Skocz do zawartości

Kącik historyczny


Profesor

Rekomendowane odpowiedzi

W dniu 18.08.2018 o 10:11, Feanor napisał:

Tu jest strona poświęcona Podlaski i Mazowszu jednocześnie: https://indeksy.projektpodlasie.pl/ 

nie sugeruj się nazwą :)

 

No właśnie u mnie wiedza o przodkach też głównie z cmentarzy pochodzi, bo pomimo mojego nazwiska, pochodzenie mam robotniczo-chłopskie. Z tej strony Feanora niestety nic nie wyciągnę, bo trójkąt MMz-Garwolin-Otwock, który najbardziej by mnie interesował, jest pusty (niezdigitalizowany jeszcze). Geneteka nie pokazuje nawet urodzin moich pradziadków, które spisałem z tablic na cmentarzu. Więc zostało mi tylko jeżdżenie po parafiach i zaglądanie do ksiąg, na co nie mam ani czasu, ani większej ochoty.

Odnośnik do komentarza
12 minut temu, Gabe napisał:

 

No właśnie u mnie wiedza o przodkach też głównie z cmentarzy pochodzi, bo pomimo mojego nazwiska, pochodzenie mam robotniczo-chłopskie. Z tej strony Feanora niestety nic nie wyciągnę, bo trójkąt MMz-Garwolin-Otwock, który najbardziej by mnie interesował, jest pusty (niezdigitalizowany jeszcze). Geneteka nie pokazuje nawet urodzin moich pradziadków, które spisałem z tablic na cmentarzu. Więc zostało mi tylko jeżdżenie po parafiach i zaglądanie do ksiąg, na co nie mam ani czasu, ani większej ochoty.

 

To poszperaj tu: https://szukajwarchiwach.pl/78/str/1/100?sort=syg_order#tabZasoby

 

To przykładowy rekord prezentujący zasób oddziału warszawskiego archiwum z Otwocka. Mnóstwo niezdigitalizowano, ale trochę jednak tak: vide parafie w Gliniance, Karczewie czy Wiązownie. No, ale tu nie jest tak wygodnie: tu są po prostu skany, więc trzeba wertować całe księgi.

  • Dzięki! 1
Odnośnik do komentarza

O kurcze, najprawdopodobniej na listach cesarsko-królewskich znalazłem pradziadka ze strony mamy :_eyes: Rodzina babci pochodziła spod Nowego Targu, więc miejsce się zgadza, roku urodzenia chyba tez. Ale tutaj to jest kosmicznie opisane, łącznie z tym gdzie trafił do niewoli. Jeśli by to się potwierdziło, to pradziadek zaliczył niewolę w dwóch wojnach, bo w 1939 jako oficer WP trafił do Oflagu, gdzie przesiedział prawie 6 lat.

  • Lubię! 5
Odnośnik do komentarza
5 minut temu, Gabe napisał:

 

I to jeszcze cyrylicą ;) 

 

Akurat Glinianka to moja rodzinna parafia, więc coś tam może by się udało znaleźć :-k 

 

 

Jaką kurde cyrylicą :D

 

plVpS55.jpg

 

Ile ja bym dał za takie pismo, gdy przebijam się przez kurrentschrift :D

...i to jeszcze po polsku :D:D

Odnośnik do komentarza
2 minuty temu, Gabe napisał:

 

No chodziło mi o koniec, ale pomieszał się z początkiem. ;) 

 

No w jakimś tam sensie 1915 to był koniec, bo prawie cała Kongresówka zajęta została przez państwa centralne, choć zazwyczaj koniec przyjmuje się na akt 5 listopada 1916. Tym niemniej, ogromna część kongresówkowego okresu tej miejscowości to jednak język polski w metrykaliach :)

  • Dzięki! 1
Odnośnik do komentarza

Swoją drogą, nie wiem jakie macie wspomnienia z własnej edukacji, ale AFAIR o takich Przemyślidach uczono mnie jako o najeźdźcach raczej, o uzurpatorach, niż o władcach Polski, podobnie o władcy Napoleońskiego Księstwa Warszawskiego, czy właśnie Romanowach, którzy przecież w świetle historii byli prawowitymi władcami (królami nawet!) Polski, nie wojennymi okupantami

Odnośnik do komentarza
W dniu 20.08.2018 o 20:27, Meler napisał:

Zdjęcie zrobiono w 1942 roku. Z tyłu jest następujący napis:

 

wCAbr3s.jpg

 

Poza tym że to Gunter i August Jaskula (August to mój pradziadek) i że im August 1942, to nic nie umiem przeczytać :)

 

To jest pismo Suetterlina. https://pl.wikipedia.org/wiki/Pismo_Sütterlina Martin Bormann zakazał stosowania go jako nieczytelnego (i kto mówi, że naziści nie mieli dobrych stron ;))

 

Mój kolega Niemiec ani ja nie jesteśmy w stanie odczytać wiele:

 

August u[nd] Guenter Jaskulla zum Andenken [d/f?]einem ? ? im August 1942

  • Dzięki! 1
Odnośnik do komentarza

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...