Skocz do zawartości

Kącik historyczny


Profesor

Rekomendowane odpowiedzi

Czytam od początku istnienia dwie nowe postacie na rynku Do Rzeczy Historia oraz W Sieci Historii, mogę polecić te tytuły ponieważ ...
Wyżej wymienione gazety nie zapominają o ważnych świętach państwowych oraz innych ważnych rocznicach, każdy numer jest poświęcony jakiemuś świętu np głównym tematem DO Rzeczy Historia kwietniowego był Katyń a W Sieci lipcowego Bitwa pod Grunwaldem. Kupowałem też Uważam Rze ale niestety po zmianie redakcji nie ma nacisku na ważne święta państwo i ogólnie tematy są jakieś nijakie.

Odnośnik do komentarza
  • 3 tygodnie później...

Czytam od początku istnienia dwie nowe postacie na rynku Do Rzeczy Historia oraz W Sieci Historii, mogę polecić te tytuły ponieważ ...

Wyżej wymienione gazety nie zapominają o ważnych świętach państwowych oraz innych ważnych rocznicach, każdy numer jest poświęcony jakiemuś świętu np głównym tematem DO Rzeczy Historia kwietniowego był Katyń a W Sieci lipcowego Bitwa pod Grunwaldem. Kupowałem też Uważam Rze ale niestety po zmianie redakcji nie ma nacisku na ważne święta państwo i ogólnie tematy są jakieś nijakie.

 

Jak dla mnie trochę za mocno są upolitycznione te tytuły. Mam tu na myśli Jarka i jego bandę.

Odnośnik do komentarza
  • 3 tygodnie później...
  • 4 tygodnie później...

Wydaje mi się, że żadna taka w języku polskim nie powstała. Znajomy zajmujący się tym tematem polecił "The World of the Khazars" pod redakcją prof. Petera Goldena. Niby autorem jest Amerykanin, ale w końcu Chazarowie przyjęli judaizm, więc temat w Stanach jest dosyć popularny i przebadany. Z dostępnością książki w naszym kraju jest oczywiście fatalnie, ale myślę, że jak spytasz kogoś z instytutu turkologii na swoim uniwersytecie, to powinni mieć ksero.

 

Jest jeszcze "The history of the Jewish Khazars" D. M. Dunlopa; praca jest z lat 50. i 60., ale nie jestem na tyle kompetentny, żeby powiedzieć Ci, czy coś się w badaniach nad Chazarami zmieniło w ostatnich latach.

Odnośnik do komentarza

Książki:

Hunowie europejscy, Protobułgarzy, Chazarowie, Pieczyngowie / Krzysztof Dąbrowski, Teresa Nagrodzka-Majchrzyk, Edward Tryjarski. Wrocław : 1975

 

Zapomniane narody Europy / Jerzy Strzelczyk. Wrocław [etc.] : cop. 2006.

 

 

Artykuły:

Wyprawa Światosława na Chazarię w 965 r. i jej następstwa / Grzegorz Rostkowski .-Streszcz. w jęz. ang. //Przegląd Historyczny .-2001 z. 3 s. 269-283

 

Ekonomiczne przyczyny konfliktu chazarsko-arabskiego w VII, VIII i IX wieku / Ahmad Nazmi //Przegląd Orientalistyczny .-1999 nr 3/4 s. 292-296

 

Bułgaria i Chazarzy wobec walk o władzę w Bizancjum w początkach VIII w. / Mirosław J[erzy] Leszka .-Streszcz. w jęz. ang. //Balcanica Posnaniensia .-T. 9/10 .-(1999) s. 49-62

Grzegorz Rostkowski. Międzynarodowe i wewnętrzne położenie Kaganatu Chazarskiego w pierwszej połowie X wieku. „Mazowieckie Studia Humanistyczne”. 1-2, s. 5-24, 2000.

 

 

 

Jak widać w języku polskim nie ma zbyt wiele na ten temat. Jeśli jesteś w pobliżu jakiegoś ośrodka akademickiego, gdzie jest historia wykładana, warto zajrzeć do biblioteki i dowiedzieć się czy mają dostęp do bazy co się nazywa Historical abstract with full texts... Tam jest kilkanaście pozycji (książkowych i artykułów), tyle że po angielsku, np. The World of Khazars. New Perspectives, poniżej przykładowo spis treści tejże książki:

CONTENTS

Abbreviations ...................................................................................... vii

Introduction ........................................................................................ 1

Opening Remarks .............................................................................. 3

Haggai Ben-Shammai

Khazar Studies: Achievements and Perspectives ........................... 7

Peter B. Golden

The Alans: Neighbours of the Khazars in the Caucasus ............... 59

Irina A. Arzhantseva

The Khazar Language ........................................................................ 75

Marcel Erdal

New Findings Relating to Hebrew Epigraphic Sources from

the Crimea, with an Appendix on the Readings in King

Joseph’s Letter ................................................................................. 109

Artem Fedorchuk

The Conversion of the Khazars to Judaism ..................................... 123

Peter B. Golden

Byzantine Sources for Khazar History ............................................ 163

James Howard-Johnston

Al-Khazar wa-’l-Saqâliba: Contacts and Conf licts? ....................... 195

Tatiana Kalinina

The Economy of the Khazar Khaganate .......................................... 207

Thomas S. Noonan

Khazaria and Rus’: An Examination of their Historical

Relations .............................................................................................. 245

The Khazars and the Magyars .......................................................... 269

András Róna-Tas

The Khazar Motif in the Kuzari of Judah Halevi ........................... 279

Eliezer Schweid

Iranian Sources on the Khazars ........................................................ 291

Dan Shapira

Armenian and Georgian Sources on the Khazars:

A Re-Evaluation ................................................................................. 307

Dan Shapira

The Story of a Euphemism: The Khazars in Russian Nationalist

Literature ............................................................................................. 353

Victor Shnirelman

The Khazars and the World of Islam ................................................ 373

David Wasserstein

Yiddish Evidence for the Khazar Component in the Ashkenazic

Ethnogenesis ....................................................................................... 387

Paul Wexler

The Khazars and Byzantium—The First Encounter ...................... 399

Constantine Zuckerman

Select Bibliography ............................................................................. 433

Index .................................................................................................... 447

także w pełnych tekstach i za free można sporo rzeczy odnaleźć.

Odnośnik do komentarza

Nie wiem czy dobry kącik :P

 

Może mi ktoś wymienić konflikty, wojny z dość niezłą dostępną literaturą, gdzie jedną walczącą były państwa niedemokratyczne, a najlepiej autorytarne lub totalitarne? Widełki to od 1989 do dziś.

Wojna domowa w Rwandzie -> Ludobójstwo w Rwandzie -> Wojny domowe w DRK

Trochę książek jest na ten temat i nie jest zbyt oklepany. A wojny dość sporej wielkości.

 

Strategia Antylop, Ocalona by mówić, Ocalony, Dzisiaj narysujemy śmierć, Zwykły człowiek(Hotel Rwanda), Sto dni, Niedziela na basenie w Kigali, Jeszcze Żyjemy, Deogratias :)

Odnośnik do komentarza
  • 1 rok później...

Chciałbym przeczytać jakąś książkę historyczną obejmującą zbiorczo dzieje Polski po 1914 (albo nawet po 1945), fajnie by było jakby nie była zbytnio upolityczniona.

 

Boże Igrzysko się nada? Widzę też w necie "Historię Polski 1914-2004" Wojciecha Roszkowskiego? Wg opisu ma to być podręcznik z suchymi faktami, więc chyba mi pasuje :-k

Odnośnik do komentarza

Wojciech Roszkowski jest dość fajny, aczkolwiek nie do końca nieupolityczniony. Z drugiej strony, nieupolitycznionego w historii najnowszej nie znajdziesz :) Boże Igrzysko czytałem jeszcze w liceum i jakoś szczególnie bym jej nie rekomendował. Niestety historią najnowszą się słabo interesuję, więc nie mogę polecić nic od siebie (na pewno nie poleciłbym Alberta, czy jak on się tam naprawdę nazywa).

Odnośnik do komentarza

Albert to przecież pseudonim Roszkowskiego.

Tfu, myślałem o kimś innym, w latach dziewięćdziesiątych jego książka (będąca historią świata w XX wieku, ale z dużym udziałem Polski) konkurowała w szkołach z Roszkowskim jako "odkłamywacz historii". Jak się on nazywał, Kornobis? Net nie pomaga :/
Odnośnik do komentarza
  • 1 miesiąc później...

Wracam do tematu - znalazłem dwie pozycje (w planach część trzecia), z serii "Historia bez IPN", POLSKA LUDOWA 1944-1956 oraz POLSKA LUDOWA 1957-1980. Ktoś miał z tym kontakt? Co prawda są zapewne upolitycznione w przeciwną stronę, co sugeruje nazwa cyklu, ale takich pozycji z ostatnich lat jest mało, i chętnie bym się z nimi zapoznał. Warto?

Odnośnik do komentarza

No właśnie wiem, tytuł cyklu odstrasza w drugą stronę, ale może być tak, że tak zadecydował wydawca, bo ktoś mu z działu marketingu podpowiedział, że tak będzie poczytniej ;) ale zawartość jest bardziej rzetelna, dlatego chciałem zapytać, czy ktoś miał z tym bezpośredni kontakt, albo zna opinię kogoś, kto miał.

Odnośnik do komentarza

skoro już się kącik poruszył to zapytam o taką pierdołę:

 

przeczytałem ostatnio "Świat bez końca" Folleta (druga część "Filarów Ziemi") i zastanawia mnie czy tamte kwoty da się jakoś porównać z dzisiejszymi czasami? nie bardzo wiedziałem jak to sobie wyobrazić jak wieśniacy dostawali jednego pensa dniówki na przykład i jak dużo to było. :P szczególnie, że w pewnym momencie była podwyżka na dwa pensy dziennie i wielka radość u wieśniaków, bo to kolosalna różnica niby.

Odnośnik do komentarza

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...