Skocz do zawartości

Kącik historyczny


Profesor

Rekomendowane odpowiedzi

Warto poszukać nawet w szukajwarchiwach.pl albo w genetece. Mnie się tak udało dotrzeć do aktu ślubu prapradziadka z 1883 roku, więc mam już imiona jego i praprababci rodziców i nawet nazwiska panieńskie prapraprababć :) Super zabawa, ale niedługo trzeba będzie przejśc na następny etap bo kończą się tropy.

 

Największy problem jest po mieczu, bo pradziadek Karol Kozik figuruje jako uczestnik Powstania Śląskiego (trzeciego) na pomniku tychże, ale w żadnych ewidencjach go znaleźć nie mogę. Jestem prawie pewny, że jego brata Jana namierzyłem, ale o samym Karolu nic. 

 

A od drugiej strony jest wspomniany przeze mnie w Maryni casus Casimira Mullera (sorry zlotowicze, pojebałem, jednak Thomas xD), który przed 1918 przyjechał do Poznania i przyjął popularne w regionie nazwisko Melerowicz. Nie wiem jak podejść to tego poszukiwania. 

Odnośnik do komentarza
Godzinę temu, Gabe napisał:

 

A znasz jakieś szczegóły? Choćby nazwę projektu?

Wiedza o moich przodkach dociera jedynie do pradziadków, i to tylko z opowieści moich rodziców i pomników na cmentarzu :/ 

 

Tu jest strona poświęcona Podlaski i Mazowszu jednocześnie: https://indeksy.projektpodlasie.pl/ 

nie sugeruj się nazwą :)

1 godzinę temu, me_who napisał:

000003_9099338c44bdb4xla7od05_X_351x570.

 

W sumie jak udało się znaleźć namiary na pradziadka @Scorpio może ktoś rozpozna po mundurze formację w jakiej służył mój pradziad. Nie wiem czy czapka z daszkiem przysługiwała każdemu żołnierzowi czy może podoficerom i oficerom tylko? Czy zwykły szeregowiec miałby takie wypasione buty? ;) Czy fakt, że jest w czapce a nie w pikelhaubie może świadczyć, że zdjęcie jest z 1916 roku lub później? :-k Nie wiem co tam jest na epoletach. Czy były tam numery pułkowe? Czy stopnie? 

 

Czapki widziałem na zdjęciu z 1914... co do reszty nie wiem, ale może znajdę. 

  • Dzięki! 2
Odnośnik do komentarza
13 minut temu, Feanor napisał:

Wydaje mi się teraz, że po prostu niektóre jednostki miały daszki przy swoich kratzchen: http://www.kaisersbunker.com/dunkelblau/headgear/

Jeeeeny, doskonały materiał poglądowy :)  Co prawda do 1910, ale na moje to ta czapka to jest pruska artyleria/pionierzy/transport dla podoficera. Pradziadek w polskiej armii był, jak pisałem, starszym ogniomistrzem, więc można założyć, że w Wielkiej Wojnie również był artylerzystą :-k 

Odnośnik do komentarza
14 hours ago, Scorpio said:

Patrze na rozne rodzaje kurrentow i wydaje mi sie ze Prof moze miec racje - to wyglada na troche niedbale "B". Krecha to wciaz zagadka, ale generalnie "Batl" ma sens.

 

 

Edyta dodaje że Prof znowu pomylił Micha z Feanorem ;)

 

:picard:

 

Krecha to standardowy sposób na oznaczanie skrótu, w kurrentschrifcie ale i wcześniej, więc jeśli litery to "Batl", krecha robi mnóstwo sensu.

Odnośnik do komentarza

Michu, teraz ja sie troche nudzilem i wg mnie, na pagonach Twojego pradziada jest cos takiego: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Zwei_schulterklappen_FAR_45.jpg

 

Dobrze to widac u tego artylerzysty (te same pagony i sprzaczka, ale czapka sie nie zgadza ) post-5961-0-29538700-1380065989.jpg

 

 

Ten rodzaj pagonow stosowal np "2. Oberschlesisches Feldartillerie Regiment Nr.57"

 

Edyta dodaje ze pasuje to tez do Feldartillerie Regiment Zossen (402) - ich pagony wygladaly tak: OYKVYq0-xPV_mHHDvV3-oIrEHkxwS30tB80-xKC4 a kurtki tak: 400px-FAR_402_II_Abteilung_Heinrich_Uhl.

  • Lubię! 1
  • Dzięki! 1
Odnośnik do komentarza

Straciłem na badania genealogiczne kilka ostatnich dni (przez Reapera, który mi o tym przypomniał), więc się chociaż pochwalę efektami:

 

Achievement "Pradziadek" - unlocked

Achievement "Prapradziadek" - unlocked

Achievement "Praprapradziadek" - in progress 20/32 

Achievement "Prapraprapradziadek" - in progress 17/64

Achievement "Praprapraprapradziadek" - in progress 10/128

Achievement "Prapraprapraprapradziadek" - in progress 2/256

Achievement "Waśń rodzinna" - unlocked*

 

Osiągnąłem próg 1699 roku :) Lepiej poszło mi w szukaniu przodków żony: 1632 :)

 

 

 

________

* Mama obraziła się na mnie i na ojca, że odnajduję zdecydowanie więcej przodków po mieczu niż po kądzieli :D

  • Lubię! 7
Odnośnik do komentarza

U mnie jest przełom, bo w rodzinnym archiwum była kartka, która pradziadek wysłał do swojego ojczyma. Kartka jest datowana na 11.06.1916 roku, a na froncie kartki jest: 

(nieczytelne) Grend. Ceglarek, I. abt(?, abteilung?), I. Erz.Batl., I Rekr. Depot, Grenad. Reg. 7., Liegnitz

Czyli jest to pierwszy zapasowy batalion dla Grenadier Regiment König Wilhelm I (2. Westpreussisches) Nr. 7.

I wszystko okej, fajnie by można powiązać resztę, ale opis co sie działo z oboma Ersatz-Batalionami regimentu jest dla mnie totalna magia, bo nie wiem czy te jednostki zapasowe to były odpowiedniki wojsk frontowych na czas szkolenia tylko? Czy to były samodzielne jednostki od pewnego momentu? Czy jak dziadek był w tym konkretnym oddziale zapasowym to można założyć, ze trafił do macierzystej jednostki czy może do innej jednostki? Jeszcze najlepiej, ze dzień przed wysłaniem kartki został rozwiązany drugi batalion rezerwowy i właściwie opis na froncie jest niewłaściwy :_eyes: 

Strona jednostki

  • Lubię! 1
Odnośnik do komentarza

No to jak już tak rzeźbimy to co to są za mundury? Chyba nie wojskowe? 

 

E4RUHBU.jpg

 

Zdjęcie zrobiono w 1942 roku. Z tyłu jest następujący napis:

 

wCAbr3s.jpg

 

Poza tym że to Gunter i August Jaskula (August to mój pradziadek) i że im August 1942, to nic nie umiem przeczytać :)

Odnośnik do komentarza
3 hours ago, me_who said:

U mnie jest przełom, bo w rodzinnym archiwum była kartka, która pradziadek wysłał do swojego ojczyma. Kartka jest datowana na 11.06.1916 roku, a na froncie kartki jest: 

(nieczytelne) Grend. Ceglarek, I. abt(?, abteilung?), I. Erz.Batl., I Rekr. Depot, Grenad. Reg. 7., Liegnitz

Czyli jest to pierwszy zapasowy batalion dla Grenadier Regiment König Wilhelm I (2. Westpreussisches) Nr. 7.

I wszystko okej, fajnie by można powiązać resztę, ale opis co sie działo z oboma Ersatz-Batalionami regimentu jest dla mnie totalna magia, bo nie wiem czy te jednostki zapasowe to były odpowiedniki wojsk frontowych na czas szkolenia tylko? Czy to były samodzielne jednostki od pewnego momentu? Czy jak dziadek był w tym konkretnym oddziale zapasowym to można założyć, ze trafił do macierzystej jednostki czy może do innej jednostki? Jeszcze najlepiej, ze dzień przed wysłaniem kartki został rozwiązany drugi batalion rezerwowy i właściwie opis na froncie jest niewłaściwy :_eyes: 

Strona jednostki

 

http://wiki-de.genealogy.net/Ersatz-Bataillon

  • Dzięki! 1
Odnośnik do komentarza

Ja to nie wiem skąd Wy macie takie rzeczy i takie informacje :| U mnie raczej chłopska rodzina i pospolite nazwisko ze strony taty, a od strony mamy to wiem tylko tyle, że dziadek był zbowidowcem, ale nawet nie wiem gdzie zacząć szukać informacji :-k Mieszkali w Zielonej Górze, więc jakiś spis stamtąd?

Odnośnik do komentarza

U mnie akurat najbardziej mam obcykanego tego pradziadka ze strony ojca w związku z tym, że jest taką trochę rodzinną ikoną, ze względu na to, że jest kawalerem Virituti Militari i zostało po nim masę dokumentów, które przez całą "komunę" były skrzętnie skrywane na strychu u dziadków w popsutym zegarze z kukułką :keke: Ale zawsze mnie ciekawiły jego dzieje pierwszowojenne, bo interesuję się tym konfliktem. Mam też to szczęście, że mój chrzestny (brat ojca) bardzo się zaangażował w odbudowę drzewa rodzinnego i bardzo dużo rzeczy wygrzebał od jakiś kuzynów/pociotków, Bóg wie kogo, o kim nawet nie wiem, że to moja rodzina. Może nawet jeździł po parafiach (najpewniejsze źródło "analogowe"), nie wiem. Na pewno na plus jest to, że praktycznie cała moja rodzina ze strony ojca pochodzi z bardzo małego fragmentu Wielkopolski między Środą Wlkp. a Śremem. Od strony mojej mamy wiedza kończy się raczej na pradziadkach, bo dalszymi czasami nikt się nie interesował i nawet na MyHeritage nie ma żadnych matchów :(

Odnośnik do komentarza

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...