Skocz do zawartości

Linux


xemi

Rekomendowane odpowiedzi

Zainstalowałeś go na laptopie? Bo coś mi się kojarzy ta muzyczna z lapkami. Ja musiałem instalować swoją tak:

http://lddubeau.com/avaktavyam/linux-on-a-compal-ifl90/ => 6. Install sound support.

 

 

Edyta mówi, że jakieś wredne ograniczenia nie pozwalają wkleić treści instalcji...

Mógłbyś mi podrzucić to na PW??

Będę wdzięczny

 

masz to na tej stronce, zaczyna się od "6. Install sound support." na pw nie mogę wysłać, by skrypt forum to blokuje/wiesza się.
Odnośnik do komentarza
I jak przegldac zdarzenia? (tak ja w MSWin -> Narzedzia Administracyjne -> Podglad zdarzeń)

wszystko siedzi w logach - glownie w /var/logs/messages ale w /var/logs jest tego duzo wiecej.

 

przegladanie reczne :]

 

mozesz sobie tez wyrzucac te logi na bierzaco na jakas konsole na przyklad albo poszukac jakiegos narzadzia do ich analizy - nie wiem czy akurat OpenSUSE ma cos takiego out-of-the-box.

Odnośnik do komentarza
  • 2 miesiące później...
  • 3 tygodnie później...

Zadanie 2.5 Elokwentne montowanie

Do zamontowania dyskietki w stacji hosta służy polecenie mount z odpowiednimi opcjami (patrz ``man mount''). Na komputerze stud.ics.p.lodz.pl, aby zamontować dyskietkę można napisać ``mount /mnt/a''. Dyskietka montuje się w katalogu ``/mnt/a'' (patrz ``http://stud.ics.p.lodz.pl/intro'').
Polecenie: Napisać skrypt, ktćry montuje dyskietkę, a następnie wyświetla wszystkie znajdujące się na niej katalogi. Do wyszukania katalogów na dyskietce można użyć komendy ``find'' (patrz ``man find'').
Uwaga: Skrypt powinien mieć nadane uprawnienie do wykonania dla wszystkich podmiotów (patrz ``man chmod'').
Uwaga: Aby zminimalizować liczbę konfliktów między osobami jednocześnie wykonującymi to zadanie, wprowadzono "dyskietki wirtualne", dające się montować jak zwykłe dyskietki. Można skorzystać z dowolnej dyskietki, ale sugeruje się by korzystać z tej, której nazwa zawiera sumę znaków ASCII imienia i nazwiska studenta modulo 16. Jeśli będąc na II semestrze informatyki nie potrafisz tego szybko (niekoniecznie w pamięci) policzyć (wstyd), wpisz tutaj swoje imię i nazwisko, a potem wciśnij <ENTER>:

Dane dyskietek wirtualnych:
Liczba magiczna

urządzenie

katalog
0x0	/dev/vfd0	/mnt/floppy0
0x1	/dev/vfd1	/mnt/floppy1
0x2	/dev/vfd2	/mnt/floppy2
0x3	/dev/vfd3	/mnt/floppy3
0x4	/dev/vfd4	/mnt/floppy4
0x5	/dev/vfd5	/mnt/floppy5
0x6	/dev/vfd6	/mnt/floppy6
0x7	/dev/vfd7	/mnt/floppy7
0x8	/dev/vfd8	/mnt/floppy8
0x9	/dev/vfd9	/mnt/floppy9
0xa	/dev/vfda	/mnt/floppya
0xb	/dev/vfdb	/mnt/floppyb
0xc	/dev/vfdc	/mnt/floppyc
0xd	/dev/vfdd	/mnt/floppyd
0xe	/dev/vfde	/mnt/floppye
0xf	/dev/vfdf	/mnt/floppyf

 

Mam napisać taki oto skrypt, tyle, że nie pisałem czegoś takiego nigdy i nie bardzo wiem jak to ma wyglądać... Napisałem coś takiego ale nie jestem pewien czy to dobrze jest:

 

#!/bin/bash
mount /mnt/floppye
find type d

 

 

Edit:

Uprawnienia nadać to jedyne co potrafię zrobić :P

Odnośnik do komentarza

http://wklej.org/id/67b32edc1b skrypt nie pozwolił mi wkleić tego kodu :|

 

styka chyba :-k a ta pierwsza linijka uwaga, to chyba chodzi o nadanie praw wszystkich w pliku, czyli ostatnia linia kodu, bądź musisz nadać prawa temu skryptowi dla każdego czyli

chmod 777 skrypy

 

 

EDiT

jak coś to gg:1240335

 

EDiT

nie doczytałem jeszcze tych nazw dyskietki ;P polecenie "mkdir" można wywalić, a tamto niżej /dev/floppyjakistam i /mnt/misiekdysk trzeba zastąpić tą listą dyskietek co tam podałeś ;P http://www.wklej.org/id/a5ed44037e

Odnośnik do komentarza

Dzięki za poświęcony czas, ale ja to swoje trochę poprawiłem i zrobiłem to tak:

 

#!/bin/bash
mount /mnt/floppye
find /mnt/floppye -type d

 

odpaliłem putty, połączyłem się ze uczelnianym serkiem, odpaliłem i zadziałało. A uprawnienia miałem dać tylko na wykonanie, więc chmod 711 nazwa_pliku

Odnośnik do komentarza

Dobra poczytałem jakim cudem to tak może montować. W sumie totalny żal i porażka, tak uczyć montowania... To tylko działa po uprzedniej konfiguracji fstaba, bądź mtaba, czyli całkowicie nie praktyczne, jeżeli się dostaje "nowy" komputer, na którym ma ktoś pracować.

Odnośnik do komentarza

Koleś nam właśnie dzisiaj przy oddawaniu tego powiedział, że takie montowanie: mount urządzenie katalog nie zadziała na naszych komputerach poprawnie, a jako, że fstab przechowuje informacje odnośnie urządzeń i montowania, to po podaniu samego katalogu jest dobrze...

 

Na następne zajęcia mam już kolejne zadanie, ale póki co nie wiem jak się zabrać...

 

Zadanie 3.3 Cillit
Program służy do przeniesienia pewnych niepotrzebnych plików do katalogu ``~/trashbin''. Jako parametry przyjmuje pliki do przeniesienia lub katalogi do przeszukania. Jeżeli jako którykolwiek parametr wystąpi ``-h'' - drukowana jest informacja o programie, jeżeli wystąpi ``-v'' - drukowany jest numer wesji. W obu przypadkach program nie wykonuje już swego głównego zadania. Jeżeli program otrzyma zerową liczbę parametrów, kończy się odpowiednim komunikatem na wyjściu kontrolnym.
Pliki są przenoszone do katalogu ``~/trashbin'' razem z całą swoją ścieżką. Jeżeli parametrem jest katalog, należy przeszukać rekurencyjnie jego podkatalogi w poszukiwaniu plików ``trashbin.cfg''. Każdy taki plik zawiera w kolejnych liniach nazwy plików lub wyrażenia regularne opisujące pliki do przeniesienia. Nazwy względne (nie zaczynające się od ``/'') należy rozwijać względem katalogu, w którym znajduje się plik ``trashbin.cfg''.
Uwaga: Spośród nazw, które są zawarte w plikach ``trashbin.cfg'', lub które wynikają z zawartych tam wyrażeń regularnych przenosić należy jedynie zwykłe pliki.

Odnośnik do komentarza
  • 1 miesiąc później...

Wczoraj miała miejsce premiera nowego Ubuntu. Najpierw zaktualizowałem moje 7.10 poszło bez problemów, system wstał. Jednak dzisiaj z ciekawości zrobiłem nową instalkę z LiveCD i... bardzo się rozczarowałem. To, że system źle wykrywał najlepszą rozdzielczość to norma więc chciałem ją zmienić ale tu zonk. W preferencjach zawsze były ustawienia rozdzielczości i ustawienia ekranów a teraz jest tylko ta pierwsza opcja a przy złym wykryciu sprzętu jest ona kompletnie nieprzydatna. Do tego nie mogę aktywować restricted drivers dla mojej karty graficznej. Dziwne to wszystko.

Odnośnik do komentarza

@Gun: chyba najlepszym wyborem będzie polski remiks Ubuntu. AFAIR ma on skrypty do konfiguracji Neo i innych ADSL. Zdaje się że nawet pobieranie firmware jest jakoś zautomatyzowane, ale to już musisz poszukać. BTW: za jakiś miesiąc wyjdzie nowa wersja bazowana na Ubuntu 8.04.

 

@zovalik: chyba pozostaje Ci ręczna edycja xorg.conf. Możesz też spróbować stworzyć konfigurację od nowa i potem się bawić. Gdzieś przeczytałem, że graficzne narzędzie konfiguracji grafy z Ubuntu (czy z Gnome) jest niedopracowane, a wręcz niebezpieczne.

Odnośnik do komentarza

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...