Skocz do zawartości

Kącik historyczny


Profesor

Rekomendowane odpowiedzi

7 minut temu, Scorpio napisał:

@Feanor Jak szukales przodkow z Wielkopolski przed XIX wiekiem? Dojechalem do swojego prapraprapradziadka i dalej trafiam na sciane :/ 

 

BaSIA, Geneteka (choć akurat ona finalnie nic nie dała) i wyszukiwarka z samego MH. W ogóle, to w BaSIA warto się zarejestrować, ma się wtedy dostęp do akt których jeszcze nie zindeksowali, możesz szukać w skanach sam, jeśli wiesz gdzie. Niestety jednak, ciągle ogromna część dokumentów ucyfrowiona nie jest, szczególnie kościelnych.

...a poza tym, na studiach miałem praktyki w pilskim archiwum, sporo już wtedy znalazłem :)

  • Lubię! 2
Odnośnik do komentarza
2 godziny temu, Scorpio napisał:

Mam coraz wiecej nazwisk w drzewie i wczoraj pierwszy raz zaczely pojawiac mi sie smart matches na myheritage. Jest jakis sposob zeby poznac drzewo danej osoby albo chociaz sie z nia skontaktowac, bez placenia myheritage?

 

Nad okienkiem ze smart matchem masz taki mniej więcej tekst: Podobieństwo w drzewie Weimann Web Site, którym zarządza Zbigniew Weimann. To wytłuszczone przeze mnie to link, jak nad nim umieścisz kursor, wyskoczy popup. Tam wchodzisz na drzewo, chyba że jest zastrzeżone: w tym przypadku jednak będziesz miał przycisk do skontaktowania się z opiekunem owego drzewa.

  • Lubię! 1
Odnośnik do komentarza

@Feanor wykupiłeś pakiet w myheritage ? Troszkę ich poj**, bo mają opcję tylko roczną za full wersję za pincet zeta. Czy idzie kupić z jakiś gruponów czy wersję na miesiąc? Albo jakiś mniej legalny sposób na odblokowanie wersji full? ;)  Stronka niezła ale tak jak Scorpio mam większość poblokowane a kontakt idzie tylko z kimś nawiązać posiadając opłacony pakiet...bez pakietu nie ma opcji kontaktu z nikim.

Odnośnik do komentarza

Jeżeli Feanor ma pełną wersję, to zapewne może nam te powiązania sprawdzić ;) Generalnie ja już większość i tak sam ogarnąłem. Od strony mamy mam już 6xpradziadka i prababcie ale Internet już dalej mi nic nie powie. Zeby nie dzwonic i prosic o informacje, to jedyna nadzieja w skanach u Mormonów, ale po wprowadzeniu RODO większość skanów ma klodeczke i trzeba się pofatygowac osobiście do Warszawy lub Wrocławia, do ich siedziby, gdzie te skany udostępniają.

  • Lubię! 1
Odnośnik do komentarza
  • 10 miesięcy później...

To jest temat rzeka, ale jak dla mnie osoby, które z pełnym przekonaniem i często zaciekłością wypowiadają się na temat Powstania Warszawskiego, czy nawet współpracy z SB za komuny, to nie mają do tego najmniejszego prawa jeśli ich tam nie było, bo po prostu nie mają pojęcia co człowiek wtedy myślał, jak żył, jaka była pełna sytuacja. Teoretyzowanie -dziesiąt lat później uważam nie tylko za głupie, ale i przykre. 

  • Lubię! 2
Odnośnik do komentarza
5 godzin temu, demrenfaris napisał:

Gdzie to teoretyzowanie? Linda, fakt, psychologizuje, ale akurat z wielkim (mi się wydaje że słusznym) zrozumieniem dla powstańców.

 

Komiks jest o czymś innym, dziwi mnie kierunek obrany przez tę dyskusję

Ja rozumiem komiks tak, ze wysylamy ludzi na bezsensowna smierc, czy nie o to tam chodzi? Porownywanie PW do bycia rozjechanym przez pociag, gdzie bez wiekszego sensu sie wchodzi na tory? 

 

Wlasnie z Linda sie zgadzam.

Odnośnik do komentarza
  • 2 miesiące później...

Panowie historycy/germanisci - pomocy. Dlaczego w tym dokumencie wystepuje Jadwiga Przymocka, chociaz nie jest matka. Nie umiem rozszyfrowac o co chodzi w tym tekscie oprocz dat, miejscowosci, imienia syna i (jak rozumiem) matki (Gruszczynska). :/ Moze ktos to umie ogarnac?

 

https://szukajwarchiwach.pl/11/721/0/1/34/str/1/4/15/izVSVAf1HMjV0vO7Gf8CXA/#tabSkany

 

Edyta dodaje, ze 5 lat pozniej jest podobnie: https://szukajwarchiwach.pl/11/722/0/2/49/str/1/10/15/Tmk5XPnxcZ6lHH4eHI0jJQ/#tabSkany

 

 

Odnośnik do komentarza
31 minut temu, Scorpio napisał:

Panowie historycy/germanisci - pomocy. Dlaczego w tym dokumencie wystepuje Jadwiga Przymocka, chociaz nie jest matka. Nie umiem rozszyfrowac o co chodzi w tym tekscie oprocz dat, miejscowosci, imienia syna i (jak rozumiem) matki (Gruszczynska). :/ Moze ktos to umie ogarnac?

 

https://szukajwarchiwach.pl/11/721/0/1/34/str/1/4/15/izVSVAf1HMjV0vO7Gf8CXA/#tabSkany

 

Edyta dodaje, ze 5 lat pozniej jest podobnie: https://szukajwarchiwach.pl/11/722/0/2/49/str/1/10/15/Tmk5XPnxcZ6lHH4eHI0jJQ/#tabSkany

 

 


Pani Przymocka była położną zgłaszającą poród (jeśli mnie znajomość kurrentschriftu nie zawodzi, co może się zdarzyć :) ). 

  • Dzięki! 1
Odnośnik do komentarza

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...