Skocz do zawartości

Kącik historyczny


Profesor

Rekomendowane odpowiedzi

  • 2 lata później...

Odświeżę temat. Ktoś zna jakąś ciekawą książkę o odkrywaniu Ameryki przed Kolumbem? bo o ile historię Leiffa Eriksona znam dość dobrze, to jeszcze pare starszych prawdopodobnych odkryć jest. Przede wszystkim portugalskie różne wyprawy, a także Fenicjanie w Brazylii (Parahyba), negroidalne rysy Olmeków (głowy z Monte Alban), Możliwe też że Chińczycy znali wschodnią częśc Ameryki. No i Jan z Kolna (a. ka Johanes Scolvus) polak który w poczatkach XV w. był z misją ponownego odnalezienia Vinlandii.

Odnośnik do komentarza

Ja mam na półce "1421: Rok, w którym Chińczycy odkryli Amerykę i opłynęli świat" pióra Gavina Menziesa, ale jej nie czytałem, więc nie wiem czy godna polecenia.

Teraz tak na szybko przeglądam reakcje krytyków na jej treść, to chyba można ją traktować jako ciekawostkę, tudzież "chciejstwo" autora. Fakty (czy też "fakty") w niej opisane spotkały się z ostrą reakcją historyków, marynistów czy sinologów.

Ale może nie wszystko nadaje się na śmietnik ;)

 

Stronka o "mitach 1421"

Odnośnik do komentarza

może nie do końca o odkrywaniu Ameryki przed 1491, ale też w temacie "1491 - Ameryka przed Kolumbem" Charlesa C. Manna, autor w przystępny sposób przybliża stan wiedzy na temat Ameryki prekolumbijskiej na mniej więcej przełom wieków, czyli jak na standardy archeologii pozycja bardzo świeża. no i Charles Mann na pewno nie jest krętaczem... mi momentami szczęka opadała, jak bardzo moja wiedza na ten temat była nieaktualna. naprawdę mocno polecam. i z tego co pamiętam jest tam wyjaśnione o co chodzi z tymi negroidalnymi Olmekami.

Odnośnik do komentarza

może nie do końca o odkrywaniu Ameryki przed 1491, ale też w temacie "1491 - Ameryka przed Kolumbem" Charlesa C. Manna, autor w przystępny sposób przybliża stan wiedzy na temat Ameryki prekolumbijskiej na mniej więcej przełom wieków, czyli jak na standardy archeologii pozycja bardzo świeża. no i Charles Mann na pewno nie jest krętaczem... mi momentami szczęka opadała, jak bardzo moja wiedza na ten temat była nieaktualna. naprawdę mocno polecam. i z tego co pamiętam jest tam wyjaśnione o co chodzi z tymi negroidalnymi Olmekami.

ta książka w ogóle należy do ciekawej serii wydawniczej, polecam "Konkwistadora" Levy'ego, rzecz o podboju Meksyku przez Cortesa.
Odnośnik do komentarza

Nie jestem zawodowym historykiem co prawda, ale się ostrożnie wypowiem :) HB mają skrajnie różny poziom poszczególnych książek. Zarówno pod względem fachowym, jak i czysto literackim. Są pozycje bardzo słabe, jak Koronowo, są pozycje niezłe, jak Dublin 1916. Są wreszcie niezłe, ale kontrowersyjne, jak książki o wojnie domowej w Chinach Jakuba Polita (np Chiny 1946-49). Generalnie też to zbieram, w dużej mierze z sentymentu (to były po "tygrysach" pierwsze książki historyczne, mnóstwo mam jeszcze w białych okładkach co powoduje, że źle się na półkach prezentują :)). Dodam anegdotycznie, że mam ich już tak dużo, że ostatnio zdarzyło mi się kupić Wojny markomańskie dwa razy :D może ktoś byłby chętny na jeden egzemplarz? ;)

Odnośnik do komentarza

A to z chęcią odkupię, bo nie mam :)

O literacki poziom to mogę sam zadbać ;), chodziło mi o zawartość merytoryczną :) Ale faktem jest, że literacko są różne. Ja na przykład bardzo lubię Kęćka i jego pozycje o starożytnym Rzymie, bo są po prostu dobrze napisane. A za najfajniejsze z mojej kolekcji uważam książki Rochali "Cedynia 972" i "Niemcza 1017". Czyta się je jak dobry kryminał :) Niestety brak "warsztatu" nie pozwala mi na ocenę książeczek pod względem merytorycznym, dlatego zadałem pytanie :)

Odnośnik do komentarza

Co do merytoryki: książki Polita o Chinach mają to do siebie, że są bardzo prokuomintangowskie, aczkolwiek trochę na poparcie swych tez literatury Polit ma. Są książki źle skonstruowane: w Mińsk 1941 dajmy na to nie ma ani grama informacji o siłach niemieckich, autor skupił się jedynie na oddziałach Pawłowa. Inny przykład to Sadowa 1866: tam auto chyba dla powiększenia wierszówki zabawił się w przedstawianie szczegółowego ordre de bataille w środku tekstu, podczas gdy w każdym normalnym opracowaniu takie informacje znajdują się w indeksach. Trzeba wreszcie pamiętać, że są to książki bardzo popularnonaukowe. Najbardziej brakuje przedstawienia dyskusji naukowej z danego tematu, z kilkoma chlubnymi wyjątkami.

Co do Markomanów to chętnie się pozbędę, ale przesyłka pocztowa niepotrzebnie przedroży pozycję :)

Odnośnik do komentarza
  • 4 miesiące później...
  • 4 tygodnie później...

Wyrzucę to z siebie, bo mnie aż rozpiera: przeczytana przeze mnie właśnie "Powstanie i upadek starożytnego Egiptu" Tobiego Wilkinsona to najlepsza książka historyczna, jaką przeczytałem od lat. Połączenie fachowości (o ile mogę ze swego niefachowego punktu widzenia stwierdzić) ze znakomitym piórem (czułem się tak, jak kiedyś przy lekturze "Pawiego Tronu", arcydzieła dotyczącego Indii Wielkich Mogołów) to mieszanina piorunująca. Szkoda co prawda, że tłumacz nie zadbał o wskazanie choćby w przypisach, jak się w Polsce przyjęło pisać o faraońskich imionach (najlepszy przykład to Neczerichet, jedynie w jednym podpisie zdjęcia można zauważyć, że twórca piramidy w Sakkarze to poczciwy Dżoser). No i kilka map więcej by się przydało. Poza tym: ideał.

Odnośnik do komentarza

Żebym dokonał dokładniejszej recenzji, musiałbym być egiptologiem :) Ale jeszcze kilka słów. Książka jest taką dopakowaną książką popularno - naukową. Nie ma w niej systemu przypisów, ale są naprawdę rozbudowane komentarze bibliograficzne (ponad 50 stron) i klasyczna bibliografia (kolejne 50 stron). To tam Wilkinson (oczywiście skrótowo) referuje dyskurs naukowy, w samym tekście jest klasyczny popularnonaukowizm, czyli prezentowanie jednej wizji, przynajmniej zazwyczaj (przykład: on nie pisze, że Neczerichet to PRAWDOPODOBNIE syn Chasechemui, on pisze że nim był). Na szczęście to ważny egiptolog (jest dajmy na to w redakcji Journal of Egyptian History), nie dziennikarz zafascynowany Egiptem, więc zazwyczaj można do niego mieć zaufanie :) Ma ta książka też klimat, którego dotąd w książkach o Egipcie nie zauważyłem: Wilkinson przy całej swojej miłości do tej cywilizacji niemal co rozdział podkreśla represyjny charakter despotycznej władzy synów Horusa i Re. Wiele smakowitych opisów tejże, wiele. Sporo jest o ideologii egipskiej, co mi się akurat BARDZO podoba, pewnie nie wszystkim. No i jest napisane genialnym językiem, genialnym, angielski PEN Club dał mu za to nagrodę rok temu w kategorii non-fiction.

Odnośnik do komentarza
Szkoda co prawda, że tłumacz nie zadbał o wskazanie choćby w przypisach, jak się w Polsce przyjęło pisać o faraońskich imionach (najlepszy przykład to Neczerichet, jedynie w jednym podpisie zdjęcia można zauważyć, że twórca piramidy w Sakkarze to poczciwy Dżoser)

Wydaje mi się, że czepiasz się nadto. Dla osób, które poświęciły choć minimum uwagi (tak jak ja - czytałem tylko poczet faraonów autorstwa Kwiatkowskiego) losom Egiptu kwestia imion faraonów nie jest problemem, a w tym konkretnym przypadku sam Wilkinson przecież napisał: "Neczerichet (znany też jako Dżoser)", więc nie jest to dla nawet całkowicie zielonych czytelników mylące. :)

Poza tym popieram w całej rozciągłości Twoją entuzjastyczną ocenę tej książki. Dla mnie, który nie fascynuję się historią Egiptu i chcę mieć tylko jej zarys w głowie, to świetna pozycja.

Odnośnik do komentarza

No jakoś najwyraźniej ten nawias mi umknął. BTW, drugim przykładem jest Amasis, który w Polsce coraz częściej występuje jako Ahmose (a formy Ahmose w ogóle tu nie ma, chyba że znowu coś przeoczyłem). Ale oczywiście, że się czepiam, szukając wad. Bo książka rzuciła mnie na deski szybkim sierpowym, już chyba przy okazji introdukcji Narmera (opis Palety Narmera to był pierwszy moment, gdy pomyślałem: wow).

Odnośnik do komentarza
  • 1 miesiąc później...

Szukam książki lub monografii traktującej o polskiej prasie dwudziestolecia. Najlepiej, gdyby praca zawierała przekrój pism tamtego okresu, przykładowe artykuły i charakterystyki autorów. Jeśli dziedzina "dwudziestolecie" jest zbyt szeroka, to najbardziej interesuje mnie działalność prasy w pierwszych lata po odzyskaniu niepodległości - do 1923 r. Wiem, że nie warto iść na skróty i lepiej samemu poszperać po ówczesnych gazetach, ale, po pierwsze, dobrze zachowanych nie zostało za dużo, po drugie - biblioteki obchodzą się z nimi jak z jajkiem, a nie mam zamiaru podpisywać kilkanaście świstków i latać po uczelniach za zaświadczeniami. Dzięki za jakieś sugestie.

Odnośnik do komentarza

A może Andrzej Paczkowski - "Prasa polska w latach 1918-1939" albo Magowska Anita - "Polska prasa studencka w II RP".

 

To ja też może przy okazji zapytam o literaturę związaną z komunistycznymi Chinami Mao Zedonga, głównie jeśli chodzi o aspekt sił zbrojnych, zna ktoś jakieś ogólnodostępne tytuły?

Odnośnik do komentarza

Szukam książki lub monografii traktującej o polskiej prasie dwudziestolecia. Najlepiej, gdyby praca zawierała przekrój pism tamtego okresu, przykładowe artykuły i charakterystyki autorów. Jeśli dziedzina "dwudziestolecie" jest zbyt szeroka, to najbardziej interesuje mnie działalność prasy w pierwszych lata po odzyskaniu niepodległości - do 1923 r. Wiem, że nie warto iść na skróty i lepiej samemu poszperać po ówczesnych gazetach, ale, po pierwsze, dobrze zachowanych nie zostało za dużo, po drugie - biblioteki obchodzą się z nimi jak z jajkiem, a nie mam zamiaru podpisywać kilkanaście świstków i latać po uczelniach za zaświadczeniami. Dzięki za jakieś sugestie.

 

To co mi sie rzuciło na oczy po pobieżnym przejrzeniu katalogów - jak widać tytułów jest opór, a nawet więcej. Ogólne, szczegółowe, starocie, nowsze i całkiem nowe wydania traktujace o tej problematyce. Nie chciało mi sie przegladać Bibliografii Zawartosci Czasopism, bo podejrzewam, że by brakło forum żeby to wszystko tu wkleić... Aha, zajrzyj dop bibliotek cyfrowych - tam jest sporo pełnych roczników gazet i czasopism właśnie z tych lat, wstęp bezpłatny, logować sie nie trzeba, a można całkiem sporo ściągnać oryginalnych materiałów bez konieczności szarpania się z bibliotekarzem w czytelni ;-) np. tu: http://fbc.pionier.net.pl/owoc

 

 

Polska prasa wojskowa 1914-1921 : Jan Pytel. Toruń : cop. 2002.

 

350 lat prasy polskiej / [red. nauk. Marek Jabłonowski et al.] ; Instytut Badań Literackich PAN, Instytut Dziennikarstwa UW, Instytut Informacji Naukowej i Studiów Bibliologicznych UW. Warszawa : 2012.

 

Dzieje prasy polskiej / Jerzy Łojek, Jerzy Myśliński, Wiesław Władyka. Warszawa : 1988

 

Zbrodnie, sensacje i katastrofy w prasie polskiej do 1914 roku / red. nauk. Krzysztof Stępnik, Monika Gabryś ; WSPA - Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości i Administracji w Lublinie. Lublin : 2010.

 

Prasa w Elblągu 1787-1945 / Marek Andrzejewski ; Elbląskie Towarzystwo Kulturalne, Urząd Miejski w Elblągu. Gdańsk : 2005.

 

Z dziejów książki i prasy na Śląsku w XIX i XX wieku : pod red. Krystyny Heskiej-Kwaśniewicz ; Uniwersytet Śląski. Katowice : 1999.

 

Prasa Kielecczyzny - tradycje i współczesność / Mieczysław Adamczyk ; Instytut Kształcenia Nauczycieli im. Władysława Spasowskiego w Warszawie. Warszawa ; Kielce : 1987

 

Prasa w systemie politycznym Drugiej Rzeczypospolitej (1918-1939) / Tomasz Mielczarek. Sosnowiec : 2009.

 

Oblicza prasy Śląska i Zagłębia Dąbrowskiego (1918-1939) / pod red. Dariusza Rotta, przy współpr. Anny Mielczarek i Michała Kaczmarczyka ;

Sekcja Medioznawcza Międzywydziałowego Stowarzyszenia Dziennikarzy "Mosty". Zakład Dziennikarstwa Uniwersytetu Śląskiego, Redakcja "Gazety Uniwersyteckiej UŚ". Katowice : 2004.

 

Prasa polska w latach 1918-1939 / Andrzej Paczkowski ; Polska Akademia Nauk. Instytut Badań Literackich. Pracownia Historii Czasopiśmiennictwa Polskiego. Warszawa : 1980

 

Prasa codzienna Warszawy w latach 1918-1939 / Andrzej Paczkowski. Warszawa : 1983

 

Prasa chojnicka wczoraj i dziś (1912-2005) / pod red. Kazimierza Ostrowskiego. Chojnice : 2005.

 

Prasa polska w Wolnym Mieście Gdańsku : Andrzej Romanow ; Gdańskie Towarzystwo Naukowe. Wydział I Nauk Społecznych i Humanistycznych. Gdańsk ; Wrocław : 1979

 

 

Krew na pierwszej stronie : sensacyjne dzienniki Drugiej Rzeczypospolitej / Wiesław Władyka.

 

 

 

Polska prasa prowincjonalna drugiej Rzeczpospolitej (1918-1939) / Andrzej Notkowski ; Polska Akademia Nauk. Instytut Badań Literackich. Pracownia Historii Czasopiśmiennictwa Polskiego XIX i XX wieku.

 

 

Prasa polityczna ruchu ludowego (1918-1939) / Andrzej Paczkowski ; Pracownia Historii Czasopiśmiennictwa Polskiego XIX i XX Wieku Polskiej Akademii Nauk.

 

 

Proza artystyczna a prasa codzienna (1918-1926) / Oskar Stanisław Czarnik ; Polska Akademia Nauk, Instytut Badań Literackich.

 

Społeczeństwo - polityka - kultura : studia nad dziejami prasy w II Rzeczypospolitej / pod red. Tomasza Sikorskiego.

 

 

Ideowe i literackie wybory "Robotnika" w latach 1918-1939 / Oskar S. Czarnik ; Biblioteka Narodowa. Instytut Książki i Czytelnictwa.

 

 

 

Prasa polskich ugrupowań politycznych II Rzeczypospolitej wobec koncepcji rozbrojenia moralnego / Elżbieta Stadtmüller-Wyborska.

 

 

Egoistyczna klasa czy odpowiedzialni współobywatele? : problematyka chłopska na łamach prasy w Polsce od końca XIX stulecia do 1939 roku / red. nauk. Ewa Maj, Włodzimierz Mich, Marcin Wichmanowski.

 

 

Katalog prasy : 1914-1948 / [oprac. Andrzej Lechowski i Wldemar Strzałkowski] ; Wojskowy Instytut Historyczny.

 

 

Prasa studencka w Polsce 1918-1939 : zarys historyczny, bibliografia / Andrzej Pilch.

 

 

Prasa w Polsce. Poznań : nakł. Tow. Akc. "Reklama Polska", [ca 1923]. 76 s. 23 cm

 

Biblioteka Główna UMCS w Lublinie

 

 

Potęga prasy / napisał Stanisław Kuraś. Częstochowa : Drukarnia "Udziałowa", 1933.

 

Biblioteka Główna UMCS w Lublinie

 

 

@jmk

Tak stricte tytułów traktujących o wojskowości ChRL za Mao to jest niewiele (patrz niżej), trzeba raczej sięgnąć do ogólnych opracowań i tam wydłubywać co nas interesuje. Jeszcze bym obejrzał co sie ukazało w naszej prasie... Przy niektórych książkach dorzuciłem info w jakich bibliotekach znajduje się taka pozycja, jak jest daleko, to można skorzystać z czegoś takiego jak wypożyczalnia międzybiblioteczna (u nas taka przyjemnosć kosztuje 5 zeta za książkę, biblioteki sprowadzaja też skany i ksera ksiażek (jeśli nie są zbyt obszerne - to także nie jest zbyt drogie) ) Jakby coś było niejasne to pytać...

 

 

Tytuł

 

Ussuri'69 / Zbigniew Moszumański i Jolanta Czarnotta-Mączyńska.

Warszawa : Altair, 1997.

49 s. : il., fot., plany ; 24 cm.

http://lubimyczytac....33646/ussuri-69

 

 

 

Problemy wojskowości w teorii i praktyce maoizmu / pod red. D. Wołkogonowa i A. Antosiaka ; [tł. Teodor Ładyka]. Warszawa : Wydaw. Ministerstwa Obrony Narodowej, 1980. 325 s. ; 18 cm.

 

 

The security of China : Chinese approaches to problems of war and strategy / Arthur Huck.

New York : Columbia University Press ; London : The Institute for Strategic Studies, 1970.

Mazowieckie

Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego

 

 

The lessons of history : the Chinese People's Liberation Army at 75 / ed. by Laurie Burkitt, Andrew Scobell, Larry M. Wortzel.

Carlisle : Strategic Studies Institute, U.S. Army War College, 2003. V, [1], 456 s. ; 23 cm.

Lubelskie

Biblioteka Uniwersytecka KUL

 

 

Chiny po Mao-Tse-Tungu : Warszawa : 1976.

Odnośnik do komentarza

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...