznie instalować po każdym update jądra...

 

 

czym tak zapychasz tego chrome ze 4gb ramu zaczyna być nie wystarczające ?

 

 

 

O to chodzi, że... niczym szczególnym, ot np wczoraj to był gmail, CMF, jedno okienko YT i kilka z allegro. Co więcej, na tym samym komputerze na Win7 problem w ogóle nie występuje (teraz mam ponad 15 kart otwartych i jest ok), więc nie jest tak, że to maszyna niedomaga.

 

Mam wrażenie graniczące z pewnością, że problem zaczął się (albo się zbiegł) wraz z przejściem na 64-bitową wersję systemu, i chyba nie jestem w tym osamotniony :/ (i chyba znalazłem tam kilka podpowiedzi :-k)

Odnośnik do komentarza
  • 3 tygodnie później...

Czy są jakieś programy na Ubuntu, którymi mógłbym naprawić/sformatować kartę microSD? Mam (chyba) uszkodzoną kartę w telefonie, chciałem ją spróbować naprawić w laptopie, który ma czytnik. Problem jest taki, że jak ją wkładam, to komputer normalnie ją wykrywa, ale np. GParted już nie.

Choć domyślam się, że pewnie można coś wpisać w terminalu, ale ja jestem zielony. ;)

Odnośnik do komentarza

Tam jest -l od

 

Pojawi ci się trochę informacji, montowane dyski itp. Musisz znaleźć swoją kartę (najprościej: wykonaj polecenie przed włożeniem karty i po i zobaczyć co przybyło). Chyba karty sd są montowane jako /dev/mm[x]

 

A, jak ci wyskoczy

 /dev/[karta sd] is mounted 
Cannot continue, aborting

, to musisz zrobić

 umount /dev/[karta sd]
Odnośnik do komentarza

/dev/mmcblk0p1 on /media/piotr/9016-4EF8 type vfat (rw,nosuid,nodev,relatime,uid=1000,gid=1000,fmask=0022,dmask=0022,codepage=437,iocharset=iso8859-1,shortname=mixed,showexec,utf8,flush,errors=remount-ro,uhelper=udisks2)
piotr@piotr-A6T:~$ fsck /dev/mmcblk0pl
fsck from util-linux 2.26.2
e2fsck 1.42.12 (29-Aug-2014)
fsck.ext2: No such file or directory podczas próby otworzenia /dev/mmcblk0pl
Zapewne nie istniejące urządzenie?
piotr@piotr-A6T:~$ unmount /dev/mmcblk0pl
No command 'unmount' found, did you mean:
 Command 'umount' from package 'mount' (main)
unmount: command not found
piotr@piotr-A6T:~$ umount /dev/mmcblk0pl
umount: /dev/mmcblk0pl: No such file or directory
Domyślam się, że /dev/mmcblk0pl to moja karta. Coś robię źle?

 

EDIT: Źle wpisywałem nazwę, znalazłem ją przez

sudo fdisk -l
. Jednak fsck wywala taki komunikat:
piotr@piotr-A6T:~$ sudo fsck /dev/mmcblk0
fsck from util-linux 2.26.2
e2fsck 1.42.12 (29-Aug-2014)
ext2fs_open2: Błędna liczba magiczna w superbloku
fsck.ext2: Superblok błędny, próba użycia zapasowych bloków...
fsck.ext2: Błędna liczba magiczna w superbloku podczas próby otworzenia /dev/mmcblk0

superblok nie mógł być odczytany lub nie opisuje prawidłowego systemu
plików ext2/ext3/ext4. Jeżeli urządzenie jest prawidłowe i naprawdę zawiera
system plików ext2/ext3/ext4 (nie jest swapem, ufs-em ani niczym innym),
to superblok jest uszkodzony - można próbować uruchomić e2fsck z innym
superblokiem:
    e2fsck -b 8193 <urządzenie>
 lub
    e2fsck -b 32768 <urządzenie>

Jak wpisuje te proponowane komendy to dostaje taki komunikat:

piotr@piotr-A6T:~$ e2fsck -b 32768 /dev/mmcblk0
e2fsck 1.42.12 (29-Aug-2014)
e2fsck: Permission denied podczas próby otworzenia /dev/mmcblk0
Trzeba mieć dostęp r/w do systemu plików lub być rootem
Odnośnik do komentarza
  • 4 tygodnie później...

Wczoraj pojawiło się Ubuntu 16.04 LTS czyli, z długoterminowym wsparciem (5 lat). Premierę miały też wszystkie oficjalne odmiany: KDE, GNOME, MATE, XFCE, LXDE.

W głównym wydaniu większych zmian nie ma, ani Unity 8 nie gotowe, ani Mir. Z ciekawszych rzeczy to zmiana mułowatego Centrum Oprogramowania Ubuntu na Aplikacje Gnome i wprowadzenie paczek Snap.

 

Ja z aktualizacją się nie śpieszę bo 14.04 po prostu działa i nie sprawia problemów a wyrosłem już pędu za nowościami.

Teraz czekamy na wszystkie Ubuntupochodne czyli Mint, elementary itp.

Odnośnik do komentarza

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...